Pokrzywka u dzieci: jak ją wyleczyć?

Pokrzywka u dzieci: jak ją wyleczyć?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Leonardo Biolatto

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Pokrzywka u dzieci pojawia się, gdy są narażone na działanie substancji wywołującej alergie. Zmiany chorobowe są często mylone z innymi patologiami, co sprawia, że leczenie jest opóźnione. Jak ją prawidłowo rozpoznać?

To, co określamy jako pokrzywka u dzieci jest w rzeczywistości alergiczną reakcją skórną. Nie jest to typowe miejscowe czerwonawe zabarwienie, ale raczej większe, a nawet pęcherzowe zmiany, które pojawiają się na dużych obszarach skóry właściwej.

Alergeny, czyli substancje wywołujące reakcje alergiczne, są różne dla każdego człowieka. Dziecko może cierpieć na pokrzywkę z powodu rodzaju kurzu, który u jego brata nie wywołuje żadnych reakcji.

Pokrzywka u dzieci – objawy

Jak już wspominaliśmy pokrzywka u dzieci to reakcja alergiczna, która obejmuje duże obszary skóry. Pojawia się wkrótce po zetknięciu z substancjami drażniącymi, które znajdują się w środowisku, odzieży, powietrzu, glebie i sierści zwierzęcej.

Świąd jest jednym z głównych objawów pokrzywki. Jest to podstępne swędzenie, które zmusza do drapania się i niesie ryzyko powstawania ran. Bakterie mogą się dostać do ran i rozmnażać się, co prowadzi do nadkażenia w tym miejscu.

W przeciwieństwie do innych łagodniejszych reakcji alergicznych widoczne są pęcherze i wypukłości na skórze. Obrzęk pojawia się kilka godzin po ekspozycji, a czasami pojawia się natychmiast w ciągu kilku minut, co wskazuje na możliwy wstrząs anafilaktyczny.

Rozmiar obszaru dotkniętego chorobą jest różny, jednocześnie może występować nawet kilka obszarów ciała z aktywnymi zmianami. Występuje często na twarzy, dłoniach, stopach i w pachwinach. Zmiany mogą pojawić się również na plecach, zwłaszcza w przypadku alergii pokarmowych.

Wraz ze zmianami skóry pojawiają się następujące objawy towarzyszące:

  • Wymioty i nudności: powstają w tym samym wewnętrznym procesie alergicznym, który prowadzi do zapalenia błony śluzowej żołądka.
  • Ból brzucha: czasami z powodu niewielkiej towarzyszącej gorączki, a innym razem z powodu wzrostu perystaltyki jelit, która próbuje wydalić alergeny, które dostały się do przewodu pokarmowego.
Pokrzywka u dziecka
Pokrzywka u dzieci powoduje swędzące zmiany skórne. Niosą ze sobą ryzyko infekcji lub innych powikłań.

Najczęstsze przyczyny alergii w pediatrii

Pokrzywka u dzieci ma różne przyczyny. Punktem wyjścia jest kontakt z substancją alergiczną, ale nie jest to typowe dla konkretnego miejsca, istnieje indywidualna zmienność. Każde dziecko ma alergię na coś innego. Jako typowe przyczyny pokrzywki możemy wymienić:

  • Jedzenie: niektóre dzieci są uczulone na czerwone owoce, inne na jajka, a także na przyprawy i sosy. Na ogół rodzice odkrywają alergię, gdy po spożyciu alergenu pojawiają się pierwsze pokrzywki.
  • Owady: ukąszenia są możliwym źródłem reakcji alergicznych. W takich przypadkach w miejscu ukąszenia pojawia się zaczerwienienie, rozprzestrzeniając się na inne regiony.
  • Pyłki ze środowiska: w sezonowych alergiach najgorsze dla tych maluchów są miesiące jesienne i wiosenne. Oprócz reakcji skórnej często pojawia się kaszel, kichanie, łzawienie, a nawet skurcze oskrzeli.
  • Infekcje: oprócz objawów spowodowanych mikroorganizmami inwazyjnymi w pokrzywce spowodowanej infekcjami dochodzi do zmian skórnych spowodowanych reakcją krzyżową między układem odpornościowym a komórkami ludzkiego ciała. Winne są zarówno wirusy, jak i bakterie.
  • Leki: alergia na leki jest częścią ich działań niepożądanych. Ulotki zawierają informacje i ostrzeżenia w tym zakresie, ponieważ często nie jest to uczulenie na składnik aktywny, ale na substancje pomocnicze, które są umieszczane w tabletkach lub syropach, aby możliwa była ich sprzedaż.
  • Perfumy: kosmetyki i perfumy mogą silnie podrażniać skórę. Preparaty dla dzieci są odpowiednio przystosowane do ich skóry, ale mimo to, jeśli skóra jest zbyt wrażliwa, zareaguje.

Pokrzywka u dzieci – leczenie

Po ustaleniu obrazu klinicznego pokrzywki u dzieci należy podać leki przeciwalergiczne, aby przeciwdziałać objawom. W ten sam sposób możesz również stosować domowe środki zaradcze, które mogą złagodzić objawy. Chociaż oczywiście połączenie obu opcji jest najlepsze.

Wśród leków przeciwalergicznych mamy leki przeciwhistaminowe. Difenhydramina i loratadyna to najczęściej stosowane składniki aktywne. Łagodzą swędzenie i redukują zaczerwienienia skóry. Niektóre powodują senność jako efekt uboczny.

Zwykle nie są zalecane u bardzo małych dzieci i niemowląt chociaż w skrajnych przypadkach są stosowane ostrożnie w minimalnych dawkach.

W zależności od objawów może być konieczne podanie kortykosteroidów. W każdym przypadku pediatrzy oceniają, czy korzyści są większe niż ryzyko. Przy stosowaniu przez ograniczony czas nie powinno być żadnych długoterminowych problemów.

Podanie domięśniowe lub dożylne jest zarezerwowane dla pokrzywki, która przekształca się we wstrząs anafilaktyczny, który występuje rzadko.

Jeśli chodzi o domowe środki przygotowania są zróżnicowane. Dostępność składników do wykonania kompresów łagodzących miejscowe objawy, zwłaszcza swędzenie, zależy od każdego gospodarstwa domowego.

Najłatwiejszym domowym sposobem jest stosowanie zimnych kompresów. Niska temperatura zmniejsza stan zapalny i zaczerwienienie, co zmniejsza reakcję alergiczną. Wraz z lekami przeciwhistaminowymi i kortykosteroidami proces ten zwalnia na tyle, aby przynieść ulgę.

Gdy już wiadomo, na jakie alergeny reaguje dziecko powinniśmy ich unikać. Klimatyzacja pokoju dla dzieci z alergią jest kluczowa. Dlatego wskazana jest zmiana dywanów i kołder na tkaniny, które nie gromadzą roztoczy. Osuszacz jest również dobrym pomysłem, aby zmniejszyć ilość pyłu w otoczeniu.

Jeśli pokrzywka jest spowodowana pokarmem, po prostu usuń dany alergen z diety. Dla niemowląt w wieku do 2 lat istnieją substancje, które są zabronione zapobiegawczo, takie jak truskawki, ponieważ są one znane jako silne generatory alergii.

Chory chłopiec
Leczenie pokrzywki może się różnić w zależności od przyczyny. Konsultacja z pediatrą jest niezbędna, aby wybrać odpowiednie opcje w zależności od przypadku.

Zawsze skonsultuj się z pediatrą

Pokrzywka powinna zawsze zostać oceniona przez pediatrę. Nie są to zwykłe reakcje alergiczne, które są ograniczone. Dlatego niezbędne jest profesjonalna ocena, aby zidentyfikować przyczyny i zmniejszyć objawy w danym przypadku.

Jeśli występują wielokrotnie uważaj na możliwość wstrząsu anafilaktycznego. Jest to nagły wypadek i należy jak najszybciej udać się do szpitala. Najlepszym wyjściem jest zapobieganie, aby nie doprowadzić do tego poważnego stanu.  


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Máspero, Jorge, et al. “GUÍA ARGENTINA DE URTICARIA Y ANGIOEDEMA.” Medicina (Buenos Aires) 74 (2014).
  • Talamantes, Concepción Sierra, Violeta Zaragozá Ninet, and Remedios Alamar Martínez. “Aproximación a la clínica: diagnóstico y manejo de la urticaria.” Enfermería Dermatológica 11.32 (2017): 10-23.
  • Zúñiga, Roberto Velasco. “PROTOCOLOS DIAGNÓSTICOS Y TERAPÉUTICOS EN URGENCIAS DE PEDIATRÍA.” (2019).
  • Hung, Lisa, et al. “Human ex vivo and in vitro disease models to study food allergy.” Asia Pacific Allergy 9.1 (2018).
  • Casanueva, C. Ortega. “Alergia a la picadura de insectos.” PediatríaIntegral (2018): 138.
  • López, José Guadalupe Huerta, Álvaro Pedroza Meléndez, and Enrique López Valentín. “Urticaria crónica en niños. Revisión sistemática.” Alergia, Asma e Inmunología Pediátricas 29.1 (2020): 16-30.
  • de Miguel, Cristina Salas. “Urticaria, anafilaxia e intoxicación en pediatría.” (2018).
  • de Durana, María Dolores Alonso Díaz. Alergia a los pólenes de ciprés y olivo: fenotipos clínicos y perfil de reconocimiento de alérgenos en pacientes con doble sensibilización. Diss. Universidad de Alcalá, 2017.
  • Ferreira, Margarida Silva Vicente. Alergia de contacto a perfumes: 5 anos de experiência de consulta. MS thesis. 2016.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.