Podwyższenie poziomu cholesterolu HDL - objawy i wskazówki
Cholesterol to rodzaj tłuszczu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Najbardziej znane formy to HDL lub dobry cholesterol i LDL znany jako cholesterol zły. Oto wszystko, co musisz wiedzieć, aby podnieść poziom cholesterolu HDL.
Według badań niski poziom cholesterolu HDL i wysoki poziom cholesterolu LDL są uważane za ważny czynnik ryzyka sercowo-naczyniowego dla miażdżycy. W związku z tym konieczne jest zapewnienie odpowiedniej równowagi tych tłuszczów we krwi.
Organizm ludzki wykorzystuje cholesterol jako źródło do produkcji różnych hormonów, witamin i substancji biorących udział w trawieniu. Jest transportowany we krwi przez grupę białek zwaną lipoproteinami. Lipoproteina o dużej gęstości (HDL) jest odpowiedzialna za zbieranie cholesterolu we krwi i zawracanie go do wątroby w celu eliminacji.
Funkcje cholesterolu HDL w organizmie człowieka
HDL to grupa lipoprotein odpowiedzialnych za usuwanie substancji tłuszczowych lub nadmiaru lipidów znajdujących się w naczyniach krwionośnych. W tym sensie działają jako chemiczny środek transportowy, który zapobiega gromadzeniu się tłuszczu w krążeniu i tkankach obwodowych.
Po załadowaniu lipidami HDL trafi do wątroby, gdzie odłoży nadmiar cholesterolu. Enzymy wątrobowe będą następnie go metabolizować i wykorzystywać do tworzenia nowych substancji. Badania potwierdzają, że cholesterol pozyskiwany przez wątrobę z HDL jest preferencyjnie wykorzystywany do produkcji żółci.
Z drugiej strony te lipoproteiny o dużej gęstości mają właściwości przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, przeciwzakrzepowe i przeciwutleniające. Są również aktywnie zaangażowani w produkcję i uwalnianie hormonów steroidowych, takich jak testosteron i estrogeny, a także w syntezę witaminy D i metabolizm wapnia.
Cholesterol HDL jest uważany za czynnik ochronny przed kilkoma chorobami, takimi jak zawał mięśnia sercowego, dusznica bolesna i udary mózgu. Niektóre badania twierdzą, że osoby z niskim poziomem HDL są do 8 razy bardziej narażone na patologię sercowo-naczyniową.
Przeczytaj również: Jak zapobiegać chorobom serca u kobiet?
Skąd wiesz, czy cholesterol HDL jest niski?
Ogólnie rzecz biorąc, badania krwi mogą określić poziom całkowitego krążącego cholesterolu. Test ten nosi nazwę profilu lipidowego i jest przydatny w ocenie poziomów HDL, LDL, VLDL i trójglicerydów.
Zaleca się wykonywanie tego testu co 5 lat u młodych dorosłych i co 1 do 2 lat u mężczyzn powyżej 45 roku życia i u kobiet powyżej 55 roku życia. Wyniki są zwykle wyrażane w miligramach cholesterolu na decylitr (mg/dl). W przypadku cholesterolu HDL zwykle korzystniejsze są wyższe stężenia.
Pożądana wartość HDL u mężczyzn i kobiet wynosi 60 mg/dl lub więcej. Czynnikiem ryzyka są natomiast stężenia poniżej 40 mg/dl u mężczyzn lub 50 mg/dl u kobiet. Badania protokołów międzynarodowych wskazują, że poziom cholesterolu HDL poniżej 40 mg/dl znacznie zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju choroby wieńcowej serca. Ponadto szacuje się, że niski poziom HDL jest najczęstszą dyslipidemią w Europie.
Objawy towarzyszące
W większości przypadków niski poziom cholesterolu HDL nie powoduje żadnych wyraźnych objawów. Jednak utrzymująca się w czasie nierównowaga lipidowa może generować kilka długotrwałych objawów.
Niektóre objawy i oznaki najbardziej związane z tym stanem są następujące:
- Obrzęk dłoni i stóp
- Gazy i dyskomfort w jamie brzusznej
- Nadwaga lub otyłość
- Niewyjaśnione zmęczenie
- Bóle głowy
- Rozmazany obraz
- Kołatanie serca
- Wyczerpanie
- Suchość w ustach
W ciężkich przypadkach niektóre osoby mogą odczuwać silny ból w klatce piersiowej jako objaw zawału serca, a nawet utraty przytomności. W przypadku wystąpienia tych objawów należy natychmiast szukać profesjonalnej pomocy.
Przyczyny niskiego poziomu HDL
Istnieje wiele czynników, które mogą powodować niski poziom cholesterolu HDL. Większość z nich jest związana ze stylem życia i nawykami każdej osoby, wśród których szkodliwe uważamy:
- Otyłość
- Siedzący tryb życia
- Palenie
- Przewlekłe spożywanie alkoholu
- Żywność bogata w tłuszcze trans, cukry i przetworzoną żywność
Podobnie zespół metaboliczny i cukrzyca są częstymi przyczynami niskiego i wysokiego LDL. Nadmierne stosowanie kortykosteroidów wiąże się również z redystrybucją tkanki tłuszczowej, której towarzyszy brak równowagi cholesterolu i trójglicerydów.
Wskazówki, jak podnieść poziom cholesterolu HDL
Większość przyczyn tej dyslipidemii związana jest ze stylem życia. Z tego powodu możliwe jest zwiększenie poziomu cholesterolu HDL we krwi przy pewnych zmianach w naszej diecie i nawykach.
Zobacz też: Stres w pracy związany z ryzykiem zawału serca
1. Zdrowa i zbilansowana dieta
Dieta to kolejny element kontrolowania poziomu cholesterolu. Niektóre pokarmy mogą podnieść HDL, podczas gdy inne go obniżają.
Wskazane jest spożywanie dobrych tłuszczów jednonienasyconych i wielonienasyconych, aby uzupełnić rezerwy HDL w organizmie. W tym celu wskazane jest zwiększenie spożycia następujących produktów:
- Ryby tłuste, takie jak łosoś, sardynki, tuńczyk, ostrobok i makrela.
- Orzechy, takie jak migdały, orzechy włoskie, orzechy laskowe i orzeszki ziemne.
- Warzywa, takie jak awokado i oliwki.
- Nasiona, takie jak chia, słonecznik, dynia i siemię lniane.
- Oliwa z oliwek.
Tłuszcze nasycone i tłuszcze trans znacznie zmieniają stężenie HDL we krwi. Powinniśmy zatem ograniczyć lub wyeliminować spożycie następujących pokarmów:
- Smażone jedzenie
- Kiełbasy i przetwory mięsne
- Słodkie napoje gazowane
- Margaryna i olej kokosowy
- Beztłuszczowe produkty mleczne
2. Utrzymuj wagę pod kontrolą
Otyłość i obecność tłuszczu w talii są związane z wyższym poziomem LDL. W tym sensie utrata wagi i utrzymywanie jej blisko ideału ma fundamentalne znaczenie dla podniesienia poziomu cholesterolu HDL i uniknięcia pojawienia się wielu chorób związanych z tym stanem.
3. Ćwiczenia
Regularna aktywność fizyczna to świetna opcja na podniesienie poziomu dobrego cholesterolu. Ćwiczenia fizyczne połączone ze zbilansowaną dietą to idealna formuła do osiągnięcia tego celu. W tym celu profesjonaliści zalecają ćwiczenie od 30 do 40 minut lekkich lub umiarkowanych ćwiczeń aerobowych 3-4 razy w tygodniu. Tak jest w przypadku chodzenia, biegania czy jazdy na rowerze.
4. Rzuć palenie
Regularne palenie tytoniu obniża poziom cholesterolu HDL oraz zwiększa stężenie LDL i trójglicerydów. Zwłaszcza u kobiet. Ponadto efekt ten osiąga również pasywna ekspozycja. Z tego powodu warto rzucić nałóg, rezygnując z niego stopniowo.
5. Ogranicz spożycie alkoholu
Wiadomo, że umiarkowane spożycie alkoholu może być korzystne w zwiększaniu HDL. Ten wzorzec spożycia odpowiada 2 kieliszkom wina dziennie u mężczyzn poniżej 65 roku życia i 1 kieliszkowi dziennie u mężczyzn powyżej 65 roku życia lub kobiet w każdym wieku.
Jednak długotrwałe, ciągłe i nadmierne spożywanie alkoholu sprzyja dysfunkcji wątroby i zatrzymywaniu tłuszczu. Dlatego wskazane jest utrzymanie umiarkowanego spożycia.
Wpływ leków na poziom cholesterolu HDL
Obecnie istnieją leki stosowane w medycznej kontroli stężeń HDL. Najbardziej znanymi są niacyna i fibraty, takie jak cyprofibrat i gemfibrozil.
Mogą one podnieść stężenie cholesterolu HDL nawet o 30%. Ponadto stosuje się również niektóre statyny, takie jak simwastatyna i rosuwastatyna. Jednak leki te nie zmniejszają ryzyka zawału serca u osób z przewlekłą dyslipidemią.
Z drugiej strony należy wiedzieć, że niektóre leki są w stanie obniżyć poziom dobrego cholesterolu jako efekt niepożądany:
- Beta-blokery
- Sterydy anaboliczne
- Progestyny w środkach antykoncepcyjnych
- Benzodiazepiny
Kluczowy czynnik w profilaktyce chorób układu krążenia
Cholesterol HDL jest formą cholesterolu, która ułatwia eliminację nadmiaru tłuszczu we krwi. W ten sposób jest w stanie zapobiegać powstawaniu blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. W konsekwencji zmniejsza częstość występowania chorób układu krążenia.
Spadek poziomu HDL może pozostać niezauważony przez kilka lat, dlatego niezbędne są regularne badania krwi. Na szczęście zmiany w diecie i stylu życia znacznie przyczyniają się do zachowania równowagi.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ferrer Civeira M, Salor Moral D, Recarte García-Andrade C, Millán Núñez-Cortés J. Colesterol HDL bajo: un factor lipídico asociado a índice tobillo brazo (ITB) patológico. Clínica e Investigación en Arteriosclerosis. 2011;23(4):155-159.
- Attilio R. Actualización en el manejo del colesterol hdl bajo. Revista Médica Clínica Las Condes. 2012;23(6):689-692.
- Aguilar C, Melgarejo M. Análisis de la composición y de la función de las HDL, ¿un estudio para el clínico del futuro?. Revista de Endocrinología y Nutrición. 2011; 19 (3): 113-122.
- Schade DS, Shey L, Eaton RP. Cholesterol Review: A Metabolically Important Molecule. Endocr Pract. 2020 Dec;26(12):1514-1523.
- Cortes VA, Busso D, Maiz A, Arteaga A, Nervi F, Rigotti A. Physiological and pathological implications of cholesterol. Front Biosci (Landmark Ed). 2014 Jan 1;19(3):416-28.
- Alvirde-García U. Dislipidemias e hipertensión arterial [Dyslipidemia and hypertension]. Gac Med Mex. 2016 Sep;152 Suppl 1:56-62.