Podróżowanie z cukrzycą: o czym należy pamiętać?
Osoby chore na cukrzycę nie muszą rezygnować z wakacji w odległych miejscach lub wypełniania swoich obowiązków podczas podróży służbowych. Podróżowanie z cukrzycą wymaga przedsięwzięcia określonych środków ostrożności, ale wcale nie jest aż takie trudne i nie musi sprawiać problemów.
Podróżowanie z cukrzycą nie musi ograniczać. Musisz jedynie przedsięwziąć kilka środków ostrożności, aby nie dopuścić do pojawienia się niebezpiecznych sytuacji. Mimo tego osoba z cukrzycą może rozkoszować się wyjazdem tak, jak każda inna osoba, która nie cierpi z powodu tej choroby.
Rozważając podróżowanie z cukrzycą musisz wziąć pod uwagę dwa główne czynniki. Pierwszy z nich to zadbanie o dostęp do leków i opieki zdrowotnej, jeśli będziesz jej potrzebować. Drugi z nich to ochrona przed urazami i brakiem dostępu do jedzenia podczas całej podróży.
Poza tym pragniemy podkreślić, że aby podróżowanie z cukrzycą było możliwe, Twój stan musi być stabilny. Nie powinnaś podróżować, gdy nie masz pewności, jak zachowa się Twój organizm. Dlatego też zawsze należy zasięgnąć porady lekarskiej i stosować się do wskazówek, które wymieniliśmy poniżej.
Podróżowanie z cukrzycą: przed wyjazdem zasięgnij porady lekarskiej
Podróżowanie z cukrzycą wymaga spełnienia kilku wymogów. Jeden z nich to zabranie ze sobą odpowiednich leków oraz dokumentacji medycznej. Dlatego też przed podróżą warto skonsultować się z lekarzem i poprosić go o wypisanie raportu medycznego, w którym zaznaczy, na jaki rodzaj cukrzycy chorujesz i opisze Twój sposób leczenia.
Ten dokument pomoże Ci bez problemu przetransportować leki oraz przyda się, jeśli będziesz potrzebować konsultacji medycznej, bo podpowie lekarzowi, jakie działania powinien podjąć. Oprócz tego Twój lekarz może udzielić Ci odpowiednich porad odnośnie miejsca, w które się udajesz.
Dowiedz się, na jaką pomoc medyczną możesz liczyć
Bardzo dużą rolę odgrywa zebranie informacji na temat działania systemu opieki zdrowotnej w miejscu, do którego się udajesz. Powinnaś wiedzieć, gdzie znajdują się przychodnie, które mogą w razie potrzeby udzielić Ci pomocy, oraz w jaki sposób możesz zdobyć potrzebne leki.
Podczas podróży w kraju nie powinnaś mieć z tym problemu, jednak wyjazd poza granice może skomplikować niektóre sprawy. To oczywiste, że w takim przypadku musisz mieć wykupione ubezpieczenie podróżne, które pokryje koszty wszystkich niespodziewanych wypadków.
Poznaj leki, które musisz mieć pod ręką, jeżeli podróżujesz z cukrzycą
Leki, które bierzesz każdego dnia, muszą znajdować się w Twojej torbie podręcznej, podobnie jak glukometr i inne przyrządy, których potrzebujesz, na przykład strzykawki i wstrzykiwacz do insuliny. Jeżeli lecisz samolotem, nie powinnaś wkładać tych rzeczy do bagażu nadawanego, ponieważ mogą ulec uszkodzeniu podczas transportu.
W bagażu podręcznym warto również umieścić coś do jedzenia. Doskonale sprawdzą się takie produkty jak krakersy czy batoniki owocowe oraz zbożowe. Jeżeli podróżujesz statkiem, lekarz powinien przepisać Ci leki na chorobę morską.
W przypadku podróży samochodem, pilnuj, aby leki znajdowały się w odpowiedniej temperaturze oraz zabierz ze sobą dodatkową porcję pożywienia.
Panuj nad jedzeniem spożywanym podczas podróży
Jeżeli wybierasz się w odległe miejsce, powinnaś bardzo uważać na to, co jesz. Czasami na opakowaniach produktów spożywczych nie znajduje się wystarczająco dużo informacji i możesz przez przypadek zjeść coś, co odbije się negatywnie na Twoim zdrowiu.
Oprócz tego powinnaś również upewnić się, co znajduje się w każdej potrawie, którą spożywasz, zwłaszcza jeśli jej nie znasz. Nie bój się zadawać pytań na temat istotnych informacji i powstrzymaj się przed próbowaniem rzeczy, o których nie wiesz wystarczająco dużo.
Przeczytaj również: Cukrzyca typu 2: co jeść, a czego unikać
Ubrania i obuwie
Najlepiej jest nosić luźne i wygodne ubrania, zwłaszcza podczas podróży samolotem, pociągiem lub autobusem.
Kolejny z istotnych aspektów to obuwie. Powinno być bardzo wygodne, dobrej jakości i przepuszczające powietrze. Nigdy nie powinnaś chodzić boso, zwłaszcza jeśli cierpisz z powodu utraty czucia w stopach.
Przed założeniem butów na nogi warto je sprawdzić. Poza tym nie należy nosić butów na płaskiej podeszwie ani z odkrytymi palcami. Najlepszy model to miękkie, skórzane buty bez szwów.
Przeczytaj również: Cukrzyca – 7 objawów, aby ją wykryć w porę
Zasięgnij informacji o komarach i klimacie
Inne aspekty, które warto wziąć pod uwagę podczas podróżowania z cukrzycą to unikanie ugryzień komarów i innych insektów. Niektóre zwierzęta mogą przenosić niezwykle groźne choroby, które mogą wywołać poważne komplikacje zdrowotne u osób chorych na cukrzycę.
Jeśli miejsce, w które się udajesz, znajduje się na dużej wysokości nad poziomem morza, powinnaś zadbać o to, aby nie dotknęła Cię choroba wysokościowa. Pamiętaj również, że niskie temperatury zmniejszają wchłanianie insuliny. Dlatego też jeśli masz cukrzycę powinnaś unikać zimna lub skonsultować się z lekarzem, jeżeli musisz wyjechać w ziemne miejsce.
Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okazały się pomocne. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, lekarz z pewnością odpowie na wszystkie Twoje pytania.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Jansà, M., & Vidal, M. (2004). De viaje con la diabetes. Diabéticos: Presente y futuro, (60), 6-13.
- Zenteno-López, M. A., Tzontehua-Tzontehua, I., Gil-Londoño, E., Contreras-Arroy, S., & Galicia-Aguilar, R. (2016). Continuidad de cuidados para la adherencia terapéutica en la persona con diabetes tipo 2. Enfermería Universitaria. https://doi.org/10.1016/j.reu.2016.02.001
- Hospital universitario Ramón y Cajal. (2005). Protocolos De Cuidados – Pie Diabético.