Podagra - jak ją zwalczyć naturalnymi środkami
Podagra nazywana potocznie artretyzmem jest chorobą autoimmunologiczną, która atakuje stawy. Powoduje stan zapalny, ból i sztywność podczas wykonywania wszelkich czynności. Występuje w większości przypadków u osób starszych powyżej 50 roku życia.
Artretyzm można podzielić na trzy różne typy: zapalenie kości i stawów oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Zapalenie stawów dotyczy zwykle stawów kolan, palców, łokci i barków. Uniemożliwia swobodne wykonywanie codziennych czynności.
W tym artykule dowiesz się jakie występują naturalne remedia nieocenione w walce z dną moczanową.
Podagra (dna moczanowa) i naturalne remedia
Z racji dokuczliwego bólu jaki towarzyszy tej chorobie oczywiście zaleca się konsultacje ze specjalistą. Jednak to nie koniec możliwości. Istnieją też naturalne środki, które mogą stanowić wsparcie dla przepisanej przez lekarzy kuracji.
Dzięki naturalnym remediom zwiększysz szansę na szybszy rezultat i pozytywne wyniki. To znacznie poprawi jakość Twojego życia. Wykonywanie wszelkich ruchów nie będzie już skrępowane bólem.
Dna moczanowa potocznie nazywana jest podagrą, choć w gruncie rzeczy ta stanowi jej najpowszechniejszą formę. Objawiają się zapaleniem śródstopno-paliczkowego palucha. Obok niej wyróżniamy chiragrę, która charakteryzuje się zapaleniem stawów dłoni; gonagrę świadczącą o stanie zapalnym w obrębie stawu kolanowego oraz omagrę, tj. zapalenie stawu barkowego.
Oto najskuteczniejsze z naturalnych środków leczniczych:
Napar z kurkumy
Kurkuma ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, które pomagają załagodzić ból, co sprzyja prawidłowemu krążeniu w stawach.
Składniki
- 1 łyżka zmielonej kurkumy (15 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Przygotowanie
- Zagotuj wodę i przelej ją do kubka, w którym wcześniej umieszczono kurkumę.
- Wymieszaj i odstaw na 3 minuty. Napój gotowy jest do wypicia!
- Spożywaj napar raz dziennie a od razu poczujesz się lepiej.
Przeczytaj też: Naturalne sposoby na bolące stawy
Podagra i arnika
Arnika to roślina, którą możesz spotkać na terenach górskich (w Polsce np. w Sudetach i Karpatach). Podobnie jak kurkuma ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, które pomogą zmniejszyć objawy dny moczanowej.
Istnieją dwa sposoby na lecznicze wykorzystanie tej pięknej żółtej rośliny.
1. Napar z arniki
Składniki
- 2 kwiaty arniki
- 1 szklanka wody (250 ml)
Przygotowanie
- Podgrzej wodę i dodaj kwiaty arniki, gotuj wywar przez 3 lub 4 minuty.
- Zamieszaj i odstaw na 10 minut.
- Spożywaj napar raz dziennie.
Pamiętaj jednak, aby nie stosować tej rośliny dłużej niż 3 tygodnie, bowiem po takim czasie może stać się toksyczna dla organizmu. Zalecane jest spożywać napar codziennie przez 2 tygodnie.
2. Okłady z arniki
Przygotowanie
- W miseczce z gorącą wodą namocz kwiaty arniki, tak aby jej właściwości mogły się uwolnić.
- Kiedy kwiaty nasiąkną – rozłóż je tam, gdzie odczuwasz największy ból.
- Obwiń czystym bandażem. Pozostaw na godzinę.
- Stosuj ten zabieg dwa razy dziennie, rano i wieczorem.
Ocet jabłkowy
To bardzo skuteczne remedium w leczeniu stanów zapalnych w organizmie.
Składniki
- 1 szklanka wody (250 ml)
- 1 łyżka octu jabłkowego (15 ml)
Przygotowanie
- Wymieszaj oba składniki i pij mieszankę dwa razy dziennie.
- Możesz też wykorzystać właściwości octu jabłkowego stosując go w postaci kompresów.
Przygotowanie kompresu
- Zagotuj ocet jabłkowy i wodę w równych ilościach.
- Zwilż czystą gazę powstałą mieszanką i za pomocą bandaża przymocuj ją na bolesnym obszarze.
- Powtarzaj tak długo, aż objawy ustąpią.
Zobacz też: Płatki owsiane na artretyzm – niezastąpione!
Seler w leczeniu podagry
Seler jest niezwykle bogaty w składniki odżywcze i witaminy. Dzięki swoim właściwościom leczniczym przyczynia się oczyszczaniu i detoksykacji organizmu, oraz pozwala obniżyć ciśnienie krwi. Poprawiając krążenie, seler pomaga załagodzić objawy artretyzmu.
Składniki
- 5 gałązek selera
- Miód (do smaku)
Przygotowanie
- Wyciśnij sok z 5 gałązek selera za pomocą miksera lub sokowirówki.
- Jeśli chcesz, możesz dodać trochę miodu.
- Sok należy spożywać przed każdym posiłkiem. To pozwoli na szybkie rezultaty.
Pozostałe zalecenia
Podagra może przez długi czas przebiegać bezobjawowo. Wielu chorych dowiaduje się o niej dopiero w momencie silnego ataku.
Staraj się zatem już dziś uwzględnić w swojej codziennej diecie spożycie świeżych owoców, takich jak papaja i melon. Poprawią funkcjonalność i wydajność pewnych procesów w organizmie, takich jak trawienie czy krążenie. Poczujesz się lepiej i zauważysz wzrost energii.
Udaj się na spacer! Chodzenie pozwala zwiększyć mobilność i wydajność ciała bez większego wysiłku. Wzmaga aktywność układu sercowo-naczyniowego, a co za tym idzie pozwala wzmocnić organizm.
Pamiętaj, że wspomniane naturalne sposoby powinny być tylko uzupełnieniem kuracji wystosowanej przez lekarza.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Coleman, L. A., & Roubenoff, R. (2012). Arthritis. In Encyclopedia of Human Nutrition. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-375083-9.00018-0
- Funk, J. L., Oyarzo, J. N., Frye, J. B., Chen, G., Lantz, R. C., Jolad, S. D., … Timmermann, B. N. (2006). Turmeric extracts containing curcuminoids prevent experimental rheumatoid arthritis. Journal of Natural Products. https://doi.org/10.1021/np050327j
- Khanna, S., Jaiswal, K. S., & Gupta, B. (2017). Managing Rheumatoid Arthritis with Dietary Interventions. Frontiers in Nutrition. https://doi.org/10.3389/fnut.2017.00052
- Smolen, J. S., Aletaha, D., Koeller, M., Weisman, M. H., & Emery, P. (2007). New therapies for treatment of rheumatoid arthritis. Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(07)60784-3