Pluskwy - 11 faktów, o których nie wiesz

Choć niewielkie, są bardzo irytujące. Oto, co musisz wiedzieć o pluskwach, które mogą zmienić Twoje życie w prawdziwy koszmar.
Pluskwy - 11 faktów, o których nie wiesz
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 29 maja, 2023

Pluskwy – irytujące, małe stworzenia, których bardzo trudno się pozbyć. Być może Ty też ucierpiałeś z powodu ich ukąszeń. Ten niewielki owad atakuje ludzi podczas snu i żeruje na nich. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka ciekawych faktów, o których być może nie wiesz.

Większość ludzi kojarzy pluskwy z motelami, schroniskami i biednymi dzielnicami. Prawda jednak jest taka, że mogą one przebywać niemal wszędzie: na przykład w akademikach, kinach, taksówkach, pociągach i autobusach. Poniżej przedstawiamy kilka innych faktów na temat irytujących szkodników, jakimi są pluskwy.

1. Pluskwy – słowem wstępu

Tak, pluskwy mają łacińską nazwę: Cimex lectularius. Nazwa, która oznacza dokładnie to, co znamy. Zwykle żerują na Tobie, kiedy idziesz spać, więc łóżka są w 70% ogniskiem inwazji.

Pozostałe 30% można spotkać w innych miejscach w pokoju, między innymi w pęknięciach listew przypodłogowych i framugach drzwi.

2. Pluskwy żerują na wszystkich

Pluskwy mogą zaatakować każdego. Błędem jest łączenie ich z problemami biedy czy czystości. Tak więc, jeśli znasz kogoś, kto je ma, nie powinieneś myśleć, że dzieje się tak z powodu złych nawyków higienicznych.

3. Nie udowodniono, że przenoszą poważne choroby

Jak dotąd nie udowodniono, żeby owady te były powiązane z powstawaniem poważnych chorób. Największym problemem, jaki mogą powodować, są irytujące ukąszenia lub nasilające się objawy astmy, lub alergii.

Nie powinniśmy jednak przeoczyć faktu, że niektóre osoby mogą mieć obsesję na punkcie tych szkodników. Niektórzy nie mogą zasnąć, tęsknią za pracą i spędzają godziny na szukaniu informacji o tych szkodnikach. Wszystko to może mieć wpływ na ich zdrowie fizyczne i psychiczne.

Przestraszona kobieta.
Intensywny lęk przed szkodnikami może znacznie obniżyć nasz poziom życia.

4. Ukąszenia pluskiew nie zawsze są takie same

Być może zaznajomiłeś się z tym, jak wyglądają ukąszenia pluskiew po kilku poszukiwaniach w Internecie. Prawda jest jednak taka, że ich ukąszenia nie mają tego samego wzorca. Nawet jeśli obie osoby zostały ugryzione przez tę samą pluskwę, znaki pozostawione na skórze mogą być zupełnie odmienne.

Należy pamiętać, że 30% ludzi nie reaguje na te ukąszenia w zwykły sposób. Jednak orientacyjnie można zauważyć, że w większości przypadków są one pogrupowane we wzorce 1-2-3.

5. Pluskwy nie są stworzeniami nocnymi

Chociaż te szkodniki są zwykle najbardziej aktywne przed świtem, absurdem jest myślenie, że mogą gryźć tylko w tych godzinach. Więc jeśli pracujesz w nocy, możesz mieć pewność, że zaatakują w ciągu dnia, kiedy odpoczywasz w łóżku. Przyciągnie ich ciepło Twojego ciała i wydzielany przez ciebie dwutlenek węgla.

6. Niekoniecznie zauważysz pluskwy w swoim domu

Zdarzają się przypadki bardzo niskiego poziomu występowania plagi i ludzie przeoczają objawy. Znalezienie szkodnika wymaga wyczerpujących poszukiwań. Niektóre oznaki to czarne plamy (odchody), które można znaleźć w szwach materaca.

Skóra pozostawiona przez pluskwy to kolejny znak. Pluskwy zmieniają skórę około 5 razy, zanim staną się dorosłe. Jeśli masz szkło powiększające, możesz przez nie zobaczyć jasne i rdzawe pluskwy, co będzie zależeć od ich wieku.

7. Nie musisz pozbywać się zainfekowanych przedmiotów

Nie musisz pozbywać się swoich rzeczy, jeśli są zaatakowane przez pluskwy. Wystarczy użyć gorącej pary. Ciepło jest ich eksterminatorem w pełnym tego słowa znaczeniu. Czasami wystarczy też głębokie czyszczenie suchą parą.

Wszelkie ubrania, które można włożyć do pralki, należy wyprać w ciepłej wodzie i wysuszyć. Powtarzaj tę procedurę tak często, aż zwalczysz szkodnika.

8. Pluskwy to doświadczeni anestezjolodzy

W większości przypadków pluskwy nie pozwalają nam zasnąć, kiedy się nami żywią. Jest to możliwe, ponieważ ich ślina składa się z elementów, które działają znieczulająco i pobudzają przepływ krwi, dzięki czemu jej upuszczanie jest szybkie i bezbolesne.

Po zjedzeniu ukrywają się przez okres od 5 do 10 dni.

9. Są bardzo odpornymi stworzeniami

Owady te mogą przetrwać kilka miesięcy bez pożywienia, co oznacza, że mogą przebywać w dowolnym miejscu przez dłuższy czas, dopóki nie zbliży się do nich żywiciel. Z drugiej strony wytrzymują temperatury od 2 do 50 stopni Celsjusza. Nie powinno więc dziwić, że bez większych problemów mogą zamieszkać na przykład w sklepie z narzędziami.

10. Są bardzo inteligentne

Te owady są bardzo inteligentne. Zakradają się i chowają w szwach materacy, za urządzeniami elektrycznymi, w torbach i innych miejscach, o których nawet byśmy nie pomyśleli.

W ciągu dnia ukrywają się, ale w nocy dwutlenek węgla wydychany przez żywiciela je aktywuje.

Kobieta śpi - pluskwy w pościeli.
Pluskwy są w stanie wykrywać zwiększone stężenie dwutlenku węgla, aby żerować na żywicielu, podczas gdy śpi.

11. Mają ustalone nawyki

Wykazano, że szkodniki te mają przewidywalny wzorzec zachowania. Po znalezieniu nowego żywiciela mają tendencję do żerowania przez 5 do 10 minut, aż do nasycenia się. Następnie łączą się w pary, kopulują i rozmnażają.

Pluskwy – irytujące stworzenia

Ci, którzy mieli nieprzyjemne doświadczenia z pluskwami, zgodzą się, że w desperacji jesteśmy w stanie zrobić wszystko, aby pozbyć się tych irytujących owadów. Wiele osób odczuwa również silny lęk przed owadami.

Najlepszą rzeczą, jaką można zrobić, jest skontaktowanie się z ekspertem w celu wyeliminowania insektów, które zaatakowały dom. Bądź bardzo ostrożny z produktami chemicznymi, jeśli próbujesz się ich pozbyć samodzielnie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Masciocchi, Maite. Chinche de la cama. Cimex lectularis. EEA Bariloche, 2018.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.