Plagiocefalia deformacyjna: zapobieganie i leczenie
Plagiocefalia deformacyjna jest jedną z najczęściej spotykanych anomalii twarzoczaszki. W sporym uproszczeniu polega ona na asymetrycznym zniekształceniu czaszki dziecka. W takim przypadku czaszka wydaje się być spłaszczona w obszarze tylnym (potylicznym) i ma kształt romboidalny.
Ale jednocześnie warto zauważyć w tym miejscu, że plagiocefalia to zaburzenie anatomiczne o czysto estetycznym charakterze. Nie wpływa ono w żaden sposób na rozwój intelektualny dziecka.
Częstość występowania tego problemu jest dosyć wysoka i wynika głównie z pozycji , w której śpi dziecko. Może się to na przykład zdarzyć, gdy dziecko zawsze śpi na plecach lub z głową zawsze opartą na tej samej stronie.
Jednak plagiocefalia deformacyjna może również występować w momencie narodzin. W takich przypadkach może być ona spowodowane zwężeniem miednicy matki lub nawet powikłaniami podczas samego porodu.
W naszym dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci bliżej, jak możesz zapobiegać temu problemowi. A także jak go leczyć, jeśli już plagiocefalia deformacyjna wystąpiła u Twojego dziecka. Zapraszamy do lektury!
Jak i dlaczego plagiocefalia deformacyjna w ogóle występuje?
Deformacyjna plagiocefalia jest problemem natury estetycznej, który może zakłócać poziom poczucia własnej wartości dziecka w okresie dorastania. Może także negatywnie wpływać na dzieciństwo i okres dojrzewania. Dowiedz się więcej o tej chorobie i temu, jak możesz jej zapobiec czytając dalszą część naszego dzisiejszego artykułu.
Plagiocefalia deformacyjna jest ogólnie rzecz biorąc spowodowana istnieniem stałego nacisku na czaszkę dziecka. Może się to zdarzyć podczas rozwoju płodu, w trakcie porodu lub tuż po porodzie.
Częstość występowania tego problemu natury anatomicznej znacznie wzrosła w ostatnich latach, gdy pediatrzy zaczęli zalecać układanie dziecka na plecach podczas snu. Ta pozycja ma na celu zapobieganie syndromowi nagłej śmierci niemowląt podczas snu.
Wiąże się jednak również z wywieraniem ciągłego nacisku na ten sam obszar czaszki, co ostatecznie powoduje jego deformowanie się. W analogiczny sposób wzrost zapadalności na plagiocefalię jest spowodowany powszechnym stosowaniem nosidełek dla dzieci.
Inne typowe sytuacje, które mogą prowadzić do rozwoju plagiocefalii u dziecka to między innymi:
- Przedwczesny poród.
- Wrodzony mięśniowy kręcz szyi. Powoduje on, że dziecko zawsze leży na tym samym obszarze czaszki.
- Niewłaściwe położenie płodu lub dziecka wewnątrz macicy.
- Uraz odniesiony podczas porodu.
Zobacz także: Rozwój kości dziecka – 5 ważnych składników odżywczych
Objawy, jakimi cechuje się plagiocefalia deformacyjna
Jak już wspomnieliśmy nieco powyżej, jest to problem czysto estetyczny i nie wpływa w żaden sposób na rozwój intelektualny Twojego dziecka. Jednak musisz pamiętać o tym, że prowadzi on do asymetrii twarzy i czaszki, więc może być dość widoczny, szczególnie w późniejszych latach.
Plagiocefalia deformacyjna może również zmieniać wzajemne położenie uszu i powodować wybrzuszenie widoczne na czole.
Ponadto plagiocefalia deformacyjna jest zdecydowanie w stanie decydować o przyszłym poczuciu własnej wartości u Twojego dziecka. Dlatego bardzo ważne jest to, aby mieć zawsze pod ręką pewne środki i sposoby pozwalające zapobiec temu problemowi i wyleczyć go na czas.
Jak mogę zapobiec rozwojowi plagiocefalii deformacyjnej?
Owszem, prawdą jest to, że dzieci powinny spać na plecach. Ale musisz także pamiętać o tym, jak ważne jest, aby je regularnie przenosić i przekładać na inną stronę. Tak, aby zmieniała się ich pozycja głowy. Idealnym rozwiązaniem będzie cykliczna zmiana podparcia głowy dziecka podczas snu. Naprzemiennie zmieniaj pozycję główki z lewej na prawo i odwrotnie.
Lekarze zalecają również, aby dziecko nie spało w pozycji na brzuchu. Pozycja taka to doskonała metoda rozwijania zdolności motorycznych dziecka. Musisz jednak przewracać dziecko na brzuch tylko wtedy, gdy ono nie śpi. Najlepsza metoda polega na pozostawieniu dziecka w pozycji na brzuchu pod kontrolą matki lub ojca.
Rodzice mogą położyć wtedy dziecko na swojej piersi, w łóżeczku lub na innej wygodnej powierzchni. Najlepiej będzie spędzić trochę czasu bawiąc się z dzieckiem leżącym w tej pozycji. Jednak musisz je cały czas mieć na oku. Dzięki tym zabawom wzmacnia się także zdolność mięśniowa Twojego dziecka.
Przede wszystkim należy jednak unikać przedłużonego podpierania główki dziecka tylko w jednej pozycji. Aby uzyskać ten efekt, możesz na przykład trzymać dziecko w ramionach lub umieścić je w specjalnym krzesełku, które nie wywiera nacisku na ich czaszkę.
Z tego samego powodu nie używaj też fotelików, które utrzymują dziecko w tej samej pozycji przez długi czas. Na przykład takich jak te, które służą do przewożenia dziecka w samochodzie. Jeśli już musisz z nich skorzystać, rób regularnie przerwy w podróży i pomóż dziecku zmienić pozycję na inną.
Możesz także wykonywać inne interaktywne działania. Na przykład możesz umieścić zabawki po drugiej stronie łóżeczka. W ten sposób dziecko będzie musiało odwrócić głowę. Innym sposobem jest lekkie podniesienie materaca tak, aby nieco przechylić tułów dziecka.
Przeczytaj również: Macierzyństwo po 35 roku życia – poznaj wszystkie “za” i “przeciw”
Plagiocefalia deformacyjna i jej leczenie
Ta metoda leczenia dotyczy tylko przypadków, gdy poprzednie środki nie zadziałały w sposób wystarczająco skuteczny.
Na przykład możesz użyć specjalnych hełmów kształtujących, ponieważ wywierają one umiarkowany nacisk na czaszkę dziecka. Ponadto powstrzymują one główkę Twojej pociechy przed pochyleniem się na już zdeformowaną stronę.
Hełmy takie wykorzystują dynamiczny, ortotyczny system kranioplastyki, z którego dzieci mogą korzystać już od trzeciego miesiąca życia. Musisz jednak regularnie sprawdzać efekty ich stosowania.
Lekarze uciekają się do operacji chirurgicznej tylko w naprawdę ciężkich przypadkach. W rzeczywistości podejmują takie radykalne kroki dopiero w ostateczności, gdy już wszystkie inne sposoby zawiodą, a dany przypadek jest naprawdę ciężki.
Kilka słów tytułem podsumowania naszego dzisiejszego artykułu
Musisz postępować zgodnie z zalecanymi środkami zapobiegawczymi, aby zapobiec deformacji głowy u swojego dziecka. Są to na szczęście bardzo proste ćwiczenia i środki, które powstrzymają Twoją pociechę przed rozwinięciem u siebie znaczącego z punktu widzenia estetyki problemu.
Ponadto powinieneś skonsultować się z lekarzem, jeśli masz jakieś pytania lub zauważysz jakiekolwiek anomalie u swojego malucha. Z pewnością doradzi Ci on, co masz zrobić, aby pomóc swojemu dziecku.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Deformidades de la cabeza: la plagiocefalia postural | EnFamilia. (n.d.). Retrieved May 29, 2019, from https://enfamilia.aeped.es/temas-salud/plagiocefalia-postural
- PLAGIOCEFALIA. Tratamiento niños de Plagiocefalia, braquicefalia y escafocefalia. (n.d.). Retrieved May 29, 2019, from http://www.plagiocefalia.es/
- Vergara-Acevedo, S. E., & Criales-Cort??s, J. L. (2001). Plagiocefalia. Gaceta Medica de Mexico, 137(4), 371–372.
- Esparza, J., Hinojosa, J., Muñoz, M., Romance, A., García-Recuero, I., & Muñoz, A. (2014). Diagnóstico y tratamiento de la plagiocefalia posicional. Protocolo para un Sistema Público de Salud. Neurocirugía, 18(6), 457–467. https://doi.org/10.1016/s1130-1473(07)70252-x