Piercing przemysłowy - co to jest i jakiej pielęgnacji wymaga?
Wygląd jest aspektem, na który ludzie zwracają dużą uwagę. Poprzez wygląd komunikujemy nasze upodobania, poczucie komfortu, osobowość i wolność ekspresji. Dlatego na przestrzeni akcesoria, takie jak piercing przemysłowy, przyjęły się powszechnie, aby podkreślać elementy estetyki.
Kolczyki na ciele z powodzeniem przyjęły się w środowisku mody, aby wzmocnić różnorodność, i podkreślić określone obszary ciała. Niektóre osoby chcą w ten sposób spersonalizować swój wizerunek zgodnie ze sposobem bycia i podkreślić oryginalność. W celu osiągnięcia takiego efektu wizualnego, jednym z najczęściej wybieranych miejsc do przekłuwania są uszy.
Piercing przemysłowy natomiast to taki, który wykonuje się w chrząstce górnej części ucha. Jego główną cechą charakterystyczną i różnicującą w stosunku do pozostałych typów jest to, że tworzą go dwie perforacje. Tworzą one jeden element dzięki temu, że łączy je ten sam metalowy pręt, który przechodzi przez dwa otwory.
Jak się wykonuje piercing przemysłowy?
Aby piercing przemysłowy zakończył się sukcesem, nie należy podejmować ryzyka i zadbać o odpowiednie warunki sanitarne. W tym celu trzeba postępować krok po kroku, biorąc pod uwagę odpowiednie planowanie, przygotowanie i bezpieczeństwo samego zabiegu.
Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli tylko zabieg przeprowadza przeszkolony specjalista, wszystko jest proste i zajmuje tylko kilka minut. Prawidłowa procedura przekłuwania wygląda następująco:
- Należy zdezynfekować cały obszar do przekłucia, a także biżuterię, igły i rękawiczki, które mają być użyte. Jest to niezbędne, aby uniknąć infekcji.
- Następnie zaznacza się dwa punkty do przekłucia. W tym momencie specjalista może doradzić najbardziej odpowiednie miejsca perforacji, a osoba zaangażowana podejmie ostateczną decyzję.
- Do pełnego przekłucia pierwszego otworu służy wydrążona igła, a drugi otwór następnie przekłuwa się inną igłą.
- Wreszcie przez obie perforacje wprowadza się industrialny pręt, a każdy koniec ozdabia się okrągłym klejnotem.
Od czego zależy sukces perforacji?
Zanim wykonasz jakikolwiek piercing przemysłowy ważne jest, aby zapoznać się z tematem, aby poznać wszystkie etapy zabiegu. W ten sposób unika się improwizacji, które wpływają na efekt końcowy.
Aby wykonanie piercingu przemysłowego zakończyło się powodzeniem, konieczne jest również przeprowadzenie wcześniejszej analizy przekłuwanego ucha. Z tego powodu koniecznie należy się zwrócić do eksperta.
Badanie przeprowadza się w celu wybrania pozycji i najbardziej odpowiedniego kąta do przekłucia chrząstki u każdej osoby. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę, że każde ucho ma określony rozmiar i kształt.
Zignorowanie tej fazy procesu może spowodować, że przekłucie zostanie wykonane w miejscu, które generuje dyskomfort, podrażnienie i częsty ból, co może później powodować problemy lub infekcje. Analiza ucha, które ma zostać przekłute, jest również kluczem do wyboru odpowiedniego rozmiaru pręta industrialnego.
Zobacz także te interesujące informacje: Rzeczy których nie pożyczać – 10 przykładów
Piercing przemysłowy a możliwość infekcji
We wszystkich rodzajach piercingu infekcje mogą wystąpić z powodu poważnej nieostrożności lub nieprzestrzegania zabiegów pielęgnacyjnych zalecanych przez eksperta. W przypadku kolczyków przemysłowych może dojść do kolonizacji mikroorganizmów ze względu na bliskość tłustych miejsc, takich jak włosy.
Ponadto możliwość infekcji jest nieco większa, ponieważ są dwie perforacje, o które trzeba dbać. Jednak dzięki rozsądnemu i dokładnemu czyszczeniu można zapobiec wszelkim dolegliwościom.
Niektóre objawy zakażenia, które może spowodować piercing przemysłowy są następujące:
- Obfite krwawienie
- Ropa wydzielająca się w dużych ilościach.
- Obrzęk bez stopniowej poprawy.
- Intensywny ból.
Co robić w przypadku infekcji?
Najlepiej nie dopuścić do rozwoju infekcji, ponieważ górna chrząstka jest obszarem, którego gojenie może trwać dłużej niż zwykle. Wyjaśnia to brak wysokiego stężenia krwi w tej części ciała.
Jeśli jednak dojdzie do infekcji, można podjąć kroki, aby zapobiec postępowi i pogorszeniu sytuacji. Są one następujące:
- Oczyść obszar solą fizjologiczną, aby zapobiec rozwojowi infekcji.
- Nie zdejmuj piercingu, ponieważ w przeciwnym razie w wywierconych otworach mogą utworzyć się grudki.
- Zastosuj lód, aby zmniejszyć obrzęk i zaczerwienienie wokół zakażonego obszaru.
- Po wyczyszczeniu osusz całą powierzchnię. Ponadto należy zawsze uważać, aby nie było żadnych pozostałości ani żadnego rodzaju brudu.
Jak prawidłowo pielęgnować piercing przemysłowy?
Pielęgnacja po przekłuciu jest kluczem do przyspieszenia procesu gojenia każdego z otworów. Ponadto jest ona niezbędna, aby zapobiec rozwojowi bakterii, które utrudniałyby tworzenie się nowej tkanki.
Oto, co należy zrobić, aby piercing przemysłowy dobrze się zagoił i nie doznał powikłań:
- Przemywaj przekłute miejsca 3 razy dziennie. To czyszczenie można wykonać za pomocą zwykłego mydła i wody.
- Chroń ten obszar przed jakimkolwiek kontaktem z włosami, aby brud, albo tłuszcz nie przedostał się do środka rany.
- Nie ruszaj kolczyka. Ten aspekt ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia zabrudzenia pręta.
- Nie śpij na kolczyku, ponieważ może to zwiększyć obrzęk i zaczerwienienie.
- Wyczyść kolczyk solą fizjologiczną, aby zapobiec gromadzeniu się w nim brudu.
- Nie usuwaj piercingu, zanim całkowicie się nie zagoi. W przeciwnym przypadku może dojść do poważnych powikłań.
- Czyszczenia nie należy wykonywać alkoholem, ponieważ jest to płyn, który przynosi efekt przeciwny do zamierzonego dla procesu gojenia.
- Należy dobrze wysuszyć cały obszar, aby nie gromadziły się grudki ropy lub szkodliwe substancje.
Odkryj również ten ciekawy materiał: Przedmioty użytku codziennego, których nie należy pożyczać
Dokładna pielęgnacja, aby chronić Twój nowy styl
Istnieje kilka końcowych zaleceń, które można wziąć pod uwagę, aby zwiększyć szanse powodzenia całego zabiegu. Na przykład unikaj używania słuchawek i artykułów, które generują ruch w tym obszarze.
Strupów nie należy usuwać w szorstki sposób. Jeśli dojdzie do naderwania, rana ponownie się otworzy. Weźmy również pod uwagę, że ostateczny proces gojenia trwa od 6 do 12 miesięcy. Wszystko zależy od indywidualnych warunków każdej osoby.
Jeśli wystąpi jakakolwiek anomalia, najlepiej jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą, który wykonał piercing przemysłowy. Pozwala to uniknąć poważnych zagrożeń. W razie wątpliwości pamiętajmy, że kolczyk można usunąć tylko wtedy, jeśli specjalista sprawdzi ranę i zatwierdzi taką decyzję.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Fornes B. Díez P. Sierra C. Complicaciones y cuidados de los piercings y los tatuajes [Internet]. Valencia: Hospital General Universitario de Valencia, 2012 [citado 16 de febrero de 2021]
- Ferrer H. Gala H. Bertrán J. Ortiz L. Piercing: ¿moda inofensiva? [Internet]. Cuba: MEDISAN, 2007 [citado 16 de febrero de 2021]
- Kluger, Nicolas, et al. “Body piercing: a national survey in france.” Dermatology 235.1 (2019): 71-78.