Pielęgnacja głosu w starszym wieku

Na zmianę głosu, która zachodzi w starszym wieku, duży wpływ mają hormony. Dowiedz się więcej o tym procesie i o tym, jak zadbać o swój głos w miarę starzenia.
Pielęgnacja głosu w starszym wieku

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Na czym polega pielęgnacja głosu? Być może, będąc w starszym wieku, zauważasz, że Twój głos nie brzmi już tak, jak kiedyś. Ta zmiana głosu nosi nazwę presbifonii. Odnosi się do naturalnych zmian zachodzących w krtani podczas procesu starzenia.

W zależności od budowy każdej osoby, jak również jej wieku, krtań i struny głosowe mogą wibrować z mniejszą lub większą częstotliwością. Z czasem tracą one elastyczność i włókna kolagenowe.

Pielęgnacja głosu – unikalnego i jedynego w swoim rodzaju

Każdą osobę charakteryzuje wyjątkowy głos, który ją identyfikuje i jest jedyny w swoim rodzaju. Z tego też powodu warto go pielęgnować. To, jaki jest nasz głos i jego specyfika, zależy od kształtu górnego odcinka krtani, który jest różny u każdej osoby. Rezonans głosu jest zatem również różny, nawet w starszym wieku.

Hormonami, które biorą udział w procesie zmiany głosu, są: testosteron u mężczyzn i estrogen u kobiet. Na starość poziom testosteronu u mężczyzn spada, a głos ponownie się wyostrza. Podczas gdy u kobiet staje się nieco głębszy, na co wpływa estrogen.

5 zmian, które mogą wystąpić w głosie podczas starzenia

Z wiekiem Twój głos może przybrać zupełnie inny charakter.

Chociaż wiele osób dorosłych zachowuje swój normalny głos w starszym wieku, zauważalne mogą być niektóre typowe zmiany:

Starsza kobieta podpiera głowę, pielęgnacja głosu
  1. Jego brzmienie jest cieńsze. Dźwięk głosu jest mniej donośny. Struny głosowe w krtani stają się cieńsze i mniej elastyczne. Dzieje się tak dlatego, że z czasem następuje utrata mięśni, a struny nie wibrują już tak jak przedtem.
  2. Twój głos brzmi bardziej szorstko. Aby dźwięk był czysty, Twój głos wymaga efektywnych wibracji. Dlatego wszystko, co przeszkadza w zamykaniu strun i jest szkodliwe dla krtani, spowoduje, że Twój głos stanie się szorstki i ochrypły.
  3. Jego brzmienie jest słabsze. Starzenie się wpływa również na emisję i głośność głosu. Ponadto osoby ze zmianami w układzie oddechowym mogą zauważyć, że ich głos jest niższy.
  4. Nastąpiła zmiana barwy. Zmiany w barwie mogą być również spowodowane zanikiem mięśni strun głosowych, a u kobiet mogą być częściowo spowodowane zmianami hormonalnymi.
  5. Łatwiej dochodzi do zmęczenia głosu. Jeśli Twój głos rano brzmi mocno, ale traci na sile w ciągu dnia, przyczyną może być zmęczenie głosu. Jak każde zmęczenie, również i to dotyczące głosu wiąże się z użyciem.

Pielęgnacja głosu – 10 wskazówek, jak zadbać o głos w starszym wieku

Najlepszym lekarstwem, aby uniknąć problemów z głosem i odpowiednio o niego dbać, jest profilaktyka. Oto kilka wskazówek, jak może wyglądać pielęgnacja głosu. Możesz w ten sposób zapobiec niekorzystnym zmianom, które mogą wpływać na narządy głosu:

Gardło
  1. Nie wymuszaj dźwięków i nie krzycz.
  2. Unikaj bardzo hałaśliwych miejsc i nie próbuj przekrzyczeć hałasu, gdy jesteś w jego pobliżu.
  3. Nie pal i unikaj zadymionych miejsc, ponieważ dym podrażnia krtań.
  4. Staraj się unikać ciągłego odchrząkiwania.
  5. Jeśli często się przeziębiasz, masz alergię lub kaszel, skonsultuj się ze specjalistą w celu odpowiedniego leczenia.
  6. Jeśli masz chrypkę lub afonię i trwa ona dłużej niż 10 dni, udaj się do specjalisty.
  7. Unikaj odwodnienia organizmu. Powinieneś pić co najmniej 6-8 szklanek wody dziennie. W ten sposób błona śluzowa pokrywająca struny głosowe zostanie odpowiednio nawilżona.
  8. Pamiętaj o odpowiednim odpoczynku. Zmęczenie ciała odbija się na głosie, szczególnie, jeśli używasz głosu w pracy.
  9. O ile to możliwe, staraj się nie mówić przez więcej niż cztery kolejne godziny lub śpiewać bez przerwy przez więcej niż dwie godziny. Taki wysiłek uszkadza bowiem struny głosowe.
  10. Ogranicz spożycie alkoholu i kofeiny, ponieważ odwadniają fałdy głosowe. Staraj się również utrzymywać zrównoważoną dietę, unikając pikantnych potraw i produktów mlecznych, które mogą wpływać na głos.

Pielęgnacja głosu – podsumowanie

Zmiany głosu w starszym wieku nie zostały jeszcze wystarczająco zbadane, aby opracowanie pełnej strategii ich zapobiegania było możliwe. Jednak przestrzeganie zasad higieny i postępowanie zgodnie z powyższymi poradami, pomoże Ci w starszym wieku zachować głos w najwyższej formie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cobeta, I., Núñez, F., Fernández, S., Núñez, F., Cobeta, I., & Fernández, S. (2013). Patología de la voz. Marge Medica Books.

  • Martínez-Sánchez, F. (2010). Trastornos del habla y la voz en la enfermedad de Parkinson. Revista de Neurologia.

  • Sataloff, R. (1993). La voz humana. Investigación y Ciencia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.