Picie herbaty w ciąży: wszystko, co musisz wiedzieć

Chociaż spożycie herbaty jest powszechne, kobiety w ciąży powinny być świadome zagrożeń, jakie może nieść ze sobą ten zwyczaj. Powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o ziołach używanych w tradycyjnych naparach.
Picie herbaty w ciąży: wszystko, co musisz wiedzieć
Florencia Villafañe

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Florencia Villafañe.

Napisany przez Florencia Villafañe

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Picie herbaty w ciąży stosuje się powszechnie od lat. W czasie ciąży bardzo często występują zmiany samopoczucia lub dyskomfort typowy dla tego okresu, więc herbatki mogą je złagodzić.

Chociaż picie naparów, zwłaszcza tych przygotowywanych z roślin leczniczych, wykorzystuje się od wieków, wiele kobiet, które je spożywają, nie zdaje sobie sprawy z ich skutków. Niektóre herbaty nie niosą ze sobą żadnych zagrożeń, ale z innymi trzeba zachować ostrożność. W tym artykule poznasz najważniejsze informacje, jeśli chodzi o picie herbaty w ciąży.

Czy picie herbaty jest dozwolone w czasie ciąży?

Wypicie filiżanki herbaty, niezależnie od tego, jaki to napar to jest, nie musi być szkodliwe dla ciąży. Należy rozumieć, że sam fakt wypicia naparu raz na jakiś czas nie stanowi problemu.

Jednak spożywanie niektórych rodzajów herbat przygotowanych z określonych roślin leczniczych może stanowić zagrożenie w czasie ciąży. Zwłaszcza gdy występuje w nadmiarze lub stało się już nawykiem.

Według badania „Spożycie roślin leczniczych przez kobiety w ciąży” szacuje się, że aż 55% ciężarnych wykorzystuje rośliny lecznicze do przygotowywania herbaty lub innych naparów. Większość z nich nie zdaje sobie jednak sprawy z efektów, jakie mogą wystąpić.

Co się dzieje z ciałem kobiety podczas ciąży?

W czasie ciąży ciało kobiety ulega przejściowym zmianom wraz z pojawieniem się nowych struktur organicznych, takich jak łożysko. Dlatego przeciwwskazane są wszelkie substancje, naturalne lub syntetyczne, które mogą wpłynąć na zmianę procesów fizjologicznych na tym etapie.

Ważnym faktem jest również to, że największy wpływ może mieć picie herbaty w pierwszym trymestrze ciąży. To właśnie w tym okresie rozwój płodu jest najbardziej podatny na wpływ czynników środowiskowych.

Dlatego właśnie e od drugiego tygodnia do 3 miesiąca ciąży wszelkie szkody wyrządzone przez działanie  leków, substancji chemicznych, metabolitów roślin leczniczych lub jakąkolwiek chorobą mogą zakłócić normalny rozwój płodu. W połączeniu z właściwościami różnych aktywnych metabolitów, może to wpłynąć na pojawienie się zaburzeń.

Teratogeneza, cytotoksyczność, genotoksyczność i inne terminy odnoszą się do szkodliwych zmian, którym podlegają komórki zarodków podczas ich formowania. Kobieta musi więc zwracać baczną uwagę na substancje, które mogą najbardziej się wiązać z tymi procesami.

Podobnie jak alkohol i tytoń to substancje chemiczne, które zakłócają embriogenezę, tak i rośliny lecznicze mogą mieć na nią negatywny wpływ. Podstawową kwestią jest więc zachowanie środków ostrożności jeśli decydujemy się na konsumpcję naparów.

Badanie USG
W pierwszym trymestrze ciąży kobieta wymaga szczególnej opieki, ponieważ w tym okresie zarodek tworzy wszystkie swoje narządy

Może Cię zainteresować również ten ciekawy temat: Ciąża molarna (trzonowa) – podstawowe informacje na temat tej choroby

Jaką herbatę można pić w ciąży?

Produkty ziołowe mają szersze działanie terapeutyczne i mniej skutków ubocznych niż produkty syntetyczne. Przyczyniło się do przekonania, że produkt naturalny oznacza automatycznie, że jest nieszkodliwy. Jednak nie do końca jest to prawda. Zobaczmy najpierw, jakie są rodzaje herbat, które nie powodują komplikacji? Wymieniamy je poniżej:

  • Mięta zielona: stosuje się ją na kolkę i jest przydatna w czasie ciąży, aby przygotować piersi do laktacji.
  • Lippia trójlistna: przy pieczeniu w jamie żołądkowej, nudnościach, bezsenności, kolce i dolegliwościach trawiennych.
  • Imbir: stosowany w leczeniu nudności i wymiotów.
  • Rozmaryn: na ból gardła, bezsenność i stres.
  • Waleriana: jako środek rozluźniający.
  • Melisa: pomaga przy dolegliwościach trawiennych i działa rozluźniająco.

To nie jedyne napary, które można spokojnie pić w czasie ciąży, bo istnieje też wiele innych. Jednak te wymienione powyżej są najczęściej używane. Nie ma dla nich precyzyjnych przeciwwskazań, a kobiety w ciąży mogą je przyjmować bez obaw.

Herbaty ziołowe, które są przeciwwskazane w czasie ciąży

Tak jak istnieją herbaty, które można spożywać w czasie ciąży, są też rośliny, z których sporządza się napary, których nie należy przyjmować w trakcie ciąży. Omówimy najważniejsze z nich, które mogą działać niekorzystnie a nawet szkodliwie:

  • Rumianek i napar z pierwszych fig: przyspieszają poród, a w dużych dawkach mogą rozszerzać szyjkę macicy.
  • Macierzanka: może wywoływać skurcze.
  • Ruta: przyspiesza poród, wiąże się z inwolucją i obrzękiem macicy, ma działanie poronne.
  • Aloe vera Aloes: powoduje krwotoki i krwawienie z macicy, dlatego też jest uważany za środek poronny.
  • Piołun: aktywując przepływ krwi w macicy może powodować samoistne poronienia.
  • Boldo: jedną z aktywnych substancji jest tujon, którego dawki mogą powodować problemy przy samoistnych poronieniach.
Żel z aloesu
Aloe Vera ma aktywne metabolity, które w dużych dawkach mogą wywoływać poronienia

Przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Ryzyko związane z dietą wysokocukrową w ciąży

O czym należy pamiętać podczas picia herbaty w ciąży?

Powszechnie uważa się, że rośliny lecznicze są bezpieczne, ponieważ były używane od czasów starożytnych. Jednak sam fakt, że są naturalne, nie daje absolutnej gwarancji bezpieczeństwa.

Przed, w trakcie i po ciąży lub okresie karmieniu piersią kobiety, które chcą przyjmować preparaty ziołowe, powinny skonsultować się z dobrze poinformowanym lekarzem. Wpływ wielu roślin na ciążę jest ciągle niedostatecznie poznany, w tym również tych, które działają korzystnie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Macarro Ruiz D, Miguelez L, Martínez M, Martínez G, Manrique T. Fitoterapia en el embarazo y lactancia: ¿Beneficio o riesgo?.RECIEN. 2014. 1-7.
  • Pulido Acuña G, Vásquez Sepúlveda P, Gómez L. Uso de hierbas medicinales en mujeres gestantes y en lactancia en un hospital universitario de Bogotá (Colombia). 2012. 21(4);199-203.
  • Souza M, Tangerina M, Silva V, Vilegas W, Sannomiya M. Plantas medicinales abortivas utilizadas por mujeres UBS: análisis de etnofarmacología y cromatografía por CCD y CLAE. Rev. bras. plantas med. 2013;15 (4); 763-773.
  • Rev. peru. biol. 13(3): 223 – 225.
  • Macías-Peacok B, Pérez-Jackson L, Suárez-Crespo M, Fong-Domínguez C, Pupo-Perera E. Consumo de plantas medicinales por mujeres embarazadas. Rev Med Inst Mex Seguro Soc. 2009; 47 (3): 331-334.
  • Zinn, Tigua, and Ericka Beatriz. Consecuencias del consumo de infusiones de plantas medicinales en el primer trimestre de gestación. Diss. Universidad de Guayaquil. Facultad de Ciencias Médicas. Carrera de Obstetricia, 2019.
  • Carrasco, Ángeles María Márquez, Marina Rico Neto, and María de los Reyes Leo Rodríguez. “Seguridad de la toma de infusiones herbales en el embarazo: manzanilla, valeriana, tila, té y menta-poleo.”
  • Tisné, Luis, and Antropología Teosófica. “Infusiones, tisanas o té de hierbas permitidas y nocivas durante el embarazo y la lactancia.” Antropología 14.1 (2019).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.