Picie alkoholu w czasie ciąży może zmienić kształt mózgu niemowlęcia
Picie alkoholu w czasie ciąży jest zdecydowanie niezalecane dla kobiet, obok innych substancji. I chociaż od dawna wiemy, że to zalecenie medyczne, nowe odkrycia pokazują wczesny wpływ, jaki napoje alkoholowe mogą mieć na płód.
Jeszcze nieopublikowane, ale już zaprezentowane na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Radiologicznego badania prowadzone były przez Gregora Kaspriana. Stwierdzają, że mózg płodu ulega modyfikacji na skutek spożywanie niewielkich ilości alkoholu przez matkę. Efekt ten ma być widoczny już w połowie ciąży i może mieć długoterminowe konsekwencje.
Według tego naukowca należy wziąć pod uwagę nie tylko biologiczne konotacje tego odkrycia. Należy również uwzględnić rzeczywistą dostępność używek i narkotyków w niektórych krajach.
Picie alkoholu w czasie ciąży nie jest niczym niezwykłym. Według autorów badania, aż prawie 10% matek pije alkohol w czasie ciąży.
Czego dotyczyło nowe badanie analizujące picie alkoholu w czasie ciąży?
Dr Kasprian podał szczegółowe informacje na temat sposobu, w jaki przeprowadzali badania płodów. Użyli rezonansu magnetycznego, ponieważ ta metoda nie wykorzystuje szkodliwego promieniowania.
Badana grupa obejmowała 24 płodów, które były między 22 a 36 tygodniem ciąży. Ich matki miały historię pewnego spożycia alkoholu w czasie ciąży.
Dla porównania, skany MRI wykonano również na 52 innych płodach, których matki nie piły alkoholu. W grupie matek, które piły alkohol, średnie spożycie wynosiło mniej niż jeden drink tygodniowo.
Po wykonaniu skanów MRI najbardziej godne uwagi były następujące wyniki:
- Płody eksponowane na alkohol miały niższy wynik dojrzewania w porównaniu z drugą grupą. Oznacza to, że ich mózg rozwijał się wolniej w łonie matki.
- Płody narażone na działanie alkoholu wykazywały zmiany w strukturze mózgu.
Przeczytaj więcej: 12 sposobów na stymulację zdrowia mózgu Twojego dziecka
Jakie zmiany w mózgu zachodzą u płodów narażonych na działanie alkoholu?
Według raportu dr Kaspriana i jego zespołu, skany MRI wykazały zauważalne zmiany w prawej bruździe skroniowej mózgu i innych częściach okolicy skroniowej. Region ten jest związany z zachowaniami społecznymi, integracją audiowizualną i rozwojem języka.
Z wcześniejszych badań wiemy, że płat skroniowy odgrywa ważną rolę w przetwarzaniu informacji wzrokowych i słuchowych. Dzięki temu możemy cieszyć się muzyką, rozmawiać z innymi, a nawet regulować emocje.
Chociaż trudno jest ustalić zakres modyfikacji mózgu płodu, które pozostaną w wieku dorosłym, istnieją elementy, które pozwalają podejrzewać, że wpływ może wykraczać poza dzieciństwo. Niektóre badania naukowe wykazały już związek między nadużywaniem alkoholu przez matki a problemami behawioralnymi dzieci w okresie dojrzewania i dorosłości.
Inne wyniki badań
MRI wykazało również wzrost wielkości ciała modzelowatego mózgu i zmniejszenie strefy okołokomorowej. Ciało modzelowate to struktura łącząca obie półkule mózgowe, natomiast strefa okołokomorowa to okolice komór (są to przestrzenie wypełnione płynem mózgowo-rdzeniowym).
Wzrost ciała modzelowatego skutkowałby szerokim zakresem objawów. Ponieważ jest to obszar, który łączy obie półkule, problemy można zauważyć w aspektach tak odmiennych, jak przetwarzanie danych liczbowych i osobowość.
Z drugiej strony obszar okołokomorowy to miejsce, w którym rodzą się neurony. Eksperci uważają, że jakiekolwiek zmniejszenie jego rozmiaru byłoby oznaką zmniejszonej produkcji komórek mózgowych. To częściowo wyjaśniałoby, dlaczego płody matek alkoholików rozwijają się wolniej.
Wydaje się, że narażenie na alkohol podczas ciąży zmienia ścieżkę rozwojową mózgu płodu, która wyraźnie odbiega od normalnej ścieżki.
Ile alkoholu jest szkodliwe dla ciąży?
Całkowite powstrzymanie się od spożywania alkoholu w czasie ciąży jest surowym, ale koniecznym zaleceniem. Wielu lekarzy zgadza się co do tego, że nie ma bezpiecznej dawki tej substancji dla kobiet w ciąży.
Jednak niektóre badania wydają się temu przeczyć i postulują, że małe ilości nie wystarczą, aby wywołać zmiany u płodów. Stwierdzenia te, choć potwierdzone badaniami naukowymi i publikacjami, są jednak kontrowersyjne.
Według Elizabeth Armstrong nie ma jednoznacznych dowodów na to, że sporadyczne spożywanie alkoholu prowadzi do płodowego zespołu alkoholowego. Upiera się nawet, że surowe zalecenia dla kobiet wywołują jedynie strach i niepokój, bez korzystnego efektu.
Badanie naukowe z 2012 roku również wykazuje wnioski w tym samym kierunku. Według jego autorów, dzieci matek spożywających niewielkie ilości alkoholu nie wykazywały deficytów poznawczych przynajmniej do 5 roku życia.
Mimo to zalecenia amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) są nieugięte. Mówią, że nie ma minimalnej bezpiecznej dawki. Instytucja rządowa podkreśla, że matki w ciąży nie powinny pić alkoholu.
National Health Service (NHS) w Wielkiej Brytanii również nie zaleca picia alkoholu w czasie ciąży. Według ich ekspertów w tym przypadku nie ma bezpiecznej ilości, a najlepszą postawą byłoby w ogóle nie pić, ponieważ nie ma wystarczających dowodów, aby wykluczyć uszkodzenie płodu.
Czytaj więcej: Przyczyny alkoholizmu, konsekwencje i leczenie
Cy mogę sobie pozwolić na picie alkoholu, jeśli jestem w ciąży?
Jeśli jesteś w ciąży i zapytasz swojego lekarza o picie alkoholu, prawdopodobnie powie ci, żebyś go nawet nie dotykała. Jest to najbardziej poparta naukowo rada, pomimo wszelkich rozbieżności, jakie mogą wystąpić w niektórych odosobnionych badaniach.
Sama możliwość uszkodzenia mózgu rosnącego w tobie dziecka powinna wystarczyć jako środek odstraszający. Jeśli nie ma jasno ustalonej bezpiecznej dawki, najlepszą radą zawsze będzie całkowite wyeliminowanie substancji ze swojego życia, przynajmniej podczas ciąży.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Armstrong EM. Making Sense of Advice About Drinking During Pregnancy: Does Evidence Even Matter? J Perinat Educ. 2017;26(2):65-69. doi: 10.1891/1058-1243.26.2.65. PMID: 30723369; PMCID: PMC6353268.
- Restrepo, Francisco Javier Lopera. “Funciones ejecutivas: aspectos clínicos.” Revista Neuropsicología, Neuropsiquiatría y Neurociencias 8.1 (2008): 59-76.
- Schoeps, Anja, et al. “Prenatal alcohol consumption and infant and child behavior: Evidence from the Growing Up in New Zealand Cohort.” Early human development 123 (2018): 22-29.
- Skogerbø, Å., et al. “The effects of low to moderate alcohol consumption and binge drinking in early pregnancy on executive function in 5‐year‐old children.” BJOG: An International Journal of Obstetrics & Gynaecology 119.10 (2012): 1201-1210.
- NHS. Drinking alcohol while pregnant. 2020. Disponible en: https://www.nhs.uk/pregnancy/keeping-well/drinking-alcohol-while-pregnant/
- Kasprian, Gregor. Stuempflen, Marlene. (2021). MRI Reveals Altered Brain Structure in Fetuses Exposed to Alcohol. Disponible en: https://press.rsna.org/timssnet/media/pressreleases/14_pr_target.cfm?id=2308