Badanie tomograficzne: jaki jest jego cel?

Badanie tomograficzne: jaki jest jego cel?

Ostatnia aktualizacja: 09 lipca, 2021

Badanie tomograficzne (CT, TK) to szybkie, proste i bezbolesne badanie z dziedziny diagnostyki obrazowej. Kto musi go wykonać? Jakie są jego zalety? Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się więcej na jego temat.

Badanie tomograficzne to radiologiczne badanie obrazowe wykorzystywane w diagnostyce wielu chorób. W dzisiejszym artykule znajdziesz wiele ciekawych faktów na temat tego typu badania.

Czym jest badanie tomograficzne?

Tomografia komputerowa to badanie z dziedziny diagnostyki obrazowej. Przeprowadza się ją za pomocą urządzenia wykonującego prześwietlenia rentgenowskie, który emituje wiele wiązek z różnych kierunków, a nie tylko jedną wiązkę jak w przypadku standardowego urządzenia rentgenowskiego.

Co więcej, takie wiązki tworzą wiele różnych zdjęć, które są przekazywane do komputera i przetwarzane przez niego. Następnie generują rekonstrukcję warstw badanej części ciała lub wnętrza całego ciała, w zależności od potrzeby.

Komputer jest nawet w stanie konfigurować zdjęcia w taki sposób, by stworzyć obraz 3D wnętrza ciała. Dzięki temu zdjęcia pozyskiwane podczas badania tomograficznego są o wiele bardziej szczegółowe niż te pozyskiwane za pomocą zwykłego rentgena.

Badanie tomograficzne
Tomografia komputerowa to badanie diagnostyczne, które może pozwolić wykryć różne choroby.

Co pokazuje badanie tomograficzne?

Obrazy różnych tkanek wewnątrz ciała pozyskane dzięki temu badaniu bazują na różnych poziomach absorpcji promieniowania przez tkanki. Dzięki temu różne tkanki, takie jak kości, ścięgna, tkanki miękkie, tkanki nerwowe mózgu, itp., mają różne kolory.

Na przykład kości wydają się jaśniejsze, zaś obszary, w których znajduje się powietrze, takie jak płuca, wydają się bardziej czarne. Z kolei obszary o średniej gęstości, takie jak serce lub wątroba, są szare.

Kiedy wykorzystuje się badanie tomograficzne?

To szybkie badanie jest przeznaczone do oceniania stanu wielu wewnętrznych części ciała w nagłych stanach. Zaliczamy do nich między innymi wypadki komunikacyjne, podejrzenie zawału lub udaru, itp.

To również jedno z głównych badań, które wykonuje się w diagnostyce i ocenie różnych rodzajów nowotworów. Najczęściej wykorzystuje się je w przypadku guzów płuc, jajników lub wątroby.

Co więcej, wykonując badanie można użyć również różnych kontrastów, które pozwalają uzyskać bardziej szczegółowe obrazy wybranych części ciała.

Jak się je wykonuje?

Tomografia komputerowa to szybkie, proste i bezbolesne badanie. Aby się do niego przygotować, lekarz poprosi pacjenta, który będzie miał się mu poddać, aby powiedział mu między innymi o wszelkich ewentualnych alergiach i protezach, które może posiadać.

Pacjent będzie musiał usunąć wszystkie metalowe przedmioty, aparaty słuchowe i inne obiekty, które mogą zaburzać przebieg badania.

Następnie zostanie umieszczony w określonej pozycji, która pomoże pozyskać właściwy obraz. Pacjent będzie leżał na łóżku, które będzie wjeżdżało i wyjeżdżało z nim do maszyny wykonującej prześwietlenia.

Badanie trwa zazwyczaj mniej niż 30 minut, a w przypadku niektórych nowoczesnych sprzętów lub badania dzieci może być nawet szybsze.

Lekarka oglądająca badanie tomograficzne
Tomografia komputerowa to proste i bezbolesne pytanie, które powinno zająć nie więcej niż 30 minut.

Czy badanie tomograficzne jest bezpieczne?

Najbardziej ryzykowna część badania tomograficznego to wystawienie na działanie promieniowania. Jednak ilość promieniowania, która dostaje się do ciała pacjenta, jest bezpieczna. Jednak zawsze istnieje niewielkie ryzyko rozwoju niektórych rodzajów raka z powodu promieniowania.

Korzyści płynące z tego badania są zawsze o wiele większe niż ryzyko rozwoju raka. Jednak w przypadku kobiet w ciąży jest inaczej. Dlatego też jak najszybciej powiedzieć o ciąży lekarzowi, który proponuje wykonanie tomografii komputerowej.

Ogólnie rzecz biorąc, to badanie nie jest zalecane dla kobiet w ciąży i będzie wykonywane u nich jedynie jeśli płynące z niego korzyści będą większe niż ryzyka.

Dowiedz się również dlaczego: Nawodnienie – dlaczego jest tak ważne?

Podsumowując

Teraz już wiesz, że badanie tomograficzne jest szybkie, proste i bezbolesne oraz może dostarczyć wiele ważnych informacji podczas diagnostyki licznych chorób lub w razie nagłych wypadków.

Warto zauważyć, że stosuje się jego coraz częściej i że techniki interpretowania jego wyników stają się coraz bardziej wyrafinowane wraz z upływem czasu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.