Na czym polega uraz głowy? Dowiedz się więcej

Na czym polega uraz głowy? Dowiedz się więcej

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Uraz głowy ma swoją główną przyczynę w wypadkach drogowych i upadkach.

Jak sama nazwa wskazuje, uraz głowy to zdarzenie, który dotyka zarówno czaszki, jak i mózgu. Może to być również upośledzenie czynnościowe, chociaż nie jest wynikiem znacznego uszkodzenia fizycznego.

Może powstać poprzez uderzenie w czaszkę innym elementem, czy to przedmiotem, czy za pomocą broni penetrującej. Ale może to być również spowodowane gwałtownymi przeciążeniami bez bezpośredniego uderzenia.

W krajach rozwiniętych uraz głowy jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów. W rzeczywistości jest to główna przyczyna śmierci i niepełnosprawności dorosłych poniżej 45 roku życia. Jest to spowodowane głównie wypadkami samochodowymi, upadkami i walkami.

W przypadku młodych mężczyzn ryzyko jest większe, ponieważ wiąże się to z nadużywaniem substancji toksycznych, takich jak alkohol lub pobudzające narkotyki. W tym artykule wyjaśniamy, jakie są główne przyczyny i objawy urazów głowy.

Uraz głowy – jakie są główne przyczyny i objawy?

Aby zdefiniować uraz głowy, musi istnieć siła zewnętrzna, która powoduje pewne dysfunkcje mózgu. Jest to zaburzenie, które ma dwa szczyty zachorowalności:

  • U młodych ludzi: zwykle występuje w wyniku wypadków drogowych lub napaści. Inne przyczyny to wypadki przy pracy lub podczas uprawiania sportu.
  • Powyżej 65 roku życia: główną przyczyną są upadki.

Objawy zwykle zależą od intensywności uderzenia. Mogą pojawić się natychmiast po, albo po kilku dniach lub tygodniach.

Ból głowy

Możesz być zainteresowany: Chroń swój mózg i unikaj urazów głowy!

Łagodny uraz głowy

Objawy po niewielkim uderzeniu mogą nie występować. Jednak najbardziej widoczne są zawroty głowy, dezorientacja i amnezja. Nawet osoba, która cierpi może stracić przytomność na kilka sekund lub minut. Często odczuwa ból głowy, nudności lub wymioty i zmęczenie.

Inne objawy to:

  • Trudności ze snem lub spanie częściej niż zwykle.
  • Zawroty głowy lub utrata równowagi.
  • Niewyraźne widzenie lub dzwonienie w uszach.

Uraz o umiarkowanym lub ciężkim nasileniu

W takich przypadkach występują wyżej wymienione objawy, ale mogą one być skomplikowane. Utrata przytomności jest zwykle cięższa, częstsze są ciągłe bóle głowy i wymioty. Ponadto zwykle występują drgawki, zajęcie źrenic i utrata koordynacji.

W takich przypadkach dezorientacja jest znacznie większa. Ważne jest, aby wiedzieć, że w przypadku poważnego urazu głowy osoba może zapaść w śpiączkę.

Jakie są obrażenia po urazowym uszkodzeniu mózgu?

Urazy głowy mogą powodować wiele różnych urazów. Po pierwsze, mogą to być zmiany otwarte lub zamknięte w zależności od tego, czy dotyczą skóry głowy, czy nie.

Mogą wystąpić złamania kości czaszki, ale należy zaznaczyć, że ich brak nie wyklucza uszkodzenia mózgu. Kiedy są złamania, zwykle są to bardzo widoczne oznaki, takie jak podkrążone oczy i krwawienie z ucha lub nosa.

Z drugiej strony mogą wystąpić krwotoki śródczaszkowe. Mogą one być wewnątrzmózgowe lub w przestrzeni nadtwardówkowej lub podtwardówkowej. Wszystkie z nich mogą powodować poważniejsze uszkodzenia neurologiczne. Może wystąpić paraliż, niedowład, zaburzenia mowy i tak dalej.

Czasami urazy głowy powodują rozlane uszkodzenia aksonów w neuronach tworzących mózg. Są wytwarzane przez mechanizm przyspieszania i zwalniania. Mają bardziej złożone i nieodwracalne konsekwencje niż krwotoki.

Rentgen głowy

Leczenie urazowego uszkodzenia mózgu

Leczenie zależy od stopnia urazu. Kiedy jest łagodny leczenie zwykle ogranicza się do odpoczynku, obserwacji i stosowania leków przeciwbólowych. Gdy jest to coś poważnego najważniejsze jest utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi i odpowiedniej wentylacji.

Poważne przypadki muszą być leczone w szpitalu. Tam zostaną przeprowadzone dodatkowe testy, takie jak tomografia komputerowa w celu zlokalizowania możliwych obrażeń. Ponadto pacjent otrzyma leki zmniejszające ciśnienie śródczaszkowe lub zapobiegające napadom.

W niektórych przypadkach może być konieczna operacja, aby usunąć krwiaki, zatrzymać krwawienie lub naprawić złamania.

Podsumowanie

Ważne jest podjęcie środków bezpieczeństwa, aby uchronić się przed ewentualnym uderzeniem. Głównym środkiem powinno być bezpieczne prowadzenie pojazdu, unikanie prowadzenia po zażyciu alkoholu lub narkotyków. Musisz nosić kask, zarówno na rowerze, jak i na motocyklu. Zapinaj także prawidłowo pas bezpieczeństwa.

Dodatkowo po każdym uderzeniu w głowę idealnym rozwiązaniem jest udanie się do lekarza. Przeprowadzi odpowiednie testy i sprawdzi i pomoże uniknąć ewentualnych późniejszych komplikacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.