Pestki z dyni – jak wykorzystać je w kuchni?

Zwykle sięgamy po surowe lub prażone pestki dyni. A czy wiesz, że można przygotować wiele różnych potraw z dodatkiem tych zdrowych nasion? Poznaj trzy fantastyczne przepisy!
Pestki z dyni – jak wykorzystać je w kuchni?
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Pestki z dyni to autentyczna skarbnica składników odżywczych, których powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi niemalże codziennie.

Dlaczego pestki z dyni są aż tak zdrowe? Otóż zawierają mnóstwo substancji, które w naturalny sposób wzmacniają nasze ogólne zdrowie: wspomagają pracę układu odpornościowego, pomagają zwalczać infekcje, korzystnie wpływają na wygląd skóry, łagodzą skurcze mięśni…

Poznaj więcej cennych właściwości kryjących się w nasionach dyni! Kiedy odkryjesz ich moc, z pewnością będziesz chciał włączyć je na stałe do swojej codziennej diety. Poniżej znajdziesz trzy przepisy, które ułatwią Ci wprowadzenie tego zdrowego produktu do jadłospisu.

Pestki z dyni – poznaj ich cenne właściwości!

Pestki dyni wyróżniają się przede wszystkim bogactwem witamin z grupy B. Odpowiadają one między innymi za prawidłowy wzrost, stoją na straży równowagi psychicznej, zapobiegają rozwojowi nowotworów oraz biorą czynny udział w syntezie hormonów.

Ponadto nasiona te obfitują w minerały (między innymi cynk i magnez), zdrowe kwasy tłuszczowe WNKT, białko i błonnik pokarmowy – substancje, które spełniają szereg ważnych funkcji w naszym organizmie. A za ich charakterystyczny zielony kolor odpowiada cenny dla zdrowia chlorofil.

Chociaż pestki z dyni obfitują w kwasy tłuszczowe, możemy spożywać je codziennie bez obaw o przybranie na wadze. Łyżka (10 g) nasion to zaledwie 60 kalorii.  Ponadto jest to produkt który dostarcza uczucia sytości na długo, a zatem pomaga uniknąć podjadania niezdrowych przekąsek pomiędzy posiłkami.

Pestki dyni należy przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku, ponieważ zawierają one sporo kwasów tłuszczowych, a zatem są wyjątkowo podatne na jełczenie.

Korzyści płynące ze spożywania pestek dyni

Zawarte w pestkach dyni substancje odżywcze mają bardzo korzystny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Między innymi:

  • Dodają energii i zwiększają witalność.
  • Chronią nas przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się organizmu.
  • Pomagają utrzymać równowagę układu nerwowego: łagodzą stres, stany lękowe i bezsenność.
  • Eliminują pasożyty jelitowe.
  • Stymulują eliminację nadmiaru wody z tkanek organizmu, zapobiegając jednocześnie retencji płynów i obrzękowi.
  • Ułatwiają wydalanie śluzu gromadzącego się w drogach oddechowych.
  • Usprawniają funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.
  • Łagodzą stany zapalne i wspomagają leczenie artretyzmu.
  • Poprawiają zdrowie kości oraz zapobiegają rozwojowi osteoporozy.
  • Pomagają zwalczyć anemię.
Suszone pestki dyni

Warto również zaznaczyć, że pestki dyni są wielkim sprzymierzeńcem zdrowia każdego mężczyzny. Z jednej strony mają pozytywny wpływ na płodność, a z drugiej – dzięki zawartości kurkurbitacyny zapobiegają hiperplazji (rozrostowi) prostaty.

Jak spożywać pestki dyni?

Poniżej znajdziesz trzy pomysły na włączenie pestek dyni do codziennej diety. Możesz po nie sięgać nie tylko w celu naturalnego zwalczania powyższych dolegliwości, ale także włączyć je na stałe do jadłospisu jako jeden ze zdrowych i odżywczych produktów.

Ważne, aby spożywać je codziennie przez dłuższy okres czasu – tylko wtedy odczujemy ich korzystny wpływ na pracę całego naszego organizmu.

Zalecana dzienna dawka pestek z dyni to 20 gramów, czyli dwie łyżki stołowe. Jednakże osoby zmagające się z nadwagą powinny spożywać tylko połowę porcji, a zatem jedną łyżkę.

Sposobów na włączenie tych nasion do diety jest mnóstwo: jako dodatek do płatków śniadaniowych, owsianki, koktajli, sałatek, sosów… My proponujemy Ci trzy ciekawe pomysły, które z pewnością Cię zachwycą i sprawią, że będziesz sięgać po pestki z dyni znacznie częściej.

1. Prażone i zmielone

Bez wątpienia najprostszym sposobem spożywania pestek dyni jest ich jedzenie w surowej postaci. Jeśli chcesz, by były łatwiejsze do strawienia, upraż je na patelni lub w piekarniku z dodatkiem kilku kropli oliwy z oliwek i szczypty soli.

Możesz zjadać nasiona w całości albo je zmielić. Bez względu na postać są one znakomitym dodatkiem do wszelkiego rodzaju sałatek, zup, kremów, sosów, ciast i ciasteczek, owsianek, koktajli, soków, jogurtów itp.

Jeśli jednak zdecydujesz się na zmielenie pestek dyni, rób to zawsze tuż przed podaniem posiłku, gdyż są one podatne na utlenianie i z czasem tracą swoje cenne właściwości.

2. Mleko roślinne z pestek dyni

Obecnie mleko roślinne staje się coraz bardziej popularne nie tylko wśród osób będących na diecie wegańskiej, ale także pośród wszystkich tych, którzy chcą żyć zdrowo i ograniczyć spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego.

Tego typu napój roślinny można przygotować niemalże ze wszystkich ziaren i z powodzeniem zastępuje on tradycyjne mleko krowie. Pestki z dyni również świetnie nadają się do przygotowania wartościowego mleka roślinnego. Wystarczy zaopatrzyć się w blender i kilka podstawowych składników.

Miseczka z pestkami dyni

Składniki

  • 4 łyżki prażonych pestek dyni (40 g)
  • 2 szklanki mineralnej wody niegazowanej (400 ml)
  • ½ łyżeczki cynamonu lub esencji waniliowej (2 g)
  • Szczypta soli
  • 1 łyżka miodu (25 g)

Sposób przygotowania

  • Umieść wszystkie składniki (z wyjątkiem miodu) w kielichu blendera.
  • Miksuj całość przez około minutę tak, aby powstał napój o jednolitej teksturze.
  • Następnie dodaj łyżkę miodu i odrobinę cynamonu (albo kilka kropli esencji waniliowej) i przelej powstały napój przez sitko o gęstych oczkach lub przez gazę.
  • Mleko z pestek dyni świetnie smakuje zarówno na zimno, jak i na ciepło.

3. Domowej roboty krakersy

Domowej receptury krakersy to fantastyczna propozycja na zdrową i pyszną przekąskę lub dodatek do dań. Ponadto nie zawierają one ani glutenu, ani rafinowanej mąki. Świetnie komponują się z pastą guacamole, pastami kanapkowymi, serkami czy też słodkimi dodatkami. Można po nie sięgać w każdym momencie!

Składniki

  • 4 łyżki stołowe pestek dyni (40 g)
  • 2 łyżki siemienia lnianego (20 g)
  • 1 łyżeczka soli morskiej (4 g)
  • 2 łyżki stołowe nasion sezamu (20 g)
  • Przyprawy do smaku: oregano, czosnek w proszku, wędzona papryka, kurkuma itp.
  • ½ szklanki wody (100 ml)

Sposób przygotowania

  • Zmiksuj wszystkie nasiona w wodzie tak, aby powstała gęsta pasta.
  • Następnie dodaj do masy odrobinę świeżo zmielonej soli morskiej i dobrze wymieszaj.
  • Wyłóż blachę papierem do pieczenia i rozsmaruj na nim równomiernie przygotowaną masę. Postaraj się, aby była ona możliwie jak najcieńsza. Delikatnie zaznacz nożem kontury poszczególnych ciasteczek.
  • Następnie włóż blaszkę do piekarnika rozgrzanego maksymalnie do 50 ºC na około dwie godziny. Po tym czasie sprawdź, czy masa przyrumieniła się i stała się chrupiąca. Jeśli tak, wyciągnij ją, a jeśli nie – pozostaw jeszcze na chwilę w piekarniku.
  • Na koniec pokrój krakersy na mniejsze części i gotowe!

Jak widać, pomysłów na włączenie pestek dyni do codziennej diety jest wiele. O tym, jak je wykorzystasz, decyduje przede wszystkim Twoja kreatywność i chęć kulinarnego eksperymentowania.

W rzeczywistości nie ma znaczenia forma, w jakiej będziesz spożywać nasiona. Liczy się to, by jeść je regularnie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ministerio de Agroindustria. Presidencia de la Nación. (2015). Semillas : Pequeños alimentos con grandes nutrientes. Nutrición y Educación Alimentaria, (35), 1–3. https://doi.org/4349-2810/2114-nutricion@minagri.gob.ar

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.