Pasożyty zewnętrzne - czym są pchły i roztocza?

Pasożyty zewnętrzne, takie jak roztocza i pchły, mogą powodować wysypki, alergie i reakcje skórne. Dowiedz się o nich więcej!
Pasożyty zewnętrzne - czym są pchły i roztocza?

Ostatnia aktualizacja: 14 października, 2021

Do pasożytów człowieka zaliczamy organizmy, które do życia i zdobywania pokarmu wykorzystują ludzkie ciało. W dużej części pasożyty zewnętrzne – takie jak roztocza i pchły – powodują swędzenie, wysypkę i zaczerwienienie skóry. Niektóre z nich mogą być nawet nosicielami poważnych chorób, takich jak tyfus, wirusy czy choroby bakteryjne.

Czytaj dalej i dowiedz się więcej o pasożytach zewnętrznych człowieka.


Czym są pasożyty zewnętrzne? Wszystko o roztoczach i pchłach

Każdy słyszał kiedyś o różnego rodzaju pasożytach. Są to organizmy, które żyją wewnątrz lub na powierzchni innej żywej istoty, uzyskując określone korzyści, najczęściej w formie pożywienia. Niestety, często mogą powodować pewne problemy zdrowotne swoim gospodarzom.

Pasożyty zewnętrzne – w szczególności roztocza i pchły – to organizmy żyjące tylko na zewnętrznej powierzchni innych żywych istot, a w tym przypadku ludzi i innych ssaków.

Te typy organizmów żywych często wywołują choroby zwane pasożytniczymi. Mogą występować zarówno u zwierząt, jak i u ludzi. Jeśli chodzi o ludzi, tego rodzaju choroby zwykle pojawiają się latem, w szkołach, podczas podróży lub biwaku. Niestety, mogą powodować wiele dolegliwości skórnych.

Niektóre pasożyty zewnętrzne (zwane też ektopasożytami) mogą być źródłem przenoszenia poważnych infekcji ogólnoustrojowych o katastrofalnych skutkach. Co więcej, nie są one zawsze łatwe do namierzenia i zlikwidowania.

Mając to na uwadze, poniżej podzielimy się ważnymi informacjami dotyczącymi pasożytów zewnętrznych, zwłaszcza roztoczy i pcheł.

Jakie są najczęściej spotykane pasożyty zewnętrzne?

Ektopasożyty to małe stawonogi żyjące z innych żywych istot. W przypadku istot ludzkich do tej grupy zalicza się szeroki wachlarz gatunków antropodów – czyli stawonogów, które bardzo się od siebie różnią.

Ogólnie rzecz biorąc, te typy stworzeń mają zdolność przylegania do powierzchni skóry. Potrafią nawet pozostać na skórze i ją penetrować w poszukiwaniu pokarmu oraz żyć w zewnętrznych warstwach naszej skóry właściwej. Przy dużej ilości pasożytów, lub przy pojawieniu się alergii, odczuwamy objawy, takie jak swędzenie, pieczenie, wysypka a nawet krwawienie skóry.

 

Chociaż ektopasożyty obejmują także owady krwiopijne, łatwiej jest je rozdzielić na dwie różne grupy. Kiedy wspominamy o owadach krwiopijnych, mamy na myśli owady, takie jak komary i meszki, które żywią się krwią ludzką i po jej spożyciu odlatują. Ich zachowanie jest inne, podobnie jak choroby, które mogą przenosić.

Największym problemem ze wszystkimi ektopasożytami, zwłaszcza ze stawonogami krwiopijnymi, jest to, że mogą działać jako wektory chorób i infekcji. Innymi słowy, są często nosicielami chorób takich jak malaria i tyfus.

Komary mogą przenosić malarię, dengę i inne choroby

Komar

Komary to owady wysysające krew, ale nie zaliczamy ich do kategorii pasożytów zewnętrznych ze względu na ich odrębne zachowanie.

Świerzb

Świerzb (lub świerzbowiec) jest jednym z najczęstszych i najbardziej znanych pasożytów, wywoływanych przez roztocze zwane Sarcoptes scabiei. Infekcje mają zwykle postać epidemii, na przykład w szkołach, biorąc pod uwagę, że ten mały insekt łatwo przenosi się z jednej osoby na drugą.

U ludzi świerzb wywołuje świerzbowiec ludzki, który objawia się dokuczliwym świądem i zmianami skórnymi w postaci przeczosów, grudek i plam.

 

Co więcej, może pozostać na ubraniach i pościeli na długi czas, przez co jeszcze trudniej się go pozbyć. Ten pasożyt zewnętrzny wykopuje w skórze małe tunele, tworząc zmiany, które powodują swędzenie skóry. Co więcej, te roztocza są szczególnie aktywne w nocy.

Diagnozowanie świerzbu nie jest trudne, ale wykrycie pasożyta czasami wymaga techniki mikroskopowej.  Wielu lekarzy na pierwszy rzut oka zauważa zmiany i kieruje na specjalne leczenie. Zaleca się wyparzenie odzieży, pościeli i dezynsekcję całego domu.

 

Roztocza

Roztocza należą do dużej i różnorodnej grupy pasożytów zewnętrznych. Do nich należy wspomniany wcześniej świerzbowiec, odpowiedzialny za swędzenie skóry.  Jednak kiedy większość ludzi mówi o roztoczach, ma na myśli te, które powodują astmę, alergie i są rozmiarów mikroskopowych.

W tym przypadku rodzina pasożytów, o której mówimy, to Dermatophagoides pteronyssinus. To gatunek, który zasiedla kurz, poduszki, łóżka i pościel. Znajdują się zazwyczaj na wszystkich meblach lub akcesoriach takich jak pędzle do makijażu. To bardzo mały insekt, który w rzeczywistości jest dość nieszkodliwy dla ludzi.

Jedynym negatywnym skutkiem, jaki mogą wywołać roztocza, są alergie.

Roztocza są które są główną przyczyną reakcji alergicznych, zaraz po pyłkach roślinnych.

Martwe roztocza i ich wydzieliny są bardzo drobne i, wraz z kurzem, z łatwością przenikają i drażnią drogi oddechowe.

Pchły

Pchła

Pchła  widoczne na sierści psa. Pasożyty zewnętrzne, takie jak pchły, występują zwłaszcza u zwierząt.

Podobnie jak roztocza, pchły są również małymi pasożytami zewnętrznymi. Jako dorosłe osobniki, żywią się krwią i często spotyka się je na psach i kotach, zwłaszcza tych mieszkających na ulicy czy w pobliżu zwierząt gospodarskich.

Pchły mogą być niestety nosicielami wielu chorób, z których najważniejsze to tyfus i dżuma dymienicza. Jednak te, które żyją na psach i kotach, mają tendencję do przenoszenia innych schorzeń, w tym jaj tasiemców. Co więcej, ich ukąszenia powodują swędzenie , pieczenie i zaczerwienienie skóry.

Uważaj na pasożyty zewnętrzne, takie jak roztocza i pchły

Musimy pamiętać, że ektopasożyty obejmują szeroką gamę pasożytów. Pamiętaj, że jeśli masz zwierzęta, musisz koniecznie podjąć środki zapobiegawcze przeciwko pasożytom, zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.

Specjalne obroże, maści i akcesoria przeciwpasożytnicze pomogą ochronić twoją rodzinę. W ten sposób zapewnisz zdrowie swoim zwierzakom, a także całej swojej rodzinie.

Jeśli zauważasz u siebie świąd, alergie skórne lub oznaki małych, drobnych czerwonych zmian na skórze, powinieneś udać się do lekarza. Specjaliści mogą łatwo wykryć wiele pasożytów zewnętrznych na pierwszy rzut oka, co pozwala na rozpoczęcie odpowiedniego leczenia od razu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.