Partner nie chce mieć dzieci - co należy zrobić?

Zaskakująco często zdarza się, że jeden partner chce mieć dzieci, a drugi - nie. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak poradzić sobie z tą skomplikowaną sytuacją.
Partner nie chce mieć dzieci - co należy zrobić?
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Mój partner nie chce mieć dzieci, ale ja tak. Co mam zrobić?” To jedno z najczęściej zadawanych dziś pytań, czy to na konsultacjach u specjalistów, czy też wśród znajomych. Decyzja o posiadaniu dzieci jest bardzo ważna. Wpłynie ona bowiem na całe przyszłe życie partnerów. To proces wymagający zaangażowania społecznego, a nawet kulturowego.

We wczesnej fazie romantycznego związku, kiedy faza zakochania nakłada partnerom różowe okulary, wszystko wydaje się idealne. Kiedy jednak minie, a w życie dwojga ludzi wkradnie się szara rzeczywistość, przychodzi moment na podjęcie ważnych decyzji. Wtedy też czasem pojawiają się nieporozumienia i konflikty.

Często źródłem najgłębszych problemów w związku jest fakt, że jeden partner nie chce mieć dzieci, a drugi – tak. Co można w takiej sytuacji zrobić? W niniejszym artykule chcemy podzielić się z Tobą kilkoma refleksjami oraz wskazówkami, które pozwolą Ci spojrzeć na tę sytuację z nieco szerszej perspektywy.

Mój partner nie chce mieć dzieci, ale ja tak!

Tata z synem - partner nie chce mieć dzieci
Pojawienie się dziecka diametralnie zmienia życie obojga partnerów.

W dzisiejszych czasach decyzja o zostaniu rodzicem jest zwykle bardziej skomplikowana i opóźniona niż kilkadziesiąt lat temu.

Włączenie kobiet do świata pracy, niestabilność ekonomiczna i poszukiwanie postępu na poziomie akademickim lub biznesowym mogą spowolnić, lub uniemożliwić wszelkie próby założenia rodziny.

Istnieje wiele osób, które niezależnie od powyższego nie czują, że bycie ojcem lub matką jest ich przeznaczeniem, bo mają inne priorytety.

Problem pojawia się wtedy, gdy jeden z partnerów marzy o posiadaniu dzieci, drugi z kolei uważa, że nie jest na to gotowy (a nawet, że nigdy nie będzie gotowy).

Dlaczego mój partner nie chce mieć dzieci?

Istnieje wiele powodów, dla których ktoś może nie chcieć mieć dzieci. Niektóre z nich mogą obejmować:

  • Powody finansowe
  • Powody zawodowe
  • Kwestie zdrowotne
  • Powody związane ze stylem życia, jaki chcą prowadzić
  • Inne powody osobiste

Podjęcie decyzji o posiadaniu dzieci jest sprawą transcendentalną, która całkowicie odmieni życie każdego, kto zdecyduje się je mieć. Dlatego bardzo ważne jest, aby ocenić wszystkie opcje.

Co mogę zrobić, jeśli mój partner nie chce mieć dzieci?

Kiedy zaczyna się związek, nie myślisz o tych kwestiach. Jeśli jednak znajdziesz się w takiej sytuacji, nie zwlekaj dłużej. Postępuj zgodnie z tymi zaleceniami:

  • Rozwiąż problem: jeśli jest to dla Ciebie ważne, odkładanie tej rozmowy nie przyniesie nic dobrego. Szukaj najlepszego czasu.
  • Ustal, czego chcesz i mów jasno: jeśli już wiesz, czego chcesz w swoim życiu, a mianowicie mieć dzieci, nie bój się wyrażać swojego punktu widzenia ani wahaj się, czy to zrobić. Nie należy poddawać się tylko po to, by zadowolić partnera. Pamiętaj: to kluczowa decyzja.
  • Nie czekaj, aż partner zmieni zdanie: to tylko sprawi, że czas będzie upływał, a problem będzie wisiał w powietrzu. Jeśli partner podjął już nieodwołalną decyzję, od Ciebie będzie zależało podjęcie dalszych kroków, aby upewnić się, że możesz spełnić swoje pragnienie.
  • Spójrz w przyszłość: zadaj sobie szczerze pytanie, czy możesz żyć bez dzieci.
  • Porozmawiaj z przyjaciółmi: ważna jest sieć wsparcia rodziny i przyjaciół. Mogą pomóc Ci słuchać siebie i podejmować decyzje z większą pewnością siebie.
  • Nie podejmuj decyzji pod presją: nie podejmuj decyzji, która będzie miała na celu wyłącznie zadowolić partnera. Pomyśl spokojnie o krokach, które zamierzasz podjąć i co one oznaczają na dłuższą metę.

Te zalecenia będą dla Ciebie bardzo pomocne. Czasami jednak nie wystarczają. Prawdopodobnie próbowałaś już tego wszystkiego i nie wiesz, jaką decyzję podjąć lub jak stawić czoła rzeczywistości.

Rozważ istniejące opcje

Gdy partner nie chce mieć dzieci, ważna jest rozmowa
Kiedy już jasno przedstawicie swoje poglądy i pragnienia, ważne, aby dojść do obopólnego porozumienia.

Pamiętaj, że nie możesz zmusić kogoś do posiadania dzieci tylko po to, by czuć się szczęśliwa, ponieważ ostatecznie  skończyłoby się to katastrofą.

Konieczne jest podjęcie decyzji, czy można żyć z rzeczywistością bezdzietności, chodzić na spotkania rodzinne i spotykać się między innymi z innymi parami z dziećmi. Ta kwestia jest ważna, ponieważ środowisko może mieć duży wpływ na daną osobę.

Jeśli nie możesz dojść do porozumienia, możesz udać się do poradni dla par, ponieważ jest to złożona sytuacja, zwłaszcza jeśli się kochacie. Podobnie istnieje również możliwość, że związek musi dobiec końca, zwłaszcza jeśli oboje widzicie przyszłość w inny sposób i nie posiadacie wspólnych celów.

Posiadanie dzieci to wspólna decyzja

Posiadanie dzieci to decyzja, którą należy podjąć zdecydowanie i nie dzieje się to z dnia na dzień. Oznacza to, że nie możesz oczekiwać, że partner obudzi się pewnego dnia i nagle stwierdzi, że ma instynkt ojcowski lub macierzyński.

Warto też przeanalizować, czy druga osoba odczuwa jedynie strach przed niepewnością przyjęcia ojcostwa lub macierzyństwa, a nie całkowite odrzucenie samej idei. W przypadku odczuwania jedynie lęku przed nieznanym można temu zaradzić wsparciem psychologicznym i nauką pokonywania lęków.

W każdym razie powinna to być decyzja, z którą oboje się zgodzicie. Pomyśl o tym spokojnie, porozmawiaj szczerze i zobacz, czy możesz osiągnąć złoty środek. Będzie to trudne, ale nie jest niemożliwe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Annesley, T. M. (2011). Pasar la Prueba de Paternidad. Química Clínica. https://doi.org/10.1373/clinchem.2011.170738
  • Dra, P., Estremero, J., & Gacia, X. (2008). Familia y ciclo vital familiar. Generalidades.
  • Familia, socialización y nueva paternidad. (2003). Revista Latinoamericana En Ciencias Sociales, Niñez y Juventud.
  • Häring, B. (2010). Paternidad responsable. Universidad Nacional Autónoma de México. Escuela Nacional de Trabajo Social.
  • Marcela Lagos, L., Helena Poggi, M., & Cecilia Mellado, S. (2011). Conceptos básicos sobre el estudio de paternidad. Revista Medica de Chile. https://doi.org/10.4067/S0034-98872011000400019
  • Mestre Escrivá, M., Samper García, P., Tur, A., & Díez, I. (2001). Estilos de crianza y desarrollo prosocial de los hijos. Revista de Psicología General y Aplicada: Revista de La Federación Española de Asociaciones de Psicología.
  • Miller, D., & Arvizu, V. (2016). Ser madre y estudiante. Una exploración de las características de las universitarias con hijos y breves notas para su estudio. Revista de La Educacion Superior. https://doi.org/10.1016/j.resu.2016.04.003
  • Garín, P. M. (2015). La familia. Estudios de Deusto. https://doi.org/10.18543/ed-42(1)-1994pp109-122

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.