Paroksetyna: zastosowanie i skutki uboczne

Ten lek przeciwdepresyjny ma zdolność zwiększania stężenia serotoniny. Dowiedz się więcej o zastosowaniach i skutkach ubocznych paroksetyny w dzisiejszym artykule.
Paroksetyna: zastosowanie i skutki uboczne

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Paroksetyna to lek należący do rodziny inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Leki te są lekami przeciwdepresyjnymi szeroko stosowanymi w leczeniu kilku schorzeń, takich jak między innymi depresja kliniczna, zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, zespół lęku społecznego i zespół lęku uogólnionego.

Inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny mogą zwiększać stężenie synaptyczne tego neuroprzekaźnika w zakończeniach nerwowych. Niemniej jednak bardziej szczegółowo przyjrzymy się temu mechanizmowi później. Jest to lek analogiczny do fluoksetyny, jednego z najbardziej reprezentatywnych leków z tej grupy leków przeciwdepresyjnych.

Paroksetyna została wprowadzona na rynek w 1992 roku przez firmę znaną obecnie jako GlaxoSmithKline.

Warto jednak zauważyć, że Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych nałożył na tę firmę grzywnę, ponieważ promowała stosowanie paroksetyny u nieletnich. Innym powodem nałożenia kary było to, że firma przygotowała artykuł, w którym fałszywie donosiła o swojej skuteczności w leczeniu depresji u nastolatków.

Co to jest depresja?

Płacząca nastolatka

Depresja to zaburzenie emocjonalne, które powoduje uczucie ciągłego smutku, a także utratę zainteresowania różnymi czynnościami. Zaburzenie to, znane również jako zaburzenie depresyjne lub depresja kliniczna, wpływa na:

  • Uczucia.
  • Myśli.
  • Zachowania.
  • Codzienne czynności życiowe.

Depresja to poważna choroba, a nie uczucie przemijającego smutku. Może nawet spowodować, że cierpiący na nią popełniają samobójstwo. Jednak nawet jeśli leczenie może potrwać kilka lat, można pokonać tę chorobę.

Jeśli chodzi o przyczyny, należy wspomnieć, że z wyjątkiem niektórych przypadków, w których depresja rozwija się wtórnie do innych chorób, takich jak choroba Parkinsona lub gruźlica, zwykle występuje połączenie czynników, które wywołują depresję. Wśród nich możemy wymienić:

  • Biologiczne: zmiany hormonalne lub zmiany w neurotransmiterach mózgu, takich jak na przykład serotonina.
  • Psychospołeczne: takie jak problemy rodzinne lub stres w środowisku pracy.
  • Osobowość: szczególnie te mechanizmy, które mają związek z obroną psychologiczną.

Jaki jest wpływ paroksetyny na organizm?

Paroksetyna wzmacnia serotoninę w ośrodkowym układzie nerwowym. Jednak w przeciwieństwie do innych leków przeciwdepresyjnych nie wpływa na stężenie innych amin biologicznych, takich jak noradrenalina.

Pomimo znajomości tych informacji, dokładne działanie paroksetyny nie jest jeszcze jasne. Podobnie jak innych przeciwdepresyjnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny.

W badaniach na zwierzętach wykazano, że paroksetyna jest silniejsza niż sertralina i znacznie silniejsza niż fluoksetyna pod względem zdolności do hamowania wychwytu zwrotnego tego neuroprzekaźnika.

Serotonina jest, jak wiemy, neuroprzekaźnikiem ośrodkowego układu nerwowego. W szczególności odpowiada za regulację nastrojów i wielu ludzi zna go jako hormon szczęścia. Badania powiązały niski poziom serotoniny z rozwojem depresji. Dlatego paroksetyna, hamując jej wychwyt zwrotny, udostępnia więcej neuroprzekaźników, aby wywołać swoje efekty.

Możesz być także zainteresowany: Depresja u nastolatka: jak ją rozpoznać?

Skutki uboczne paroksetyny

Paroksetyna, jak wszystkie leki dostępne na rynku, może wywołać u pacjenta szereg działań niepożądanych.

Działania niepożądane leków

Do najczęstszych należą nudności i wymioty u 25% pacjentów oraz zaparcia lub biegunka u 16,5%. Z powodu tych efektów 20,9% pacjentów poddawanych leczeniu paroksetyną zaprzestało leczenia.

Jeśli jednak pacjent kontynuuje leczenie, zwykle przyzwyczaja się do niektórych problemów żołądkowo-jelitowych. Mogą one nawet zniknąć. Są jednak inne, takie jak suchość w ustach, które mogą się utrzymywać.

Z drugiej strony należy wspomnieć, że przyjmowanie paroksetyny wraz z innymi lekami, które również zwiększają poziom serotoniny, może wywołać zespół serotoninergiczny, który daje następujące objawy:

Wniosek

Paroksetyna to lek przepisywany przez lekarzy w leczeniu depresji. Swoje działanie przeciwdepresyjne zawdzięcza zdolności do zwiększania stężenia serotoniny, neuroprzekaźnika, który wpływa na nastrój i którego niedobór sprzyja pojawieniu się depresji.

Skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tego leku i postępuj zgodnie z zaleceniami, aby spróbować uniknąć niepożądanych skutków i możliwych powikłań.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Talamonti, F. (1994). PAROXETINA. Rivista Di Psichiatria.
  • De, R., Luís, C., Cavallazzi, O., & Grezesiuk, A. K. (1999). SÍNDROME SEROTONINÉRGICA ASSOCIADA AO USO DE PAROXETINA. Arq Neuropsiquiatr.
  • Chocrón Bentata, L. (2006). El tratamiento con paroxetina durante 2 años previene la recurrencia de depresión en ancianos. FMC – Formación Médica Continuada En Atención Primaria. https://doi.org/10.1016/s1134-2072(06)71371-8

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.