Panele akustyczne: dekoracja i funkcjonalność

Osiągnięcie lepszych efektów akustycznych jest możliwe dzięki panelom, które redukują echo w pomieszczeniach. Ponadto są łatwe w montażu i można je dostosować do różnych stylów dekoracyjnych.
Panele akustyczne: dekoracja i funkcjonalność

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 21 września, 2022

Niektóre konkretne obszary w budynkach mają specjalne wymagania dotyczące dźwięku. W salach prób, gabinetach medytacyjnych lub studiach nagraniowych stosowane są technologie izolacji akustycznej, aby hałas nie odbijał się echem. Jednak można również zainstalować panele akustyczne w codziennym otoczeniu.

Ten rodzaj pokrycia działa w celu zmniejszenia zanieczyszczenia hałasem. Ponadto panele zostały zaprojektowane tak, aby były dekoracyjne, ale nie przeszkadzały. Dobrze dobrane mogą nawet poprawić wystrój wnętrza.

Biura pracy, gabinety i wszystkie miejsca wymagające koncentracji można usprawnić dzięki panelom akustycznym. Powiemy Ci jak to zrobić.

Do czego służą panele akustyczne?

To panele o różnych kształtach i kolorach, które pochłaniają dźwięk. Oznacza to, że redukują echo i pogłos, generowane przez dźwięki w otoczeniu. Dzięki materiałowi, z którego wykonano większość z nich, czyli filcowi PET, można poprawić akustykę.

Montuje się je zwłaszcza tam, gdzie wymagana jest koncentracja, na przykład w gabinetach lub biurach pracy. Zdolność dźwiękochłonną osiąga się dzięki porowatym i miękkim materiałom, takim jak kompozycja poduszek i materacy. Natomiast panele akustyczne to obiekty dostosowane do ścian i sufitów pomieszczenia.

Celem jest nie ingerowanie w wystrój pomieszczenia, przy jednoczesnym ograniczeniu hałasu. Zwykle mają rozmiary od pół metra do metra (1,7 do 3,3 stopy), a grubość od 3 do 4 centymetrów (1,2 do 1,6 cala).

Bardzo łatwo je powiesić i zainstalować. W ten sposób można uzyskać powierzchnie o dobrej akustyce dzięki łatwym w instalacji akcesoriom, bez konieczności wykonywania skomplikowanych prac naprawczych. A ponadto panele akustyczne wprowadzają do pomieszczeń element dekoracyjny.

Pomieszczenie z panelami akustycznymi.

Jakie zalety mają panele akustyczne

Oprócz redukcji echa i zanieczyszczenia hałasem, panele akustyczne mają szereg zalet, które sprawiają, że idealnie nadają się do każdego pomieszczenia. Różnorodność wzorów i możliwości adaptacji pozwalają na łatwą instalację w każdym środowisku.

  • Absorpcja. Są funkcjonalne i zapobiegają tworzeniu się pleśni, ponieważ pochłaniają, a następnie uwalniają wilgoć.
  • Dostosowanie. Panele akustyczne mają różne kształty, faktury i kolory, dzięki czemu można je dopasować do dekoracji.
  • Trwałość. Materiał, z którego są wykonane, zapobiega ich niszczeniu. Nie tracą koloru i nie odkształcają się z upływem czasu.
  • Przyjazne dla środowiska. Nie emitują żadnych substancji i pomagają w utrzymaniu zdrowego środowiska.
  • Łatwość instalacji. Montaż paneli akustycznych jest bardzo prosty i nie wymaga skomplikowanych prac na ścianie czy suficie.
  • Warunki akustyczne. Różnią się od dźwiękochłonnej izolacji akustycznej, typowego narzędzia stosowanego w salach prób. Ich umieszczenie poprawia dźwięk w pomieszczeniu.

Rodzaje paneli akustycznych w zależności od miejsca ich instalacji

Dostępna jest szeroka gama paneli, w zależności od pożądanego formatu dekoracyjnego. Jednak główna różnica między nimi wiąże się z tym, gdzie je instalujesz. Niektóre przeznaczone są do pokrycia ścian, inne do sufitów.

Akustyczne panele ścienne

Udekorowanie ściany panelami akustycznymi pomaga zredukować hałas, a dodatkowo wkomponować w pomieszczenie własny projekt. Panele te łatwo przylegają i oferują modele o trójkątnych, gładkich lub sześciokątnych kształtach. Istnieją również typy pionowe, które zapewniają jednolitość i atrakcyjność wizualną.

Inną popularną opcją są okrągłe panele, które zakrywają przestrzeń ściany i dają poczucie elegancji. Z drugiej strony można wybierać pomiędzy różnymi kolorami dla dowolnego modelu, a nawet łączyć więcej niż jeden.

Paneles acústicos de pared.
Projekty paneli wtapiają się w wystrój, aby nie powodować zauważalnego efektu wizualnego.

Panele sufitowe

Innym rodzajem panelu akustycznego jest ten, który montuje się na suficie. W tym przypadku jest to wyrób wykonany z lekkich i wytrzymałych materiałów, przygotowany do pochłaniania wilgoci. Można je montować za pomocą wkrętów, gwoździ, a nawet wieszać, co daje większy efekt dekoracyjny.

Jako materiał stosuje się piankę akustyczną, wełnę mineralną lub włókno szklane. Oprócz tego mogą być wykonane z filcu PET, z elementów pochodzących z recyklingu a także z tekstylnych wykończeń do dekoracji.

Ten rodzaj panelu jest idealny do dużych pomieszczeń z niewielką ilością mebli. W takich przestrzeniach odbicie dźwięku jest zwykle większe i przeszkadza w rozmowach. Dlatego panele akustyczne świetnie spełniają swoją rolę.

Konserwacja paneli akustycznych

Głównym zadaniem konserwacyjnym, jakie należy wykonać na tych elementach, jest czyszczenie i usuwanie kurzu. Unikaj zbytniego zabrudzenia ich, używając szmatek i delikatnie pocierając.

Możliwe jest również nałożenie mydła i odrobiny wody, zawsze w delikatny sposób. Ta metoda czyszczenia dotyczy głównie paneli sufitowych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pinargote Cantos, Mayra Elizabeth, Suanny Daniela Ramírez Rodríguez, and Victoria Kety Obando Ponce. “Propiedades Acústicas Del Aserrín y Fibra de Coco En Un Panel Acústico Para El Interior de Las Edificaciones.” Sinergia Académica 4.2 (2021). Disponible en: https://doi.org/10.51736/sa.v4i2.55
  • MEZA MARÍN, LEONARDO G. , RECUERO LÓPEZ, MANUEL ,  Análisis y Comparación de Aislamiento Acústico en Viviendas y Edificios de Nueva Construcción. Revista de la Construcción [Internet]. 2008;7(1):20-26. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=127612580002
  • Carbajo, Jesús et al. “Una Alternativa Para El Estudio Acústico de Paneles Perforados.” VIII Congreso Ibero-Americano de Acústica. N.p., 2012. 1–11. Disponible en: http://ftp.sea-acustica.es/fileadmin/publicaciones/101.pdf
  • Rodríguez, Antonio, Medina, Eduardo, Díaz, Cesar, Caballol, David,  Aislamiento acústico entre recintos superpuestos de gran volumen con forjados autárquicos. Revista de la Construcción [Internet]. 2013;12(3):47-52. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=127631072005

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.