Pajączki i żylaki - 5 domowych sposobów
Pajączki i żylaki to naczynka krwionośne widoczne pod skórą, o lekko fioletowym lub czerwonym zabarwieniu. Są nie tylko irytujące i mało estetyczne, ale potrafią być także bolesne. Z tego względu wiele osób decyduje się na chirurgiczne rozwiązanie tego problemu.
Na szczęście nie zawsze jest to koniecznie, a rozwiązaniem na pajączki mogą być naturalne sposoby, których 5 poznasz już za chwilę.
Jak powstrzymać i zwalczyć pajączki?
Pajączki najczęściej pojawiają się w okolicach kostek, na łydkach oraz udach. Może być to wywoływane przez trzy grupy czynników: czynniki genetyczne, złe krążenie w nogach lub też niezdrowe nawyki, na przykład zła dieta albo siedzący tryb życia.
Najczęściej pajączki pojawiają się na nogach jeszcze przed wystąpieniem żylaków, czasami jednak kolejność może być odwrócona. Niezależnie jednak od tego, czy Twoim problemem są obecnie te pierwsze czy te drugie, warto sięgnąć po naturalne sposoby, które pozwolą zatrzymać rozwój tej dolegliwości.
1. Zimny prysznic dla Twoich nóg
Jest to bardzo prosty i skuteczny sposób na pajączki. W ystarczy tylko po przebudzeniu zacząć dzień od prysznica i zakończyć go przez 5 minut polewając nogi strumieniem zimnej wody. Możesz także zmoczyć ręcznik w chłodnej wodzie i owinąć nim nogi.
Dzięki temu uporasz się ze stanem zapalnym, pobudzisz krążenie krwi i przyniesiesz ulgę obolałym nogom. Pamiętaj, aby wykonywać ten prosty zabieg codziennie.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Zimny prysznic z rana i jego wspaniałe właściwości
2. Porządna dawka przeciwutleniaczy
Wiesz już, że powinnaś zacząć dzień od zimnego prysznica. Zaraz po nim sięgnij natomiast po naturalną i pyszną dawkę witamin i przeciwutleniaczy. To wszystko znajdziesz w świeżo wyciśniętym soku , zawierającym na przykład pomarańcze, grejpfruty, cytrynę, truskawki, maliny, pomidory czy kiwi.
Jedząc świeże owoce i warzywa lub pijąc przygotowany z nich sok nie tylko zapewniasz sobie przeciwutleniacze, witaminy i substancje odżywcze, ale także poprawiasz krążenie krwi i jeszcze skuteczniej walczysz z takimi dolegliwościami, jak pajączki czy żylaki.
3. Śpij z uniesionymi nogami
To tak proste, że aż trudno w to uwierzyć! Wystarczy, że leżąc i czytając książkę, oglądając film albo po prostu kładąc się spać, podłożysz pod stopy poduszkę lub zrolowany koc.
Lekkie uniesienie nóg usprawni krążenie krwi i powstrzyma pajączki.
Przeczytaj także ten artykuł: Opuchnięte nogi – 5 domowych środków łagodzących
4. Ocet jabłkowy na żylaki i pajączki
Zaskoczona? Niepotrzebnie! Ocet jabłkowy to przecież doskonały środek rozluźniający i pobudzający krążenie . Jak wykorzystać jego właściwości? Wystarczy zwilżyć octem bawełniany wacik i zaaplikować bezpośrednio na miejsce, gdzie pojawiają się pajączki.
Wytrzymaj jednorazowo 20 minut, powtarzaj codziennie aż naczynia krwionośne staną się niewidoczne.
5. Awokado i dzika róża
Połączenie awokado i dzikiej róży to idealny sposób na widoczne naczynia krwionośne na nogach. Tę mieszankę składników możesz aplikować na nogi na przykład bezpośrednio po goleniu, gdyż dodatkowo zapobiegnie ona podrażnieniom skóry, pobudzi krążenie i dotleni komórki .
Na rynku pełno jest komercyjnych produktów o podobnym składzie, jednak są one stosunkowo drogie. Na szczęście jest na to sposób – taki krem możesz przygotować we własnym domu. Musisz tylko zdobyć dobrej jakości olejek z dzikiej róży, dostępny w niektórych aptekach czy sklepach z naturalnymi produktami.
W połączeniu z awokado pozwoli on uporać się z pajączkami i żylakami. Poniżej znajdziesz przepis:
Składniki
- 1/2 awokado
- 10 kropli olejku z dzikiej róży
Sposób przygotowania
Najpierw wydrąż miąższ z awokado. Potrzebna będzie Ci przede wszystkim jego najbardziej zielona część, znajdująca się najbliżej pestki, gdyż to ona zawiera najwięcej substancji odżywczych i leczniczych. Umieść miąższ w misce i dodaj 10 kropli olejku różanego. Następnie wymieszaj razem składniki aż uzyskasz gładką pastę.
Gdy krem będzie gotowy, zaaplikuj go bezpośrednio na pajączki i żylaki. Pamiętaj, by wklepywać krem delikatnymi, ale energicznymi, kolistymi ruchami. Pozostaw krem na około 15 minut, następnie spłucz nadmiar zimną wodą. Zobaczysz, że produkt ten nie tylko pomoże Ci uporać się z naczynkami, ale także nawilży Twoją skórę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bergan, J. (2007). The Vein Book. The Vein Book. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-369515-4.X5000-5
- Zou, Z., Xi, W., Hu, Y., Nie, C., & Zhou, Z. (2016). Antioxidant activity of Citrus fruits. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2015.09.072
- Ilyasoǧlu, H. (2014). Characterization of rosehip (Rosa canina L.) seed and seed oil. International Journal of Food Properties. https://doi.org/10.1080/10942912.2013.777075
- Cowan, A. K., & Wolstenholme, B. N. (2015). Avocado. In Encyclopedia of Food and Health. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-384947-2.00049-0