Pagofagia: pragnienie jedzenia lodu lub mrożonych napojów

Pagophagia to pragnienie jedzenia lodu lub spożywania zimnych napojów. Na czym polega pagofagia i jakie są jej skutki? W tym miejscu wyjaśnimy to szczegółowo.
Pagofagia: pragnienie jedzenia lodu lub mrożonych napojów
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pagofagia to pragnienie jedzenia lodu lub spożywania zimnych napojów. Może to być spowodowane zaburzeniem neurologicznym lub upośledzeniem umysłowym. Zdarzały się jednak przypadki osób bez wcześniejszej choroby, u których rozwinął się ten stan, po prostu dla przyjemności spożywania zimnych produktów.

Jakie są tego konsekwencje i dlaczego tak się dzieje? Poniżej zobaczymy, jakie efekty wywołuje spożywanie zimnych napojów i dlaczego u ludzi rozwija się pagofagia. Ponadto wyjaśnimy, czy spożywanie zimnych napojów jest zdrowe, czy też nie.

Skutki spożywania zimnych napojów

Nie ma artykułów naukowych ostrzegających o możliwym szkodliwym wpływie spożywania zimnych napojów na zdrowie.

Jednak według artykułu opublikowanego w European Journal of Applied Physiology, spożycie tego rodzaju płynu powoduje zmiany w termoregulacji organizmu. Jednak konsekwencje tych zmian w perspektywie średnio- i długoterminowej nie są znane.

Z drugiej strony niektórzy twierdzą, że spożywanie jedzenia w bardzo niskich temperaturach zwiększa termogenezę i wydatkowanie kalorii. Ale prawda jest taka, że wzrost ten nie jest na tyle znaczący, aby zalecać tego typu praktyki w diecie odchudzającej.

Kostki lodu
Dowody nie wykazały żadnych szkodliwych skutków spożywania zimnych napojów. Jednak niektóre badania sugerują, że powoduje zmiany w termoregulacji.

Pochodzenie pagofagii

Ta obsesja może mieć wiele przyczyn. Jednym z nich może być brak żelaza w organizmie, czyli niedokrwistość. W rzeczywistości badanie opublikowane w World Journal of Surgery wiąże ten problem zdrowotny z chęcią spożywania mrożonych napojów.

Ponadto pacjenci, którzy przeszli operację bariatryczną, mogą być bardziej narażeni na tego typu zaburzenia. Czasami u kobiet w ciąży stan ten może występować stosunkowo często. Jednak eksperci z University of New Mexico School of Medicine utrzymują, że roztwór żelaza podawany pozajelitowo może rozwiązać ten problem.

Pagofagia nie stanowi zagrożenia dla zdrowia

Poza problemami, które mogą być spowodowane obecnością anemii związanej z tym zjawiskiem, sama pagofagia nie jest niebezpieczna w perspektywie średnio- i długoterminowej. Tylko w przypadku, gdy pacjent odczuwa chęć żucia kostek lodu, stan ten może być niebezpieczny.

Ten nawyk może powodować postępujące osłabienie dziąseł i problemy ze zdrowiem jamy ustnej. Ponadto naukowcy wiążą częste spożywanie kostek lodu ze zwiększonym ryzykiem próchnicy zębów lub infekcji bakteryjnych jamy ustnej.

Jednak, jak każde zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, cierpiący na nie pacjenci muszą być leczeni. W tym celu wskazane jest zidentyfikowanie przyczyn i zaproponowanie rozwiązania źródła problemu. W przypadku anemii lekarstwo jest tak proste, jak zwiększenie spożycia żelaza lub witaminy B12.

Jednak problem staje się bardziej skomplikowany, jeśli ta sytuacja jest częścią problemu psychologicznego lub psychiatrycznego. Pagofagia może również wystąpić u niektórych dzieci autystycznych lub mających problemy z rozwojem mózgu.

W tego typu przypadku leczenie ma charakter multidyscyplinarny, w którym istotną rolę odgrywa obecność wychowawcy.

Z drugiej strony dietetyk może zaproponować szereg strategii, aby dziecko powoli przyzwyczajało się do picia napojów w temperaturze pokojowej lub nawet gorących. W ten sposób unikamy odrzucania gotowanej żywności o dużej wartości odżywczej, takiej jak kremy warzywne.

Lody z kostkami lodu
To zaburzenie nie jest uważane za zagrożenie dla zdrowia. Jednak spożywanie kostek lodu w nadmiarze może powodować problemy z zębami.

Pagofagia: o czym należy pamiętać

Pagofagia to choroba, która powoduje obsesyjne pragnienie spożywania lodu lub napojów mrożonych. Jest to zwykle związane z obecnością w organizmie niedoboru żelaza, a tym samym z niedokrwistością. Jest stosunkowo powszechny u kobiet w ciąży.

Jednak czasami lekarze kojarzą to z jakimś problemem w rozwoju mózgu. Może pojawić się u dzieci autystycznych, co dodatkowo komplikuje jego rozwiązanie. W zasadzie jest to nawyk, który nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, chyba że kostki lodu są bardzo często żute.

Ludzie, którzy utrzymują ten nawyk, mają zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z jamą ustną. Przykładem mogą być ubytki lub inne rodzaje infekcji bakteryjnych.

W każdym razie, jeśli masz niekontrolowane pragnienie spożywania lodu lub mrożonych napojów, nie wahaj się skonsultować z lekarzem. W ten sposób możesz znaleźć przyczyny problemu i ustalić odpowiednie rozwiązanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Barwood MJ., Goodali S., Bateman J., The effect of hot and cold drinks on thermoregulation, perception and performance: the role of the gut in thermoreception. Eur J Appl Physiol, 2018. 118 (12): 2643-2654.
  • Van Osdol AD., Kalles KJ., Fredickson KA., Kothari SN., A different kind of craving: incidence and treatment of pica after laparoscopic roux en y gastric bypass. World J Surg, 2017. 41 (9): 2324-2328.
  • Epler KE., Pierce A., Rappaport VJ., Pica in pregnancy: an unusual presentation. Obstet Gynecol, 2017. 130 (6): 1377-1379.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.