Padaczka i karmienie piersią – co musisz wiedzieć?

Padaczka i karmienie piersią – co musisz wiedzieć?
Karina Valeria Atchian

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Karina Valeria Atchian.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Padaczka i karmienie piersią to połączenie, które budzi niepokój przyszłych matek cierpiących na tę chorobę. W tym artykule wyjaśniamy, jakie są zalecenia dotyczące karmienia piersią przy stosowaniu leków na epilepsję.

Karmienie piersią

Zasadniczo karmienie piersią jest zalecane dla wszystkich matek, także tych z padaczką. Zwykle stosowanie leków przeciwpadaczkowych nie powoduje skutków ubocznych u dziecka, które przyjmuje mleko matki.

Jednakże matki cierpiące na padaczkę bardzo często pytają o tę kwestię, dlatego warto szczególnie pochylić się nad tym tematem. Opieka nad dzieckiem zależy również od prawidłowego żywienia, stanowiącego podstawą jego prawidłowego wzrostu.

Zobaczmy kilka zaleceń, które należy wziąć pod uwagę, aby zminimalizować wszelkie możliwe niepożądane skutki. Zaczynimy od podstawowego stwierdzenia: padaczka i karmienie piersią nie wykluczają się.

Najważniejsze definicje dotyczące epilepsji

Padaczkę definiuje się jako zaburzenie polegające na tym, że chora osoba cierpi na drgawki ciała spowodowane przewlekłym procesem zachodzącym w mózgu. Proces ten powoduje powtarzające się synchronicznie wyładowania impulsów neuronalnych.

Z drugiej strony napad padaczkowy czy atak epilepsji to nagły epizod wywołany przez te nieprawidłowe i nadmierne wyładowania lub synchroniczną aktywność neuronalną mózgu. Powoduje to zachwianie równowagi między pobudzeniem a zahamowaniem mózgu.

Warto wyjaśnić, że obecność jednego lub nawet większej liczby napadów, których przyczyna jest możliwa do skorygowania lub którym można zapobiec, nie jest równoznaczna z epilepsją. W przypadku padaczki, jak wspomnieliśmy wcześniej, występuje zmiana na poziomie mózgu, której już nie można wyleczyć.

Istnieją różne rodzaje epilepsji, a wobec każdego z nich stosuje się inne leczenie, odmienne są też rokowania. Stosowanie leków przeciwpadaczkowych jest najbardziej rozpowszechnioną metodą leczenia.

Neurony
Synchroniczne i nadmierne rozładowanie wielu neuronów w tym samym czasie powoduje napad padaczkowy.

Jakie leczenie stosuje się w padaczce?

Leczenie pacjenta z padaczką opiera się na dobraniu i podawaniu leków przeciwpadaczkowych. W rezultacie jest to środek najczęściej stosowany w podejściu do tej patologii.

Idealnym scenariuszem jest całkowite zapobieganie występowaniu napadów, bez wywoływania skutków ubocznych, lub przynajmniej minimalizowanie ich pojawiania się. Korzystnie będzie stosowanie pojedynczego leku. Nazywa się to najniższą skuteczną dawką w monoterapii.

Zawsze należy rozpocząć od podania pojedynczego leku przeciwpadaczkowego, a w razie potrzeby zwiększenie jego dawki. W niektórych przypadkach, bardziej opornych, na terapię konieczne będzie zastosowanie więcej niż jednego leku.

Ogólnie rzecz biorąc, znalezienie odpowiedniego leczenia jest procesem dostosowawczym, którego osiągnięcie może zająć dużo czasu. Aby dopasować lek i jego dawki, przeprowadza się badania na próbach krwi pacjenta.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Kryzys epileptyczny: czym jest i jak postępować

Specjalne aspekty padaczki podczas karmienia piersią

Obecnie epilepsja i karmienie piersią są nie wykluczają się. Bardzo ważne jest, aby matki zwracały szczególną uwagę na badania kontrolne w czasie ciąży, a także w okresie poporodowym.

W czasie ciąży większą uwagę będzie się zwracać na pomiary obecności leków przeciwpadaczkowych we krwi, ponieważ ciąża może wpłynąć na zmniejszenie ilości leku rozprowadzanego w organizmie.

Do tego dochodzi większe ryzyko wystąpienia napadów padaczkowych u ciężarnej. Z tych powodów może być konieczne zwiększenie dawki leku na tym etapie.

Po porodzie bierze się pod uwagę pewne aspekty, które mogą wpłynąć na zmianę leczenia i opiekę w okresie laktacji. Są to:

  • Zastosowana dawka leku przeciwpadaczkowego. Zazwyczaj dokonuje się nowego dostosowania dawki. Prawie zawsze dawka maleje.
  • Możliwe pojawienie się napadów z powodu braku dobrego snu. Zaleca się unikanie niedoboru komfortowego snu, ponieważ jest to czynnik wyzwalający napady.
  • Środki ostrożności dla noworodka. Lepiej unikać wspólnego spania i kąpania się w towarzystwie noworodka.

Jak już powiedzieliśmy, karmienie piersią nie jest przeciwwskazane. Wręcz przeciwnie, zawsze jeśli to możliwe zaleca się karmienie przez sześć miesięcy, a następnie kontynuowanie dokarmiania przez dwa lata.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Napady padaczkowe: jak postępować w takim przypadku

Padaczka i karmienie piersią: jakie leki?

Leki na padaczkę
Istnieją leki, które można stosować podczas karmienia piersią, a także takie, których nie wolno. W tym zakresie zawsze konieczna jest porada lekarska.

Istnieje długa lista regularnie stosowanych leków przeciwpadaczkowych. Leki te przenikają do mleka matki w różnych ilościach.

Mimo to przy zdecydowanej większości stosowanych leków przeciwpadaczkowych u noworodka nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych. Niektóre z nich nie wnikają do mleka matki w znacznych ilościach, natomiast inne tak.

Przy wyborze leku przeciwpadaczkowego przez neurologa uwzględnione zostaną różnice między preparatami. Ponadto ważne jest, aby matka nie pomijała dawek, nawet jeśli zaleca się podzielić dzienną dawkę, lub odczekała kilka godzin po przyjęciu leku z karmieniem dziecka.

Czy to jest bezpieczne dla dziecka?

W przypadkach, gdy przenikanie leków do mleka matki zachodzi, noworodek może odczuwać senność, mieć trudności z ssaniem lub być rozdrażniony. Z tego powodu konieczna jest ścisła kontrola dawkowania na podstawie poziomu krwi matki.

Podsumowując, aby zadbać o zdrowie noworodka i jego matki, ważne jest ścisłe monitorowanie przez neurologa w okresie ciąży i laktacji. Tylko lekarz może zdefiniować stosowanie leków i ewentualne zawieszenie dawki.

Ten artykuł został napisany i zweryfikowany przez lekarkę Karinę Valerię Atchian.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.