Pączki kajmakowe - poznaj domowy, prosty przepis na ten deser

Gdzie skrywa się sekret przygotowania doskonałych pączków z dodatkiem kajmaku? Przede wszystkim powinniśmy sami wykonać masę kajmakową czy tzw. dulce de leche. 
Pączki kajmakowe - poznaj domowy, prosty przepis na ten deser

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Oczywiście możemy kupić gotową masę kajmakową, jednak nigdy nie zapewni nam wykwintności i smaku tej przygotowanej samodzielnie. Pączki kajmakowe to smak dzieciństwa, łączący pokolenia. Nie powinno więc zabraknąć dobrej jakości składników.

Kto nie chciałby spróbować pysznych domowych wypieków, jakimi są słodkie pączki kajmakowe? Puszyste, jeszcze ciepłe słodycze o niepowtarzalnym smaku, przywołującym wspomnienia z babcinej kuchni.

Tylko kajmak gwarantuje nam taką sentymentalną moc, razem ze specyficznym smakiem. Przede wszystkim, przygotowując deser w domu możesz kontrolować stosowane w nim dawki cukru.

Powinniśmy dbać o swoje zdrowie i nie nadużywać cukrów w swojej diecie. Skupmy się na tym, co sprawia, że ten deser jest wyjątkowy w swojej tradycyjnej formie.

Pojawia się w wielu kulturach, na talerzach najróżniejszych narodowości. W Polsce znamy je jako pączki, we Włoszech nazywają je ciambelle, zaś na hiszpańskich wioskach usłyszymy o smacznych donitas. Wiele nazw, które łączy puszystość i niepowtarzalny smak.

Nie w każdym z tych kulinarnych wariantów kajmak gra pierwsze skrzypce, jednak warto poznać przepis na pączki kajmakowe w całej ich okazałości.

Pączki kajmakowe – a wysoka zawartość cukru

Przed podjęciem działań i przygotowaniem domowych pączków, musimy pamiętać o wysokiej zawartości cukru i węglowodanów w owym deserze.

Oczywiście mając na uwadze Twoje zdrowie nie możemy pominąć tej kwestii. Nie oznacza to, że powinniśmy zrezygnować z przygotowania tych słodkości. Od czasu do czasu warto pozwolić sobie na słodkie uciechy.

Pączek z lukrem

W zależności od nawyków żywieniowych, czy naszego stylu życia będziemy musieli dostosować proporcje składników na pączki kajmakowe. Kolejną rzeczą, o której oczywiście musimy pamiętać jest ilość konsumowanych pączków. To sekret, który zapewni nam smukłą sylwetkę i kilka miłych słodkich chwil.

Co istotne, musimy zwrócić uwagę na konsystencję deseru, podczas wyrabiania ciasta. Mimo, że jest ono podobne do tradycyjnej masy, to tekstura powinna być bardziej plastyczna i gładka, niż ta, którą otrzymujemy zazwyczaj.

Aby to osiągnąć, musimy użyć magicznego składnika, stanowiącego sekret wielu cukierników. Tym składnikiem jest ziemniak. Pewnie bardzo Cię to dziwi, jednak stosując te cukierniczą sztuczkę – osiągniemy wymarzony efekt.

Pączki kajmakowe – jak je wykonać?

Czy jeśli nie mamy kajmakowej masy, ani możliwości jej stworzenia – to czy możemy zastąpić ten składnik innym? 

Oczywiście, wkład pączka powinien odpowiadać naszym gustom i preferencjom. W kuchni nie ma ograniczeń, które zatrzymywałyby nasze pomysły na alternatywne podejście do przepisu. Jeśli jednak marzy Ci się domowy kajmak, a wydaje Ci się, że nie posiadasz potrzebnych składników – nie martw się, zaradzimy problemowi odpowiednim przepisem.

Pączki kajmakowe albo z dżemem

Czym jest kajmak? To gęsta, ciągliwa masa stworzona zazwyczaj z cukru i śmietanki, bądź skondensowanego mleka. W Polsce w XVII wieku tworzono ją na wzór kajmaku tureckiego.

Nie musisz podążać za przepisami w tradycyjnych książkach kuchennych. Przedstawiamy więc alternatywną recepturę na domowy, pyszny kajmak, idealny do pączków. Nie zapominajmy też, że niezwykle istotne jest ciasto. Nie bez powodu pączki przyjmują podobne formy na całym świecie.

Przepis na pączki kajmakowe

W Polsce kajmak, czyli znane dulce de leche, rozpowszechnił się po II wojny światowej. Wtedy też do jego wyrobu, oprócz słodkiej śmietanki i cukru, zaczęto używać tłuszczu, wanilii i czekolady. 

Składniki

  • ½ filiżanki wody (125 ml)
  • ½ filiżanki soku pomarańczowego (125 ml)
  • 2 łyżki masła stołowego (40 g)
  • 1 łyżeczka soli (5 g)
  • 1 duży ziemniak (około 250 g)
  • 2 ½ filiżanki mąki pszennej (300 g)
    Kajmakowa masa
  • 1 filiżanka skondensowanego mleka (250 ml)
  • 1 jajko
  • 4 łyżki oleju rzepakowego (60 ml)
  • 1 łyżka stołowa proszku do pieczenia (15g)
  • 4 łyżki stołowe cukru pudru (60 g)

Przygotowanie

  • Na początku, powinniśmy przygotować rondelek. Wlewamy tam sok pomarańczowy, dołączamy masło i sól.
  • Następnie, kiedy wszystkie składniki stopią się w całość: musimy je dobrze wymieszać, tworząc jednorodną masę.
  • Przygotujmy teraz sporego ziemniaka. Obieramy warzywo ze skórki, gotujemy ziemniaka i gdy będzie już odpowiednio miękki – ugniatamy na purée.
  • Płynną przygotowaną wcześniej mieszankę z pierwszego etapu, łączymy z purée ziemniaczanym, skondensowanym mlekiem i jajkiem.
  • Pamiętajmy, aby nie pozostawiać grudek, mocno mieszając i używając do tego drewnianej łyżki.
  • Następnie dodajemy mąkę pszenną i proszek do pieczenia, kolejno ugniatamy wszystko dłońmi.
  • Przede wszystkim ważne jest, aby w cieście nie pozostawić żadnych grudek i nieregularnych tekstur. W przeciwnym razie kształt pączka niekorzystnie zmieni się, z powodu zawartych w nim pęcherzyków powietrza.

Kolejne kroki w przyrządzaniu pączków kajmakowych

  • Na drewnianą deskę rozsyp odrobinę mąki pszennej i kontynuuj ugniatanie. Nie dodawaj więcej mąki do masy: wyłącznie na desce. W przeciwnym razie nie uzyskasz odpowiedniej gąbczastej konsystencji.
  • Przy pomocy wałka powinniśmy teraz rozpłaszczyć ciasto do grubości nie większej niż 1,5 cm.
  • Wytnij kawałki ciasta przy pomocy krajarki do ciasteczek i pączków.
  • Pozostaw tak ciasto 1,5 godziny. Jest to pewien patent, który pozostawi pączki miękkimi i puszystymi.
  • Następnie dodaj olej na patelnie, pozostawiając go na średnim ogniu. Gdy będzie już odpowiednio gorący – smażymy każdy z pączków. Pamiętaj, że jedna minuta wystarczy.
  • Co ważne, kolejnym krokiem będzie napełnienie pączków, przy pomocy rękawa bądź szprycy.
  • Wypełniamy je naszym przygotowanym kremem, jeden po drugim (robiąc małe otwory w pączkach).
  • Kiedy skończyliśmy już ten etap wypełniania słodyczy, wystarczy posypać pączki cukrem pudrem, delikatnie ostudzić i cieszyć się ich doskonałym smakiem.

Możesz jeść je na ciepło, bądź następnego dnia. Jednak to świeże pączki mają w sobie tę moc przywoływania miłych wspomnień z dzieciństwa. Jak pewnie wiesz, w Polsce kajmak najczęściej wykorzystywany jest do tworzenia mazurków wielkanocnych.

Co więcej, można go wykorzystać zarówno do pączków, jak i sernika kajmakowego. Uwolnij swoja kulinarną wyobraźnię!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Healthline.com Canola Oil: Good or Bad? [Online] Available at: www.healthline.com/nutrition/canola-oil-good-or-bad
  • Eresmama.com Recetas de helados caseros [Online] Available at: eresmama.com/recetas-de-helados-caseros/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.