Pacjenci z neutropenią – ograniczenia dietetyczne

Pacjenci z neutropenią muszą przestrzegać specjalnej diety, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. Czy wiesz, czego powinni unikać w swojej diecie? Dowiedz się z naszego artykułu!
Pacjenci z neutropenią – ograniczenia dietetyczne
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pacjenci z neutropenią muszą stosować specjalną dietę. Jest tak, ponieważ dzięki temu mogą zmniejszyć ryzyko infekcji. Osoba z neutropenią ma niski poziom białych krwinek, zwłaszcza tych zwanych neutrofilami.

Przyczyn jest kilka, ale stan ten jest szczególnie powszechny u pacjentów z rakiem, którzy muszą przejść chemioterapię. Poniżej omówimy ograniczenia i porady, które należy wziąć pod uwagę, aby uzyskać odpowiednie odżywienie w takich przypadkach.

Co to jest neutropenia?

Neutropenia oznacza zmniejszenie liczby neutrofilii we krwi. W rezultacie osłabia się układ odpornościowy i zwiększa ryzyko różnych infekcji.

Badanie w laboratorium

Według badania opublikowanego w Clinical Cornerstone, neutropenia to zmniejszenie neutrofili we krwi. Jeśli przypadek jest ciężki, zwiększa ryzyko i nasilenie infekcji bakteryjnych i grzybiczych.

Ogniskowe objawy infekcji mogą pozostać niezauważone, ale podczas najcięższych infekcji występuje gorączka. Lekarze diagnozują neutropenię na podstawie liczby białych krwinek z wzorem różnicowym, ale ocena wymaga określenia przyczyny.

Jeśli występuje gorączka, przypuszcza się zakażenie, dlatego wymaga to natychmiastowego leczenia empirycznego antybiotykiem o szerokim spektrum działania. Jest to szczególnie istotne, gdy neutropenia jest ciężka.

Pacjenci z neutropenią – jak powinna wyglądać ich dieta?

Prawda jest taka, że odpowiedź może być wyzwaniem, ponieważ nie ma jednolitych standardów stosowania diety neutropenicznej. Co więcej, istnieje wiele jej wariantów. Nawet w jednej placówce mogą być różni specjaliści, którzy będą bronić różnych schematów żywieniowych w tym samym celu.

Możliwe jest opieranie się na protokołach, takich jak ten opublikowany w Journal of Human Nutrition and Dietetics, ale brakuje systematyzacji na całym świecie.

Co powinni ograniczyć pacjenci z neutropenią?

Aby zapewnić odpowiednie odżywianie, wskazane może być ograniczenie niektórych pokarmów, które są częścią Twojej diety.

W zależności od tego, co powie Ci onkolog i placówka, w której przechodzisz chemioterapię, być może będziesz musiał unikać pewnych produktów. Pokarmy, które należy wykluczyć, obejmują:

  • Surowe mięso i owoce morza,
  • Surowe orzechy,
  • Masło,
  • Każda żywność, która może zawierać surowe jajka,
  • Sery miękkie lub dojrzewające,
  • Ser niepasteryzowany,
  • Mleko niepasteryzowane,
  • Soki owocowe i warzywne,
  • Ziarna,
  • Ciasta i wypieki z kremem, które nie są mrożone,
  • Surowy miód,
  • Woda ze źródła lub studni,
  • Woda wzbogacona minerałami,
  • Sosy lub dressingi z supermarketów.

Jakie ryzyko może przynieść dieta neutropeniczna?

Onkolodzy kładą obecnie większy nacisk na bezpieczne techniki obchodzenia się z żywnością, zamiast ograniczać pewne produkty. Chemioterapia już teraz ma duży wpływ na organizm i apetyt. Dalsze ograniczenia żywieniowe mogą pogorszyć wszelkie podstawowe niedobory żywieniowe.

Chociaż możesz usłyszeć, że dieta neutropeniczna może być dobra, bezpieczne obchodzenie się z żywnością i ograniczenie spożycia niektórych pokarmów jest tak samo ważne w zapobieganiu chorób i potencjalnej śmiertelności podczas otrzymywania chemioterapii.

Nawet w ostatnich latach badano wpływ diety ketogenicznej na pacjentów z rakiem, uzyskując obiecujące wyniki w zakresie zmniejszenia śmiertelności.

Ważne aspekty, które należy wziąć pod uwagę

Pacjenci z neutropenią napotykają inne niedogodności związane z odżywianiem się. Obecność owrzodzeń i brak apetytu to tylko kilka przykładów.

Chemioterapia

Osoby otrzymujące chemioterapię muszą codziennie zmagać się z innymi wyzwaniami:

  • Owrzodzenia jamy ustnej – należy wybierać pokarmy, które nie powodują szkód w jamie ustnej. Najlepiej unikać cytrusów lub pikantnych potraw.
  • Utrata apetytu – nawet jeśli nie masz ochoty na jedzenie, możesz uzyskać niezbędne składniki odżywcze na inne sposoby.
  • Zmiana smaku – niektóre leki chemioterapeutyczne mogą sprawić, że wszystko, co jesz, będzie miało metaliczny smak. Pomocny może być wybór potraw, na przykład tych o silnym smaku czy jedzenie przy użyciu plastikowych sztućców.
  • Zmęczenie jest jednym z najbardziej nieprzyjemnych objawów leczenia raka. W rezultacie nierzadko zdarza się, że pacjenci nie jedzą tak zdrowo, jak powinni. (Pamiętaj, że bliscy osób chorych na raka często czują się bezradni, a pomoc jest czymś, co możesz dla nich zrobić.)

Jeśli obawiasz się obchodzenia się z żywnością lub tego, co możesz a czego nie możesz jeść podczas otrzymywania chemioterapii, porozmawiaj ze swoim onkologiem i zapytaj, czy dobrym pomysłem byłoby spotkanie się z dietetykiem specjalizującym się w onkologii.

Podsumowanie

Oprócz bezpiecznych praktyk żywieniowych istnieje wiele sposobów na zmniejszenie ryzyka rozwoju infekcji podczas chemioterapii, zwłaszcza gdy liczba białych krwinek jest niska. Często przychodzi na myśl trzymanie się z dala od przyjaciół i rodziny, którzy mają kaszel lub przeziębienie.

Jednak źródłem infekcji mogą być również zwierzęta domowe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Schwartzberg LS., Neutropenia: etiology and pathogenesis. Clin Cornerstone, 2006.
  • Carr SE., Halliday V., Investigationg the use of the neutropenic diet: a survey of UK dietitians. J Hum Nutr Diet, 2015. 28 (5): 510-5.
  • Lv M., Zhu X., Wang H., Wang F., et al., Roles of caloric restriction, ketogenic diet and intermittent fasting during initiation, progression and metastasis of cancer in animal models: a systematic review and meta analysis. PLoS One, 2014.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.