8 oznak nadużycia w WhatsApp
Internet i sieci społecznościowe stały się istotną częścią naszego życia i dlatego pełnią kluczową rolę w relacjach międzyludzkich. Zwłaszcza aplikacje do przesyłania wiadomości zmieniły sposób, w jaki odnosimy się do siebie nawzajem. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak rozpoznać na czas oznaki złego traktowania. Nadużycia za pośrednictwem WhatsApp i innych podobnych aplikacji wyrządzają olbrzymie szkody.
Szacuje się, że ponad 50% młodych ludzi w wieku od 18 do 30 lat padło ofiarą cybernękania. Do jego przejawów zalicza się kontrolę, inwigilację i manipulację przeprowadzane za pośrednictwem tego typu czatów.
Takie obraźliwe zachowania mogą występować między osobami, które łączy jakiś rodzaj więzi (jak przyjaciele lub rodzina). Ale szczególnie często pojawiają się w związkach romantycznych.
Jednym z głównych problemów w tym zakresie jest trudność w rozpoznaniu, że ktoś jest ofiarą nadużycia. Wiele z tych zachowań się normalizuje, minimalizuje i pomija. Jednak wywierają bezdyskusyjny wpływ na zdrowie psychiczne ofiary. Oto kilka znaków, na które należy uważać.
Możesz być zainteresowany: Przemoc słowna ze strony partnera – nie toleruj!
Typowe oznaki nadużycia za pośrednictwem WhatsApp
Nadużycia za pośrednictwem WhatsApp obejmują wszystkie zachowania mające na celu kontrolowanie, manipulowanie lub krzywdzenie emocjonalne ofiary. Wbrew temu, co można by sądzić, ten rodzaj nadużyć dotyka w podobnym stopniu mężczyzn i kobiety w okresie dojrzewania.
Dlatego bardzo ważne jest, aby zapobiegać wszystkim ich przejawom. Przemoc może przybierać różne oblicza. Jednak poniżej przedstawiono niektóre z najczęstszych znaków alarmujących.
Żądanie natychmiastowych odpowiedzi
Żądanie natychmiastowych odpowiedzi jest jednym z najczęstszych zachowań. Osoba wpada w złość, jeśli jej partner nie odpowiada natychmiast na jej wiadomości. Zarzuca jej brak zainteresowania lub brak priorytetowego traktowania związku.
Nie rozumie (lub nie szanuje), że nikt nie musi oferować stałej i wyłącznej dostępności. Mogą być przecież inne sprawy do załatwienia. Nieodpowiadanie, dopóki nie będzie to możliwe, jest więc całkowicie uzasadnione.
Zmuszanie Cię do czatowania, gdy jesteś online
Za każdym razem, gdy ofiara wchodzi na WhatsApp, musi rozpocząć rozmowę ze swoim partnerem. W przeciwnym razie denerwuje się i zaczyna od wyrzutów, podejrzeń i manipulacji. Nie wolno ci rozmawiać z innymi ludźmi bez zwracania uwagi na swojego partnera, ponieważ interpretuje to jako brak szacunku.
Zmuszanie do wysyłania Twojej lokalizacji
Możliwość wysyłania lokalizacji (na czas lub w czasie rzeczywistym) to świetne narzędzie kontroli dla tych, którzy praktykują nadużycia za pośrednictwem WhatsApp. W ten sposób zmuszają swojego partnera do ujawnienia, gdzie jest w każdej chwili. Robią to czasem pod pretekstem upewnienia się, że nie kłamie lub nie dopuszcza się niewierności.
Prośba o zdjęcia lub filmy, aby mieć Cię na oku
W związku z powyższym często spotyka się również prośby o przesyłanie zdjęć lub filmów o określonych porach dnia. Na przykład, gdy jesteś w klasie lub jesz lunch z przyjaciółmi.
Celem tej prośby jest sprawdzenie, czy rzeczywiście jesteś tam, gdzie podajesz. Kontrola dotyczy również tego z kim jesteś. Czasami nawet zmusza się partnera do pokazania się na zdjęciach lub filmach, aby uspokoić podejrzenia agresora.
Może się również zdarzyć, że manipulant wymaga z rzutów ekranu tego, z kim i o czym rozmawiasz przez WhatsApp. Krótko mówiąc, celem jest sprawowanie kontroli nad życiem i relacjami ofiary.
Blokowanie lub ignorowanie
Nie zawsze przemoc jest aktywna i bezpośrednia. Czasami przybiera formę pasywno-agresywną, która jest równie lub nawet bardziej szkodliwa niż poprzednie. Na przykład, gdy po kłótni jedna z osób ignoruje drugą lub wręcz blokuje jej dostęp do kontaktu.
W ten sposób generuje ogromną udrękę, pozbawiając możliwości wyrażenia siebie, bez wyjaśnień i środków komunikacji, w całkowitej niepewności. Przy tego rodzaju nastawieniu osoba po drugiej stronie jest upokorzona i poniżona. Generalnie kończy się to przepraszaniem i akceptacją każdego warunku, o ile „kara” milczenia zostanie usunięta.
Decydowanie, które zdjęcie ma się znaleźć w Twoim profilu
Czy Twój partner obraża się, złości lub narzeka, gdy Twoje zdjęcie profilowe WhatsApp nie przedstawia was obojga? Czy prosi Cię o usunięcie lub zmianę niektórych zdjęć, ponieważ nie podoba mu się to, jak lub z kim się na nich pojawiasz?
Ten rodzaj manipulacji jest bardzo powszechny i narusza wolność jednostki. Każda osoba ma swobodę wyboru, co chce pokazać na swoim profilu, a bycie w związku nie daje drugiej osobie prawa do decydowania za Ciebie.
Podawanie sobie nawzajem haseł i wzorów odblokowania
Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych i znormalizowanych oznak nadużycia za pośrednictwem WhatsApp. Zwłaszcza młodsza populacja zaczyna uważać, że dzielenie się hasłami z partnerem jest konieczne, obowiązkowe i stanowi oznakę zaufania. Jeśli partner tego nie akceptuje, może to wywołać podejrzliwość i nieufność, podczas gdy w rzeczywistości poszanowanie prywatności jest priorytetem w tego typu relacjach.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Sygnały przemocy słownej – sprawdź, czy jesteś ofiarą
Sexting na siłę
Wreszcie, nie powinniśmy zapominać o jednym z najbardziej szkodliwych i niebezpiecznych nadużyć: sekstingu. Wiąże się z zachęcaniem lub zmuszaniem partnera do wysyłania zdjęć lub filmów zawierających treści dla dorosłych lub do uczestniczenia w rozmowach o charakterze seksualnym, gdy tak naprawdę osoba tego nie chce.
Jak zwalczać nadużycia za pośrednictwem WhatsApp?
Jeśli identyfikujesz się z którymkolwiek z powyższych punktów, ważne jest, aby coś zrobić w tym zakresie. Przede wszystkim pamiętaj, że żadne z tych działań nie jest naturalne ani zdrowe w związku. Wręcz przeciwnie, są oznakami nadużycia.
Pamiętaj, że bycie w związku nie oznacza utraty indywidualności ani praw. Nadal możesz rozmawiać z innymi ludźmi, spędzać wolny czas, chronić swoją prywatność, a nie zaspokajać irracjonalne wątpliwości.
Umiejętność radzenia sobie z tymi zachowaniami przez partnera jest ważna nie tylko aby zrozumieć, gdzie są granice miłości. Stanowi także podstawę solidnej samooceny. To właśnie ta pewność siebie pozwoli Ci powiedzieć „nie”, położyć kres natrętnym i kontrolującym zachowaniom oraz nie poddać się emocjonalnej manipulacji.
Jeśli czujesz, że nie masz na to siły lub czujesz się winny, że odmawiasz partnerowi tych przywilejów, zasięgnij profesjonalnej porady. Kontrola i nadużycia mogą się nasilać poza WhatsApp i powodować znaczne szkody psychiczne dla twojego zdrowia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Reed, L. A., Tolman, R. M., & Ward, L. M. (2017). Gender matters: Experiences and consequences of digital dating abuse victimization in adolescent dating relationships. Journal of adolescence, 59, 79-89.
- Borrajo, E., Gámez-Guadix, M., & Calvete, E. (2015). Cyber dating abuse: Prevalence, context, and relationship with offline dating aggression. Psychological reports, 116(2), 565-585.
- Díaz, P. (2015). El ciber-acoso entre parejas adolescentes. Departamento de Ciencias de la Comunicación y Trabajo Social. Facultad de Ciencias Políticas, Sociales y de la Comunicación. Universidad de La Laguna.
[Citado 07 de enero 2021]. Disponible en:
https://riull.ull.es/xmlui/bitstream/handle/915/884/El%20ciberacoso%20entre%20parejas%20adolescentes.pdf?sequence=1&isAllowed=y