Owoce na nadciśnienie — które wykazują najlepsze działanie?
Konieczność utrzymywania regulacji ciśnienia krwi jest niezbędna dla naszego zdrowia. W ten sposób unikamy ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia, problemy z nerkami, a nawet udary. Jeśli jednak chodzi o owoce na nadciśnienie, które z nich sprawdzają się najlepiej?
Na jego wygląd wpływa kilka czynników, takich jak historia rodzinna, nadwaga, palenie tytoniu. Jednak prowadzenie zdrowego stylu życia, w tym zbilansowanej diety, może pomóc w uregulowaniu tego stanu. Tutaj podpowiemy Ci, jakie owoce na nadciśnienie warto włączyć do swojej diety.
Owoce na nadciśnienie — dlaczego stosować?
Nadciśnienie tętnicze krwi znane jest jako „cicha choroba”, ponieważ zwykle osoba, która na nią cierpi, nie ma żadnych widocznych objawów. Jednak według Kliniki Mayo niektóre osoby mogą mieć bóle głowy, duszności lub krwawienia z nosa, ale objawy te pojawiają się, gdy stan jest już w najpoważniejszym stadium.
Mając to na uwadze, po osiągnięciu pewnego wieku konieczne jest poddawanie się regularnym badaniom kontrolnym, podczas których monitorowane jest ciśnienie krwi. Jeśli jest wysokie, lekarz najprawdopodobniej przepisze określone leki i zasugeruje zmiany w diecie.
W odniesieniu do zmiany sposobu odżywiania, powyższa publikacja wskazuje, że bardzo ważne jest, aby dieta była bogata w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, drób, ryby i niskotłuszczowe produkty mleczne. Ponadto należy ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans.
Zmiana niektórych nawyków może być bardzo pomocna w poprawie jakości życia i zachowaniu zdrowia. Dlatego powiemy, które owoce na nadciśnienie warto stosować w tej sytuacji.
Zobacz też: Zioła na nadciśnienie – 5 skutecznych remediów
Które owoce na nadciśnienie?
Nadciśnienie to stan zdrowia, na który musimy zwracać szczególną uwagę i co do joty stosować się do zaleceń lekarskich. Jednak wielu specjalistów twierdzi, że właściwości owoców wymienionych poniżej mogą pomóc w regulacji nadciśnienia. Uwaga!
Banany
Niewiele produktów spożywczych jest tak energetycznych, zdrowych i odpowiednich dla całej rodziny jak banany. Ale czy wiesz, że to jeden z owoców, które mogą pomóc w regulacji nadciśnienia? Według artykułu opublikowanego na łamach czasopisma Circulation zawartość potasu w nim pomoże obniżyć poziom sodu, jedną z przyczyn nadciśnienia.
Jabłko dziennie
Z pewnością słyszałeś, że jedzenie jednego jabłka dziennie czyni cuda dla twojego zdrowia. Jeśli masz nadciśnienie, nie wahaj się postępować zgodnie z tą mądrą radą. Badanie opublikowane w czasopiśmie Hypertension wskazuje, że owoc ten może zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia. Ale nie zapomnij zjeść go ze skórką!
Wydaje się, że kwercetyna zawarta w skórce pomaga kontrolować ten stan, działając jako rodzaj hormonu, który reguluje ciśnienie krwi, poprawia krążenie i zapobiega zwężaniu naczyń krwionośnych. Pamiętaj więc, że jabłko dziennie pomoże Ci zadbać o zdrowie.
Gruszki i ich zalety
Gruszki zawierają witaminy, błonnik i dużą zawartość wody. Co ciekawe, zawierają też magnez. Ten minerał, zgodnie z publikacją Harvard Medical School, przynosi korzyści w regulacji nadciśnienia. Magnez jest zawarty w bananach, jabłkach, pomarańczach i gruszkach, więc nie wahaj się spożywać ich na przykład w postaci naturalnego soku. Dlaczego nie zaczniesz dzisiaj?
Przeczytaj również: Wysokie ciśnienie krwi — przyczyny powstawania i sposób działania
Właściwości pomarańczy
Pomarańcze i ogólnie owoce cytrusowe zawierają błonnik, minerały, a przede wszystkim witaminę C. Wszystkie te elementy mogą pomóc w utrzymaniu zdrowego serca poprzez zmniejszenie czynników ryzyka chorób serca, takich jak wysokie ciśnienie krwi. Tak mówi przegląd opublikowany w Journal of Clinical and Experimental Cardiology.
Oprócz tego zawiera również magnez, który, jak wspomnieliśmy wcześniej, reguluje ciśnienie krwi. Staraj się więc spożywać go tak, jak lubisz najbardziej, w kawałkach lub w postaci naturalnych soków.
Jak już zauważyłeś, świeże owoce mogą służyć jako uzupełnienie regulacji nadciśnienia. Nie wahaj się spożywać ich codziennie, wybierając te, które lubisz najbardziej. Możesz na przykład wybrać sok pomarańczowy na śniadanie, w południe zjeść jabłko, a na kolację zakończyć dzień bananem?
Ten ostatni zawiera substancję zwaną tryptofanem, która pomaga nam zasnąć. Oczywiście, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, koniecznie udaj się do lekarza i poddaj się regularnym badaniom kontrolnym. W tym przypadku jedzenie jest uzupełnieniem, które może ułatwić działanie przepisanych przez lekarza leków. Zacznij dbać o siebie już dziś!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Base de Datos Española de Composición de Alimentos. (BEDCA). [Internet]. Disponible en: http://www.bedca.net/bdpub/index.php
- Clínica Universidad de Navarra. [Internet]. Diagnóstico y tratamiento de la hipertensión arterial en la clínica. Disponible en: https://www.cun.es/enfermedades-tratamientos/enfermedades/hipertension-arterial
- MedLine Plus. [Internet]. Presión arterial alta. 2018. Disponible en: https://medlineplus.gov/spanish/highbloodpressure.html
- Organización Mundial de la Salud. [Internet]. Preguntas y respuestas sobre la hipertensión. 2015. Disponible en: https://www.who.int/features/qa/82/es/
- Feyh A, Bracero L, Lakhani HV, Santhanam P, Shapiro JI, et al. (2016) Role of Dietary Components in Modulating Hypertension. J Clin Exp Cardiolog 7: 433. doi:10.4172/2155-9880.1000433
- Borgi, L., Muraki, I., Satija, A., Willett, W. C., Rimm, E. B., & Forman, J. P. (2016). Fruit and Vegetable Consumption and the Incidence of Hypertension in Three Prospective Cohort Studies. Hypertension (Dallas, Tex. : 1979), 67(2), 288–293. https://doi.org/10.1161/HYPERTENSIONAHA.115.06497
- Whelton, S. P., & Blumenthal, R. S. (2017). Beyond the Headlines: Insights on Potassium Supplementation for the Treatment of Hypertension From the Canadian Hypertension Education Program Guidelines (CHEP). Circulation, 135(1), 3–4. https://doi.org/10.1161/CIRCULATIONAHA.116.024525
- Harvard Medical School. Key minerals to help control blood pressure. (2019). Recuperado el 5 de mayo de 2021. https://www.health.harvard.edu/heart-health/key-minerals-to-help-control-blood-pressure
- Clínica Mayo. Presión arterial alta (hipertensión). (2021). Recuperado el 5 de mayo de 2021. https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/high-blood-pressure/symptoms-causes/syc-20373410