Owoc chlebowca: właściwości i korzyści

Jeśli chcesz poznać zamiennik kawy, nie możesz przegapić napoju przygotowanego z owoców orzecha chlebowego.
Owoc chlebowca: właściwości i korzyści

Ostatnia aktualizacja: 02 kwietnia, 2023

Owoc orzecha chlebowego, znany również jako owoc ramonu lub owoc ojoche, jest powszechnym pożywieniem w krajach takich jak Meksyk i Brazylia. Owoc ten może być źródłem wysokiej jakości składników odżywczych. Pochodzi z drzewa Brosimum alicastrum i na obszarach europejskich spotyka się go rzadko. Dopiero od niedawna używa się go w wielu krajach ze względu na jego korzyści zdrowotne. Niektórzy uważają go za superżywność.

Na wstępie warto wspomnieć, że warzywa uprawiane na południu kontynentu amerykańskiego charakteryzują się zazwyczaj wysokim stężeniem przeciwutleniaczy.

Elementy te pomagają zneutralizować powstawanie wolnych rodników, co może pomóc zapobiegać rozwojowi niektórych złożonych patologii. W końcu kontrolowanie równowagi redoks jest kluczem do zapobiegania pogarszaniu się stanu zdrowia na przestrzeni lat.

Owoc chlebowca – składniki odżywcze

Owoc orzecha chlebowego można wykorzystać do sporządzenia napoju, który działa jako substytut kawy. Nie zawiera toksycznych pierwiastków ani substancji alergizujących.

Nie mają na niego również wpływu aflatoksyny, co jest uważane za bardzo pozytywne z punktu widzenia bezpieczeństwa żywności. Skoncentrowane węglowodany mają niski indeks glikemiczny i są źródłem niezbędnych składników mineralnych i witamin.

Napój kawowy z dodatkiem cynamonu
Z owoców chlebowca można przygotować napar podobny do kawy. Czy zechcesz go spróbować?

Przede wszystkim należy podkreślić zawartość wapnia, żelaza oraz witamin A, B, C i E. Owoc chlebowca jest także źródłem białka, więc pomoże pokryć Twoje dzienne zapotrzebowanie na ten składnik odżywczy. Bez większych problemów można go włączyć do diety hipokalorycznej stosowanej w celu odchudzania.

Owoc chlebowca – jakie zapewnia korzyści

Z punktu widzenia korzyści owoc chlebowca pomoże zapobiegać niedokrwistości występującej z powodu niedoboru żelaza. Oczywiste jest, że minerał ten ma niską dostępność dla organizmu. Jednak po podaniu ze znaczną ilością witaminy C wchłanianie znacznie się poprawia. Dowodem na to są badania opublikowane w Annals of the New York Academy of Sciences.

Nasiona kawy.
Chcesz zrezygnować z kawy? Co powiesz na zastąpienie codziennej filiżanki napojem owocowym z orzechów chlebowca?

Witamina C jest w stanie wzmocnić zarówno wrodzoną, jak i nabytą funkcję odpornościową. Dowodzi tego badanie opublikowane w Nutrients. Utrzymywanie poziomów tego pierwiastka w optymalnym zakresie przyczyni się do lepszego radzenia sobie z objawami, jeśli rozwinie się u Ciebie choroba zakaźna. Z tego powodu zaleca się zapewnienie dodatkowego jej zapasu w organizmie

Owoc chlebowca charakteryzuje też wysoka zawartość potasu, minerału, który ma działanie antagonistyczne w stosunku do sodu w zakresie kontroli ciśnienia krwi. Dlatego ważne jest jego regularne jedzenie, aby uniknąć epizodów nadciśnienia, które mogą być szkodliwe. Potwierdza to artykuł opublikowany w Journal of the American Heart Association.

Jak spożywać owoce chlebowca?

Z owoców orzecha chlebowego sporządza się napój przypominający kawę, zwłaszcza pod względem właściwości organoleptycznych. Można go jednak również ugotować w celu uzyskania pasty, a następnie uformować naleśniki, które można nadziewać różnymi składnikami. W niektórych kulturach owocu tego używano nawet jako substytut kukurydzy.

Chociaż nie jest powszechnym składnikiem kuchni europejskiej, jest często używany w krajach Ameryki Południowej w różnych przepisach. Ma smak nieco podobny do orzechów włoskich, więc może ulepszyć nim wiele przepisów i napojów.

Owoc chlebowca, owoc wysokiej jakości

Jak widać, orzech chlebowca zawiera wysokiej jakości witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które można włączyć do diety, aby zmniejszyć liczbę chorób.

Te elementy są niezbędne, aby organizm działał poprawnie. Aby jednak odczuć pozytywne efekty, należy zadbać o to, aby były one wprowadzane w ramach zróżnicowanej i zbilansowanej diety.

Na koniec należy zauważyć, że nadmierne spożycie przeciwutleniaczy w niektórych sytuacjach może być szkodliwe.

Na przykład podczas ćwiczeń dodatkowe spożycie tych pierwiastków poprzez suplementację nie jest wskazane. W przeciwnym razie szlaki komunikacji komórkowej mogą zostać zahamowane, co negatywnie wpłynie na przerost i przyrost siły mięśni.

Jednak rozsądna ilość dostarczana wraz z pożywieniem może zoptymalizować procesy regeneracji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lynch SR, Cook JD. Interaction of vitamin C and iron. Ann N Y Acad Sci. 1980;355:32-44. doi:10.1111/j.1749-6632.1980.tb21325.x
  • Carr AC, Maggini S. Vitamin C and Immune Function. Nutrients. 2017;9(11):1211. Published 2017 Nov 3. doi:10.3390/nu9111211
  • Filippini T, Naska A, Kasdagli MI, et al. Potassium Intake and Blood Pressure: A Dose-Response Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. J Am Heart Assoc. 2020;9(12):e015719. doi:10.1161/JAHA.119.015719

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.