Owoc baobabu: charakterystyka, zalety i przeciwwskazania
Od bólu zęba i gorączki po wykorzystanie jako pestycyd, baobab to drzewo, które ma ponad 300 tradycyjnych zastosowań w różnych częściach Afryki. Być może najważniejszym z nich jest to, zgodnie z którym owoc baobabu służy jako świetny pokarm. Spośród 8 gatunków, najbardziej znanym jest Andasonia digitata, który wielu uważa za pożywienie, również dla ludzi.
To gigantyczne drzewo jest tematem starych legend, które mówią, że Bóg zawiesił to drzewo do góry nogami, z gałęziami na ziemi i korzeniami na górze. Jego nazwa pochodzi z języka arabskiego i oznacza „ojciec wielu nasion”.
Owoc baobabu ma formę twardego owalnego strąku. Wewnątrz znajduje się miąższ o słodko-gorzkim smaku, który zawiera pestki. Grupa ekspertów uważa ten owoc za niezwykle bogate źródło składników odżywczych.
Sprzedaje się go jako sproszkowaną żywność do wysyłki za granicę. Jednak ponieważ jest to zupełnie nowy produkt w niektórych krajach, naukowcy wciąż badają związane z nim zagrożenia. Aby dowiedzieć się więcej o tym owocu, jego zaletach i przeciwwskazaniach, czytaj dalej.
Jakie właściwości odżywcze ma owoc baobabu
W wyniku badań określono go „superowocem”, ponieważ jego profil odżywczy wyróżnia wiele pełnowartościowych składników. Na przykład, ma dużo witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych.
Owoc baobabu jest bardzo bogaty w witaminę C i błonnik. Według grupy farmaceutów miąższ zawiera od 7 do 10 razy więcej witaminy C niż pomarańcze, przy wartościach od 280 do 300 miligramów na 100 gram owoców.
Już samo spożycie 40 gramów miąższu baobabu może pokryć 100% zalecanego dziennego spożycia tej witaminy u kobiet w ciąży. Na zainteresowanie zasługuje również ilość witamin B1 i B6. Jeśli chodzi o minerały, wartości wapnia wahają się od 250 do 350 miligramów na 100 gramów miazgi.
W tym owocu równie obficie występuje potas, w ilości od 1240 do 1578 miligramów, czyli 4 razy więcej niż banany. Dodatkowo w owocach baobabu jest 5 razy więcej magnezu niż w awokado.
Inne badania podkreślają, że 36% składników odżywczych to węglowodany, takie jak glukoza, fruktoza i sacharoza, które nadają nasionom słodki smak. Kolejną częścią jest błonnik rozpuszczalny, reprezentowany przez pektynę. Jakby tego było mało, specjaliści odkryli wysokie stężenie niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak omega 6 i omega 9.
Pomimo jego właściwości odżywczych, większość ekspertów zgadza się, że biodostępność tych składników w owocach baobabu i jego produktach wymaga dalszych badań, ponieważ nie ma na ten temat zbyt wielu informacji.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej: Witaminy z grupy B: charakterystyka, zalety i funkcje
Możliwe zalety owocu baobabu
Ze względu na wiele składników odżywczych i innych aktywnych fitochemikaliów, jakie zawiera owoc baobabu, możemy mówić o różnych korzyściach zdrowotnych. Niektóre z nich to:
- Odmładza skórę: Kilku badaczy przyznaje, że olejek z owoców baobabu, dzięki zawartości witaminy A, wspomaga odnowę komórek skóry. Witamina E pełni również funkcję przeciwutleniacza.
- Reguluje ciśnienie krwi: Wysoka zawartość potasu ma działanie rozszerzające naczynia krwionośne. W ten sposób może zmniejszyć ryzyko wystąpienia zatorowości płucnej, a także chorób serca.
- Wzmacnia układ odpornościowy: Bogactwo witaminy C daje mu zdolność do zwiększania poziomu białych krwinek.
- Może wspomagać stan zdrowia kości: Wysoka zawartość wapnia i magnezu korzystnie wpływa na kości. W rzeczywistości te składniki wchodzą w skład diet zapobiegających osteoporozie.
- Działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne: Udowodniono możliwe działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe ciepłego ekstraktu z baobabu. Jedno z badań wykazało nawet działanie przeciwzapalne miazgi u zwierząt laboratoryjnych.
- Przeciwutleniacz: Wysoka zawartość fenoli w owocach wyróżnia się właściwościami przeciwutleniającymi. Owoc baobabu ma ich tak dużo, że niektórzy autorzy proponują go nawet jako suplement diety.
- Chroni wątrobę: wyniki badań sugerują, że spożywanie tego owocu może pomóc chronić wątrobę u zwierząt laboratoryjnych. Wynika to z jego związków triterpenoidowych i steroli.
- Zdrowie żołądka i jelit: Niektóre społeczności afrykańskie używają tego owocu w celu łagodzenia zaparć, zapalenia żołądka i jelit i biegunki. Jego rozpuszczalny błonnik może również pomóc w rozwoju pożytecznych bakterii w jelicie.
Jak się je owoc baobabu
Owoc baobabu jest uważany za podstawowy pokarm w wielu regionach środkowej Afryki. Tradycyjnie rozpuszcza się miąższ w wodzie lub mleku, aby wykorzystać go jako napój i sos. Dodatkowo używa się go jako zakwasu w lokalnym piwowarstwie i jest dobrym zamiennikiem kremu tatarskiego (winianu potasu) w wypiekach.
Z miąższu można również zrobić lody, soki i dżemy. Nigdy nie należy go gotować, ale można go dodać pod koniec, gdy preparat ma już temperaturę pokojową.
Jeśli chodzi o nasiona, można je jeść świeże lub suszone, albo zmielić na mąkę, aby dodać do zup i gulaszu jako zagęszczacz. Można je również upiec przed zmieleniem na pastę. Następnie będą poddawane fermentacji i suszeniu.
Na rynku można kupić owoc baobabu w postaci proszku i można go używać jako suplementu sportowego, a także w preparatach odżywczych. Możesz dodać go do koktajli, płatków śniadaniowych, batonów energetycznych, jogurtów, nabiału i soków.
Czy jest jakieś ryzyko w jego spożywaniu?
Mimo że owoc baobabu został certyfikowany w Stanach Zjednoczonych jako bezpieczny, a Komisja Europejska zatwierdziła jego import jako nową żywność, testy jego właściwości zdrowotnych przeprowadzono tylko na zwierzętach.
Z tego powodu, dopóki naukowcy nie przeprowadzą badań nad ryzykiem na ludziach, musisz zachować dużą ostrożność podczas jego spożywania i upewnić się, że przestrzegasz zalecanych porcji. Zapewnia wiele korzyści odżywczych, leczniczych i zdrowotnych. Trzeba jednak uważać na nadmierne spożycie.
To może Cię zainteresować ...