Oto jak znaleźć czas na ćwiczenia
Ważne jest, aby dobrze wykorzystywać nasz czas. W końcu zawsze staramy się wykorzystać każdą minutę z naszego dnia. Ale między jednym zadaniem a drugim nierzadko odkładamy rzeczy, które uważamy za mniej ważne. Dlatego wiele osób często ma problem, aby znaleźć czas na ćwiczenia.
Pod pretekstem pracy, zajęć domowych lub szkoły zapominamy o tym, jak ważne jest dbanie o nasze ciała. I wykracza to poza wygląd fizyczny, bo dotyczy także emocjonalnego i psychicznego samopoczucia oraz zdrowia. Nie musisz chodzić na siłownię. Już rutynowy trening wykonywany domu może pomóc Ci poczuć się i wyglądać lepiej.
Ale jak znaleźć czas na ćwiczenia, którego ci brakuje?
Czytaj dalej i dowiedz się!
Dlaczego nie możesz znaleźć czasu na ćwiczenia?
Możesz mieć zamiar ćwiczyć, ale to nie wystarczy. Nie ma sensu usprawiedliwiać się brakiem czasu na dbanie o formę. Raczej musisz się zmotywować i dokonać jednego lub dwóch poświęceń, nawet jeśli masz bardzo dużo zajęć.
Brak ruchu prowadzi do siedzącego trybu życia, który predysponuje nas do chorób przewlekłych, takich jak otyłość, zanik mięśni, stres, zaburzenia trawienia, osteoporoza.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w strefie euro dochodzi do co najmniej 600 000 przedwczesnych zgonów rocznie spowodowanych brakiem aktywności fizycznej. Na całym świecie tę liczbę szacuje się na 1,9 miliona. Podobnie osoby, które nie uprawiają żadnej aktywności sportowej, częściej umierają przedwcześnie.
Celem nie jest przestraszenie Cię tymi liczbami, ale raczej zachęcenie do odłożenia na bok argumentów takich jak:
- W ciągu dnia jest za mało godzin
- Nie mam pieniędzy na siłownię
- Praca mnie pochłania
- Szkoła nie zostawia mi wystarczająco dużo czasu
- Ćwiczenia sprawiają, że jestem głodny a nie chcę przytyć
Wiemy, że czasami harmonogramy się komplikują, a 24 godziny wydają się niewystarczające. Jednak często nie mamy problemu ze znalezieniem „luk”, aby sprawdzić sieci społecznościowe, obejrzeć film lub zdrzemnąć się. Wszystko to odbywa się zamiast ćwiczeń.
Jest to jednak kwestia ponownej oceny harmonogramu i zarządzania priorytetami, w tym treningiem, nawet jeśli jest bardzo prosty.
Sprawdź ten artykuł: Odkryj strategie walki z otyłością
Znaczenie ćwiczeń
Ćwiczenia i prawidłowe odżywianie zapewniają więcej energii, łagodzą stres i prowadzą do zdrowej wagi. Ogólnie rzecz biorąc, kiedy jesteśmy aktywni, poprawiamy jakość naszego życia. Osoby uprawiające sport wykazują się samokontrolą i potrafią podejmować dobre decyzje, ponieważ rozwijają duże zdolności poznawcze.
Ponadto mózg wydziela endorfiny podczas ćwiczeń i po nich, co zapewnia dobre samopoczucie emocjonalne i szczęście, minimalizując objawy depresji i lęku. Według badań potwierdzony został związek między relaksacją a wysiłkiem fizycznym.
Oto więcej powodów, aby znaleźć czas na ćwiczenia:
- Poprawiasz nastrój
- Korygujesz bezsenność
- Pobudzasz procesy uczenia się i pamięci
Możesz być zainteresowany: Siedem zdrowych i niskokalorycznych produktów spożywczych, które powinieneś uwzględnić w swojej diecie
5 wskazówek, jak przestać szukać wymówek i znaleźć czas na ćwiczenia
Wbrew temu, co myśli wiele osób, ćwiczenia pomagają organizmowi wydajnie pracować. Zyskujesz energię na resztę dnia. Więc nie szukaj wymówek! Jak najlepiej wykorzystaj swój czas, stosując następujące zalecenia:
1. Zorganizuj się
Sprawdź, na co poświęcasz czas. Następnie przedefiniuj priorytety. Bardzo pomaga w tym napisać listę swoich działań i wyeliminować te, które nie są tak ważne.
2. Dołącz do zespołu, aby ćwiczyć
Nie jesteś sam! Z pewnością przyjaciel też chce znaleźć czas na ćwiczenia. Wspierajcie się nawzajem, a będzie bardziej znośnie i przyjemniej. Zacznij od lekkiego treningu i stopniowo zwiększaj intensywność, o ile pozwala na to Twoje ciało.
3. Znajdź dogodne miejsce
Siłownia lub park w pobliżu miejsca pracy lub uczelni to świetne miejsce do ćwiczeń. Aranżacja miejsca w domu również się sprawdza, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na trening bardzo wcześnie rano lub przed snem. Jedną z jego zalet jest to, że możesz śledzić sesje ćwiczeń online, weryfikowane przez wykwalifikowanych instruktorów.
4. Wybierz zajęcia, które lubisz
Przysiady, podciąganie lub pompki nie są obowiązkowe, aby zachować formę. Mogą pomóc inne zajęcia, takie jak taniec, jazda na rowerze, pływanie lub joga. Kluczem jest wybór takiego zajęcia, które Ci się podoba. Wtedy chętniej zainwestujesz w nie trochę swojego dnia.
5. Nie traktuj tego jako wydatek
Wspomnieliśmy już, że możesz ćwiczyć na świeżym powietrzu, w parku lub w domu. Nie musisz płacić za sesje na siłowni, więc pieniądze nie powinny być wymówką.
Nie traktuj również kosztów sprzętu sportowego lub odzieży jako wymówki. Lekkie buty i wygodne ubrania to wszystko, czego potrzebujesz.
Znajdź czas na ćwiczenia a wygrasz na wielu frontach
Brak czasu na ćwiczenia wiąże się również z barierami psychologicznymi, takimi jak strach przed zranieniem, porażką lub ośmieszeniem. Dlatego zastępujemy sport mniej eksponowanymi alternatywami. Oznacza to, że wolimy spać, oglądać filmy lub poświęcać czas sieciom społecznościowym.
Przy odrobinie kreatywności, a przede wszystkim organizacji, dzięki ćwiczeniom zyskasz dobre zdrowie fizyczne i psychiczne. Pamiętaj, że korzyści jest wiele, ale najważniejszą jest to, że poprawisz swój styl życia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ramírez W, Vinaccia S, Suárez G. El impacto de la actividad física y el deporte sobre la salud, la cognición, la socialización y el rendimiento académico: una revisión teórica. Laboratorio Integrado de Ciencias Aplicadas a la Actividad Física y el Deporte – Universidad de Antioquia, Colombia; 2004.
- Mayo X, Del Villar F, Jiménez A. Termómetro del Sedentarismo en España: Informe sobre la inactividad física y el sedentarismo en la población adulta española. Observatorio de la Vida Activa y Saludable de la Fundación España Activa. Centro de Estudios del Deporte, Universidad Rey Juan Carlos, CSIC. España; 2017.
- Guerra J, Gutiérrez M, Zavala M, Singre J, Goosdenovich D, Romero E. Relación entre ansiedad y ejercicio físico. Revista Cubana de Investigaciones Biomédicas. Habana; 2017.
- Izuerieta Monar A. Causas y consecuencias del sedentarismo. Más Vita. Revista de Ciencias de la Salud. Vol. 1. Num. 2. Universidad Estatal de Milagro, Ecuador; 2019.