Ostuda - sposób z jogurtem, bananem i cytryną

Melasma zwana też melanodermą czy ostudą jest jednym z najczęstszych przebarwień skóry występujących głównie u kobiet. Spowodowane jest to połączeniem żeńskich hormonów z melaniną. 
Ostuda - sposób z jogurtem, bananem i cytryną

Napisany przez Solimar Cedeño

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Zauważyłeś ostatno ciemne plamy na twarzy i zastanawiasz się czy istnieje sposób by je rozjaśnić? Być może to jest właśnie ostuda. Przemysł kosmetyczny oferuje wiele rozwiązań, jednak my zalecamy zastosowanie naturalnych receptur. Oto jeden z przepisów na bazie jogurtu, banana i cytryny. 

Zabiegi dermatologiczne, które zalecają specjaliści w przypadku wystepowania melasmy mają dość wygórowane ceny. Naturalna alternatywa jest zarówno tańsza jak i mniej inwazyjna. Wystarczy udać się do lodówki bądź supermarketu i poświęcić chwilę na przygotowanie mieszanki.

Ostuda – czym jest i jakie są jej przyczyny?

Ostuda to brązowe lub szarawe przebarwienia skórne występujące na twarzy, głównie na: czole, policzkach, górnej wardze oraz podbródku; czasami występują też na szyi.

Żeńskie hormony wraz melaniną powodują, że częściej to schorzenie dotyka kobiet. Te przebarwienia na skórze powstają, gdy komórki pigmentowe, tj. melanocyty wytwarzają zbyt duże ilości pigmentu.

Bezpośrednie przyczyny występowania ostudy nie są jeszcze do końca jasne. Jednak badania potwierdzją, że te charakterystyczne przebarwienia najczęściej pojawiają się po dłuższej ekspozycji na słońce bez użycia ochrony przeciwsłonecznej.

kobieta w ciąży a ostuda

Innym ważnym powodem mogą być czynniki genetyczne, podobnie jak brak równowagi hormonalnej. Z tego powodu na ostudę często narażone są kobiety w ciąży.

Co jeszcze może przyczynić się do występowania tego schorzenia skóry? Stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych i leczenie hormonalne progesteronem i estrogenami. 

Jogurt, banan i cytryna – zalety dla skóry

 • Jogurt jest doskonałym składnikiem nawilżającym skórę, pozwala ją złuszczać i zwalcza trądzik. Dzieje się tak dzięki dużej zawartości cynku, kwasu mlekowego, wapnia i kwaśnego pH.
 • Banan wykazuje korzystne właściwości odżywcze dla naszej skóry: jest bogaty w mangan i witaminy B6, C i E. Ponadto ma właściwości przeciwutleniające i dużą zawartość wody, co czyni ten owoc doskonałym środkiem nawilżającym. 
 • Cytryna oczywiście szczyci się bogactwem witaminy C. Dzięki temu pozwala wyeliminować martwe komórki skóry, przyspiesza regenerację komórek, stymuluje produkcję kolagenu i likwiduje przebarwienia.

Jak widzisz: to najlepsze połączenie składników do walki z przebarwieniami skóry i ostudą. Oto przepis na naturalne, domowe remedium.

Ostuda i naturalne remedium z banana, jogurtu i cytryny

Ostuda  to powstałe na twarzy nieregularne, ale symetryczne plamy. Ich nasilenie może być różne, od żółtobrunatnych aż do ciemnobrunatnych. Pomocne w walce z przebarwieniami może okazać się przyrządzenie tej domowej mieszanki.

kobieta z kremem na twarzy

Składniki

 • 1 banan
 • 2 łyżki jogurtu naturalnego (30 ml)
 • 3 łyżki soku z cytryny (45 ml)

Przygotowanie

 • Na początku obierz banana, dodaj do miski i rozgnieć widelcem aż otrzymasz spójną masę.
 • Do banana dodaj 2 łyżki jogurtu naturalnego i dokładnie wymieszaj. Rezultatem powinna być masa o kremowej konsystencji.
 • Na koniec dołącz sok z cytryny i ponownie wymieszaj.

Zastosowanie

 • Po bardzo dokładnym umyciu i wysuszeniu twarzy oraz szyi należy równomiernie nanieść preparat na zaatakowany obszar.
 • Pozwól działać mieszance przez 20 minut, następnie bardzo dokładnie umyj twarz. Zaleca się stosowaie mikstury w nocy.
banany

Istotne jest aby po zastosowaniu tego domowego remedium nie narażać się na działanie promieni słonecznych ze względu na kwasowość cytryny. Pozostawione ślady soku z cytryny na skórze często wchodzą w intensywną reakcję ze słońcem.

Pamiętaj, aby dobrze umyć twarz i nie przekraczać zalecanego czasu stosowania preparatu na skórze. Oszczędź sobie tortur. Ponadto po zastosowaniu jogurtu z bananem należy rozmasować na skórze krem nawilżający lub krem przeciwsłoneczny.

Pamiętaj, że skóra, która ma problemy z ostudą jest bardziej wrażliwa i narażona na nieporządane działania. Niezbędna jest jej odpowiednia ochrona.

Zaleca się stosowanie domowego preparatu na bazie banana, jogurtu i cytryny 3 razy dziennie, przez 2 lub 3 tygodnie. To pozwoli złagodzić występujące na twarzy przebarwienia.

Co najważniejsze: jak tylko zauważysz podejrzane ciemne plamy na twarzy, które przypominają Ci ostudę – udaj się do dermatologa. Pozwoli to wyeliminować wszelkie wątpliwości związane ze schorzeniem.

Do postawienia diagnozy lekarz użyje narzędzia znanego jako lampa Wooda. Poprzez oświetlanie skóry specjalnie przystosowanym do tego promieniem UV, lekarz jest w stanie określić obecność ostudy w organizmie.

Gdy powyższy domowy sposób oraz wstępna kuracja nie przynoszą pożądanego rezultatu można poddać się zabiegom, takim jak peeling chemiczny, mikrodermabrazja czy powierzchowna krioterapia w formie masażu.

Jeśli jesteś w ciąży skup większą uwagę w trosce o swoją skórę. Nie wychodź z domu bez uprzedniego nałożenia kremu przeciwsłoneczgo, szczególnie w okolicach twarzy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.