Ostre zakaźne zapalenie stawów
Ostre zakaźne zapalenie stawów to choroba, w której występuje zapalenie lub obrzęk błony maziowej. Jest to cienka warstwa tkanki, która otula i chroni wnętrze włóknistej torebki stawowej.
Aby spełnić te funkcje, staw wytwarza specjalną substancję, maź stawową. Płyn ten służy jako smar w stawach i jest w stanie zmniejszyć obrażenia, do których mogłoby dojść podczas urazów.
Ponadto możemy wyróżnić dwa rodzaje zapalenia stawów w zależności od okresu, w jakim się rozwija choroba. Z jednej strony mówimy o przewlekłym zapaleniu stawów, jeśli po leczeniu przyczyn choroby zapalenie stawów nie ustępuje.
W tych przypadkach pacjent ma problem do końca życia. Jeśli natomiast po wybranej terapii choroba ustąpi, chodziło o ostre zakaźne zapalenie stawów.
Zwykle choroba ta pojawia się symetrycznie, to znaczy występuje w tym samym stawie po każdej stronie ciała. Z drugiej strony choroba stawów może prowadzić do degeneracji innych otaczających struktur wewnętrznych (kości, chrząstki itp.).
Objawy, które wskazują na ostre zakaźne lub septyczne zapalenie stawów
Z reguły pacjent może odczuwać szereg zmian lub objawów, które mogą być związane z tą chorobą. Wśród najczęstszych objawów możemy wyróżnić następujące:
- Zmęczenie, osłabienie lub ogólne zmęczenie.
- Utrata apetytu.
- Gorączka, która może mieć różną intensywność.
- Sporadyczne dreszcze.
- Silny ból stawów lub dyskomfort.
- Zapalenie lub obrzęk dotkniętych obszarów. Można również zobaczyć większe niż zwykle zaczerwienie tej okolicy.
- Kserostomia, czyli suchość błony śluzowej w ustach (szczególnie rano) lub / i kseroftalmia, czyli zaczerwienione i suche oczy.
- Uczucie drętwienia stawów, które szczególnie nasila się rano.
Możesz być zainteresowany również tym tematem: Remedia z kurkumy na reumatoidalne zapalenie stawów
Przyczyny ostrego zakaźnego lub septycznego zapalenia stawów
Czynniki zakaźne wywołujące tę chorobę mogą działać bezpośrednio (patogen znajduje się w stawie) lub pośrednio (szkodliwy mikroorganizm spowodował infekcję w innym obszarze i przeniósł się do tych struktur).
W każdym razie układ odpornościowy pacjenta będzie przeciwdziałać tej infekcji, wytwarzając i przemieszczając dużą liczbę leukocytów do dotkniętego obszaru. W taki sposób można wyjaśnić, jak powstaje ostre zakaźne zapalenie stawów.
Możemy ponadto dokonać innej klasyfikacji w oparciu o rodzaj czynników zakaźnych, które powodują chorobę. Zgodnie z nią znajdujemy następujące rodzaje zapalenia stawów:
- Bakteryjne. Chorobę wywołują określone bakterie, takie jak gonokoki, paciorkowce czy gronkowce. Ostre zakaźne zapalenie stawów jest na ogół zaliczane do tej kategorii.
- Wirusowe. W tym wypadku infekcję wywołują pewne klasy wirusów, takie jak parwowirus B19, wirus różyczki lub wirusy wywołujące zapalenie wątroby (B i C).
- W rzadkich przypadkach rozwija się w wyniku infekcji pasożytem lub grzybem.
Diagnoza ostrego zakaźnego lub septycznego zapalenia stawów
Z reguły lekarz zleca szereg procedur medycznych w celu zidentyfikowania tej zmiany, a tym samym wykluczenia innych chorób o podobnych cechach. Może to obejmować na przykład następujące badania:
- Badanie fizykalne. Podczas tego badania lekarz specjalista sprawdza objawy, które może odczuwać pacjent. Analizuje również historię choroby, historię pacjenta i wszelkie informacje, które mogą być pomocne w diagnozie.
- Analiza mazi stawowej. Podczas tego badania pobiera się niewielką ilość tej substancji i sprawdza w laboratorium, aby potwierdzić obecność patogenów.
- Inne rutynowe badania, takie jak badania krwi lub moczu.
Zobacz też podobny artykuł na ten temat: Septyczne zapalenie stawów: przyczyny, objawy i leczenie
Jak się leczy ostre zakaźne lub septyczne zapalenie stawów
Celem leczenia będzie wyeliminowanie infekcji leżącej u podstaw choroby i złagodzenie objawów pojawiających się u pacjenta. W tym celu lekarz ma do wyboru:
- Stosowanie antybiotyków, jeśli jest to zakaźne zapalenie stawów wywołane przez bakterie.
- Stosowanie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i leków przeciwbólowych (w celu złagodzenia bólu lub dyskomfortu).
- Zalecenie całkowitego odpoczynku lub unieruchomienie chorego stawu (można to uzyskać poprzez szynowanie).
- Fizjoterapia w celu odzyskania siły i zakresu ruchu stawów.
Środki te często stosuje się w połączeniu i najczęściej prowadzą do poprawy stanu pacjenta.
Komplikacje choroby
Pacjenci cierpiący na ostre zakaźne zapalenie stawów wymagają wczesnej diagnozy i szybkiego leczenia. W przeciwnym razie mogą się pojawić poważne komplikacje. Z tego powodu ważne jest, aby w przypadku wystąpienia objawów jak najszybciej udać się do lekarza.
To może Cię zainteresować ...