Ostre zakaźne zapalenie stawów

Zakaźne zapalenie stawów to choroba, w której występuje stan zapalny lub obrzęk błony maziowej, występujący w ruchomych stawach. Niestety często może być niebezpieczne bez leczenia.
Ostre zakaźne zapalenie stawów

Ostatnia aktualizacja: 10 lipca, 2021

Ostre zakaźne zapalenie stawów to choroba, w której występuje zapalenie lub obrzęk błony maziowej. Jest to cienka warstwa tkanki, która otula i chroni wnętrze włóknistej torebki stawowej.

Aby spełnić te funkcje, staw wytwarza specjalną substancję, maź stawową. Płyn ten służy jako smar w stawach i jest w stanie zmniejszyć obrażenia, do których mogłoby dojść podczas urazów.

Ponadto możemy wyróżnić dwa rodzaje zapalenia stawów w zależności od okresu, w jakim się rozwija choroba. Z jednej strony mówimy o przewlekłym zapaleniu stawów, jeśli po leczeniu przyczyn choroby zapalenie stawów nie ustępuje.

W tych przypadkach pacjent ma problem do końca życia. Jeśli natomiast po wybranej terapii choroba ustąpi, chodziło o ostre zakaźne zapalenie stawów.

Zwykle choroba ta pojawia się symetrycznie, to znaczy występuje w tym samym stawie po każdej stronie ciała. Z drugiej strony choroba stawów może prowadzić do degeneracji innych otaczających struktur wewnętrznych (kości, chrząstki itp.).

Objawy, które wskazują na ostre zakaźne lub septyczne zapalenie stawów

Bóle stawów
Ból jest jednym z głównych objawów tej choroby.

 

Z reguły pacjent może odczuwać szereg zmian lub objawów, które mogą być związane z tą chorobą. Wśród najczęstszych objawów możemy wyróżnić następujące:

 • Zmęczenie, osłabienie lub ogólne zmęczenie.
 • Utrata apetytu.
 • Gorączka, która może mieć różną intensywność.
 • Sporadyczne dreszcze.
 • Silny ból stawów lub dyskomfort.
 • Zapalenie lub obrzęk dotkniętych obszarów. Można również zobaczyć większe niż zwykle zaczerwienie tej okolicy.
 • Kserostomia, czyli suchość błony śluzowej w ustach (szczególnie rano) lub / i kseroftalmia, czyli zaczerwienione i suche oczy.
 • Uczucie drętwienia stawów, które szczególnie nasila się rano.

Możesz być zainteresowany również tym tematem: Remedia z kurkumy na reumatoidalne zapalenie stawów

Przyczyny ostrego zakaźnego lub septycznego zapalenia stawów

Czynniki zakaźne wywołujące tę chorobę mogą działać bezpośrednio (patogen znajduje się w stawie) lub pośrednio (szkodliwy mikroorganizm spowodował infekcję w innym obszarze i przeniósł się do tych struktur).

W każdym razie układ odpornościowy pacjenta będzie przeciwdziałać tej infekcji, wytwarzając i przemieszczając dużą liczbę leukocytów do dotkniętego obszaru. W taki sposób można wyjaśnić, jak powstaje ostre zakaźne zapalenie stawów.

Możemy ponadto dokonać innej klasyfikacji w oparciu o rodzaj czynników zakaźnych, które powodują chorobę. Zgodnie z nią znajdujemy następujące rodzaje zapalenia stawów:

 • Bakteryjne. Chorobę wywołują określone bakterie, takie jak gonokoki, paciorkowce czy gronkowce. Ostre zakaźne zapalenie stawów jest na ogół zaliczane do tej kategorii.
 • Wirusowe. W tym wypadku infekcję wywołują pewne klasy wirusów, takie jak parwowirus B19, wirus różyczki lub wirusy wywołujące zapalenie wątroby (B i C).
 • W rzadkich przypadkach rozwija się w wyniku infekcji pasożytem lub grzybem.

Diagnoza ostrego zakaźnego lub septycznego zapalenia stawów

Z reguły lekarz zleca szereg procedur medycznych w celu zidentyfikowania tej zmiany, a tym samym wykluczenia innych chorób o podobnych cechach. Może to obejmować na przykład następujące badania:

 • Badanie fizykalne. Podczas tego badania lekarz specjalista sprawdza objawy, które może odczuwać pacjent. Analizuje również historię choroby, historię pacjenta i wszelkie informacje, które mogą być pomocne w diagnozie.
 • Analiza mazi stawowej. Podczas tego badania pobiera się niewielką ilość tej substancji i sprawdza w laboratorium, aby potwierdzić obecność patogenów.
 • Inne rutynowe badania, takie jak badania krwi lub moczu.

Zobacz też podobny artykuł na ten temat: Septyczne zapalenie stawów: przyczyny, objawy i leczenie

Jak się leczy ostre zakaźne lub septyczne zapalenie stawów

Mężczyzna u lekarza
Aby uzyskać diagnozę, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Celem leczenia będzie wyeliminowanie infekcji leżącej u podstaw choroby i złagodzenie objawów pojawiających się u pacjenta. W tym celu lekarz ma do wyboru:

 • Stosowanie antybiotyków, jeśli jest to zakaźne zapalenie stawów wywołane przez bakterie.
 • Stosowanie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i leków przeciwbólowych (w celu złagodzenia bólu lub dyskomfortu).
 • Zalecenie całkowitego odpoczynku lub unieruchomienie chorego stawu (można to uzyskać poprzez szynowanie).
 • Fizjoterapia w celu odzyskania siły i zakresu ruchu stawów.

Środki te często stosuje się w połączeniu i najczęściej prowadzą do poprawy stanu pacjenta.

Komplikacje choroby

Pacjenci cierpiący na ostre zakaźne zapalenie stawów wymagają wczesnej diagnozy i szybkiego leczenia. W przeciwnym razie mogą się pojawić poważne komplikacje. Z tego powodu ważne jest, aby w przypadku wystąpienia objawów jak najszybciej udać się do lekarza.

To może Cię zainteresować ...
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – dieta i zalecenia
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – dieta i zalecenia

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa to rozwijający się stan zapalny i obrzęk między kręgami, powodujący funkcjonalną niepełnosprawność i ból... • GARCIA, P., IRRIBARRA, L., RAMIREZ, V., CERVILLA, V., DE LA BARRA, R. I. C. A. R. D. O., MONTIEL, F., … & JACOBELLI, S. (2000). Rendimiento del estudio microbiológico en el diagnóstico de la infección osteoarticular. Revista chilena de infectología, 17(2), 101-108.
 • Matos, T. H. S., Fernández, S. Z., Goméz, M. N., Sebastián, M. S., Martínez, F. G., & Lozano, J. S. (2011). Osteomielitis y artritis séptica. In Sociedad Española de Infectología Pediátrica (eds). Protocolos de infectología (pp. 205-220). Ergon Madrid.
 • Saavedra-Lozano, J., Calvo, C., Carol, R. H., Rodrigo, C., Núñez, E., Obando, I., … & Colino, E. (2015, April). Documento de consenso SEIP-SERPE-SEOP sobre el tratamiento de la osteomielitis aguda y artritis séptica no complicadas. In Anales de Pediatría (Vol. 82, No. 4, pp. 273-e1). Elsevier Doyma.