Ostre zakaźne zapalenie stawów

Zakaźne zapalenie stawów to choroba, w której występuje stan zapalny lub obrzęk błony maziowej, występujący w ruchomych stawach. Niestety często może być niebezpieczne bez leczenia.
Ostre zakaźne zapalenie stawów
Mariel Mendoza

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Mariel Mendoza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Ostre zakaźne zapalenie stawów to choroba, w której występuje zapalenie lub obrzęk błony maziowej. Jest to cienka warstwa tkanki, która otula i chroni wnętrze włóknistej torebki stawowej.

Aby spełnić te funkcje, staw wytwarza specjalną substancję, maź stawową. Płyn ten służy jako smar w stawach i jest w stanie zmniejszyć obrażenia, do których mogłoby dojść podczas urazów.

Ponadto możemy wyróżnić dwa rodzaje zapalenia stawów w zależności od okresu, w jakim się rozwija choroba. Z jednej strony mówimy o przewlekłym zapaleniu stawów, jeśli po leczeniu przyczyn choroby zapalenie stawów nie ustępuje.

W tych przypadkach pacjent ma problem do końca życia. Jeśli natomiast po wybranej terapii choroba ustąpi, chodziło o ostre zakaźne zapalenie stawów.

Zwykle choroba ta pojawia się symetrycznie, to znaczy występuje w tym samym stawie po każdej stronie ciała. Z drugiej strony choroba stawów może prowadzić do degeneracji innych otaczających struktur wewnętrznych (kości, chrząstki itp.).

Objawy, które wskazują na ostre zakaźne lub septyczne zapalenie stawów

Bóle stawów
Ból jest jednym z głównych objawów tej choroby.

 

Z reguły pacjent może odczuwać szereg zmian lub objawów, które mogą być związane z tą chorobą. Wśród najczęstszych objawów możemy wyróżnić następujące:

  • Zmęczenie, osłabienie lub ogólne zmęczenie.
  • Utrata apetytu.
  • Gorączka, która może mieć różną intensywność.
  • Sporadyczne dreszcze.
  • Silny ból stawów lub dyskomfort.
  • Zapalenie lub obrzęk dotkniętych obszarów. Można również zobaczyć większe niż zwykle zaczerwienie tej okolicy.
  • Kserostomia, czyli suchość błony śluzowej w ustach (szczególnie rano) lub / i kseroftalmia, czyli zaczerwienione i suche oczy.
  • Uczucie drętwienia stawów, które szczególnie nasila się rano.

Możesz być zainteresowany również tym tematem: Remedia z kurkumy na reumatoidalne zapalenie stawów

Przyczyny ostrego zakaźnego lub septycznego zapalenia stawów

Czynniki zakaźne wywołujące tę chorobę mogą działać bezpośrednio (patogen znajduje się w stawie) lub pośrednio (szkodliwy mikroorganizm spowodował infekcję w innym obszarze i przeniósł się do tych struktur).

W każdym razie układ odpornościowy pacjenta będzie przeciwdziałać tej infekcji, wytwarzając i przemieszczając dużą liczbę leukocytów do dotkniętego obszaru. W taki sposób można wyjaśnić, jak powstaje ostre zakaźne zapalenie stawów.

Możemy ponadto dokonać innej klasyfikacji w oparciu o rodzaj czynników zakaźnych, które powodują chorobę. Zgodnie z nią znajdujemy następujące rodzaje zapalenia stawów:

  • Bakteryjne. Chorobę wywołują określone bakterie, takie jak gonokoki, paciorkowce czy gronkowce. Ostre zakaźne zapalenie stawów jest na ogół zaliczane do tej kategorii.
  • Wirusowe. W tym wypadku infekcję wywołują pewne klasy wirusów, takie jak parwowirus B19, wirus różyczki lub wirusy wywołujące zapalenie wątroby (B i C).
  • W rzadkich przypadkach rozwija się w wyniku infekcji pasożytem lub grzybem.

Diagnoza ostrego zakaźnego lub septycznego zapalenia stawów

Z reguły lekarz zleca szereg procedur medycznych w celu zidentyfikowania tej zmiany, a tym samym wykluczenia innych chorób o podobnych cechach. Może to obejmować na przykład następujące badania:

  • Badanie fizykalne. Podczas tego badania lekarz specjalista sprawdza objawy, które może odczuwać pacjent. Analizuje również historię choroby, historię pacjenta i wszelkie informacje, które mogą być pomocne w diagnozie.
  • Analiza mazi stawowej. Podczas tego badania pobiera się niewielką ilość tej substancji i sprawdza w laboratorium, aby potwierdzić obecność patogenów.
  • Inne rutynowe badania, takie jak badania krwi lub moczu.

Zobacz też podobny artykuł na ten temat: Septyczne zapalenie stawów: przyczyny, objawy i leczenie

Jak się leczy ostre zakaźne lub septyczne zapalenie stawów

Mężczyzna u lekarza
Aby uzyskać diagnozę, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Celem leczenia będzie wyeliminowanie infekcji leżącej u podstaw choroby i złagodzenie objawów pojawiających się u pacjenta. W tym celu lekarz ma do wyboru:

  • Stosowanie antybiotyków, jeśli jest to zakaźne zapalenie stawów wywołane przez bakterie.
  • Stosowanie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i leków przeciwbólowych (w celu złagodzenia bólu lub dyskomfortu).
  • Zalecenie całkowitego odpoczynku lub unieruchomienie chorego stawu (można to uzyskać poprzez szynowanie).
  • Fizjoterapia w celu odzyskania siły i zakresu ruchu stawów.

Środki te często stosuje się w połączeniu i najczęściej prowadzą do poprawy stanu pacjenta.

Komplikacje choroby

Pacjenci cierpiący na ostre zakaźne zapalenie stawów wymagają wczesnej diagnozy i szybkiego leczenia. W przeciwnym razie mogą się pojawić poważne komplikacje. Z tego powodu ważne jest, aby w przypadku wystąpienia objawów jak najszybciej udać się do lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Earwood, J. S., Walker, T. R., & Sue, G. J. (2021). Septic arthritis: diagnosis and treatment. American family physician104(6), 589-597.
  • García P, Irribarra L, Ramírez V, Cervilla V, De La Barra R, Montiel F, et al. (2000). Rendimiento del estudio microbiológico en el diagnóstico de la infección osteoarticular. Revista chilena de infectología, 17(2), 101-108.
  • Matos T, Fernández S, Gómez, M, Sebastián M, Martínez, F, Lozano J. (2011). Osteomielitis y artritis séptica. In Sociedad Española de Infectología Pediátrica (eds). Protocolos de infectología (pp. 205-220). Ergon Madrid.
  • Momodu, I. I., & Savaliya, V. (2019). Septic arthritis. StatPearls. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538176/
  • Saavedra-Lozano J, Calvo C, Carol R, Rodrigo C, Núñez E, Obando I, et al. (2015). Documento de consenso SEIP-SERPE-SEOP sobre el tratamiento de la osteomielitis aguda y artritis séptica no complicadas. In Anales de Pediatría (Vol. 82, No. 4, pp. 273-e1). Elsevier Doyma.
  • Senthelal, S., Li, J., Goyal, A., Bansal, P., & Thomas, M. A. (2018). Arthritis. StatPearls. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK518992/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.