Osteoartroza (OA) - dlaczego powoduje bóle kolan?

Choroba zwyrodnieniowa stawów wywołuje proces zapalny, który może wpływać na zdolność kolan do poruszania. Może powodować też uporczywy ból kolan. Wczesna diagnoza i leczenie pozwala spowolnić jej rozwój.
Osteoartroza (OA) - dlaczego powoduje bóle kolan?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Choroba zwyrodnieniowa stawów, czyli osteoartroza (OA) jest chorobą zwyrodnieniową, która może negatywnie wpływać na wszystkie stawy w organizmie człowieka. Często powstaje w wyniku zużycia chrząstki ochronnej kości. Dlaczego osteoartroza (OA) powoduje więc bóle kolan?

Chociaż wyróżniamy wiele schorzeń, które mogą doprowadzić do dolegliwości stawów – to osteoartroza (OA) jest przewlekłą patologią, która występuje najczęściej i prowadzi do przykrych konsekwencji. Powszechną formą tej choroby jest właśnie zapalenie kości i stawów kolana. 

Głównie pojawia się u osób w średnim i podeszłym wieku, co czyni ją jedną z powszechniejszych przyczyn niepełnosprawności. Jednakże, istnieje kilka terapii, sposobów i zabiegów, które pomogą przezwyciężyć ból. Mimo, iż nie ma jeszcze kompletnego lekarstwa, pozwalającego na podstawowy progresywny proces.

Osteoartroza (OA) – czym jest i dlaczego powoduje bóle kolan?

Chorobą dotknięci są też ludzie młodzi. Bowiem przyczyną bólu stawów może być nadmierne obciążenie lub wypadek, a także zużycie i nieprawidłowe ułożenie stawu.

Aby dokładniej zrozumieć, dlaczego choroba zwyrodnieniowa stawów wywołuje silne bóle kolan, istotne będzie rozważenie rozwoju tej patologii. Choć może wpływać na każdą część naszego ciała, liczba przypadków wynikających z pogorszenia się stanu chrząstki pokrywającej kości i części kolan jest zdecydowanie największa.

Chorobie towarzyszy powstanie wyrośli kostnych (osteofitów), proces zapalny w obrębie błony miaziowej oraz tkanek okołostawowych.

osteoartroza (oa) ból

Chrząstki stawowe są twardą ale zarazem elastyczną tkanką, która pełni funkcję pokrywającą, chroniącą i amortyzującą kości, które otacza. W tym przypadku mówimy o kolanach. Stąd w przypadku zużycia i uszkodzenia chrząstki – przegub ten traci naturalną zdolność do zginania i normalnej funkcji motorycznej.

Ponadto, przez powstałe procesy zapalne – wywoływany jest przewlekły ból, nasilający się wraz z upływem czasu. Dlatego, jeśli osoba narażona na daną dolegliwość nie śledzi i nie postępuje zgodnie ze wskazaną terapia – z biegiem lat ruchy staną się znacznie bardziej ograniczone.

Może prowadzić to też do poważniejszych schorzeń i chorób, a nawet niepełnosprawności. 

Osteoartroza (OA) i jej klasyfikacja

Opisywana w tym artykule choroba zwyrodnieniowa stawów powoduje silne bóle kolan, w zależności od stopnia rozwoju dolegliwości. Dlatego przy stawianiu odpowiedniej diagnozy, bierze się pod uwagę trzy sposoby i kategorie klasyfikacji.

Wyróżniamy następujące rodzaje zwyrodnienia stawów:

Łagodna choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych

Pacjenci z tego typu chorobą zwyrodnieniową stawów odczuwają dyskomfort dopiero po dużym wysiłku fizycznym. Co istotne, kiedy wykonywane jest proste prześwietlenie kolana, nadal nie widać oczywistych zmian.

Umiarkowana choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego

W tym przypadku, przy wykonywaniu zdjęcia rentgenowskiego kolana występują już pewne zauważalne zmiany. Odczuwalne epizody bólu pojawiają się po długim czasie, w pozycji stojącej lub przy wykonywaniu umiarkowanych ćwiczeń. Objawy mogą wracać do nas kilka razy w roku.

Ciężka choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego

Kiedy choroba przyjmie ostrą formę i powoduje długotrwały, przewlekły ból kolan, nawet przy lekkim nic nieznaczącym wysiłku. Pacjenci zazwyczaj odczuwają sztywność i ból już podczas pierwszych 20 minut swojego dnia.

Przyznać należy, że objawy zmniejszają się wraz z upływem czasu. Przy ostrym zwyrodnieniu stawu występuje kilka epizodów wysięku stawów kolana. W rezultacie, epizody bólu są częstsze i mogą wpływać na zdolność poruszania się. Badanie rentgenowskie wykazuje oczywiste oznaki pogorszenia stanu chrząstki.

Osteoartroza (OA) i jej objawy

Objawy u pacjenta z chorobą zwyrodnieniową stawów mogą się różnić w zależności od stopnia zwyrodnienia chrząstki. Jednak na poziomie ogólnym do najczęstszych przejawów klinicznych zaliczamy: ból, stany zapalne, zaburzoną motoryczność i niesprawność fizyczną. Innym objawem może być niezdolność wykonywania jakichkolwiek ruchów kolanem.

ból stawów i kolan

Zapalenie stanowiące przyczynę zwyrodnienia – powoduje zaś bóle kolan. Spowodowane jest nadmiarem płynu maziowego wewnątrz stawu. Następnie, przeszkadzając w podtrzymywaniu uszkodzonej kończyny dolnej: ogranicza jej ruchy i obniża jakość naszego życia.

Podsumowując, wyróżniamy następujące symptomy:

  • Ból, który nasila się rano i zmniejsza się po niewielkim rozruszaniu stawu kolanowego.
  • Uczucie sztywności po okresach bezczynności.
  • Przedłużające się epizody bólowe po zgięciu kolan (np. po długotrwałym siedzeniu).
  • Ostry ból, który wzrasta wraz z ruchem.

Dlaczego tak ważna jest wczesna diagnoza?

Najważniejsze, abyśmy pamiętali, iż wszystkie rodzaje choroby zwyrodnieniowej stawów i kości pogarszają się z biegiem czasu. Dlatego im szybsza diagnoza, tym lepsze czekają nas prognozy i wyniki leczenia. Lekarz może zalecić nam wykonanie serii zdjęć rentgenowskich w celu potwierdzenia tej choroby.

osteoartroza (oa) leczenie

Dzięki temu upewnimy się, jak duże występuje u nas uszkodzenie chrząstki i czy przestrzeń stawowa oddzielająca kości kolana zmniejszyła się. Po przeanalizowaniu poziomu rozwoju problemu, specjalista może zasugerować:

  • Zmiany w stylu życia (dieta i umiarkowana aktywność fizyczna)
  • Ćwiczenia z fizjoterapeutą.
  • Utrata wagi w przypadku nadwagi i otyłości.
  • Stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
  • Zabieg chirurgiczny (artroskopia lub wymiana stawów, tylko w ciężkich przypadkach)

Na sam koniec, warto pamiętać, iż przyczyną choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych jest proces zapalny wynikający ze zużycia chrząstki stawowej. Ponieważ jest to postępująca choroba, konieczny będzie jak najszybszy dostęp do odpowiedniego, specjalistycznego leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Escarpanter Buliés, J. C., Valdés Díaz, O., Sánchez Rauder, R., López Valdés, Y., & López García, C. (1997). Resultados terapéuticos en la osteoartritis de la rodilla con infiltraciones de ozono. Revista Cubana de Investigaciones Biomédicas, 16(2), 124-132.
  • López, A. A., Morote, C. C., & Lorenzo, Y. G. (2004). Tratamiento quirúrgico de la osteoartritis de rodilla. Rev Cubana Ortop Traumatol, 18(1), 53-9.
  • Solis Cartas, U., de Armas Hernandez, A., & Armando, B. C. (2014). Osteoartritis. Características sociodemográficas. Revista Cubana de Reumatología, 16(2), 97-103.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.