Osoby z niedoczynnością tarczycy - wskazówki dotyczące sportu i ćwiczeń
Czy osoby z niedoczynnością tarczycy powinny wykonywać jakiś szczególny rodzaj ćwiczeń? Ćwiczenia są powszechnie uważane za jeden z najważniejszych czynników zdrowego życia. Jednak niektóre stany mogą ograniczać zdolność osoby do aktywności fizycznej. Jak kwestia ta wpływa na osoby z niedoczynnością tarczycy?
Niedoczynność tarczycy, jak nazywa się ten stan, wpływa na metabolizm organizmu. Wiąże się również z objawami, takimi jak zmęczenie, arytmia, ból stawów, depresja i tendencja do przybierania na wadze.
U osób dotkniętych chorobą objawy te mogą zakłócać regularny program ćwiczeń. Jeśli jednak cierpisz na niedoczynność tarczycy, włączenie aktywności fizycznej do codziennej rutyny jest jednym z kluczy do utrzymania dobrego samopoczucia. O czym więc należy pamiętać? Czytaj dalej, aby uzyskać wskazówki i zalecenia.
Osoby z niedoczynnością tarczycy – metabolizm
Tarczyca to mały narząd (około połowy wielkości orzecha włoskiego) znajdujący się z przodu szyi, w chrząstce poniżej jabłka Adama. Mimo swojej wielkości odgrywa ważną rolę w metabolizmie.
Narząd ten bierze udział w produkcji kilku hormonów, takich jak tyroksyna i trijodotyronina, które wpływają na wzrost i rozwój. Ten ostatni wpływa również na prawie wszystkie procesy metaboliczne. Reguluje nawet tętno i temperaturę ciała.
U osób cierpiących na niedoczynność tarczycy metabolizm ulega spowolnieniu. Powoduje to różne objawy, takie jak skłonność do łatwego przybierania na wadze, uczucie zmęczenia, bóle stawów, kołatanie serca i uczucie przygnębienia.
Niski poziom hormonów tarczycy ma również tendencję do zmniejszania pojemności serca, stąd zwiększone ryzyko arytmii komorowych u osób z niedoczynnością tarczycy.
Ponadto tarczyca przyczynia się do rozkładu cholesterolu i stymuluje produkcję enzymów potrzebnych do eliminacji trójglicerydów. Oznacza to, że gdy poziom hormonów tarczycy spada, zły cholesterol i trójglicerydy mają tendencję do wzrostu.
Przeczytaj więcej: Aktywne życie: czy musisz chodzić na siłownię lub do klubu fitness?
Korzyści z wykonywania ćwiczeń
Regularne ćwiczenia są bardzo korzystne dla osób z niedoczynnością tarczycy. W rzeczywistości utrzymywanie rutyny treningowej pomaga poprawić jakość życia osób z tym schorzeniem, jak opisano w badaniu opisanym w Archives of Endocrinology and Metabolism.
Metabolizm i energia
Często osoby z niedoczynnością tarczycy zgłaszają ciągły brak energii. Aby temu przeciwdziałać, lekarze często przepisują leki, takie jak lewotyroksyna.
I chociaż wiele osób może sądzić, że ćwiczenia fizyczne pogarszają to uczucie, jest odwrotnie. Regularne treningi pomagają zwiększyć poziom energii i zwalczyć zmęczenie.
Badania pokazują, że ćwiczenia o niskiej intensywności mogą zmniejszyć zmęczenie, a nawet poprawić czynność tarczycy u pacjentów z tym schorzeniem. Rzeczywiście, zaobserwowano wzrost trijodotyroniny i tyroksyny u osób, które regularnie uprawiają aktywność fizyczną.
Waga, tkanka tłuszczowa i masa mięśniowa
Według badań wolniejszy metabolizm oznacza, że osoby z niedoczynnością tarczycy mają tendencję do przybierania na wadze i wykazują oznaki otyłości. Wraz ze wzrostem zawartości tkanki tłuszczowej masa mięśniowa maleje.
Na szczęście istnieje skuteczny środek, aby temu przeciwdziałać. I to jest bardzo jasne: ćwiczenia. Przede wszystkim ćwiczenia zwiększają spalanie kalorii, co pomaga w odchudzaniu. Trening siłowy pomaga również zwiększyć objętość mięśni przy jednoczesnym zmniejszeniu procentowej zawartości tłuszczu.
Ponadto ten rodzaj treningu poprawia napięcie mięśniowe i poprawia reakcję organizmu na ćwiczenia. W ten sposób stopniowo zmniejsza się uczucie osłabienia, a skurcze stają się rzadsze.
Serce
Badania na ten temat wykazały, że niedoczynność tarczycy jest stanem klinicznym mającym wpływ na czynność serca. Oznacza to, że może wpływać na kurczliwość, opór naczyniowy, ciśnienie krwi i częstość akcji serca.
Istnieją jednak ćwiczenia, które wspomagają pracę serca i zmniejszają ryzyko chorób serca. To doskonała wiadomość dla osób z problemami z tarczycą.
Nastrój i depresja
Upośledzona funkcja tarczycy wpływa również na nastrój. Na szczęście ćwiczenia pomagają aktywować „hormony szczęścia”. W konsekwencji zmniejsza się poczucie przygnębienia i poprawia się samopoczucie.
Według publikacji w Depression and Anxiety już 45 minut umiarkowanych ćwiczeń aerobowych trzy razy w tygodniu ma znaczący wpływ na nastrój. Ten pozytywny nawyk jest naturalnym lekarstwem na smutek, przygnębienie i depresję.
Inne korzyści
Oprócz tego ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do ogólnego samopoczucia osób z niedoczynnością tarczycy. Inne korzyści obejmują:
- Trening siłowy może przyczynić się do odbudowy utraty masy kostnej występującej u osób z zaburzeniami tarczycy.
- Ćwiczenia o niewielkim wysiłku, takie jak pływanie, Tai Chi lub joga, pomagają złagodzić ból stawów, który występuje jako skutek niedoczynności tarczycy.
- Wreszcie, wzorce odpoczynku, na które również można wpływać, poprawiają się wraz z aktywnością fizyczną.
Nie przegap: Fitness klub w Twoim domu – jak go zorganizować
Wskazówki i ćwiczenia dla osób z niedoczynnością tarczycy
Osoby z niedoczynnością tarczycy powinny zachować szczególną ostrożność przed podjęciem rutynowych ćwiczeń. Jest to jeszcze bardziej prawdziwe, jeśli prowadzisz siedzący tryb życia lub nie ćwiczysz przez jakiś czas. Mając to na uwadze, powinieneś zacząć powoli, nie wymagając od siebie zbyt wiele.
Ćwiczenia o niskim wpływie
Najlepszą rzeczą dla osób z niedoczynnością tarczycy jest wykonywanie ćwiczeń sercowo-naczyniowych o niskim wpływie, takich jak:
- Spacery.
- Taniec.
- Joga.
- Tai Chi.
- Pilates.
- Jazda na rowerze eliptycznym.
- Pływanie.
Następnie, gdy twoje ciało się dostosuje, możesz stopniowo zwiększać intensywność lub czas trwania i przejść do bardziej wymagających ćwiczeń. Oczywiście pamiętaj, aby zawsze pozostawać w granicach swoich możliwości.
Ćwiczenia o dużym wpływie
Wśród aktywności fizycznych o największym wpływie są:
- Skipy.
- Jogging lub bieganie.
- Tenis ziemny.
- Koszykówka.
- Wędrówki po górach.
- Kolarstwo szosowe.
- Przysiady i inne ćwiczenia nóg.
- Podnoszenie ciężarów.
- Kalistenika.
Najlepiej byłoby, gdybyś wykonywał co najmniej 150 minut ćwiczeń aerobowych lub sercowo-naczyniowych tygodniowo. A dodatkowo 2 lub 3 sesje połączonych ćwiczeń siłowych. Ale jeśli nie możesz sobie z tym poradzić, spróbuj pracować w sesjach trwających co najmniej 15 minut.
Trening siłowy jest bardzo ważny dla osób z niedoczynnością tarczycy, ponieważ pomaga aktywować metabolizm i spalać kalorie. Musisz ćwiczyć wszystkie główne grupy mięśni; co najmniej 2 dni w tygodniu na każdy mięsień.
Jeśli masz chorobę tarczycy, masz nadwagę i nie trenowałeś od jakiegoś czasu, być może będziesz musiał pracować trochę ciężej. Potrzeba cierpliwości, a przede wszystkim wytrwałości, aby nabrać formy i osiągnąć zdrową wagę.
Z czasem zauważysz poprawę i osiągniesz lepsze wyniki. Aby utrzymać entuzjazm, możesz codziennie wybierać różne ćwiczenia i łączyć rutyny.
Na koniec pamiętaj, że tętno i częstość oddechów dadzą Ci znać, jeśli zbyt mocno się obciążasz. Jeśli to możliwe, użyj czujnika tętna. A jeśli czujesz się zmęczony lub coś boli, po prostu przestań. To nie jest konkurencja.
Inne zalecenia
Kiedy ćwiczysz codziennie, zawsze istnieje ryzyko, że z jakiegokolwiek powodu złamiesz swoje zaangażowanie w rutynę. Musisz zachować koncentrację, a jednocześnie entuzjazm. Oto kilka zaleceń.
- Skorzystaj z pomocy profesjonalnego trenera, aby zaprojektować program dostosowany do Twoich potrzeb i poziomu sprawności.
- Ćwicz z innymi.
- Słuchaj muzyki podczas ćwiczeń.
- Wyznaczaj sobie cele i zadania.
- Użyj aplikacji, która pomoże Ci zauważyć postępy.
- Nigdy nie zmuszaj się do wyczerpania.
- Wyjdź na zewnątrz.
- Odpoczywaj przynajmniej jeden dzień w tygodniu.
Co osoby z niedoczynnością tarczycy muszą wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem ćwiczeń?
Wybór najlepszej rutyny zależy od kondycji fizycznej, stanu zdrowia i leczenia. Jeśli twoje hormony tarczycy są pod kontrolą i jesteś zdrowy, będziesz w stanie wykonywać prawie każdy rodzaj ćwiczeń.
Oczywiście przed rozpoczęciem rutyny należy skonsultować się z lekarzem i wziąć pod uwagę jego zalecenia dotyczące tego, co należy, a czego nie należy brać pod uwagę.
Nie zapominaj, że osoby z niedoczynnością tarczycy odczuwają więcej bólu mięśni i stawów. Niektóre ćwiczenia mogą nie wpływać na ciebie w ten sposób, ale inne mogą powodować uderzenie lub napięcie, które pogłębi twoje dolegliwości lub kontuzje.
I pamiętaj, jeśli twoje hormony nie są pod kontrolą, ćwiczenia mogą być niebezpieczne. Bądź ostrożny, zwłaszcza jeśli wykonujesz aktywność o dużej intensywności, która zwiększa tętno.
Podsumowanie
Ćwiczenia są zawsze korzystne dla osób z niedoczynnością tarczycy i pomagają przeciwdziałać objawom, takim jak przyrost masy ciała. Jednak nie twórz fałszywych oczekiwań. Aktywność fizyczna nie sprawi, że tarczyca będzie produkować więcej hormonów.
Należy pamiętać, że jest to choroba autoimmunologiczna i dlatego plan treningowy lub dieta nie mogą wyleczyć ani odwrócić tego procesu. Oznacza to, że ważne jest, aby nadążać za leczeniem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- British Thyroid Foundation (2024). Coping with exercise. Consultado el día 17 de enero de 2024. https://www.btf-thyroid.org/coping-with-exercise
- D Morres, I., Hatzigeorgiadis, A., Stathi, A., Comoutos, N., Arpin, C., Krommidas, C., Theodorakis, Y. (2018). Aerobic exercise for adult patients with major depressive disorder in mental health services: A systematic review and meta-analysis. Depression and Anxiety; 36(1):39-53. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30334597/
- Duñabeitia, I., González, D., Varela, S., Diz, J., Ayán, C. (2023). Effect of physical exercise in people with hypothyroidism: systematic review and meta-analysis. Scandinavian Journal of Clinical and Laboratory Investigation; 24, 1-10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37999992/
- Huston, P., McFarlane, B. (2016) Health benefits of tai chi: What is the evidence?. Canadian Family Physician; 62(11), 881-890. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28661865/
- National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases NIH. (2021). Hipotiroidismo (tiroides hipoactiva). Consultado el día 16 de enero de 2024. https://www.niddk.nih.gov/health-information/informacion-de-la-salud/enfermedades-endocrinas/hipotiroidismo
- Nilakanthan,S., Metri, K., Raghuram, N., Hongasandra, N. (2016). Effect of 6 months intense Yoga practice on lipid profile, thyroxine medication and serum TSH level in women suffering from hypothyroidism: A pilot study. Journal of Complementary and Integrative Medicine; 13(2),189-93. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27054602/
- Schok, K., Jasek, J., Wiejak, K., Skoczylas, K., Mikulska, J., Rokicki, S. (2023). The relationship between hypothyroidism and physical exercise: impact on exercise tolerance and health. Journal of Education, Health and Sport; 35(1), 160-172. https://apcz.umk.pl/JEHS/article/view/44909
- Zacaron, F. et al. (2018). Exercise training improves quality of life in women with subclinical hypothyroidism: a randomized clinical trial. Archives of Endocrinology and Metabolism; 62 (5). https://www.scielo.br/j/aem/a/fnssS6FdsNqJvc4W875YXRp/?lang=en