Ortosyfon groniasty - właściwości i przeciwwskazania

Ortosyfon groniasty jest stosowany w medycynie alternatywnej do stymulacji wydalania płynów i tłuszczu. Czy to działa? Oto dowód.
Ortosyfon groniasty - właściwości i przeciwwskazania
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Ostatnia aktualizacja: 26 grudnia, 2022

Ortosyfon groniasty, znany również jako kocie wąsy, to roślina zielna o naukowej nazwie Orthosiphon aristatus. Zwykle rośnie na glebach południowych Chin, Azji Południowo-Wschodniej i Australii. Jednak został również wprowadzony w niektórych regionach środkowej i północnej Ameryki Południowej. Należy do rodziny labiatae lub lamiaceae, której członkiem jest również bazylia.

W krajach pochodzenia gatunek ten jest wykorzystywany do celów ozdobnych ze względu na uderzająco piękne białe kwiaty. Jest również używany w postaci herbaty lub ekstraktów do różnych celów leczniczych. W tym artykule dowiesz się, jakie są jego główne zastosowania, jakie są dowody i jakie są przeciwwskazania.

Ortosyfon groniasty – zastosowania i właściwości

Często do przygotowania naparów używa się liści ortosyfonu. W rzeczywistości jest znana na rynku jako herbata Java. Należy zauważyć, że inne części rośliny zawierają toksyczne składniki i nie są jadalne.

Dowody na bezpieczeństwo i skuteczność tej rośliny są nadal ograniczone. Z tego powodu należy go stosować ostrożnie. Rzućmy okiem na jego najczęstsze zastosowania.

Przeczytaj również: Produkty moczopędne godne uwagi

Moczopędny

Jak wspomniano w artykule przeglądowym opublikowanym w Journal of Medicinal Food , ortosyfon groniasty ma właściwości moczopędne, które są wykorzystywane do stymulacji eliminacji płynów i zwalczania stanów zapalnych. Za ten efekt odpowiedzialne byłyby w szczególności substancje znane jako sinensetyna i tetrametoksyflawony.

Przydatny w problemach z pęcherzem

Ze względu na zdolność do stymulowania przepływu moczu, uważa się, że ekstrakty z tej rośliny wspomagają oczyszczanie pęcherza. W rzeczywistości jest to popularne lekarstwo na stany takie jak zapalenie pęcherza moczowego. W badaniu na myszach opisanym w Phytomedicine ortosyfon był przydatny w walce z infekcją pęcherza i układu moczowego.

Kobieta trzyma się za pęcherz
Roślina ta miałaby właściwości moczopędne, więc może pomóc w leczeniu infekcji dróg moczowych.

Cukrzyca

Herbata Java nie jest lekiem pierwszego rzutu na cukrzycę. Jednak dowody sugerują, że może mieć działanie hipoglikemiczne, które pomaga obniżyć wysoki poziom glukozy. Ważne jest, aby stosować go oszczędnie, wyłącznie jako środek zapobiegawczy. Jeśli bierzesz leki na cukrzycę, najlepiej ich unikać.

Utrata masy ciała

W medycynie ludowej ortosyfon uważany jest za składnik „spalający tłuszcz”. Jednak do tej pory nie ma badań ani odniesień naukowych potwierdzających ten efekt. Wręcz przeciwnie, wyjaśniono, że herbata z rośliny nie spala zapasów tłuszczu. Mimo to wydaje się idealnym suplementem odchudzającym.

Planta Medica poinformowała, że etanolowy ekstrakt z liści pomaga zmniejszyć przyrost masy ciała. Był nawet pomocny w obniżaniu wysokiego poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Pomimo tych wyników potrzebne są dalsze badania.

Na razie efekty odchudzające rośliny tłumaczy się jej właściwościami moczopędnymi. Pobudzając wydalanie płynów, pomaga również w redukcji kilogramów. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy jest to wpisane w ramy zdrowej diety i planu ćwiczeń fizycznych.

Inne możliwe zalety ortosyfonu

Tradycyjnie roślina ta miała również inne zastosowania lecznicze. Należy jednak pamiętać, że są to zastosowania, które nie zostały wystarczająco zbadane. Obejmują one:

 • Choroby układu oddechowego
 • Zaburzenia układu nerwowego
 • Infekcje grzybowe
 • Choroba zwyrodnieniowa stawów, zapalenie stawów i dna moczanowa
 • Schorzenia skóry
 • Nadciśnienie tętnicze
 • Kamienie żółciowe

Ortosyfon skutki uboczne i przeciwwskazania

Herbata jawajska jest uważana za bezpieczną, gdy jest spożywana doustnie i umiarkowanie przez okres do 8 tygodni. Jednak u niektórych osób mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

 • Dyskomfort w żołądku
 • Nudności i wymioty
 • Zawroty głowy

Należy również zaznaczyć, że roślina i jej pochodne są przeciwwskazane w następujących przypadkach:

 • Ciąża i laktacja
 • Niewydolność nerek
 • Przewlekła choroba serca
 • Niestrawność
 • Stosowanie u dzieci
 • Ludzie zażywający leki

Jeśli chodzi o ostatni punkt, należy mieć świadomość, że może powodować interakcje, jeśli jest spożywany jednocześnie między innymi z lekami na cukrzycę, lekami przeciwnadciśnieniowymi, litem lub lekami moczopędnymi. Najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Kobieta z cukrzycą.
Pacjenci z cukrzycą nie powinni pić herbaty Java. Istnieje ryzyko interakcji z lekami.

Dawkowanie i prezentacje

Dawkowanie ortosyfonu zależy od czynników takich jak wiek, stan zdrowia oraz cel stosowania. W tej chwili nie ma dokładnych wytycznych, które mogłyby dokładnie określić, w jaki sposób należy go spożywać. Z tego powodu tak ważne jest, aby czytać etykietę suplementu i stosować się do zaleceń.

Ortosyfon groniasty w postaci kapsułek można przyjmować w ilości od 2 do 3 dziennie. Jeśli chodzi o ekstrakt, sugeruje się od 30 do 50 kropli. Jeśli wolisz spożywać go w herbacie, wypróbuj następujący przepis.

Składniki

 • 1 łyżka liści ortosyfonu (10 gramów)
 • 1 szklanka wody (250 mililitrów)

Przygotowanie

 1. Liście rośliny zalej szklanką wrzącej wody
 2. Przykryj i pozostaw do zaparzenia na 10 minut
 3. Pij 1 filiżankę dziennie

Ortosyfon groniasty – o czym należy pamiętać?

Wyciąg z ortosyfonu i herbata stosuje się jako środek wspomagający stymulację wydalania zatrzymanych płynów. Ponadto uważa się, że promuje utratę wagi i łagodzi niektóre problemy zdrowotne. Jednak dowody na jego bezpieczeństwo i skuteczność pozostają niewystarczające. Dlatego należy go używać ostrożnie i tylko doraźnie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Ameer OZ, Salman IM, Asmawi MZ, Ibraheem ZO, Yam MF. Orthosiphon stamineus: traditional uses, phytochemistry, pharmacology, and toxicology. J Med Food. 2012 Aug;15(8):678-90. doi: 10.1089/jmf.2011.1973. Epub 2012 Jun 25. PMID: 22846075.
 • Sarshar S, Brandt S, Asadi Karam MR, Habibi M, Bouzari S, Lechtenberg M, Dobrindt U, Qin X, Goycoolea FM, Hensel A. Aqueous extract from Orthosiphon stamineus leaves prevents bladder and kidney infection in mice. Phytomedicine. 2017 May 15;28:1-9. doi: 10.1016/j.phymed.2017.02.009. Epub 2017 Feb 28. PMID: 28478807.
 • Lokman EF, Saparuddin F, Muhammad H, Omar MH, Zulkapli A. Orthosiphon stamineus as a potential antidiabetic drug in maternal hyperglycemia in streptozotocin-induced diabetic rats. Integr Med Res. 2019;8(3):173-179. doi:10.1016/j.imr.2019.05.006
 • Seyedan A, Alshawsh MA, Alshagga MA, Mohamed Z. Antiobesity and Lipid Lowering Effects of Orthosiphon stamineus in High-Fat Diet-Induced Obese Mice. Planta Med. 2017 May;83(8):684-692. doi: 10.1055/s-0042-121754. Epub 2016 Dec 19. PMID: 27992939.
 • Chung YS, Choo BKM, Ahmed PK, Othman I, Shaikh MF. A Systematic Review of the Protective Actions of Cat’s Whiskers (Misai Kucing) on the Central Nervous System. Front Pharmacol. 2020;11:692. Published 2020 May 13. doi:10.3389/fphar.2020.00692

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.