Opieka domowa i środki zaradcze u dzieci chorych na krup

Nawilżenie, odpoczynek i niektóre olejki eteryczne mogą pomóc w radzeniu sobie z objawami krupu. Odkryj je wszystkie tutaj!
Opieka domowa i środki zaradcze u dzieci chorych na krup
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Ostatnia aktualizacja: 21 listopada, 2022

Wdrożenie pewnych środków zaradczych i opieki domowej może pomóc w radzeniu sobie z objawami dzieci chorych na krup. Ta infekcja wirusowa, znana również jako „ostre zapalenie krtani i tchawicy”, atakuje górne drogi oddechowe i najczęściej dotyka dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat.

W przeszłości termin „krup” odnosił się jedynie do zakażenia bakterią Corynebacterium diphtheriae. Obecnie, według Hiszpańskiego Towarzystwa Pediatrii Ambulatoryjnej i Opieki Podstawowej, pojęcie to obejmuje różne schorzenia krtani, tchawicy i oskrzeli.

Na chorobę mogą cierpieć również starsze dzieci, młodzież i dorośli. W szczególności krup charakteryzuje się „szczekającym kaszlem” i dusznością. Ponadto może również objawiać się chrypką podczas mówienia, niską gorączką i zatkanym nosem. Jak więc sobie z tym poradzić? Kiedy należy skonsultować się z lekarzem? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi!

Czym jest krup i jakie są jego przyczyny?

Zanim szczegółowo poznasz środki zaradcze i zasady opieki nad chorym, aby złagodzić krup, najpierw warto przejrzeć  krótko najważniejsze cechy tej infekcji wirusowej. Warto wspomnieć, że chorobę wywołuje kilka rodzajów wirusów, takich jak:

  • Wirus paragrypy
  • Wirus syncytialny układu oddechowego (RSV)
  • Odra
  • Adenowirus
  • Grypa A i B

Mówiąc dokładniej, powoduje stan zapalny krtani i tchawicy, co prowadzi do pojawienia się stridora wdechowego i kaszlu podobnego do szczekania. Ponadto, jeśli rozprzestrzeni się na oskrzela, chorobę określa się jako „zapalenie krtani, tchawicy i oskrzeli”.

Ogólnie rzecz biorąc, stan chorego zwykle poprawia się po zastosowaniu pewnych środków samoopieki. Istnieją również naturalne środki, które pomagają złagodzić objawy.

Jednak ważne jest, aby być czujnym, ponieważ niektóre przypadki pogarszają się i powodują następujące komplikacje:

  • Zapalenie płuc
  • Bakteryjne zapalenie tchawicy
  • Obrzęk płuc
  • Śmierć (rzadkie przypadki)
środki na zad
Jeśli dzieci mają w gardle błony i wykazują objawy krupu, lekarz powinien rozważyć przepisanie antybiotyków.

Domowe sposoby, aby złagodzić krup

W większości przypadków stan dziecka chorego na krup poprawia się w ciągu kilku dni, podobnie jak w innych wirusowych infekcjach górnych dróg oddechowych. Jednak kaszel, przekrwienie i trudności w oddychaniu powodują ogólny stan dyskomfortu. Aby go zminimalizować, można zastosować następujące domowe środki zaradcze.

1. Terapia nawilżaczem

Leczenie za pomocą nawilżacza z chłodną mgiełką stało się popularne ze względu na jego zdolność do zmniejszania suchości powietrza i związanych z nią objawów. W przypadku krupu jego stosowanie pomaga kontrolować podrażnienie dróg oddechowych, przekrwienie i trudności w oddychaniu.

Chociaż wciąż nie ma wystarczających dowodów naukowych tych korzyści, Klinika Mayo podkreśla w jednej ze swoich publikacji, że jest to przydatny element do łagodzenia objawów przeziębienia lub innych chorób układu oddechowego.

Jednak ta instytucja ostrzega, że należy go używać właściwie, ponieważ zbyt duża wilgotność działa na niekorzyść chorego. Ponadto, jeśli nawilżacz nie jest czysty, w urządzeniu gromadzi się pleśń i bakterie, które pogarszają stan choroby.

Idealnie wilgotność w domu powinna wynosić od 30% do 50%.

2. Olejki eteryczne

Olejki eteryczne pozyskuje się po specjalnym przetworzeniu roślin, kwiatów, przypraw i niektórych owoców. Stanowią mieszaninę lotnych związków , które wykazują działanie farmakologiczne.

Według badań opublikowanych w Flavour and Fragrance Journal, niektóre olejki tego typu mają potencjał terapeutyczny przeciwko infekcjom dróg oddechowych. Ich inhalacja lub aplikacja przezskórna łagodzi przekrwienie, dyskomfort w oddychaniu i kaszel.

Oto niektóre z najbardziej zalecanych opcji:

  • Olejek anyżowy
  • Olejek miętowy
  • Owoce kopru gorzkiego
  • Olej tymiankowy
  • Olejek z drzewa herbacianego

Najczęstszym sposobem ich użycia jest inhalacja. Aby ją wykonać, należy rozcieńczyć kilka kropel olejku we wrzącej wodzie i wdychać parę.

Bądź jednak ostrożny! Dla dzieci ta metoda jest niebezpieczna, jeśli użyjesz zbyt gorącej wody. Należy je nadzorować lub wybrać bezpieczniejszą metodę.

Można również olejek dodać do dyfuzora zapachowego lub zastosować miejscowo. W tym drugim przypadku zazwyczaj łączy się je z olejem nośnikowym (takim jak olej kokosowy, migdałowy lub oliwa z oliwek) i wmasowuje w klatkę piersiową, szyję i gruczoły.

Ostrzeżenie!

Produkty te nie są pozbawione przeciwwskazań i skutków ubocznych. U niektórych dzieci ich stosowanie może prowadzić do reakcji alergicznych.

Na przykład opis przypadku w Journal of Neurosciences in Rural Practice sugeruje zaprzestanie stosowania olejku eukaliptusowego u małych dzieci, ponieważ wiąże się to z drgawkami i innymi skutkami ubocznymi.

Wszelkie przejawy alergii są wystarczającym powodem, aby unikać stosowania olejków eterycznych. Najlepiej zrobić mały test produktu przed użyciem go w całości.

3. Leki bez recepty

Niemowlęta i małe dzieci nie powinny spożywać leków dostępnych bez recepty bez uprzedniego zalecenia pediatry. Publikacja udostępniona w University of Rochester Medical Center zawiera szczegółowe informacje ze strony Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) i Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP). Instytucje te odradzają stosowanie leków tego typu u dzieci poniżej drugiego roku życia.

Dlaczego? Ich stosowanie stwarza potencjalne ryzyko i skutki uboczne, od łagodnych do ciężkich. W celu bezpiecznego stosowania pediatra lub lekarz rodzinny musi najpierw ustalić diagnozę. Ponadto dawkowanie należy dostosować do wieku, wagi i problemów zdrowotnych.

W przypadku krupu często stosuje się dostępne bez recepty leki przeciwgorączkowe, takie jak acetaminofen i ibuprofen, jeśli występuje niska lub umiarkowana gorączka.

Opieka pomagająca złagodzić objawy u dzieci chorych na krup

Oprócz środków wymienionych powyżej, istnieją inne zabiegi podstawowej opieki, która przyspiesza powrót do zdrowia z zadu. Najlepiej wdrażać je jednocześnie ze środkami zaradczymi, aby zapewnić większe poczucie ulgi.

dziecko z gorączką z powodu zadu
Krup zwykle objawia się niską gorączką, którą można opanować metodami fizycznymi. O stosowaniu środków obniżających gorączkę decyduje lekarz.

Zapewnij wygodne i ciche otoczenie

Krup powoduje uciążliwe objawy, dlatego dziecko się denerwuje i płacze. W konsekwencji zwiększa się przekrwienie, a także dyskomfort oddechowy.

Na ile to możliwe, staraj się więc, aby mały pacjent czuł się komfortowo i spokojnie. W tym celu można zastosować następujące wskazówki:

  • Upewnij się, że jego pokój jest czysty.
  • Daj mu ulubioną zabawkę, aby zapewnić rozrywkę.
  • Rozmawiajcie ze sobą cicho i kojącym głosem. Śpiewanie czegoś, co dziecko lubi, może również zadziałać.
  • Delikatnie masuj mu plecy.
  • Włącz dyfuzor aromatu.

Zadbaj o nawodnienie

Jak szczegółowo opisano w badaniu opublikowanym w Annals of Nutrition and Metabolism, nawodnienie odgrywa ważną rolę u dzieci ze względów fizjologicznych. Dbanie o to sprzyja utrwalaniu zdrowych nawyków związanych z piciem wody. W obliczu infekcji wirusowych ten nawyk ma jeszcze większe znaczenie.

Ze względu na stan zapalny krtani koniecznie należy podawać dziecku chłodne napoje, lizaki i galaretki, które przyczynią się do nawodnienia. Dzieciom w wieku powyżej siedmiu lat można podawać inne kojące napoje, takie jak herbatki owocowe, rumianek lub napary z cytryny i miodu.

Popraw pozycję dziecka

Kiedy krup powoduje trudności w zasypianiu ze względu na dyskomfort w oddychaniu, pomocna może być poprawa pozycji. Można to zrobić, układając kilka poduszek, aby dziecko spało z lekko uniesionym tułowiem.

Kiedy powinieneś iść do lekarza?

Zazwyczaj te środki pomagają poprawić objawy w ciągu kilku dni. Mimo to mogą stać się bardziej zauważalne w nocy. Jeśli nie ma poprawy lub są oznaki powikłań, najlepiej udać się do lekarza.

Należy zwrócić natychmiastową uwagę na następujące sygnały kliniczne:

  • Rozszerzenie nosa
  • Wcześniejsze zachorowania na krup
  • Nagły początek szorstkiego kaszlu
  • Świszczący oddech w klatce piersiowej w spoczynku
  • Niebieskie zabarwienie ust lub paznokci

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Domowy syrop na kaszel, aby usunąć flegmę z płuc

O czym należy pamiętać stosując środki na krup

Krup to infekcja wirusowa, która atakuje górne drogi oddechowe. Zwykle występuje u małych dzieci, ale może wystąpić u osób w każdym wieku.

Zwykle stan chorego poprawia się w ciągu kilku dni. Jednak objawy można złagodzić za pomocą pewnych środków i opieki domowej. W razie wątpliwości lub oznak powikłań najlepiej skonsultować się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sizar O, Carr B. Croup. [Updated 2021 Jul 26]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK431070/
  • Humidifiers: Ease skin, breathing symptoms. (June 08, 2021). Mayo Foundation for Medical Education and Research (MFMER). Available in https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/common-cold/in-depth/humidifiers/art-20048021
  • Horváth, G., & Ács, K. (2015). Essential oils in the treatment of respiratory tract diseases highlighting their role in bacterial infections and their anti-inflammatory action: a review. In Flavour and Fragrance Journal (Vol. 30, Issue 5, pp. 331–341). Wiley. https://doi.org/10.1002/ffj.3252
  • Dudipala SC, Mandapuram P, Ch LK. Eucalyptus Oil-Induced Seizures in Children: Case Reports and Review of the Literature. J Neurosci Rural Pract. 2021 Jan;12(1):112-115. doi: 10.1055/s-0040-1721199. Epub 2021 Jan 29. PMID: 33531768; PMCID: PMC7846315.
  • Over-The-Counter Medicines for Infants and Children. (n.d.). University of Rochester Medical Center Rochester. Available from: https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=1&contentid=2804#:~:text=The%20FDA%20and%20American%20Academy,medicine%2C%20especially%20the%20first%20time.
  • Bottin JH, Morin C, Guelinckx I, Perrier ET. Hydration in Children: What Do We Know and Why Does it Matter? Ann Nutr Metab. 2019;74 Suppl 3:11-18. doi: 10.1159/000500340. Epub 2019 Jun 14. PMID: 31203294.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.