Onycholiza - przyczyny i sposoby leczenia

Onycholiza może powodować ból lub zwiększać ryzyko infekcji grzybiczych i bakteryjnych w dotkniętym obszarze. Wyjaśniamy, dlaczego występuje i jak się ją leczy
Onycholiza - przyczyny i sposoby leczenia
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 28 kwietnia, 2023

Słowo onycholysis pochodzi od greckiego onychus oznaczającego „paznokieć” i lysis oznaczającego „zniszczenie”. Onycholoza to stan, w którym jeden lub więcej paznokci odrywa się od skóry pod nimi. Może wystąpić zarówno w odniesieniu do dłoni, jak i stóp. Stan ten nie jest uważany za poważny.

Jednak prawdą jest, że może on być potencjalnym objawem poważniejszej choroby. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego ten stan może wystąpić i w jaki sposób się go leczy.

Czym jest onycholiza?

Onycholiza występuje wtedy, gdy płytka paznokcia oddziela się od łożyska. Paznokieć składa się ze stwardniałych martwych komórek zawierających keratynę. Z drugiej strony łożysko paznokcia to tkanka łączna pod spodem, która łączy paznokieć z palcem.

Onycholiza to dość powszechne zaburzenie, które może mieć wiele przyczyn, od urazu lub infekcji po choroby ogólnoustrojowe.

Kiedy ten stan występuje i paznokieć zaczyna się rozdzielać i zmienia się jego kolor. Kolor zmienia się w zależności od przyczyny stanu. Na przykład może być matowo biały, szary, zielony lub żółty.

Problem polega na tym, że powrót do normalnego stanu zajmuje od 4 do 6 miesięcy, zanim paznokieć ponownie stanie się kompletny. W przypadku stóp czas do pełnego wykształcenia paznokcia może być dłuższy.

Jak wyjaśnia publikacja Dermnet NZ, onycholiza wpływa również na powierzchnię paznokcia. Może się ona stać krucha, karbowana lub mieć małe wgłębienia. Zwykle istnieje wyraźna, nieregularna granica między obszarem zdrowym a częścią wzniesioną.

W wielu przypadkach występowanie onycholizy jest bezbolesne. Pojawienie się bólu może natomiast być objawem zmiany zapalnej lub ostrej.

Zniszczone paznokcie
Paznokcie to twarda płytka, która łączy się z łożyskiem paznokcia. Kiedy oddzielają się od łożyska paznokcia, odrywają się i odpadają.

Co może powodować onycholizę?

Onycholiza jest bardzo częstym schorzeniem. Jedną z jej przyczyn może być uraz. Zarówno silne uderzenie, jak i powtarzający się lekki uraz mogą spowodować oddzielenie paznokcia od skóry. Przykładem może być przypadkowe uderzenie palcem w drzwi.

Inną częstą przyczyną są infekcje, zwłaszcza grzybicze, które są typowe dla stóp. Kandydoza jest jednym z problemów zdrowotnych najczęściej związanych z tym problemem. Częste są również infekcje bakteryjne, takie jak te wywołane przez Pseudomonas.

Niektórzy ludzie cierpią na onycholizę z powodu reakcji na niektóre produkty chemiczne. Często występuje przy stosowaniu niektórych lakierów do paznokci lub bardzo agresywnych zmywaczy do paznokci. Może nawet wystąpić z powodu reakcji alergicznej na nie lub na inne produkty.

Do poważnych chorób, które mogą powodować odpadanie paznokcia, należy również łuszczyca. Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry. Onycholiza jest jednym z objawów związanych z jej bardziej agresywną prezentacją.

Niektóre niedobory żywieniowe, takie jak niedobory witamin lub minerałów, mogą również prowadzić do tego problemu. Według publikacji Sochiderm powodują ją inne choroby, takie jak toczeń rumieniowaty układowy, niedokrwistość wynikająca z niedoboru żelaza i cukrzyca.

Inne przyczyny to:

  • Problemy z tarczycą.
  • Patologie skóry, takie jak liszaj płaski, łysienie plackowate i nadmierna potliwość.
  • Leki stosowane w chemioterapii, leki hipotensyjne i retinoidy.
  • Ciągłe narażenie na wilgoć i czynniki drażniące.

Kiedy należy zwrócić się o pomoc do lekarza?

Wiele osób przywiązuje niewielką wagę do tego problemu lub odrzuca jego związek z innymi patologiami. Jednak onycholiza może być oznaką poważnego stanu. Dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Chociaż nie jest to główna przyczyna, to jednak predysponuje do infekcji paznokci. Zarówno grzyby, jak i bakterie mogą się rozprzestrzeniać i powodować uszkodzenia pozostałych kończyn, jeśli nie są leczone.

Dostępne zabiegi na onycholizę

Leczenie onycholizy zależy od przyczyny. Dlatego tak ważne jest postawienie właściwej diagnozy różnicowej.

Po oderwaniu się paznokcia należy podjąć wysiłki, aby nie pojawiła się infekcja. Powstała rana musi być czysta i zdezynfekowana. Dobrze by było, gdyby pod paznokieć nie dostawała się woda.

Gdy przyczyną onycholizy jest infekcja grzybicza, zaleca się stosowanie leków przeciwgrzybiczych. Podaje się je w postaci kremów lub maści na paznokieć lub palec.

Choroby ogólnoustrojowe, takie jak problemy z tarczycą, powinny być leczone przez specjalistę. Chodzi o to, aby ustabilizować hormony. W przypadku niedoboru witamin lub składników mineralnych leczenie zazwyczaj opiera się na modyfikacji diety lub włączeniu suplementacji.

Domowe sposoby i pielęgnacja

Istnieją pewne domowe środki zaradcze i pielęgnacja, które mogą być korzystne dla onycholizy. Na przykład stosowanie olejków eterycznych, takich jak olejek z drzewa herbacianego, poprawia infekcje grzybicze.

Powodem jest to, że olejek z drzewa herbacianego ma naturalne właściwości przeciwgrzybicze. Nie powinien jednak zastępować żadnej recepty lekarskiej.

Żółty zniszczony paznokieć
Grzybica paznokci powoduje zmiany w ich wyglądzie. Przed oderwaniem następuje ciemnienie.

Profilaktyka i zalecenia

Czasami można zapobiec onycholizie. Zwłaszcza w tych przypadkach, które są związane ze stałą ekspozycją na czynniki drażniące lub wilgoć. Ważne jest, aby używać rękawiczek lub odpowiedniego obuwia.

Również jeśli zamierzasz uprawiać sport. Niewskazane jest noszenie zakrytego i mało przewiewnego obuwia przez zbyt wiele godzin. Ponadto niezbędne jest utrzymanie kompletnej i zbilansowanej diety. Pozwala to na przykład uniknąć niedoborów żywieniowych żelaza. Ponadto staraj się, aby paznokcie były czyste i zadbane, a także unikaj częstych urazów okolicy.

Każdy, kto ma chorobę tarczycy lub łuszczycę, powinien postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Onycholiza nie jest poważna, ale nie należy jej lekceważyć

Onycholiza jest częstym stanem, w którym paznokcie odrywają się od znajdującej pod nimi skóry. Może wystąpić z wielu przyczyn, takich jak uraz lub czynniki drażniące.

Choć często ma łagodny i samoograniczający się charakter, jest też objawem innych patologii, takich jak łuszczyca lub niedobory żywieniowe.

Dlatego konieczne jest monitorowanie tego stanu i diagnozowanie przyczyny. Ponadto zwykle zaleca się leczenie, aby zapobiec infekcji obszaru, który komplikuje ewolucję.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sandoval, M., & De Grazia, R. (2014). CASOS CLÍNICOS Onicolisis de las 10 uñas de las manos. Rev. Chilena Dermatol (Vol. 30).
  • Onycholysis | DermNet NZ. (n.d.). Retrieved May 19, 2021, from https://dermnetnz.org/topics/onycholysis/
  • Sánchez-Regaña, M., and P. Umbert. “Aspectos diagnósticos y terapéuticos de la psoriasis ungueal.” Actas Dermo-Sifiliográficas 99.1 (2008): 34-43.
  • Lucas San Atanasio, Delia de. “Manifestaciones cutáneas de las enfermedades de tiroides: Revisión.” (2017).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.