Guzy paznokci - co można zrobić i jak je rozpoznać?

Guzy paznokci nie są dobrze znane i często pozostają niezauważone, choć niektóre z nich mogą być złośliwe. Dowiedz się więcej na ten temat.
Guzy paznokci - co można zrobić i jak je rozpoznać?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 13 października, 2022

Wiele osób nie wie, że możliwe są guzy paznokci. Czasami są mylone z pewnymi niedoskonałościami i dlatego mogą pozostać niezauważone. Stąd tak ważne jest nauczenie się ich rozpoznawania. Guzy paznokci są częstsze, niż mogłoby się wydawać. Często zdarza się, że ludzie nie zwracają na nie uwagi i jest to błąd, bo jak się okazuje, też mogą być złośliwe.

Anomalie często kryją się pod lakierem do paznokci. Mogą jednak nie mieć tak oczywistego wyglądu i mogą uchodzić za brodawki, modzele lub nieistotne plamy.

Guzy paznokci – jak je rozpoznać?

Guz jest nieprawidłową masą spowodowaną niewystarczającym wzrostem liczby komórek. Dotknięta tkanka wygląda na spuchniętą lub rozdętą. Tworzy się stopniowo i początkowo rzadko jest regenerowana. Można je zauważyć dopiero wtedy, gdy jest dobrze rozwinięte. Niektóre guzy paznokci są łagodne, a zatem mają jedynie wpływ estetyczny. Inne natomiast mogą być złośliwe.

W takich przypadkach mogą rozprzestrzeniać się nawet na odległe części ciała. Innymi słowy, mogą tworzyć przerzuty. Jednym z głównych problemów związanych z guzami paznokci jest to, że nie są one łatwe do wykrycia. Prawie każdy z nas ma 20 palców. Musimy je więc dokładnie sprawdzać, żeby zidentyfikować ewentualne nieprawidłowości, jeden po drugim. Ani lekarze, ani pacjenci nie mają tego jednak w zwyczaju.

Guzy paznokci – rodzaje

Istnieje kilka rodzajów guzów paznokci. Każdy ma swoje własne cechy. Niektóre wymagają natychmiastowej uwagi, podczas gdy inne nie mogą powodować niedogodności.

Zniszczone paznokcie
Badanie paznokci zwykle nie jest objęte badaniem fizykalnym, chyba że podejrzewa się określony stan.

Ziarniniak pyogenny

Ziarniniak pyogenny to czerwonawy guzek o gładkiej powierzchni, który czasami wygląda na wilgotny. Ma miękką konsystencję i może łatwo krwawić. Bardzo często pojawia się po uderzeniu w paznokieć i okala go lub znajduje się pod nim. Jeśli są małe, zwykle znikają same. Jeśli nie, leczy się je chirurgicznie, elektrokoagulacją, laserem lub kremami, chociaż te ostatnie zwykle nie są tak skuteczne jak inne podejścia. Należy do łagodnych guzów paznokci.

Włókniak paznokci lub guz Köenena

Włókniak paznokcia lub guz Köenena ma powolny wzrost. Ma jędrną konsystencję, kolor skóry i pojawia się wokół paznokcia. Przyjmuje się, że gdy występuje na kilku palcach, jest objawem choroby zwanej stwardnieniem guzowatym, rzadkiego schorzenia genetycznego. Ten guz jest leczony chirurgicznie.

Egzostoza podpaznokciowa

Egzostoza podpaznokciowa to guz, który, jak sama nazwa wskazuje, pojawia się pod paznokciem. Powstaje na czubku palca i wypycha paznokieć do góry. Powoduje to oderwanie lub odkształcenie paznokcia. Najczęściej występuje na pierwszym palcu. Do diagnozy wymagane jest zdjęcie rentgenowskie i jest leczone chirurgicznie. To łagodny nowotwór.

Guz Glomus

To kolejny łagodny guz paznokcia. Guz kłębuszkowy pojawia się pod paznokciem i wygląda jak niebieskawo-czerwona plamka. Zwykle powoduje silny ból, który nasila się w chłodne dni. Czasami ból nasila się przy minimalnym kontakcie. Powinien być również leczony chirurgicznie.

Guzy paznokci: Onychopapilloma

Onychopapilloma jest jednym z najczęstszych guzów paznokci, ale także jednym z najbardziej niezauważanych. Wygląda jak pasek, który przechodzi od obłąka lub naskórka do wolnej krawędzi paznokcia. Jest białawy, różowy lub brązowy. W części przy naskórku, pod paznokciem, zwykle pojawia się niewielki żółtawobiały guzek. To jest łagodne.

Onychomatricoma

To rzadki rodzaj guza. Wygląda jak żółtawy liniowy pasek z pogrubieniem w tym obszarze paznokcia, który również się zakrzywia. Ma krwotok odłamkowy, który wygląda jak małe ciemnoczerwone linie. Jest to łagodny wzrost, który leczy się chirurgicznie.

Torbiel śluzowata

Torbiel śluzowata jest uważana za najczęstszy z guzów paznokci. Wygląda jak miękka grudka, która czasami samoistnie odprowadza lepki płyn. Jeśli guz uciska macierz paznokcia, na paznokciu pojawiają się nieregularne bruzdy lub zagłębienia. Bardzo często wiąże się to z chorobą zwyrodnieniową stawów palców. To jest łagodne.

Guzy paznokci: Keratoacanthoma

To jeden z najszybciej rozwijających się guzów. Zalega pod paznokciem i szybko rośnie. W ciągu kilku tygodni lub miesięcy może uszkodzić kość palca. Ten rodzaj najlepiej jest leczyć chirurgicznie.

Znamię melanocytowe

Znamię melanocytowe to zmiana, która wygląda jak podłużna opaska. Może pojawić się również pod paznokciem i w tym przypadku wygląda jak ciemna plama. Chociaż z zasady jest to łagodne, ważne jest, aby to monitorować i zwracać uwagę na wszelkie zmiany.

Czerniak

Czerniak jest jednym ze złośliwych guzów paznokci. Wygląda jak czarna plama pod paznokciem, a następnie rozprzestrzenia się na otaczającą skórę. Stopniowo gęstnieje i zwykle początkowo nie daje żadnych objawów. Jest bardzo agresywny i wymaga operacji. Czasami konieczna jest amputacja i chemioterapia.

Rak płaskonabłonkowy in situ

Jest również znana jako choroba Bowena i występuje rzadko. Nieco częściej występuje u mężczyzn w trzeciej i czwartej dekadzie życia. Wygląda jak brodawkowata zmiana pod paznokciem i czasami może krwawić. Jest to jeden z nowotworów złośliwych paznokci.

Guzy paznokci występują również na stopach. Jest to obszar, który jest sprawdzany rzadziej niż ręce.

Jak sprawdzić paznokcie pod kątem guzów paznokci

Wskazane jest okresowe sprawdzanie dłoni i stóp w celu wykrycia ewentualnych oznak guzów paznokci. Najlepiej zwrócić uwagę na następujące znaki:

  • Ciemne smugi. Zwykle są brązowe lub czarne. Mogą pojawić się na każdym paznokciu, ale najczęściej występują na kciuku i dużym palcu.
  • Ciemna skóra w okolicach paznokcia.
  • Podniesione paznokcie. To tak, jakby paznokieć zaczął oddzielać się od skóry i może być oznaką guza w okolicy.
  • Rozdrobnione paznokcie. Zwróć uwagę na te, które dzielą się na dwie części.
  • Guzki lub plamy pod paznokciami.
  • Zmiany w fałdach paznokci.
  • Deformacja paznokcia.
  • Zmiany koloru paznokci.
  • Uporczywy ból pod paznokciem lub wokół niego.

Każdy z tych znaków należy uważnie obserwować. Najlepiej omówić je z lekarzem, zwłaszcza jeśli objawy wydają się ewoluować w czasie.

Sprawdź bez alarmu

Większość guzów paznokci jest łagodna. Zazwyczaj nie wykonuje się dla nich żadnego leczenia, chyba że stanowią dyskomfort dla danej osoby. Biorąc pod uwagę, że guzy paznokci również mogą być złośliwe, wskazane jest, aby nie diagnozować samodzielnie, ale udać się do dermatologa. Specjalista oceni sytuację i zaproponuje rzetelną diagnozę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Castillo Castillo, A., & Doncel Pérez, C. (2013). Granuloma Piógeno. Presentación de un caso. Revista Habanera de Ciencias Médicas, 12(3), 322-328.
  • Rodríguez Castaño, M., Rayo Rosado, R., & Reina Bueno, M. (2015). Tumor de Köenen: Etiología, diagnóstico diferencial y tratamiento de elección.
  • Martin, B. (2013). Histopatología de la uña. Actas Dermo-Sifiliográficas, 104(7), 564-578.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.