Olejki eteryczne - dlaczego są tak skuteczne?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, czym są olejki eteryczne? Od czasów starożytnych olejki eteryczne były obecne w wielu kulturach na całym świecie. Istnieją zapisy sugerujące ich zastosowanie w starożytnym Egipcie, więc szacuje się, że były używane od 3500 lat p.n.e.
Ogólnie są cenione za swoją moc aromatyczną i ciekawe właściwości lecznicze. Ze względu na swój skład są często stosowane jako adiuwanty między innymi w celu zmniejszenia stresu, złagodzenia dolegliwości i zmniejszenia ryzyka infekcji.
Oczywiście, jak wiele naturalnych produktów, należy stosować je ostrożnie i z umiarem. Co prawda ich właściwości korzystnie wpływają na zdrowie, ale nie są wolne od przeciwwskazań i niepożądanych efektów. W następnym artykule dowiesz się, do czego służą i które są najbardziej polecane.
Czym są olejki eteryczne?
Prawdopodobnie zastanawiałeś się, czym są olejki eteryczne. Składniki te są stosowane w medycynie naturalnej od tysięcy lat. W szczególności są to lotne esencje, które są pozyskiwane z aromatycznych drzew i roślin w procesie destylacji lub tłoczenia na zimno.
Nie należy ich mylić z olejami komercyjnymi otrzymywanymi metodami chemicznymi, ponieważ mają inny skład. Często czysty olejek eteryczny łączy się z olejem nośnikowym, aby nadawał się do użycia.
Jak omówiono w artykule opublikowanym w medycynie komplementarnej i alternatywnej opartej na dowodach, olejki eteryczne są często używane jako sprzymierzeńcy dezynfekcji i środki pobudzające. Stwierdzono również, że działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwdrobnoustrojowo i przeciwbólowo.
Przeczytaj również: Olejek eteryczny z bergamotki: korzyści i możliwe skutki uboczne
Jak i dlaczego działają olejki eteryczne?
Olejki eteryczne nie nadają się do spożycia. Ich właściwości są wykorzystywane do inhalacji lub do zastosowane miejscowo (w połączeniu z olejem nośnikowym). Według badań udostępnionych w International Journal of Molecular Science trzy możliwe mechanizmy wyjaśniają ich działanie.
Pierwsza obejmuje aktywację nosowych chemoreceptorów węchowych, które następnie wysyłają do mózgu sygnały węchowe. W szczególności wpływają w ten sposób na układ limbiczny, który jest regionem mózgu zaangażowanym w regulację emocji, zachowań i pamięci długotrwałej.
Pozostałe dwa możliwe mechanizmy obejmują bezpośrednią penetrację ich cząsteczek przez nerw węchowy do obszarów mózgu i pęcherzykową absorpcję ich związków do krwioobiegu, który wydaje się przekraczać barierę krew-mózg, aby wygenerować bodziec.
Jednak po nałożeniu na skórę wchłaniane są fitochemikalia, które są korzystne dla zdrowia. W związku z tym badania w Pharmazie stwierdzają, że składniki olejków mogą przenikać przez ludzką skórę.
Olejki eteryczne można nakładać na skórę, aby wnikały w nią, a następnie działały ich cząsteczki.Główne właściwości olejków eterycznych
Efekty działania olejków eterycznych różnią się w zależności od rośliny pochodzenia i procesu ekstrakcji zastosowanego podczas ich produkcji. Jednak na poziomie ogólnym charakteryzują się następującymi właściwościami:
- Środek przeciwwirusowy
- Antybiotyk
- Przeciwdrobnoustrojowy
- Przeciwzapalny
- Regeneruje i leczy
- Przeciwutleniacze
- Adaptogenny
- Środek uspokajający
W większości przypadków efekty te są wykorzystywane w sesjach aromaterapii. Wdychanie produktów stymuluje oddychanie, regenerację komórek, układ nerwowy i krążenie krwi. W ten sposób generuje poczucie dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego.
Najczęściej używane olejki eteryczne
Szacuje się, że istnieje ponad 90 odmian olejków eterycznych. Większość z nich znajduje zastosowanie w aromaterapii, ale także w kosmetyce i przemyśle spożywczym.
Oto najczęściej używane i ich ogólne właściwości:
- Peppermint: Zgodnie z informacjami w Alimentary Pharmacology & Therapeutics, olejek ten rozluźnia mięśnie gładkie i ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i trawienne.
- Tymianek: Charakteryzuje się potencjałem przeciwdrobnoustrojowym, przeciwwirusowym i wykrztuśnym.
- Lawenda jest jednym z olejków eterycznych stosowanych w leczeniu stresu i niepokoju. Wiąże się to również z łagodzeniem bólu fizycznego.
- Oregano: Molecules podaje, że ma potencjał przeciwcukrzycowy, przeciwdrobnoustrojowy, przeciwzapalny i przeciwutleniający.
- Eukaliptus: jest często stosowany jako środek wspomagający w chorobach układu oddechowego. Idealnie nadaje się również do dezynfekcji.
- Kamfora: W medycynie ludowej kamfora służy do łagodzenia podrażnień i bólu. Dowody potwierdzają jego właściwości przeciwzapalne, owadobójcze i przeciwwirusowe.
- Bazylia wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, zgodnie z artykułem opublikowanym w Journal of Food Science and Technology.
- Drzewo sandałowe: Chociaż może być używane do regulacji układu nerwowego, ma również potencjał jako sprzymierzeniec w dermatologii.
- Bergamotka: Dowody sugerują, że przyczynia się do łagodzenia stresu i niepokoju.
- Róża jest uważana za środek przeciwdepresyjny, relaksujący i pobudzający seksualnie. Jest również korzystny dla zdrowia skóry.
- Rumianek poprawia samopoczucie i wspomaga pielęgnację skóry.
- Ylang-Ylang może być stosowany w leczeniu bólów głowy, obniżaniu ciśnienia krwi i wzmacnianiu układu odpornościowego.
- Drzewo herbaciane jest jednym z najpopularniejszych w profilaktyce i leczeniu różnego rodzaju infekcji skóry.
- Jaśmin: może być stosowany do stymulowania libido, promowania poczucia spokoju i poprawy nastroju.
- Cytryna przyczynia się do zapobiegania infekcjom. Uważa się również, że wspomaga trawienie i układ nerwowy.
Zalecenia dotyczące wyboru olejków eterycznych
Przy zakupie olejków eterycznych należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Obecnie wiele sklepów sprzedaje różne prezentacje, które nie zawsze są najlepszej jakości. Niektóre nie są czyste i mieszają się z innymi olejkami. I choć mogą mieć przyjemny zapach, nie dają pożądanych efektów.
Dlatego warto mieć na uwadze:
- Wybierz oleje o wysokiej czystości: zwykle mają na etykiecie nazwę botaniczną rośliny. Nie zawierają żadnych dodatków.
- Sprawdź proces ekstrakcji: destylacja czy prasowanie na zimno? Jeśli wiąże się to z innymi procedurami, olejek prawdopodobnie nie jest czysty.
- Wybierz zaufaną markę: niektórzy mają długą historię jako producenci.
Zagrożenia i skutki uboczne olejków eterycznych
To, że produkt jest naturalny, nie oznacza, że jest bezpieczny. Olejki eteryczne nie są wyjątkiem. W rzeczywistości niewłaściwe stosowanie może prowadzić do różnych skutków ubocznych, od łagodnych do poważnych. Najczęstsze to:
- Odbijanie
- Światłoczułość
- Bóle głowy
- Trudności w oddychaniu
Podobnie jak w przypadku ich korzystnych właściwości, reakcje te różnią się w zależności od składu każdego rodzaju oleju. W każdym przypadku zalecana jest ostrożność w szczególnych przypadkach:
- Niemowlęta i dzieci
- Ciąża i laktacja
- Niewydolność nerek, wątroby lub serca
- Osoby przechodzące leczenie farmakologiczne
Powyższe przypadki należy najpierw skonsultować z lekarzem. Specjalista określi, czy ich użycie jest bezpieczne, czy też stwarzają jakiekolwiek ryzyko. Mogą również udzielić wskazówek, jak z nich korzystać.
Jak z nich bezpiecznie korzystać
Najczęstszym sposobem używania olejków eterycznych jest stosowanie dyfuzorów. Rozpraszają one aromaty i pozwalają cieszyć się przyjemnym doznaniem. Niektórzy dodają je również do gorącej wody, aby wdychać opary i uzyskać podobne efekty.
Ich miejscowe zastosowanie jest delikatniejsze. Niezbędne jest połączenie kilku kropli oleju (5 lub 6) z łyżką oleju nośnikowego (15 ml), którym może być olej kokosowy, migdałowy, awokado lub oliwa z oliwek. Nakłada się to poprzez masaże na różne partie ciała.
Uważaj jednak w przypadku cery tłustej lub trądzikowej, ponieważ stosowanie olejków komedogennych może ją pogorszyć. Innym alternatywnym sposobem jest dodanie kilku kropel do wanny lub w preparatach do nakładania okładów.
Zawsze dobrze jest zrobić test płatkowy, aby wykluczyć możliwe reakcje. W tym celu nałóż niewielką ilość produktu na obszar skóry i pozostaw na 6-12 godzin. Jeśli nie ma podrażnień ani dyskomfortu, można go bez problemu stosować.
Na koniec 3 do 5 kropli wybranego olejku można dodać do szamponu, żeli do kąpieli, balsamów i innych produktów do regularnej pielęgnacji. Oczywiście zawsze trzeba najpierw sprawdzić, czy są one kompatybilne.
O czym należy pamiętać o tych produktach?
Na rynku dostępna jest szeroka gama olejków eterycznych o ciekawych właściwościach. Większość z nich wykorzystywana jest w aromaterapii, aby promować relaksację, zmniejszać stres i łagodzić niektóre dolegliwości. Mogą jednak mieć inny pozytywny wpływ na układ nerwowy, sercowo-naczyniowy i krwionośny.
Jednak ważne jest, aby używać ich ostrożnie, ponieważ mogą mieć niepożądane skutki, gdy są stosowane w nadmiernych ilościach lub w określonych warunkach. W związku z tym warto zapoznać się z etykietami i postępować zgodnie z zaleceniami producenta.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Firenzuoli, Fabio et al. “Essential oils: new perspectives in human health and wellness.” Evidence-based complementary and alternative medicine : eCAM vol. 2014 (2014): 467363. doi:10.1155/2014/467363
- Fung TKH, Lau BWM, Ngai SPC, Tsang HWH. Therapeutic Effect and Mechanisms of Essential Oils in Mood Disorders: Interaction between the Nervous and Respiratory Systems. Int J Mol Sci. 2021;22(9):4844. Published 2021 May 3. doi:10.3390/ijms22094844
-
Herman A, Herman AP. Essential oils and their constituents as skin penetration enhancer for transdermal drug delivery: a review. J Pharm Pharmacol. 2015 Apr;67(4):473-85. doi: 10.1111/jphp.12334. Epub 2014 Dec 31. PMID: 25557808.
- Schmitt S, Schaefer U, Sporer F, Reichling J. Comparative study on the in vitro human skin permeation of monoterpenes and phenylpropanoids applied in rose oil and in form of neat single compounds. Pharmazie. 2010 Feb;65(2):102-5. PMID: 20225652.
- Ramsey JT, Shropshire BC, Nagy TR, Chambers KD, Li Y, Korach KS. Essential Oils and Health. Yale J Biol Med. 2020 Jun 29;93(2):291-305. PMID: 32607090; PMCID: PMC7309671.
- de Groot AC, Schmidt E. Essential Oils, Part I: Introduction. Dermatitis. 2016 Mar-Apr;27(2):39-42. doi: 10.1097/DER.0000000000000175. PMID: 26983089.
- Chumpitazi BP, Kearns GL, Shulman RJ. Review article: the physiological effects and safety of peppermint oil and its efficacy in irritable bowel syndrome and other functional disorders. Aliment Pharmacol Ther. 2018;47(6):738-752. doi:10.1111/apt.14519
- Kowalczyk, Adam et al. “Thymol and Thyme Essential Oil-New Insights into Selected Therapeutic Applications.” Molecules (Basel, Switzerland) vol. 25,18 4125. 9 Sep. 2020, doi:10.3390/molecules25184125
- Koulivand, Peir Hossein et al. “Lavender and the nervous system.” Evidence-based complementary and alternative medicine : eCAM vol. 2013 (2013): 681304. doi:10.1155/2013/681304
- Leyva-López, Nayely et al. “Essential Oils of Oregano: Biological Activity beyond Their Antimicrobial Properties.” Molecules (Basel, Switzerland) vol. 22,6 989. 14 Jun. 2017, doi:10.3390/molecules22060989
- Jun YS, Kang P, Min SS, Lee JM, Kim HK, Seol GH. Effect of eucalyptus oil inhalation on pain and inflammatory responses after total knee replacement: a randomized clinical trial. Evid Based Complement Alternat Med. 2013;2013:502727. doi:10.1155/2013/502727
-
Chen W, Vermaak I, Viljoen A. Camphor–a fumigant during the Black Death and a coveted fragrant wood in ancient Egypt and Babylon–a review. Molecules. 2013 May 10;18(5):5434-54. doi: 10.3390/molecules18055434. PMID: 23666009; PMCID: PMC6270224.
- Li H, Ge Y, Luo Z, et al. Evaluation of the chemical composition, antioxidant and anti-inflammatory activities of distillate and residue fractions of sweet basil essential oil. J Food Sci Technol. 2017;54(7):1882-1890. doi:10.1007/s13197-017-2620-x
- Moy RL, Levenson C. Sandalwood Album Oil as a Botanical Therapeutic in Dermatology. J Clin Aesthet Dermatol. 2017;10(10):34-39.
-
Watanabe E, Kuchta K, Kimura M, Rauwald HW, Kamei T, Imanishi J. Effects of bergamot ( Citrus bergamia (Risso) Wright & Arn.) essential oil aromatherapy on mood states, parasympathetic nervous system activity, and salivary cortisol levels in 41 healthy females. Forsch Komplementmed. 2015;22(1):43-9. doi: 10.1159/000380989. Epub 2015 Feb 19. PMID: 25824404.
- Mohebitabar, Safieh et al. “Therapeutic efficacy of rose oil: A comprehensive review of clinical evidence.” Avicenna journal of phytomedicine vol. 7,3 (2017): 206-213.
- Srivastava JK, Shankar E, Gupta S. Chamomile: A herbal medicine of the past with bright future. Mol Med Rep. 2010;3(6):895-901. doi:10.3892/mmr.2010.377
- Tan, Loh Teng Hern et al. “Traditional Uses, Phytochemistry, and Bioactivities of Cananga odorata (Ylang-Ylang).” Evidence-based complementary and alternative medicine : eCAM vol. 2015 (2015): 896314. doi:10.1155/2015/896314
- Carson CF, Hammer KA, Riley TV. Melaleuca alternifolia (Tea Tree) oil: a review of antimicrobial and other medicinal properties. Clin Microbiol Rev. 2006;19(1):50-62. doi:10.1128/CMR.19.1.50-62.2006
- Hongratanaworakit T. Stimulating effect of aromatherapy massage with jasmine oil. Nat Prod Commun. 2010 Jan;5(1):157-62. PMID: 20184043.
- Ben Hsouna A, Ben Halima N, Smaoui S, Hamdi N. Citrus lemon essential oil: chemical composition, antioxidant and antimicrobial activities with its preservative effect against Listeria monocytogenes inoculated in minced beef meat. Lipids Health Dis. 2017;16(1):146. Published 2017 Aug 3. doi:10.1186/s12944-017-0487-5
- Hammer KA, Carson CF, Riley TV, Nielsen JB. A review of the toxicity of Melaleuca alternifolia (tea tree) oil. Food Chem Toxicol. 2006 May;44(5):616-25. doi: 10.1016/j.fct.2005.09.001. Epub 2005 Oct 21. PMID: 16243420.