Olejek z wrotyczu pospolitego: zastosowanie w pielęgnacji skóry

Olejek z wrotyczu pospolitego to substancja, która zyskała dużą popularność, choć nauka nie potwierdza jeszcze wszystkich jej właściwości.
Olejek z wrotyczu pospolitego: zastosowanie w pielęgnacji skóry

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Olejek z wrotyczu pospolitego jest jednym z głównych produktów do zastosowań kosmetycznych i leczniczych. Jest używany od czasów starożytnych, ale prawdę mówiąc, nie ma zbyt wielu dowodów naukowych na poparcie przypisywanych mu właściwości.

Mimo to olejek z wrotyczu pospolitego zyskał w ostatnich latach wielu zwolenników. Ci, którzy go stosują, twierdzą, że doskonale sprawdza się jako produkt przeciwtrądzikowy i spowalnia starzenie się skóry.

Olejek ten jest pozyskiwany z kwiatu wrotyczu pospolitego. Czasami można go znaleźć w czystej postaci, a innym razem wchodzi w skład produktów takich jak serum, olejki do twarzy i maseczki złuszczające.

Czym jest olejek z wrotyczu pospolitego?

Olejek z wrotyczu pospolitego pochodzi z rośliny, której naukowa nazwa to Tanacetum annuum. Pochodzi ona ze środkowej Europy i Azji, a także została rozpowszechniona w innych częściach świata. Roślina ma żółte kwiaty, a jej liście przypominają liście paproci. Nie jest łatwa do znalezienia i dlatego produkt końcowy w postaci olejku jest dość drogi.

Roślina należy do rodziny rumianków i zawiera chamazulen, związek o właściwościach uspokajających i przeciwutleniających. Ma słodki, ziemisty, ziołowy zapach.

Olejek z wrotyczu pospolitego ma charakterystyczny ciemnoniebieski kolor. Po destylacji z parą nabiera intensywnie niebieskiego odcienia. Jej aromat to mieszanka ziół i kamfory, o średnio-wysokich nutach. Zapach jest lekko słodki.

Ten olejek eteryczny wytwarzany jest ze świeżych kwiatów i liści rośliny. Są one poddawane procesowi destylacji z parą wodną. Substancja zmienia kolor na niebieski dopiero po zakończeniu ekstrakcji i destylacji. Oprócz chamazulenu roślina ta zawiera guaiol i guaiazulen, dwa związki, które pomagają zmniejszyć podrażnienia. Z kolei w jego składzie zidentyfikowano 3,6-dihydrokamazulen, a-fellandren, b-eudesmol, b-myrcenelen i sabinen.

Rumianek. Napar
Chociaż należy do tej samej rodziny co rumianek, nie należy go mylić z rumiankiem w jego dzikiej postaci

Olejek z wrotyczu pospolitego — korzyści

Olej z wrotyczu pospolitego ma właściwości przeciwzapalne, przeciwhistaminowe (przeciwalergiczne), przeciwświądowe (zwalcza swędzenie), flebotoniczne (tonizuje naczynia krwionośne) i uspokajające.

Zwalcza stany zapalne

Olejek ten posiada dwa składniki o właściwościach przeciwzapalnych: sabinen i kamforę. Możliwe, że chamazulene również działa tak samo. Jednak wciąż nie ma wystarczających dowodów, aby potwierdzić lub zaprzeczyć, że te elementy zmieszane w oleju zachowują lub wzmacniają działanie przeciwzapalne.

Nawilża skórę

Wiele nawilżających produktów kosmetycznych zawiera ten rodzaj oleju. Uważa się, że skutecznie zmniejsza suchość skóry i zapewnia jej nawilżenie. Niektórzy ludzie używają go nawet do leczenia oparzeń, chociaż nie ma danych naukowych potwierdzających takie zastosowanie.

Może pomóc w zmniejszeniu trądziku

Olejek z wrotyczu pospolitego może pomóc w walce z wypryskami trądzikowymi i innymi oznakami stanu zapalnego lub podrażnienia związanego z chorobą. Olejki eteryczne generalnie nie są zalecane do tego celu, ale ten konkretny może być skuteczny w takich przypadkach.

Działa łagodząco

Jednym z najbogatszych składników tego olejku eterycznego jest kamfora. Substancja ta działa uspokajająco podczas wdychania. Tym samym sprzyja relaksacji i pomaga redukować stany stresowe.

Naprawia uszkodzoną skórę

Możliwe, że ten związek po nałożeniu na skórę działa jak naturalny środek leczniczy. Zawiera kilka przeciwutleniaczy, dzięki czemu może pomóc zredukować drobne linie i zmarszczki spowodowane starzeniem się.

Przeciwgrzybicze i antybakteryjne

Ten olejek eteryczny może pomóc w eliminacji bakterii i grzybów. Jednak podobnie jak w innych przypadkach, nie ma badań potwierdzających te informacje.

Łagodzi bóle mięśni

Masaż tym olejkiem eterycznym może być skuteczny w zmniejszaniu bólu spowodowanego nerwobólami, zapaleniem stawów lub zapaleniem ścięgien. Może być również pomocny w radzeniu sobie z bardziej uogólnionym bólem.

Najlepiej stosować z olejem nośnikowym, którym może być pomarańcza lub kadzidło. Nie wiadomo jednak, czy to sam olejek odpowiada za efekt, czy to masaż eliminuje bóle mięśni.

Jako odstraszacz

Zmieszany z wodą i rozprowadzony w sprayu, olejek z wrotyczu pospolitego pomaga w usuwaniu owadów z otoczenia. Jest to naturalna opcja unikania insektycydów i przemysłowych chemikaliów.

Jak stosować olejek z wrotyczu pospolitego?

Istnieją trzy podstawowe sposoby wykorzystania olejku z wrotyczu pospolitego, aby skorzystać z jego właściwości. Może być w kremie lub oleju nośnikowym, w dyfuzorze lub w sprayu.

1. Jako krem lub olej nośnikowy

Olejku z wrotyczu pospolitego nie należy stosować w czystej postaci, ale rozcieńczony w innej substancji. Zaleca się przed nałożeniem od 1 do 2 kropli tego olejku do kremu nawilżającego lub oczyszczającego. Inną opcją jest połączenie go z olejem kokosowym lub jojoba, a następnie nałożenie go na skórę.

2. W dyfuzorze

Olejek ten ma bardzo przyjemny zapach, dlatego warto zastosować go w dyfuzorze. Wdychanie dałoby poczucie spokoju i wyciszenia. Jednak u niektórych osób może wystąpić reakcja alergiczna, dlatego nie zaleca się stosowania go w zatłoczonych lub hermetycznie zamkniętych miejscach.

Dyfuzor.
Olejek ten doskonale sprawdza się w dyfuzorze. Należy jednak zachować ostrożność w przypadku osób podatnych i alergicznych.

3. Olejek z wrotyczu pospolitego w sprayu

Po prostu dodaj 4 mililitry niebieskiego oleju z wrotyczu pospolitego do 50 ml. Następnie umieść go w butelce ze spryskiwaczem. W tej proporcji jest często stosowany jako środek przeciwzapalny.

Możliwe zagrożenia i skutki uboczne

Prawie wszystkie olejki eteryczne zawierają toksyczne składniki, więc w żadnym wypadku nie powinny być spożywane. Nie należy ich również nakładać bezpośrednio na skórę bez uprzedniego rozcieńczenia ich w kremie, wodzie lub innym oleju.

Olej z wrotyczu pospolitego nie jest zalecany do stosowania przez kobiety w ciąży lub karmiące, małe dzieci lub osoby z padaczką. Nie wiadomo, jakie skutki może wywołać w takich przypadkach.

Bardzo ważne jest, aby kupować olej z niebieskiego wrotyczu, a nie zwykły olej z wrotyczu pospolitego. Ten ostatni zawiera substancje szkodliwe dla zdrowia i należy ich unikać. Najlepiej, aby ludzie wykonali test płatkowy przed nałożeniem go.

Zamiast olejku z wrotyczu pospolitego można stosować inne olejki eteryczne. Należą do nich rumianek rzymski, lawenda, kadzidło, bylica pospolita, rozmaryn, bergamotka i majeranek. Warto zauważyć, że wciąż potrzebne są dalsze badania , aby potwierdzić właściwości olejku z wrotyczu pospolitego. Dlatego najlepiej porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania tej substancji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Barrero, A. F., Sa, J. F., Barro, A., & Rami, A. (1992). Biomimetic cyclizations of a germacranolide from Tanacetum annuum. Phytochemistry, 31(1), 332-335.
  • Fernández Pérez, H. (2021). Programa de educación para la salud: mejora de los brotes de acné en la adolescencia.
  • Zaim, A., Benjelloun, M., El Harchli, E. H., Farah, A., Meni Mahzoum, A., Alaoui Mhamdi, M., & El Ghadraoui, L. (2015). Chemical Composition And Acridicid Properties Of The Moroccan Tanacetum Annuum L. Essential Oils. Res Invent: Int J Engineer Sci, 5, 13-19.
  • Ananieva, Lyudmila. Aceites esenciales para su salud y belleza: Segunda parte. Tektime, 2018.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.