Olejek imbirowy: sposób przygotowania i korzyści.
Czy stosowałaś kiedyś olejek imbirowy? Imbir, którego naukowa nazwa brzmi Zingiber Officinale, jest rośliną cenioną za zastosowanie lecznicze i kulinarne. Najczęściej używaną częścią rośliny jest kłącze, podziemna łodyga, która rośnie poziomo i służy do przygotowywania herbaty i przyprawiania posiłków.
Można ją kupić w postaci kostek, proszku lub w startej formie. Jednak dzisiaj chcemy porozmawiać konkretnie o zastosowaniach i zaletach olejku imbirowego. Powiemy Ci nawet, jak możesz go wykonać!
Najbardziej rozpowszechnione terapeutyczne zastosowania imbiru obejmują leczenie problemów trawiennych, łagodzenie bólów stawów i eliminowanie nudności spowodowanych zawrotami głowy i ciążą.
Oto kilka sposobów, w jakie imbir i olejek imbirowy mogą wpłynąć na Twoje zdrowie.
Czym jest olejek imbirowy?
Olejek imbirowy to tłusta ciecz otrzymywana poprzez poddanie kłącza rośliny o tej samej nazwie procesowi destylacji. Ogólnie rzecz biorąc, jest to skoncentrowany olej o żółtym kolorze oraz mocnym i ostrym aromacie. Zastosowania i zalety olejku imbirowego są zarówno medyczne, jak i kosmetyczne.
Zalety olejku imbirowego
Chociaż wiele korzyści przypisywanych olejkowi imbirowemu to niepotwierdzone teorie, istnieją również badania potwierdzające, w jaki sposób może on poprawić stan zdrowia danej osoby. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.
1. Naturalny środek przeciwzapalny
Badanie opublikowane w Journal of Oleo Science wykazało, że olejek imbirowy ma właściwości przeciwzapalne, zdolne do zapobiegania zmianom w czynności nerek, które są związane ze stanem zapalnym. Może także chronić nerki gryzoni zatrutych kadmem.
Jednocześnie badania na szczurach z reumatoidalnym zapaleniem stawów wykazały, że chociaż wstrzyknięcie olejku imbirowego nie mogło zmniejszyć ostrego zapalenia stawów, było w stanie wyeliminować przewlekłe zapalenie.
Wreszcie, inne badania, które pojawiły się w Journal of Medicinal Food, sugerują, że dodanie ekstraktu z olejku imbirowego do diety gryzoni z otyłością może zapobiegać przyrostowi masy ciała i zmniejszać markery stanu zapalnego.
Musimy wziąć pod uwagę, że badania na ludziach wciąż nie potwierdzają właściwości przeciwzapalnych olejku imbirowego.
Imbir ma różne zastosowania, od stosowania jako środek przeciwzapalny po zwalczanie nudności.
Przeczytaj także: Czarny czosnek – znasz jego wspaniałe właściwości?
2. Środek na łagodzenie nudności
Według medycyny tradycyjnej, wdychanie oparów olejku imbirowego może wyeliminować nudności. Zobaczymy, co na ten temat ma do powiedzenia nauka.
Badanie opublikowane w Journal of Alternative and Complementary Medicine miało na celu ocenę skuteczności tego oleju w leczeniu nudności pooperacyjnych. W wynikach uczestnicy zgłaszali niższy poziom wymiotów niż ci, którzy spożywali placebo.
Jednak badanie opublikowane w BMC Complementary and Alternative Medicine przyniosło sprzeczne wyniki. W badaniu tym porównano poziom nudności pooperacyjnych u dzieci, które wdychały mieszaninę olejków (w tym olejku imbirowego) lub placebo. Wyniki nie wykazały żadnej różnicy.
3. Pielęgnacja skóry i stawów
Według badań opublikowanych w Journal of Cosmetic Science, olejek imbirowy działa jak silny przeciwutleniacz, który w połączeniu z kremem i innymi olejkami eterycznymi może zmniejszać szorstkość skóry.
Badania na gryzoniach, które pojawiły się w Phytotherapy Research, wykazały, że codzienne miejscowe stosowanie olejku imbirowego w połączeniu z innymi olejkami eterycznymi może zmniejszyć nasilenie i stan zapalny stawów. Jednak nadal konieczne jest wykonanie większej ilości badań na ludziach.
Inne zalety olejku imbirowego
Inne zalety tego olejku to:
- Naturalny afrodyzjak: według badań opublikowanych w Jundishapur Journal of Natural Pharmaceutical Products, olejek imbirowy działa jak naturalny afrodyzjak i lekarstwo na zaburzenia erekcji.
- Zmniejsza niepokój: w medycynie ajurwedyjskiej olejek imbirowy jest uznany jako skuteczny w leczeniu problemów emocjonalnych, takich jak strach, porzucenie i brak pewności siebie. Jednocześnie badanie opublikowane w Bioorganic & Medicinal Chemistry wykazało, że może łagodzić niepokój.
- Leczy rozstrój żołądka i inne problemy trawienne: medycyna ludowa uważa olejek eteryczny z imbiru za jeden z najlepszych naturalnych środków na niestrawność, biegunkę i kolkę.
- Promuje wzrost włosów: tradycyjnie olejek imbirowy był stosowany w szamponach i innych produktach ze względu na przypuszczalny wpływ na porost włosów. Badania wykazały jednak, że jeden z jego aktywnych składników, 6-gingerol, hamował wzrost włosów u zwierząt.
Jak używać olejku imbirowego?
W gotowaniu olejek imbirowy służy do aromatyzowania, wzbogacania i nadawania aromatu potrawom. Ponieważ ze względu na swoja inwazyjność powinien być stosowany w niewielkich ilościach, zaleca się łączenie go z innymi olejami (np. oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia).
Aromaterapia
Aby uzyskać korzyści płynące z tego olejku poprzez aromaterapię, możesz użyć dyfuzora lub aerozolu, a także inhalacji parowych. W przypadku dyfuzora wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami posiadanego modelu. Pamiętaj, że będą takie przypadki, w których konieczne będzie rozcieńczenie olejku w niewielkiej ilości wody.
Aby wykonać inhalacje parowe, zalecamy następujące kroki:
- Podgrzej wodę, aż zacznie parować i przelej ją do pojemnika.
- Dodaj 1 lub 2 krople olejku imbirowego.
- Przykryj głowę ręcznikiem.
- Zamknij oczy, pochyl się nad pojemnikiem z wodą i weź głęboki wdech.
Do stosowania miejscowego
Jeśli zamierzasz nakładać olejek imbirowy na skórę, zawsze rozcieńczaj go olejem nośnikowym. Niektóre oleje spełniające tę funkcję to olej migdałowy, olej kokosowy, olej jojoba i olej z awokado.
Skutki uboczne i środki ostrożności
Olejek imbirowy jest uważany za bezpieczny, ale ma kilka skutków ubocznych. Co więcej, należy pamiętać, że wiele z nich wynika z niewiedzy, tak jak w przypadku nakładania olejku na skórę bez rozcieńczania. Zawsze dobrze jest najpierw spróbować małej ilości.
Z drugiej strony duże dawki tego olejku mogą powodować zakwaszenie, biegunkę i podrażnienie jamy ustnej. Kobiety w ciąży i karmiące nie powinny go spożywać bez konsultacji z lekarzem. zwłaszcza kobiety w ciąży nie mogą przyjmować więcej niż 1 gram dziennie.
Dzieci powyżej 2 roku życia mogą go stosować, aby złagodzić nudności, skurcze i bóle głowy. Wymagana jest jednak również konsultacja ze specjalistą.
Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe nie powinny przyjmować olejku bez fachowego nadzoru, ponieważ zwiększa to ryzyko krwawienia. Podobna sytuacja dzieje się w przypadku pacjentów z cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym, ponieważ połączenie leków i oleju może zbytnio obniżyć poziom cukru we krwi i ciśnienie krwi.
Spożycie tego oleju powinno być ograniczone u diabetyków i osób z nadciśnieniem, a także przyjmujących leki przeciwzakrzepowe.
Jak przygotować olejek imbirowy w domu?
Możesz go przygotować w zaciszu własnej kuchni, korzystając z poniższych składników i instrukcji.
Składniki
- Świeży imbir.
- Oliwa z oliwek.
Instrukcje
- Imbir obrać, pokroić na małe kawałki i zetrzeć na tarce.
- Dodać starty imbir do miski z oliwą z oliwek.
- Wymieszać, włożyć do piekarnika i odstawić na 2 godziny.
- Gdy imbir będzie w piekarniku przygotować pojemnik, który później będzie przykryty białą wysterylizowaną szmatką.
- Po upływie 2 godzin przelać mieszaninę na ściereczkę i wycisnąć olej do pojemnika.
- Następnie przelać olej do szklanego pojemnika z dopasowaną pokrywą i przechowywać w chłodnym, suchym miejscu.
O czym należy pamiętać stosując olejek imbirowy
Pozyskiwany z kłącza rośliny o tej samej nazwie, olejek imbirowy jest łatwy do rozpoznania po silnym i korzennym zapachu. Często używany w połączeniu z innymi olejami do przyprawiania sałatek.
Podobnie, korzyści, takie jak zmniejszenie stanu lękowego, poprawa zdrowia skóry i złagodzenie lęku, można uzyskać poprzez miejscowe stosowanie i techniki, takie jak aromaterapia.
Jeśli chodzi o skutki uboczne, chociaż jest to bezpieczny środek, nie należy przesadzać z ilością. Dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania go.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Akinyemi, A. J., Faboya, O. L., Paul, A. A., Olayide, I., Faboya, O. A., & Oluwasola, T. A. (2018). Nephroprotective Effect of Essential Oils from Ginger (Zingiber officinale) and Turmeric (Curcuma longa) Rhizomes against Cadmium-induced Nephrotoxicity in Rats. Journal of oleo science, 67(10), 1339–1345. https://doi.org/10.5650/jos.ess18115
- Funk, J. L., Frye, J. B., Oyarzo, J. N., Chen, J., Zhang, H., & Timmermann, B. N. (2016). Anti-Inflammatory Effects of the Essential Oils of Ginger (Zingiber officinale Roscoe) in Experimental Rheumatoid Arthritis. PharmaNutrition, 4(3), 123–131. https://doi.org/10.1016/j.phanu.2016.02.004
- Oliveira, C. T., Lacerda, D. R., Zicker, M. C., Martins, L. B., Teixeira, M. M., de Araujo, R., & Ferreira, A. (2019). Ginger (Zingiber officinale Rosc.) Ameliorated Metabolic and Inflammatory Dysfunction Induced by High-Refined Carbohydrate-Containing Diet in Mice. Journal of medicinal food, 22(1), 38–45. https://doi.org/10.1089/jmf.2018.0062
- Lee, Y. R., & Shin, H. S. (2017). Effectiveness of Ginger Essential Oil on Postoperative Nausea and Vomiting in Abdominal Surgery Patients. Journal of alternative and complementary medicine (New York, N.Y.), 23(3), 196–200. https://doi.org/10.1089/acm.2015.0328
- Kiberd, M. B., Clarke, S. K., Chorney, J., d’Eon, B., & Wright, S. (2016). Aromatherapy for the treatment of PONV in children: a pilot RCT. BMC complementary and alternative medicine, 16(1), 450. https://doi.org/10.1186/s12906-016-1441-1
- Leelapornpisid, P., Wickett, R. R., Chansakaow, S., & Wongwattananukul, N. (2015). Potential of native Thai aromatic plant extracts in antiwrinkle body creams. Journal of cosmetic science, 66(4), 219–231.
- Komeh-Nkrumah, S. A., Nanjundaiah, S. M., Rajaiah, R., Yu, H., & Moudgil, K. D. (2012). Topical dermal application of essential oils attenuates the severity of adjuvant arthritis in Lewis rats. Phytotherapy research : PTR, 26(1), 54–59. https://doi.org/10.1002/ptr.3509
- Khodaie, L., & Sadeghpoor, O. (2015). Ginger from ancient times to the new outlook. Jundishapur journal of natural pharmaceutical products, 10(1), e18402. https://doi.org/10.17795/jjnpp-18402
- Nievergelt, A., Huonker, P., Schoop, R., Altmann, K. H., & Gertsch, J. (2010). Identification of serotonin 5-HT1A receptor partial agonists in ginger. Bioorganic & medicinal chemistry, 18(9), 3345–3351. https://doi.org/10.1016/j.bmc.2010.02.062
- Miao, Y., Sun, Y., Wang, W., Du, B., Xiao, S. E., Hu, Y., & Hu, Z. (2013). 6-Gingerol inhibits hair shaft growth in cultured human hair follicles and modulates hair growth in mice. PloS one, 8(2), e57226. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0057226