Olejek eteryczny Ravintsara - jakie są jego zalety?
Olejek eteryczny Ravintsara jest produktem otrzymywanym z drzewa kamforowego Madagaskaru (Cinnamomum camphora chemotype cineol). Szacuje się, że po raz pierwszy został wydobyty w 1775 roku przez chemika i farmaceutę Antoine’a Baumé. Jednak dopiero w ubiegłym stuleciu zaczęto doceniać jego właściwości lecznicze.
Dziś jest ceniony ze względu na właściwości kojące, przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Badanie opublikowane w czasopiśmie „Molecules” podaje, że ma on zastosowania kosmetyczne, przemysłowe i farmaceutyczne. Ponadto tradycyjnie był używany do celów duchowych i religijnych. Dowiedz się więcej na ten temat.
Olejek eteryczny Ravintsara – zastosowanie
Wbrew temu, co wielu myśli, ravintsara (Cinnamomum camphora chemotype cineole) nie pochodzi z wyspy Madagaskar. W rzeczywistości to drzewo kamforowe – członek rodziny Lauraceae – pochodzi z Azji, z krajów takich jak Indie, Chiny i Korea Południowa.
Jednak dane historyczne wskazują, że został wprowadzony na Madagaskarze w XVII wieku. Od tego czasu jego uprawa rozprzestrzeniła się i stała się popularna do tego stopnia, że była znana jako drzewo kamforowe Madagaskaru. Olejek eteryczny drzewa pozyskiwany jest głównie z jego liści.
Jego główne składniki to 1,8 cyneol, alfa-pinen i alfa-terpinen, które nadają mu właściwości antyseptyczne, przeciwwirusowe i przeciwutleniające. Ze względu na liczne zastosowania w medycynie alternatywnej niektórzy nazywają go „olejem, który leczy wszystko”. Czy jednak jest tak skuteczny, jak mówią? Przyjrzyjmy się bliżej jego potencjalnym korzyściom.
Przeczytaj również: Najlepsze olejki eteryczne na niepokój
Adiuwant przeciwko infekcjom
Jedna z głównych zalet olejku eterycznego ravintsara ma związek z jego potencjałem przeciwwirusowym. W szczególności jest stosowany jako adiuwant w celu zmniejszenia objawów grypy, przeziębienia i innych infekcji wirusowych dotykających górne drogi oddechowe. Jednak brakuje dowodów klinicznych na te efekty.
Mimo to badanie opublikowane w czasopiśmie Molecules wskazuje, że ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, które mogą być przydatne w przypadku infekcji skóry i płuc. W szczególności stwierdzono, że działa skutecznie przeciwko bakteriom Serratia marcescens oraz grzybom Aspergillus niger i Aspergillus fumigatus.
Może pomóc zmniejszyć ból i stan zapalny
W tradycyjnej medycynie ta odmiana olejku eterycznego jest stosowana między innymi jako środek na bóle mięśni, migrenę i ból neuropatyczny. Powód? Jego lotne związki rozluźniają układ nerwowy i wywołują uczucie ulgi. Dodatkowo działa przeciwzapalnie.
Badanie na zwierzętach opublikowane w Indian Journal of Pharmaceutical Sciences oceniło potencjał tego oleju w walce z migreną. Wynik pokazał, że składniki pomagają hamować produkcję tlenku azotu i neurogenną odpowiedź zapalną związaną z tą dolegliwością.
Tymczasem badania opublikowane w Journal of Ethnopharmacology potwierdzają jego działanie przeciwzapalne. Za tą właściwością stoi jeden z jego aktywnych związków, borneol. Uważa się, że może łagodzić stany zapalne skóry. Jednak potrzeba więcej badań, aby to potwierdzić.
Odprężanie i stymulacja pamięci
W aromaterapii olejek eteryczny ravintsara działa rozluźniając układ nerwowy i zmniejszając objawy stresu. W rzeczywistości, niepotwierdzone dowody wiążą jego stosowanie ze stymulacją koncentracji i pamięci. Jednak nie ma naukowych dowodów na to.
Środek owadobójczy
Jednym z najbardziej znanych zastosowań domowych tego olejku eterycznego jest środek owadobójczy. Tradycyjnie jest używany do odstraszania powszechnych owadów domowych, takich jak pchły, mrówki i roztocza.
Ponadto badanie opublikowane w International Journal of Molecular Sciences wykazało, że związki zawarte w tym oleju są naturalnym zasobem do zwalczania owadów, takich jak chrząszcz (Tribolium castaneum Herbst) i chrząszcz papierosowy (Lasioderma serricorne Fabricius), stosowanym w produktach komercyjnych.
Bezpieczeństwo i środki ostrożności podczas używania olejku ravintsara
Olejek eteryczny Ravintsara powinien być stosowany wyłącznie zewnętrznie, przez dyfuzor lub miejscowo, w połączeniu z olejem nośnikowym. Jego spożycie może być toksyczne. Objawy zatrucia obejmują zawroty głowy i nudności, bóle głowy, splątanie i drażliwość. Jest ogólnie uważany za bezpieczny dla większości ludzi. Należy jednak unikać w następujących przypadkach:
- Dzieci poniżej drugiego roku życia
- Otwarte rany
- Choroba wątroby
- Ciąża lub karmienie piersią
- Choroba Parkinsona lub epilepsja
W jaki sposób stosuje się olejek eteryczny ravintsara?
Olejek ten jest powszechnie stosowany w aromaterapii w dyfuzorze zapachowym. Nakłada się od 15 do 20 kropli produktu, samodzielnie lub w połączeniu z olejkami cytrusowymi, takimi jak cytrynowy, grejpfrutowy czy pomarańczowy. Aromat idealnie rozprowadza się w czasie około 30 minut. Jest to przydatne do łagodzenia objawów oddechowych i stresu. Jednak do stosowania miejscowego należy go łączyć z olejem nośnikowym (takim jak olej kokosowy, lawendowy, migdałowy lub oliwa z oliwek).
W szczególności cztery krople oleju dodaje się do łyżki stołowej (15 ml) wybranego oleju nośnikowego. Zwykle stosuje się to do obszarów takich jak szyja, nadgarstki i klatka piersiowa. Można go stosować 2 lub 3 razy dziennie. W przypadku bezsenności, stresu, niepokoju lub jakiegokolwiek zamieszania emocjonalnego można go łączyć z olejkiem lawendowym i olejem nośnikowym. Kluczem jest dodanie proporcji 5 kropli każdego olejku eterycznego na każde 15 mililitrów oleju nośnikowego.
Jeśli Twoim celem jest zmniejszenie dolegliwości mięśniowych lub stawów, wystarczy dodać pięć kropli produktu do łyżki olejku z arniki. Można to następnie zastosować, masując pożądane obszary.
Zobacz też: Olejki eteryczne – dlaczego są tak skuteczne?
O czym należy pamiętać o tym oleju
Olejek eteryczny Ravintsara jest stosowany w medycynie tradycyjnej ze względu na swoje właściwości immunomodulujące, przeciwutleniające, przeciwwirusowe i przeciwbólowe. Często wspomaga infekcje dróg oddechowych i skóry. Pomaga również złagodzić dolegliwości mięśniowe.
Jednak nie ma zbyt wielu dowodów potwierdzających te właściwości. Na razie badania prowadzono głównie in vitro i na zwierzętach. Dlatego sugeruje się rozważne stosowanie jako środka zaradczego do użytku zewnętrznego. Nie należy go również spożywać, ponieważ jest toksyczny.
To może Cię zainteresować ...