Olejek eteryczny Ravintsara - jakie są jego zalety?

Olejek eteryczny Ravintsara jest stosowany jako środek przeciwwirusowy, przeciwbólowy i rozluźniający. Czy istnieją naukowe dowody na jego właściwości? W tym artykule opowiemy Ci o tym wszystko.
Olejek eteryczny Ravintsara - jakie są jego zalety?
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Ostatnia aktualizacja: 21 października, 2022

Olejek eteryczny Ravintsara jest produktem otrzymywanym z drzewa kamforowego Madagaskaru (Cinnamomum camphora chemotype cineol). Szacuje się, że po raz pierwszy został wydobyty w 1775 roku przez chemika i farmaceutę Antoine’a Baumé. Jednak dopiero w ubiegłym stuleciu zaczęto doceniać jego właściwości lecznicze.

Dziś jest ceniony ze względu na właściwości kojące, przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Badanie opublikowane w czasopiśmie „Molecules” podaje, że ma on zastosowania kosmetyczne, przemysłowe i farmaceutyczne. Ponadto tradycyjnie był używany do celów duchowych i religijnych. Dowiedz się więcej na ten temat.

Olejek eteryczny Ravintsara – zastosowanie

Wbrew temu, co wielu myśli, ravintsara (Cinnamomum camphora chemotype cineole) nie pochodzi z wyspy Madagaskar. W rzeczywistości to drzewo kamforowe – członek rodziny Lauraceae – pochodzi z Azji, z krajów takich jak Indie, Chiny i Korea Południowa.

Jednak dane historyczne wskazują, że został wprowadzony na Madagaskarze w XVII wieku. Od tego czasu jego uprawa rozprzestrzeniła się i stała się popularna do tego stopnia, że była znana jako drzewo kamforowe Madagaskaru. Olejek eteryczny drzewa pozyskiwany jest głównie z jego liści.

Jego główne składniki to 1,8 cyneol, alfa-pinen i alfa-terpinen, które nadają mu właściwości antyseptyczne, przeciwwirusowe i przeciwutleniające. Ze względu na liczne zastosowania w medycynie alternatywnej niektórzy nazywają go „olejem, który  leczy wszystko”. Czy jednak jest tak skuteczny, jak mówią? Przyjrzyjmy się bliżej jego potencjalnym korzyściom.

Adiuwant przeciwko infekcjom

Jedna z głównych zalet olejku eterycznego ravintsara ma związek z jego potencjałem przeciwwirusowym. W szczególności jest stosowany jako adiuwant w celu zmniejszenia objawów grypy, przeziębienia i innych infekcji wirusowych dotykających górne drogi oddechowe. Jednak brakuje dowodów klinicznych na te efekty.

Mimo to badanie opublikowane w czasopiśmie Molecules wskazuje, że ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, które mogą być przydatne w przypadku infekcji skóry i płuc. W szczególności stwierdzono, że działa skutecznie przeciwko bakteriom Serratia marcescens oraz grzybom Aspergillus niger i Aspergillus fumigatus.

Kobieta z grypą
Tradycyjne stosowanie tego oleju na grypę i przeziębienie nie jest potwierdzone aktualnymi badaniami naukowymi.

Może pomóc zmniejszyć ból i stan zapalny

W tradycyjnej medycynie ta odmiana olejku eterycznego jest stosowana między innymi jako środek na bóle mięśni, migrenę i ból neuropatyczny. Powód? Jego lotne związki rozluźniają układ nerwowy i wywołują uczucie ulgi. Dodatkowo działa przeciwzapalnie.

Badanie na zwierzętach opublikowane w Indian Journal of Pharmaceutical Sciences oceniło potencjał tego oleju w walce z migreną. Wynik pokazał, że składniki pomagają hamować produkcję tlenku azotu i neurogenną odpowiedź zapalną związaną z tą dolegliwością.

Tymczasem badania opublikowane w Journal of Ethnopharmacology potwierdzają jego działanie przeciwzapalne. Za tą właściwością stoi jeden z jego aktywnych związków, borneol. Uważa się, że może łagodzić stany zapalne skóry. Jednak potrzeba więcej badań, aby to potwierdzić.

Odprężanie i stymulacja pamięci

W aromaterapii olejek eteryczny ravintsara działa rozluźniając układ nerwowy i zmniejszając objawy stresu. W rzeczywistości, niepotwierdzone dowody wiążą jego stosowanie ze stymulacją koncentracji i pamięci. Jednak nie ma naukowych dowodów na to.

Środek owadobójczy

Jednym z najbardziej znanych zastosowań domowych tego olejku eterycznego jest środek owadobójczy. Tradycyjnie jest używany do odstraszania powszechnych owadów domowych, takich jak pchły, mrówki i roztocza.

Ponadto badanie opublikowane w International Journal of Molecular Sciences wykazało, że związki zawarte w tym oleju są naturalnym zasobem do zwalczania owadów, takich jak chrząszcz (Tribolium castaneum Herbst) i chrząszcz papierosowy (Lasioderma serricorne Fabricius), stosowanym w produktach komercyjnych.

Bezpieczeństwo i środki ostrożności podczas używania olejku ravintsara

Olejek eteryczny Ravintsara powinien być stosowany wyłącznie zewnętrznie, przez dyfuzor lub miejscowo, w połączeniu z olejem nośnikowym. Jego spożycie może być toksyczne. Objawy zatrucia obejmują zawroty głowy i nudności, bóle głowy, splątanie i drażliwość. Jest ogólnie uważany za bezpieczny dla większości ludzi. Należy jednak unikać w następujących przypadkach:

  • Dzieci poniżej drugiego roku życia
  • Otwarte rany
  • Choroba wątroby
  • Ciąża lub karmienie piersią
  • Choroba Parkinsona lub epilepsja
Kobieta leży na chodniku
Padaczka jest przeciwwskazaniem do stosowania tego olejku ze względu na jego zdolność do zmiany funkcjonowania neuronów.

W jaki sposób stosuje się olejek eteryczny ravintsara?

Olejek ten jest powszechnie stosowany w aromaterapii w dyfuzorze zapachowym. Nakłada się od 15 do 20 kropli produktu, samodzielnie lub w połączeniu z olejkami cytrusowymi, takimi jak cytrynowy, grejpfrutowy czy pomarańczowy. Aromat idealnie rozprowadza się w czasie około 30 minut. Jest to przydatne do łagodzenia objawów oddechowych i stresu. Jednak do stosowania miejscowego należy go łączyć z olejem nośnikowym (takim jak olej kokosowy, lawendowy, migdałowy lub oliwa z oliwek).

W szczególności cztery krople oleju dodaje się do łyżki stołowej (15 ml) wybranego oleju nośnikowego. Zwykle stosuje się to do obszarów takich jak szyja, nadgarstki i klatka piersiowa. Można go stosować 2 lub 3 razy dziennie. W przypadku bezsenności, stresu, niepokoju lub jakiegokolwiek zamieszania emocjonalnego można go łączyć z olejkiem lawendowym i olejem nośnikowym. Kluczem jest dodanie proporcji 5 kropli każdego olejku eterycznego na każde 15 mililitrów oleju nośnikowego.

Jeśli Twoim celem jest zmniejszenie dolegliwości mięśniowych lub stawów, wystarczy dodać pięć kropli produktu do łyżki olejku z arniki. Można to następnie zastosować, masując pożądane obszary.

O czym należy pamiętać o tym oleju

Olejek eteryczny Ravintsara jest stosowany w medycynie tradycyjnej ze względu na swoje właściwości immunomodulujące, przeciwutleniające, przeciwwirusowe i przeciwbólowe. Często wspomaga infekcje dróg oddechowych i skóry. Pomaga również złagodzić dolegliwości mięśniowe.

Jednak nie ma zbyt wielu dowodów potwierdzających te właściwości. Na razie badania prowadzono głównie in vitro i na zwierzętach. Dlatego sugeruje się rozważne stosowanie jako środka zaradczego do użytku zewnętrznego. Nie należy go również spożywać, ponieważ jest toksyczny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lee SH, Kim DS, Park SH, Park H. Phytochemistry and Applications of Cinnamomum camphora Essential Oils. Molecules. 2022 Apr 22;27(9):2695. doi: 10.3390/molecules27092695. PMID: 35566046; PMCID: PMC9102863.
  • Shi, S., Wu, Q., Su, J., Li, C., Zhao, X., Xie, J., Gui, S., Su, Z., & Zeng, H. (2013). Composition analysis of volatile oils from flowers, leaves and branches ofCinnamomum camphorachvar.Borneolin china. In Journal of Essential Oil Research (Vol. 25, Issue 5, pp. 395–401). Informa UK Limited. https://doi.org/10.1080/10412905.2013.809323
  • Poudel DK, Rokaya A, Ojha PK, Timsina S, Satyal R, Dosoky NS, Satyal P, Setzer WN. The Chemical Profiling of Essential Oils from Different Tissues of Cinnamomum camphora L. and Their Antimicrobial Activities. Molecules. 2021 Aug 24;26(17):5132. doi: 10.3390/molecules26175132. PMID: 34500567; PMCID: PMC8434199.
  • FAN, L. & LIN, Q. & YANG, N. & CHEN, L.. (2020). Analgesic Effects of the Essential Oil from Cinnamomum camphora Against Nitroglycerin-induced Migraine in Mice. Indian Journal of Pharmaceutical Sciences. 82. 10.36468/pharmaceutical-sciences.634.
  • Xiao, S., Yu, H., Xie, Y., Guo, Y., Fan, J., & Yao, W. (2021). The anti-inflammatory potential of Cinnamomum camphora (L.) J.Presl essential oil in vitro and in vivo. In Journal of Ethnopharmacology (Vol. 267, p. 113516). Elsevier BV. https://doi.org/10.1016/j.jep.2020.113516
  • Jeannot, V., Roger, B., Chahboun, J., & Baret, P. (2007). Ravintsara (Cinnamomum camphora (L.) Presl.) essential oil and hydrolat in therapeutics. International Journal of Essential Oil Therapeutics, 1(1), 35–38.
  • Guo S, Geng Z, Zhang W, Liang J, Wang C, Deng Z, Du S. The Chemical Composition of Essential Oils from Cinnamomum camphora and Their Insecticidal Activity against the Stored Product Pests. Int J Mol Sci. 2016 Nov 4;17(11):1836. doi: 10.3390/ijms17111836. PMID: 27827929; PMCID: PMC5133837.
  • Xiao S, Yu H, Xie Y, Guo Y, Fan J, Yao W. Evaluation of the analgesic potential and safety of Cinnamomum camphora chvar. Borneol essential oil. Bioengineered. 2021 Dec;12(2):9860-9871. doi: 10.1080/21655979.2021.1996149. PMID: 34699310; PMCID: PMC8810075.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.