Olejek eteryczny Palmarosa: zastosowania, zalety i wskazówki
Olejek eteryczny Palmarosa to produkt pochodzący z rośliny znanej jako palmarosa cymbopogon martinii. Ta z kolei rośnie w dwóch odmianach zwanych „motia” i „sofia”, które różnią się zapachem.
Olej jest pozyskiwany z destylacji parowej suszonego zioła. Jest zwykle używany w przemyśle spożywczym jako środek aromatyzujący, ale jest również używany do celów kosmetycznych w produkcji perfum, olejków i mydeł.
Artykuł opublikowany w Journal of Pharmacy and Pharmacology wykazuje, że składnik ten jest powszechnie stosowany w medycynie ajurwedyjskiej do łagodzenia problemów skórnych i bólu pochodzenia nerwowego. Poza tym przypisuje się mu również inne właściwości. Dowiedz się więcej na ten temat.
Olejek eteryczny Palmarosa: charakterystyka i skład
Palmarosa to wiecznie zielona roślina należąca do rodziny Poaceae. Wbrew błędnym przekonaniom, nie jest związany z różami. Jego nazwa pochodzi od zapachu, który wydziela, przypominający zapach róży, ale z delikatnymi nutami cytrusowymi.
Olejek eteryczny charakteryzuje się tym, że jest jeszcze bardziej aromatyczny. Podobnie jak inne oleje, jego kolor waha się od ciemno do jasnożółtego. Jednak czasami miesza się go z olejkiem różanym, aby obniżyć jego koszt. W takim przypadku jego jakość ulega obniżeniu.
Natomiast jego czysta forma koncentruje substancje bioaktywne, które są związane z korzyściami dla skóry i zdrowia. Zgodnie z informacjami udostępnionymi w Journal of Essential Oil Research, jego głównymi składnikami aktywnymi są geraniol i octan geranylu, które nadają właściwości przeciwutleniające, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne i relaksujące.
Zastosowania i korzyści z olejku palmarosa
Olejek eteryczny Palmarosa nie jest produktem o cudownych właściwościach dla zdrowia czy urody. Podobnie jak inne naturalnie występujące substancje, może służyć jako uzupełnienie odnowy biologicznej. Zyskał popularność dzięki interesującym korzyściom, które zapewnia w zakresie pielęgnacji skóry i redukcji stresu. Zobaczmy, co mówi na ten temat nauka.
1. Chroni przed infekcjami
Ze względu na stężenie monoterpenu geraniolu, olejek palmarosa działa jako przeciwbakteryjny i przeciwutleniający olejek eteryczny. Jak sugerują badania udostępnione w Biocatalysis and Agricultural Biotechnology, może pomóc w walce z drobnoustrojami zakaźnymi, takimi jak bakterie S. aureus i E. coli .
Badania opisane w LWT-Food Science and Technology wskazują, że ten składnik jest również przydatny w zwalczaniu infekcji wywołanych przez grzyby. W szczególności wydaje się rozbijać błony komórek grzybów, co pomaga je wyeliminować.
2. Pomaga kontrolować całkowity cholesterol i chroni wątrobę
Chociaż potrzebne są bardziej rozstrzygające badania, badania w Biochemistry Research International wykazały, że wdychanie olejku palmarosa było pomocne w obniżeniu całkowitego cholesterolu u szczurów. Zaobserwowano również, że jego przeciwutleniacze zwalczają stres oksydacyjny i zapobiegają toksyczności wątroby.
Przeczytaj również: Olejek z drzewa sandałowego: korzyści, zastosowania i skutki uboczne
3. Działa jako neuroprotektor
W medycynie ajurwedyjskiej olejek ten stosowany jest jako ochraniacz układu nerwowego, dlatego jest klasyfikowany jako neuroprotekcyjny. W związku z tym badanie wskazuje, że olej ten ma pozytywny wpływ na zapobieganie chorobom, takim jak choroba Alzheimera i demencja.
Wykazano również, że jego uspokajające działanie jest skuteczne w epizodach lęku i depresji. W tych celach jest często stosowany w aromaterapii.
4. Olejek eteryczny palmarosa – zdrowy układ pokarmowy
Główny składnik aktywny olejku palmarosa, geraniol, ma pozytywny wpływ na zdrowie układu pokarmowego. Mówiąc dokładniej, pomaga hamować wzrost zakaźnych mikroorganizmów i chroni bakterie tworzące normalną mikrobiotę. Jak wykazały badania w International Journal of Molecular Sciences, działa również przeciwzapalnie w jelitach.
5. Pielęgnacja skóry
Najbardziej rozpowszechnione zastosowania tego olejku mają związek z kosmetykami. Ze względu na działanie przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne i przeciwutleniające wynikające z zawartości geraniolu, niektórzy twierdzą, że jest to dobre leczenie trądziku, wyprysków i innych niedoskonałości.
W rzeczywistości badanie udostępnione w Future Microbiology komentuje, że geraniol ma potencjał przeciwdrobnoustrojowy przeciwko bakteriom powodującym trądzik. Stwierdzono zatem, że miejscowo stosowany olejek palmarosa może pomóc w walce z tą chorobą skóry. Jednak wciąż potrzeba więcej dowodów na jego skuteczność.
Jeszcze przed wypróbowaniem go w tym celu dobrze jest zrobić mały test skórny. Powód? Ma właściwości komedogenne. Dlatego nałożony na niewrażliwą i skłonną do trądziku skórę może zwiększyć zatykanie i obecność zaskórników.
6. Poprawia wygląd włosów
Literatura popularna sugeruje, że ten rodzaj olejku poprawia wygląd suchych włosów. Chociaż nie ma dowodów na takie zastosowanie, jego aplikacja od środka włosów do końcówek może być pomocna w przypadku rozdwojonych końcówek, odwodnienia i puszenia się.
Niektórzy wmasowują go w skórę głowy, aby promować zdrowy wzrost włosów. Jednak jest tak samo jak ze skórą. U osób z tendencją do nadmiernego przetłuszczania się może to przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Zawsze najlepiej przetestować to wcześniej.
7. Olejek eteryczny Palmarosa a przedwczesne starzenie się
Stres oksydacyjny często wiąże się z oznakami przedwczesnego starzenia. Jednak przeciwutleniacze pomagają przeciwdziałać tym efektom. W przypadku olejku eterycznego z palmarosa badanie wyszczególnia pozytywne wyniki na fibroblastach poprzez zwiększenie produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego.
Tak więc olej ten wydaje się być przydatny w zapobieganiu starzeniu się i gojeniu się ran. Na razie jednak potrzebne są bardziej kompletne badania, aby to potwierdzić.
8. Może służyć jako środek odstraszający owady
Olejek eteryczny z palmarosa od lat jest wymieniany jako naturalny środek odstraszający owady. W rzeczywistości badanie udostępnione za pośrednictwem Acta Tropica wykazało, że zapewnia 100% ochronę przed komarami w okresie do 12 godzin.
Bezpieczne stosowanie olejku palmarosa
Pomimo interesujących właściwości olejek ten może powodować niepożądane reakcje, zwłaszcza gdy jest stosowany w czystej postaci lub na wrażliwą skórę.
Przede wszystkim należy pamiętać, że naturalne produkty nie zawsze są najlepsze dla skóry. Dlatego najlepiej wybierać te, które są opracowane i przetestowane dermatologicznie. Ponadto, gdy stosujesz je miejscowo, zawsze dobrze jest rozcieńczyć je olejem nośnikowym lub wodą.
Ani ten, ani inne olejki eteryczne nie nadają się do spożycia.
W przypadku ciąży, epilepsji, uszkodzenia wątroby lub jakiejkolwiek poważnej choroby, przed wypróbowaniem tego rodzaju olejku najlepiej skonsultować się z lekarzem lub specjalistą od aromaterapii. To samo dotyczy osób zażywających leki.
Jak stosować olejek palmarosa?
Obecnie olejek palmarosa jest obecny w wielu produktach kosmetycznych. Jest to najlepsza opcja, aby skorzystać z jego zalet dla skóry, ponieważ kosmetyki mają bezpieczne formuły.
Produkt jest również dostępny w postaci nierozcieńczonej, ale nie zaleca się stosowania go bezpośrednio na skórę, ponieważ może podrażniać. Jeśli kupisz tę prezentację, pamiętaj, aby rozcieńczyć ją w proporcji 3 kropli na łyżkę stołową oleju nośnikowego (15 gramów).
Aby skorzystać z dobrodziejstw jego zapachu, można go umieścić w dyfuzorze (normalnym lub elektrycznym) lub w butelce z trzcinowymi prętami dyfuzora. Inną opcją jest zmieszanie go w butelce ze spryskiwaczem z wodą, aby spryskać go w pokoju lub na poduszce.
W aromaterapii olej ten stosuje się w celu zmniejszenia stresu i złagodzenia objawów lękowych.Przepisy DIY z olejkiem palmarosa
Jedną z najbardziej cenionych cech olejku palmarosa jest jego wszechstronność. Dopóki jest używany w niewielkich ilościach, może być dodany do wielu przepisów DIY jako zapach do domu, odstraszający owady lub pomagający się zrelaksować.
Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się niektórym przepisom DIY z tym olejem.
Zapach domowy z olejkiem eterycznym Palmarosa
Połączenie olejku eterycznego z palmarosa z olejkiem grejpfrutowym i olejkiem lawendowym jest idealne do napełniania butelek z dyfuzorami z trzciny cukrowej. Gdy już uzyskasz mieszankę, możesz umieścić ją w łazience, salonie lub dowolnej przestrzeni, w której chcesz wzmocnić zapach.
Składniki
- 3 krople olejku palmarosa
- 4 krople olejku lawendowego
- 3 krople olejku grejpfrutowego
- 2 łyżki wybranego oleju nośnego (kokosowy, oliwkowy, migdałowy itp.)
Instrukcje
- Wszystkie olejki dobrze wymieszaj i włóż do dyfuzora z trzciny.
- Umieść go w strategicznym miejscu, aby rozproszyć jego aromat.
- Od czasu do czasu obracaj stroiki, aby wzmocnić dyfuzję.
Domowy środek odstraszający owady
Jeśli Twoim celem jest uniknięcie ukąszeń komarów lub innych owadów, warto przygotować następujący naturalny repelent. Pamiętaj, aby dobrze rozcieńczyć olejki eteryczne.
Składniki
- 3 krople olejku palmarosa
- 2 krople olejku cytronelowego
- 2 krople olejku z trawy cytrynowej
- 2 łyżki wybranego oleju nośnikowego (takiego jak olej jojoba, migdałowy, kokosowy lub z awokado)
- Woda (100 mililitrów)
Instrukcje
- Dobrze wymieszaj olejki eteryczne z olejem nośnikowym.
- Następnie wlej wodę do butelki z rozpylaczem i dodaj olejki.
- Teraz możesz spryskać skórę i wmasować do wchłonięcia.
- Powtarzaj co 2 godziny, jeśli jesteś na zewnątrz.
Relaksująca kąpiel
Relaksująca kąpiel z mieszanką olejków może przyczynić się do złagodzenia stresu i niepokoju. Wdychanie ich aromatów ma działanie uspokajające, które pomaga złagodzić napięcie i związane z nimi dolegliwości.
Składniki
- 5 kropli olejku palmarosa
- 4 krople olejku z mięty zielonej
- 5 kropli olejku geranium
- 2 łyżki oleju przewoźnika
Instrukcje
- Połącz wszystkie olejki i dodaj je do wanny z ciepłą wodą.
- Weź relaksującą kąpiel.
O czym należy pamiętać o olejku palmarosa
Dzięki zawartości aktywnych związków przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych i przeciwutleniających olejek eteryczny z palmarosa jest uważany za dobre uzupełnienie sesji pielęgnacji skóry i aromaterapii. Mimo to należy go stosować ostrożnie i zawsze rozcieńczać lub rozpylać za pomocą dyfuzora.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Murbach Teles Andrade BF, Conti BJ, Santiago KB, Fernandes Júnior A, Sforcin JM. Cymbopogon martinii essential oil and geraniol at noncytotoxic concentrations exerted immunomodulatory/anti-inflammatory effects in human monocytes. J Pharm Pharmacol. 2014 Oct;66(10):1491-6. doi: 10.1111/jphp.12278. Epub 2014 Jun 16. PMID: 24934659.
- Sarma, P. C., Baruah, P., Pathak, M. G., & Kanjilal, P. B. (1998). Comparision of the Major Components of the Oils of Eight Selections ofCymbopogon martinii(Roxb.) Wats. var.martinii. In Journal of Essential Oil Research (Vol. 10, Issue 6, pp. 673–674). Informa UK Limited. https://doi.org/10.1080/10412905.1998.9701006
-
Jummes, B., Sganzerla, W. G., da Rosa, C. G., Noronha, C. M., Nunes, M. R., Bertoldi, F. C., & Barreto, P. L. M. (2020). Antioxidant and antimicrobial poly-ε-caprolactone nanoparticles loaded with Cymbopogon martinii essential oil. In Biocatalysis and Agricultural Biotechnology (Vol. 23, p. 101499). Elsevier BV. https://doi.org/10.1016/j.bcab.2020.101499
- da Rocha Neto, A. C., Navarro, B. B., Canton, L., Maraschin, M., & Di Piero, R. M. (2019). Antifungal activity of palmarosa (Cymbopogon martinii), tea tree (Melaleuca alternifolia) and star anise (Illicium verum) essential oils against Penicillium expansum and their mechanisms of action. In LWT (Vol. 105, pp. 385–392). Elsevier BV. https://doi.org/10.1016/j.lwt.2019.02.060
- Andrade BF, Braga CP, Dos Santos KC, et al. Effect of Inhaling Cymbopogon martinii Essential Oil and Geraniol on Serum Biochemistry Parameters and Oxidative Stress in Rats. Biochem Res Int. 2014;2014:493183. doi:10.1155/2014/493183
- Ayaz M, Sadiq A, Junaid M, Ullah F, Subhan F, Ahmed J. Neuroprotective and Anti-Aging Potentials of Essential Oils from Aromatic and Medicinal Plants. Front Aging Neurosci. 2017;9:168. Published 2017 May 30. doi:10.3389/fnagi.2017.00168
- Zahra, Aliya Azkia et al. “Review of the Chemical Properties, Pharmacological Properties, and Development Studies of Cymbopogon sp.” (2020).
- Promila. “A review on the medicinal and aromatic Plant-Cymbopogon martinii (Roxb.) Watson (Palmarosa).” International Journal of Chemical Studies 6 (2018): 1311-1315.
- Spisni E, Petrocelli G, Imbesi V, et al. Antioxidant, Anti-Inflammatory, and Microbial-Modulating Activities of Essential Oils: Implications in Colonic Pathophysiology. Int J Mol Sci. 2020;21(11):4152. Published 2020 Jun 10. doi:10.3390/ijms21114152
- Murbach Teles Andrade BF, Nunes Barbosa L, Bérgamo Alves FC, Pereira Marques AF, Albano M, Mores Rall VL, Brüggemann H, Fernandes Júnior A. The impact of Cymbopogon martinii essential oil on Cutibacterium (formerly Propionibacterium) acnes strains and its interaction with keratinocytes. J Pharm Pharmacol. 2018 Dec;70(12):1688-1699. doi: 10.1111/jphp.13011. Epub 2018 Sep 13. PMID: 30277563.
- Mahant S, Sahajpal NS, Nanda S. Insights into the mechanism of Cymbopogan martinii essential oil in topical therapy of acne vulgaris. Future Microbiol. 2021 Oct;16:1181-1193. doi: 10.2217/fmb-2021-0039. Epub 2021 Oct 7. PMID: 34615379.
-
Oliveira, C. R., Bella, L. M., Duarte, M. C., & Vieira, R. de P. (2021). Brazilian essential oil of Cymbopogon martini (Poaceae): positive effects on inflammation-induced human fibroblasts and skin aging. In Revista Fitos (Vol. 15, Issue 4, pp. 444–455). Fiocruz – Instituto de Tecnologia em Farmacos. https://doi.org/10.32712/2446-4775.2021.1127
-
da Silva, M. R. M., & Ricci-Júnior, E. (2020). An approach to natural insect repellent formulations: from basic research to technological development. In Acta Tropica (Vol. 212, p. 105419). Elsevier BV. https://doi.org/10.1016/j.actatropica.2020.105419