Olejek cytronelowy i jego korzyści dla zdrowia

Olejek cytronelowy i jego korzyści dla zdrowia
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Olejek cytronelowy znany jest ze swojej naturalnej zdolności do odstraszania owadów. Jednak oprócz tego ma też inne ciekawe zastosowania. Odkryj je z nami w dzisiejszym artykule.

Korzyści, jakie ma olejek cytronelowy, są przedmiotem badań od wielu lat. Dlatego udało się odkryć, że ma korzystny wpływ na niektóre infekcje i problemy skórne. Niektórzy nawet sugerują, że pomaga w walce z nadwagą, dyskomfortem w przewodzie pokarmowym i siniakami. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?

Na początek należy pamiętać, że ten produkt jest uzyskiwany z destylacji rośliny azjatyckiej, która należy do rodziny Cymbopogon. Znany jest również jako „balsam cytrynowy” ze względu na charakterystyczny, kwiatowy aromat cytrusowy. Roślina może mierzyć do półtora metra i wyróżnia się żebrowanymi zielonymi liśćmi.

Olejek cytronelowy i jego poparte naukowo korzyści dla zdrowia

Badanie opublikowane przez Current Drug Discovery Technologies podkreśla potencjał terapeutyczny olejku cytronelowego. W szczególności zwraca uwagę, że zawiera składniki takie jak cytronellal, cytronellol i geraniol, które dają mu działanie przeciwutleniające, przeciwdrobnoustrojowe i lecznicze.

Obecnie jest to produkt szeroko stosowany jako naturalny środek odstraszający owady, ponieważ Agencja Ochrony Środowiska (EPA) uznaje, że jest skuteczny i nietoksyczny. Jednak poza tym może stosować go również w innych przypadkach. Spójrzmy na niektóre przykłady poparte naukowo.

Środek odstraszający owady

To nie przypadek, że jedną z najważniejszych zalet olejku cytronelowego jest jego zastosowanie jako środka odstraszającego owady. Badania przeprowadzone w tym zakresie gwarantują, że może on pomóc w zapobieganiu ukąszeniom komarów.

W przeglądzie opublikowanym w Tropical Medicine & International Health stwierdzono, że eteryczny olejek cytronelowy w połączeniu z waniliną (związkiem organicznym ziaren wanilii) zapewnia działanie ochronne przeciwko komarom, które utrzymuje się nawet przez trzy godziny.

Komar na skórze
Jednym z najbardziej rozpowszechnionych zastosowań cytronelli jest jej użycie jako środek odstraszający komary

Środek przeciwgrzybiczy

W ostatnich badaniach, takich jak te opublikowane w czasopiśmie Applied Microbiology and Biotechnology, stwierdzono, że olejek cytronelowy ma działanie przeciwgrzybicze. Innymi słowy, może pomóc osłabić lub wyeliminować niektóre rodzaje grzybów, które powodują problemy zdrowotne, takie jak Aspergillus niger.

Ten mikroorganizm jest częstą przyczyną infekcji układu oddechowego, szczególnie u pacjentów z osłabionym układem odpornościowym. W badaniu olej cytronelowy pomógł zniszczyć ścianę komórkową grzyba i zwalczać mikroorganizmy w komórce. Dlatego naukowcy ustalili, że może on służyć jako naturalny i ekologiczny środek grzybobójczy.

Na razie potrzebne są jednak dalsze badania. Należy zauważyć, że w 2016 r. badanie opublikowane w czasopiśmie medycznym Acta Odontologica Scandinavica wykazało również, że ten produkt może być przydatny w walce z grzybami, takim jak Candida albicans.

Gojenie się ran

Inną znaną zaletą olejku cytronelowego jest to, że wspomaga gojenie się ran na skórze. Jest nawet zalecany pacjentom z neuropatią cukrzycową, u których rany goją się z trudnością. W wyniku badań opublikowanych w Frontiers in Pharmacology stwierdzono, że olejek ten może przyspieszyć gojenie się ran.

Naukowcy zauważyli, że miał on w szczególności interesujący wpływ na gojenie się ran zakażonych Candida u myszy z cukrzycą. Doszli do wniosku, że jest to produkt o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwzapalnym.

Utrata wagi

Sam olejek cytronelowy nie jest cudowną formułą odchudzającą. Uważa się jednak, że może być dodatkową pomocą dla osób próbujących zrzucić zbędne. Badanie opublikowane w czasopiśmie Nutrients wykazało, że wdychanie olejku cytronelowego zmniejsza lęk związany z napadami kompulsywnego jedzenia, a tym samym pomaga zapanować nad wagą.

Kobieta z blizną
Kolejne interesujące zastosowanie tego olejku wiąże się z jej właściwościami gojącymi.

Olejek cytronelowy – dodatkowe zalety

Olejek cytronelowy jest również stosowany w aromaterapii do innych celów terapeutycznych. Jednak wiele z tych aplikacji wciąż nie jest potwierdzonych odpowiednimi badaniami. W każdym razie niepotwierdzone dane sugerują, że może on służyć jako uzupełnienie leczenia w przypadku niektórych problemów. Na przykład:

 • Skurcze żołądka i nerwica żołądka.
 • Ból reumatyczny, taki jak ten spowodowany zapaleniem stawów.
 • Bóle mięśni.
 • Napięcie głowy i migrena.
 • Nadmierna potliwość.
 • Zmęczenie i stres.

Sposób stosowania jest różny w zależności od korzyści, które chcesz uzyskać. Jako środek odstraszający zaleca się użycie od 10 do 15 kropli na każde 30 ml wody. Można go również umieścić w dyfuzorze, aby rozproszyć jego aromat w powietrzu.

15 kropli można połączyć z 30 ml kremu do ciała lub olejku nośnikowego (kokosowego, oliwkowego lub jojoba), aby użyć go do masażu. Odważysz się spróbować?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Sharma, R., Rao, R., Kumar, S., Mahant, S., & Khatkar, S. (2018). Therapeutic Potential of Citronella Essential Oil: A Review. Current Drug Discovery Technologies, 16(4), 330–339. https://doi.org/10.2174/1570163815666180718095041
 • Kongkaew, C., Sakunrag, I., Chaiyakunapruk, N., & Tawatsin, A. (2011). Effectiveness of citronella preparations in preventing mosquito bites: Systematic review of controlled laboratory experimental studies. Tropical Medicine and International Health16(7), 802–810. https://doi.org/10.1111/j.1365-3156.2011.02781.x
 • Li, W. R., Shi, Q. S., Ouyang, Y. S., Chen, Y. B., & Duan, S. S. (2013). Antifungal effects of citronella oil against Aspergillus niger ATCC 16404. Applied Microbiology and Biotechnology97(16), 7483–7492. https://doi.org/10.1007/s00253-012-4460-y
 • de Almeida, L. de F. D., de Paula, J. F., de Almeida, R. V. D., Williams, D. W., Hebling, J., & Cavalcanti, Y. W. (2016). Efficacy of citronella and cinnamon essential oils on Candida albicans biofilms. Acta Odontologica Scandinavica74(5), 393–398. https://doi.org/10.3109/00016357.2016.1166261
 • Kandimalla R, Kalita S, Choudhury B, Dash S, Kalita K, Kotoky J. Chemical Composition and Anti-Candidiasis Mediated Wound Healing Property of Cymbopogon nardus Essential Oil on Chronic Diabetic Wounds. Front Pharmacol. 2016;7:198. Published 2016 Jun 30. doi:10.3389/fphar.2016.00198

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.