Olejek copaiba: stosowanie, korzyści i przeciwwskazania
Olejek copaiba jest wykorzystywany w medycynie tradycyjnej z powodu jego właściwości przeciwbólowych, przeciwzapalnych i bakteriobójczych. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat jego działania? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj dzisiejszy artykuł!
Czy chcesz dowiedzieć się jak działa olejek copaiba?
Copaiba to drzewo, które rośnie w dorzeczu Amazonki i może osiągać 19 metrów wysokości. Należy do gatunku Copaifera officinalis, popularnego ze względu na wytwarzanie oleju lub żywicy, które pozyskuje się dzięki wywierceniu otworu w pniu, włożeniu rurki i pozwoleniu, by jego zawartość zaczęła wypływać.
Już w czasach starożytnych żywicy pozyskanej z tego drzewa używano w celach medycznych, ponieważ osoby zamieszkujące miejsca porastane przez te drzewa przypisują im liczne właściwości. Uważa się, że żywica zmniejsza ból, chroni przed infekcjami i poprawia proces leczenia.
Czym jest olejek copaiba?
Olejek copaiba pozyskuje się z żywicy drzew o tej samej nazwie. Ponieważ drzewa tego rodzaju produkują olejek w sposób naturalny, proces jego pozyskiwania polega na wykonaniu nacięcia w pniu, przefiltrowania jego zawartości i uzdatniania jej, póki nie uda się uzyskać słodko pachnącego, drzewnego olejku.
Zebrane dane wskazują, że po raz pierwszy właściwości tego balsamu zostały wykorzystane przez Indian zamieszkujących dorzecze Amazonki. Mieści się ono na obszarze takich krajów jak Brazylia, Kolumbia, Peru i Wenezuela. Ze względu na jego przydatność w leczeniu różnych schorzeń, zawędrował do Europy w XVII wieku.
W dzisiejszych czasach olejek ten znajduje się na listach składników licznych produktów do higieny osobistej i pielęgnacji skóry. Poza tym zarówno żywica, jak i olejek są wykorzystywane w naturalnych preparatach farmaceutycznych, takich jak diuretyki czy leki na kaszel.
Ważne składniki
Do głównych składników olejku copaiba zaliczamy:
- Copaene lub α-Copaene
- Cadinene lub δ-Cadinene
- Γ-Cadinene
- Cedrol
Przeczytaj również: Olejki eteryczne w leczeniu neuropatii u osób z cukrzycą
Główne sposoby wykorzystania olejku copaiba i korzyści płynące z jego stosowania
Olejek ten jest również wykorzystywany w medycynie ludowej jako afrodyzjak. W dalszej części artykułu przeanalizujemy szczegółowo przebadane naukowo korzyści płynące z jego stosowania.
1. Działanie przeciwzapalne
Przewlekły stan zapalny stanowi przyczynę licznych chorób. Na szczęście olejek copaiba wykazuje znaczące właściwości przeciwzapalne.
W badaniu przeprowadzonym na gryzoniach ze stwardnieniem rozsianym (MS) składnik ten pomógł zmniejszyć produkcję molekuł związanych ze stanem zapalnym. Poza tym okazał się przydatny w hamowaniu aktywności wolnych rodników związanych ze stresem oksydacyjnym.
Poza tym badanie przeprowadzone na szczurach ze zmianami chorobowymi języka wykazało, że olejek żywiczny pomagał zmniejszyć liczbę komórek opornościowych, które wywołują stan zapalny.
I w końcu, badanie przeprowadzone na gryzoniach z zapaleniem okrężnicy wykazało, że produkt ten może zmniejszać stan zapalny, chociaż nie wpływa na uszkodzenia jelita. Póki co należy przeprowadzić więcej badań, aby potwierdzić, czy takie działania występują również u ludzi.
2. Działanie przeciwbakteryjne
Badania opublikowane w International Journal of Pharmaceutical Compounding wykazały, że nawet w niskich stężeniach olejek copaiba może hamować namnażanie się bakterii. W badaniu sprawdzano wpływ olejku na bakterie golden staphylococcus, które wywoływały infekcje skóry i rany.
Z kolei w badaniu opublikowanym w The Open Dentistry Journal okazało się, że żel z tego olejku był w stanie zwalczać wszystkie rodzaje bakterii paciorkowcowatych, które znajdują się na zębach. Jednak nadal należy przeprowadzić więcej badań, aby udowodnić te właściwości.
3. Ma działanie przeciwbólowe
Badanie opublikowane w Complementary Therapies in Clinical Practice wykazało, że masaż z wykorzystaniem olejku połączonego z Deep Blue może okazać się bardziej skuteczny w zmniejszaniu bólu związanego z zapaleniem stawów niż masaż z wykorzystaniem oleju kokosowego. Może również zwiększać siłę i zręczność palców.
4. Pomaga zwalczać leiszmaniozę
Leiszmanioza to infekcja przekazywana przez ugryzienie zakażonego komara. Ogólnie rzecz biorąc, kiedy infekcja pojawia się na skórze, występują zazwyczaj zmiany chorobowe i wrzody.
Jednak badania przeprowadzone na gryzoniach z leiszmaniozą skórną wykazały, że doustne i miejscowe stosowanie olejku pomaga zmniejszać zmiany skórne. Eksperci uważają, że dzieje się tak, ponieważ może atakować błony komórkowe pasożytów Leishmania.
5. Olejek cobaiba poprawia stan skóry z trądzikiem
Właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne tego olejku zdają się wspomagać walkę z trądzikiem. W badaniu opublikowanym w magazynie Alternative Medicine Review wykazano znaczącą poprawę stanu obszarów zajętych trądzikiem u osób biorących udział w badaniu, który były leczone roztworem olejku copaiba o stężeniu 1%.
Z kolei dane pochodzące z niepotwierdzonych źródeł wykazały, że olejek ten pomaga również rozjaśniać skórę. W tym celu wystarczy dodać kropelkę olejku eterycznego do kremu do twarzy lub toniku.
6. Pomaga zadbać o zdrowie wątroby
Zgodnie z badaniem, które ukazało się w Acta Cirúrgica Brasileira, olejek copaiba może zmniejszać uszkodzenia wątroby wywoływane przez powszechnie używane środki przeciwbólowe, takie jak paracetamol.
Naukowcy odkryli, że takie działanie pojawia się za każdym razem, gdy używa się tego olejku w celach prewencyjnych, czyli przed podaniem leku przeciwbólowego.
Jeśli olejek będzie podawany po przyjęciu leku, jego działania nie są aż tak korzystne. Okazuje się, że prowadzi to do podniesienia poziomu bilirubiny w wątrobie. Należy przeprowadzić dalsze badania, aby potwierdzić to działanie.
7. Olejek copaiba jako środek przeciwbólowy
Jedno z tradycyjnych zastosowań tego naturalnego produktu wiąże się ze spadkiem poziomu stresu. Przypisuje mu się zwłaszcza działanie uspokajające, szczególnie jeśli będzie się go stosować podczas masażu. Doskonale nadaje się do rozluźnienia po męczącym dniu lub przed pójściem spać.
Ryzyko i środki ostrożności związane ze stosowaniem olejku copaiba
Eksperci uznają olejek copaiba za bezpieczny, jeśli tylko jest stosowany w niedużych dawkach. Badanie opublikowane w International Journal of Molecular Sciences wykazało, że spożywanie dużych ilości tego olejku może wywoływać problemy ze strony układu pokarmowego, takie jak mdłości, wymioty i biegunka.
Jednocześnie nie powinno się spożywać olejku bezpośrednio i zachować ostrożność podczas nakładania go na skórę. Ogólnie rzecz biorąc, olejki eteryczne są dostępne w bardzo silnie skoncentrowanych postaciach, dlatego trzeba je koniecznie rozcieńczyć.
Warto również przeprowadzić próbę, aby upewnić się, że olejek nie wywoła działań niepożądanych. W tym celu nałóż odrobinę rozcieńczonego olejku i zostaw go na co najmniej 24 godziny. Jeśli nie pojawi się żadna reakcja, można uznać go za bezpieczny.
Jednak jeśli będziesz używać tego olejku podczas sesji aromaterapeutycznych, nie możesz robić tego w obecności dzieci, zwierząt lub kobiet w ciąży, ponieważ niektóre z olejków eterycznych mogą na nie wpływać w niekorzystny sposób.
I w końcu eksperci uważają, że lit może wchodzić w niekorzystne reakcje z olejkiem copaiba. Dlatego też osoby, które przyjmują lub przyjmowały lit lub leki zawierające lit, muszą zasięgnąć porady lekarza przed rozpoczęciem stosowania tego olejku.
Jak można wykorzystywać olejek copaiba?
Olejek copaiba jest często wykorzystywany jako dodatek do żywności. Dodaje się go w niewielkich ilościach do żywności i napojów, aby zmienić ich aromat. Dodatkowo jest również wykorzystywany jako terapia miejscowa do zmniejszania stanów zapalnych, bólu i blizn.
W tym celu należy zmieszać olejek eteryczny z olejem bazowym, takim jak olej z awokado, olej migdałowy lub olej kokosowy. Wystarczy dodać od 3 do 5 kropli olejku eterycznego copaiba na 30 mililitrów oleju bazowego. Następnie można nakładać go w postaci kompresów, masażu, kremu lub balsamu.
Dowiedz się również: Olej moringa – dowiedz się czegoś więcej na jego temat!
Olejek copaiba oil: naturalny środek przeciwzapalny i środek zmniejszający ból
Copaiba, której nazwa naukowa brzmi Copaifera officinalis, to drzewo rosnące w dorzeczu Amazonki, które wytwarza żywicę lub balsam. Można je wydobyć dokonując nacięcia na pniu.
Dzięki obróbce żywicy pozyskujemy olejek copaiba. Niepotwierdzone dane i niektóre badania wykazały jego właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwbakteryjne. Jednak aby je udowodnić, należy przeprowadzić dalsze badania.
Póki co, należy stosować go jedynie okazjonalnie, jako środek wspomagający określone objawy o niewielkim natężeniu. Nie jest w stanie zastąpić właściwego leczenia i należy zachować odpowiednie środki ostrożności podczas jego stosowania, zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży, karmiących piersią lub osób cierpiących na różne choroby.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- da Silva AG, Puziol Pde F, Leitao RN, Gomes TR, Scherer R, Martins ML, Cavalcanti AS, Cavalcanti LC. Application of the essential oil from copaiba (Copaifera langsdori Desf.) for acne vulgaris: a double-blind, placebo-controlled clinical trial. Altern Med Rev. 2012 Mar;17(1):69-75. PMID: 22502624.
- Dias, D. S., Fontes, L. B., Crotti, A. E., Aarestrup, B. J., Aarestrup, F. M., da Silva Filho, A. A., & Corrêa, J. O. (2014). Copaiba oil suppresses inflammatory cytokines in splenocytes of C57Bl/6 mice induced with experimental autoimmune encephalomyelitis (EAE). Molecules (Basel, Switzerland), 19(8), 12814–12826. https://doi.org/10.3390/molecules190812814
- Teixeira, F. B., de Brito Silva, R., Lameira, O. A., Webber, L. P., D’Almeida Couto, R. S., Martins, M. D., & Lima, R. R. (2017). Copaiba oil-resin (Copaifera reticulata Ducke) modulates the inflammation in a model of injury to rats’ tongues. BMC complementary and alternative medicine, 17(1), 313. https://doi.org/10.1186/s12906-017-1820-2
- Barbosa, M., Vicentini, F. A., Castro-Ghizoni, C. V., Lameira, O. A., Sa-Nakanishi, A. B., Bracht, L., Peralta, R. M., Natali, M., Bracht, A., & Comar, J. F. (2018). Copaiba Oil Decreases Oxidative Stress and Inflammation But not Colon Damage in Rats with TNBS-Induced Colitis. Endocrine, metabolic & immune disorders drug targets, 18(3), 268–280. https://doi.org/10.2174/1871530318666180215102029
- Guimarães, A. L., Cunha, E. A., Matias, F. O., Garcia, P. G., Danopoulos, P., Swikidisa, R., Pinheiro, V. A., & Nogueira, R. J. (2016). Antimicrobial Activity of Copaiba (Copaifera officinalis) and Pracaxi (Pentaclethra macroloba) Oils against Staphylococcus Aureus: Importance in Compounding for Wound Care. International journal of pharmaceutical compounding, 20(1), 58–62.
- Simões, C. A., Conde, N. C., Venâncio, G. N., Milério, P. S., Bandeira, M. F., & da Veiga Júnior, V. F. (2016). Antibacterial Activity of Copaiba Oil Gel on Dental Biofilm. The open dentistry journal, 10, 188–195. https://doi.org/10.2174/1874210601610010188
- Bahr, T., Allred, K., Martinez, D., Rodriguez, D., & Winterton, P. (2018). Effects of a massage-like essential oil application procedure using Copaiba and Deep Blue oils in individuals with hand arthritis. Complementary therapies in clinical practice, 33, 170–176. https://doi.org/10.1016/j.ctcp.2018.10.004
- dos Santos, A. O., Costa, M. A., Ueda-Nakamura, T., Dias-Filho, B. P., da Veiga-Júnior, V. F., de Souza Lima, M. M., & Nakamura, C. V. (2011). Leishmania amazonensis: effects of oral treatment with copaiba oil in mice. Experimental parasitology, 129(2), 145–151. https://doi.org/10.1016/j.exppara.2011.06.016
- da Silva, A. G., Puziol, P., Leitao, R. N., Gomes, T. R., Scherer, R., Martins, M. L., Cavalcanti, A. S., & Cavalcanti, L. C. (2012). Application of the essential oil from copaiba (Copaifera langsdori Desf.) for acne vulgaris: a double-blind, placebo-controlled clinical trial. Alternative medicine review : a journal of clinical therapeutic, 17(1), 69–75.
- Teixeira, R. K., Yamaki, V. N., Yasojima, E. Y., & Brito, M. V. (2013). Effect of copaiba oil in hepatic damage induced by acetaminophen in rats. Acta cirurgica brasileira, 28(7), 526–530. https://doi.org/10.1590/s0102-86502013000700008
- da Trindade, R., da Silva, J. K., & Setzer, W. N. (2018). Copaifera of the Neotropics: A Review of the Phytochemistry and Pharmacology. International journal of molecular sciences, 19(5), 1511. https://doi.org/10.3390/ijms19051511