Oleje nośnikowe dla olejków eterycznych - 10 najlepszych

Olejki nośnikowe umożliwiają bezpieczne stosowanie olejków eterycznych. Jakie są najlepsze opcje? Oto niektóre z nich.
Oleje nośnikowe dla olejków eterycznych - 10 najlepszych
Franciele Rohor de Souza

Napisane i zweryfikowane przez farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Ostatnia aktualizacja: 21 lutego, 2023

Jeśli chodzi o wykorzystanie właściwości olejków eterycznych, jednym ze wskazań jest rozcieńczanie ich. Służą do tego różnego rodzaju oleje nośnikowe. Są to produkty oleiste pochodzenia roślinnego, których skład nawilża skórę i zapobiega pojawianiu się niepożądanych reakcji, takich jak podrażnienie, swędzenie czy suchość.

Jak wyjaśnia publikacja w International Journal of Women’s Dermatology, chemikalia i produkty roślinne w olejkach eterycznych mają tendencję do generowania drażniących reakcji kontaktowego zapalenia skóry, które objawiają się zmianami skórnymi lub oparzeniami.

Stąd tak ważne jest łączenie ich z innymi rodzajami olejków kompatybilnych ze skórą, które swoją drogą ułatwiają ich wchłanianie i zapewniają dodatkowe korzyści podczas ich stosowania. Jakie są najlepsze opcje? Oto wszystkie szczegóły.

Czym są oleje nośnikowe?

Oleje nośnikowe są również znane jako „oleje bazowe”. Są ekstrahowane z nasion, roślin lub owoców, które są zwykle bogate w kwasy tłuszczowe, przeciwutleniacze, witaminy i minerały. Nazywa się je „olejami nośnikowymi”, ponieważ często stosuje się je jednocześnie z olejkami eterycznymi, aby umożliwić ich miejscowe stosowanie.

Ich skład chroni barierę skórną i neutralizuje niekorzystne skutki, jakie mogą powodować olejki eteryczne stosowane samodzielnie. Formuła tych ostatnich jest dość silna i ma tendencję do generowania podrażnień lub oparzeń chemicznych w bezpośrednim kontakcie ze skórą.

Istnieje wiele różnych opcji, które można wybrać w zależności od potrzeb i cech skóry każdej osoby. Zwykle nie mają silnych zapachów. Wręcz przeciwnie, podkreślają właściwości terapeutyczne olejków eterycznych i zapewniają dodatkowe odżywianie.

Przeczytaj również: Olejek z mirry – zastosowania, korzyści i środki ostrożności

Oleje nośnikowe do mieszania olejków eterycznych

Cel olejów nośnikowych wykracza poza zmniejszanie drażniącego charakteru olejków eterycznych. International Journal of Molecular Sciences donosi, że są one coraz częściej uznawane za ich wpływ na przywracanie homeostazy skóry i zapobieganie chorobom.

Wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, nawilżające, ochronne i wspomagają gojenie się ran. Jest to w dużej mierze przypisane ich składowi, który obejmuje między innymi triglicerydy, tokoferole, sterole, stanole, fosfolipidy, woski i związki fenolowe. Które są więc najbardziej polecane?

1. Olej kokosowy

Jednym z najpopularniejszych olejów nośnikowych jest olej kokosowy. Charakteryzuje się niską masą cząsteczkową, co umożliwia łatwą penetrację w głąb skóry. Bogata zawartość tłuszczów nasyconych i przeciwutleniaczy sprawia, że jest to produkt o wielu korzyściach dla zdrowia skóry.

Według raportu udostępnionego w Journal of Traditional and Complementary Medicine oprócz działania nawilżającego i przeciwzapalnego olej ten poprawia funkcję bariery skórnej. Samo w sobie jego zastosowanie wiąże się z następującymi efektami:

  • Zapobieganie powstawaniu blizn
  • Łagodzenie suchości i podrażnień
  • Zapobieganie infekcjom grzybiczym i bakteryjnym
  • Łagodzenie objawów egzemy i opryszczki

Olej ten jest uważany za komedogenny. Dlatego nie jest polecany do cery tłustej i z rozszerzonymi porami.

2. Olej migdałowy

Dzięki łagodnej dla skóry formule i przyjemnemu zapachowi, olejek migdałowy jest jednym z najczęściej używanych olejów nośnikowych. Wyróżnia się znaczącym udziałem wielonienasyconych i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, z kwasem oleinowym jako głównym związkiem. Ponadto zawiera tokoferole i fitosterole.

Ze względu na swoje właściwości nawilżające, przeciwzapalne i lecznicze ma długą historię leczniczą i kosmetyczną. Publikacja w Complementary Therapies in Clinical Practice dodaje, że ma on również właściwości zmiękczające i obliterujące, które są wykorzystywane do poprawy cery i kolorytu skóry.

Idealnie nadaje się do blendowania olejków eterycznych, takich jak olejek z drzewa herbacianego, lawendowy, cytrynowy czy rozmarynowy. Jego stosowanie pomaga redukować objawy łuszczycy, oparzeń, egzemy i trądziku.

Olej migdałowy
Olejek migdałowy jest dobrym nośnikiem ze względu na swój skład bogaty w kwasy tłuszczowe.

3. Olej jojoba

Bogaty w kwasy tłuszczowe, witaminę E i witaminę B, olej jojoba jest znany ze swoich właściwości zmiękczających i przeciwutleniających, które są idealne do łagodzenia skóry i ochrony przed różnymi czynnikami zewnętrznymi, które ją niszczą.

Jest ważnym źródłem estrów woskowych i długołańcuchowych alkoholi, które pozytywnie wpływają na zdrowie skóry. Przegląd badań pokazuje, że działa przeciwzapalnie, przeciwutleniająco i leczniczo. Może zapobiegać infekcjom skóry i przedwczesnemu starzeniu się.

Jest również stosowany do nawilżania skóry właściwej, wspomagania oczyszczania porów, zapobiegania poparzeniom i wzmacniania włosów. Można go stosować w połączeniu z olejkami eterycznymi między innymi z rozmarynu, lawendy, imbiru, mięty, oregano i cynamonu.

4. Oliwa z oliwek

W kosmetykach naturalnych oliwę z oliwek ceni się za właściwości nawilżające, regenerujące i przeciwzapalne. Zarówno jej spożywanie, jak i stosowanie miejscowe wiąże się z korzyściami dla zdrowia skóry, takimi jak łagodzenie suchości, przyspieszanie procesu gojenia i zapobieganie starzeniu się.

Tymczasem dowody dotyczące jej wpływu na skórę są kontrowersyjne. Podczas gdy niektóre badania sugerują, że może negatywnie wpływać na barierę skórną, inne podkreślają jej zalety i wskazują, że nie powoduje skutków ubocznych.

Zaleca się unikanie oliwy z oliwek w przypadku skóry wrażliwej, z rozszerzonymi porami lub trądzikowej. Nie należy jej również stosować na skórę niemowląt.

5. Olejek z dzikiej róży

Podobnie jak inne oleje nośnikowe, olej z dzikiej róży charakteryzuje się dużą zawartością kwasów tłuszczowych, witaminy E i witaminy C. Badanie opublikowane w International Journal of Molecular Sciences podkreśla jego potencjał jako środka wspomagającego w leczeniu chorób skóry.

Stosuje się go w celu zmniejszenia obecności wyprysków skórnych, suchości i objawów egzemy. Ponadto w połączeniu z olejkami eterycznymi, takimi jak olejek z drzewa herbacianego, eukaliptusa czy mięty pieprzowej, może pomóc w zapobieganiu i leczeniu infekcji skóry.

6. Olej z awokado

Recenzja w czasopiśmie Molecules stwierdza, że olej z awokado jest znaczącym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E, fitosteroli, alkanów i polifenoli. Z tego powodu przypisuje się mu właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, które korzystnie wpływają na zdrowie skóry.

W kosmetykach stosuje się go w połączeniu z olejkami eterycznymi lub bez ich dodatku, w celu zmniejszenia suchości, podrażnień i stanów zapalnych. Jest to związane ze stymulacją produkcji kolagenu, co przyczynia się do gojenia ran skóry.

Olej z awokado.
Olej z awokado to kolejny nośnik bogaty w kwasy tłuszczowe.

7. Olej lniany

Choć nie najpopularniejszy, olej lniany jest dobrym wyborem do mieszania olejków eterycznych. Jest znany z obfitej zawartości kwasów omega-3 i alfa-linolenowego (ALA), które mają działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i regenerujące.

Jego główne korzyści dla zdrowia skóry uzyskuje się poprzez włączenie go do diety. Dowody sugerują, że zmniejsza wrażliwość i poprawia funkcję bariery skórnej. Ponadto stosowany miejscowo, pozwala uzyskać zrównoważone pH skóry, pomaga w gojeniu się ran i zmniejszaniu wyprysków.

8. Olej arganowy

Ciekawy skład chemiczny oleju arganowego sprawia, że jest on jednym z najlepszych olejów nośnikowych. Zawiera znaczne ilości kwasu linolowego, omega-6 oraz witamin A i E, a także inne przeciwutleniacze, które chronią zdrowie skóry i włosów.

W randomizowanym badaniu kontrolowanym – opisanym w Clinical Interventions in Aging – naukowcy ustalili, że codzienne spożywanie i miejscowe stosowanie oleju arganowego poprawia elastyczność skóry i działa odmładzająco.

9. Olej z pestek winogron

Bogaty w związki takie jak tokoferol, kwas linolenowy, resweratrol, kwercetyna, karotenoidy i fitosterole, olej z pestek winogron jest doskonałym środkiem do pielęgnacji skóry. Jego zastosowanie wiąże się z zapobieganiem przedwczesnemu starzeniu się, regeneracją komórek i produkcją kolagenu.

Zaleca się jego połączenie z olejkiem eterycznym z ylang-ylang, drzewa sandałowego lub granatu, ponieważ wzmacniają one działanie przeciwstarzeniowe.

10. Olejek z miodli indyjskiej

Recenzja udostępniona przez Recent Advances in Anti-Infective Drug Discovery wykazała, że olejek neem ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne, przeciwutleniające i antyseptyczne.

W związku z tym przypisuje się mu potencjał w walce z kilkoma problemami skórnymi, takimi jak suchość, zapalenie skóry, infekcje i przedwczesne starzenie. Działa też jako naturalny środek owadobójczy, który zapobiega ukąszeniom komarów.

Służy jako olej nośnikowy dla dowolnego olejku eterycznego. Zaleca się jednak jego połączenie z olejkiem eukaliptusowym lub miętowym, aby wzmocnić jego działanie odstraszające.

Olejek neem.
Olejek Neem jest również znany w ogrodnictwie ze swojej zdolności do ograniczania szkodników.

Jak stosować oleje nośnikowe

Aby użyć tych olejków jako nośników, wystarczy połączyć 3 do 5 kropli olejku eterycznego (preferowany wybór) na każde 15 mililitrów wybranego olejku (kokosowy, oliwkowy, migdałowy itp.). Po wymieszaniu można go wmasować w skórę.

W każdym razie należy zauważyć, że każda skóra różnie reaguje na aplikację tych produktów. Dlatego przed użyciem ich w całości warto wykonać próbę uczuleniową.

Wystarczy niewielką ilość wetrzeć w wybrany obszar skóry. Jeśli po kilku godzinach nie wystąpią żadne niepożądane reakcje, można go bez problemu nakładać. W przypadku skóry tłustej lub wrażliwej warto skonsultować się z dermatologiem w celu dobrania odpowiedniej opcji.

Należy też pamiętać o znaczeniu wyboru produktów wysokiej jakości. Upewnij się, że wybierasz czystą lub extra virgin wersję olejów nośnikowych. Na rynku dostępne są mieszanki olejów roślinnych, które nie mają takich samych właściwości i mogą być szkodliwe. Zawsze sprawdzaj etykiety!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ahmad Z. The uses and properties of almond oil. Complement Ther Clin Pract. 2010 Feb;16(1):10-2. doi: 10.1016/j.ctcp.2009.06.015. Epub 2009 Jul 15. PMID: 20129403.
  • Alnemer F, Aljohani R, Alajlan A, Aljohani M, Alozaib I, Masuadi E, Omair A, Al Jasser MI. The use of olive oil for skin health in a Saudi population: A cross-sectional study. Dermatol Reports. 2021 Dec 17;14(1):9364. doi: 10.4081/dr.2022.9364. PMID: 35399371; PMCID: PMC8991441.
  • Badiu, D., Luque, R., & Rajendram, R. (2010). Effect of Olive Oil on the Skin. In Olives and Olive Oil in Health and Disease Prevention (pp. 1125–1132). Elsevier. https://doi.org/10.1016/b978-0-12-374420-3.00123-6
  • Danby, S. G., AlEnezi, T., Sultan, A., Lavender, T., Chittock, J., Brown, K., & Cork, M. J. (2012). Effect of Olive and Sunflower Seed Oil on the Adult Skin Barrier: Implications for Neonatal Skin Care. In Pediatric Dermatology (Vol. 30, Issue 1, pp. 42–50). Wiley. https://doi.org/10.1111/j.1525-1470.2012.01865.x
  • Flores M, Saravia C, Vergara CE, Avila F, Valdés H, Ortiz-Viedma J. Avocado Oil: Characteristics, Properties, and Applications. Molecules. 2019 Jun 10;24(11):2172. doi: 10.3390/molecules24112172. PMID: 31185591; PMCID: PMC6600360.
  • Garavaglia J, Markoski MM, Oliveira A, Marcadenti A. Grape Seed Oil Compounds: Biological and Chemical Actions for Health. Nutr Metab Insights. 2016 Aug 16;9:59-64. doi: 10.4137/NMI.S32910. PMID: 27559299; PMCID: PMC4988453.
  • Lin TK, Zhong L, Santiago JL. Anti-Inflammatory and Skin Barrier Repair Effects of Topical Application of Some Plant Oils. Int J Mol Sci. 2017 Dec 27;19(1):70. doi: 10.3390/ijms19010070. PMID: 29280987; PMCID: PMC5796020.
  • Neukam K, De Spirt S, Stahl W, Bejot M, Maurette JM, Tronnier H, Heinrich U. Supplementation of flaxseed oil diminishes skin sensitivity and improves skin barrier function and condition. Skin Pharmacol Physiol. 2011;24(2):67-74. doi: 10.1159/000321442. Epub 2010 Nov 18. PMID: 21088453.
  • Orchard A, van Vuuren SF. Carrier oils in dermatology. Arch Dermatol Res. 2019 Nov;311(9):653-672. doi: 10.1007/s00403-019-01951-8. Epub 2019 Jul 18. PMID: 31321504.
  • Ouzir M, Bernoussi SE, Tabyaoui M, Taghzouti K. Almond oil: A comprehensive review of chemical composition, extraction methods, preservation conditions, potential health benefits, and safety. Compr Rev Food Sci Food Saf. 2021 Jul;20(4):3344-3387. doi: 10.1111/1541-4337.12752. Epub 2021 May 30. PMID: 34056853.
  • Pazyar N, Yaghoobi R, Ghassemi MR, Kazerouni A, Rafeie E, Jamshydian N. Jojoba in dermatology: a succinct review. G Ital Dermatol Venereol. 2013 Dec;148(6):687-91. PMID: 24442052.
  • Singh V, Roy M, Garg N, Kumar A, Arora S, Malik DS. An Insight into the Dermatological Applications of Neem: A Review on Traditional and Modern Aspect. Recent Adv Antiinfect Drug Discov. 2021;16(2):94-121. doi: 10.2174/2772434416666210604105251. PMID: 34961431.
  • Sindle A, Martin K. Art of Prevention: Essential Oils – Natural Products Not Necessarily Safe. Int J Womens Dermatol. 2020 Nov 12;7(3):304-308. doi: 10.1016/j.ijwd.2020.10.013. PMID: 34222588; PMCID: PMC8243157.
  • Varma SR, Sivaprakasam TO, Arumugam I, Dilip N, Raghuraman M, Pavan KB, Rafiq M, Paramesh R. In vitro anti-inflammatory and skin protective properties of Virgin coconut oil. J Tradit Complement Med. 2018 Jan 17;9(1):5-14. doi: 10.1016/j.jtcme.2017.06.012. PMID: 30671361; PMCID: PMC6335493.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.