Trądzik - domowe sposoby na rozwiązanie problemu

Domowe środki na trądzik mogą być alternatywą lub uzupełnieniem tradycyjnych zabiegów kosmetycznych. W tym artykule powiemy Ci, czym one są i z czego się składają.
Trądzik - domowe sposoby na rozwiązanie problemu
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 29 listopada, 2022

Istnieje wiele różnych domowych środków do walki z problemem, jakim jest trądzik. Wykorzystują one naturalne składniki, które być może mamy nawet w domu. Aloes, miód, mięta, soda oczyszczona, diety niskotłuszczowe, a nawet ćwiczenia to tylko niektóre alternatywy.

Ponadto domowe środki do zwalczania trądziku mają tę zaletę, że są tańsze i łatwiejsze do zastosowania w porównaniu z tradycyjnymi metodami leczenia klinicznego. I choć te ostatnie są często skuteczne, są też droższe.

Pamiętaj, że w razie wątpliwości zawsze warto zasięgnąć porady lekarskiej. Ciężkie przypadki trądziku można leczyć tylko konkretnymi połączeniami leków. Bywa, że porada specjalisty jest nieodzowna.

Poznaj domowe sposoby walki z trądzikiem

Szacuje się, że trądzik dotyka nawet 85% młodych ludzi w wieku od 12 do 25 lat. Jest więc uważany za najczęstszą dolegliwość dermatologiczną na świecie. Leczenie nie zawsze jest łatwe, a stosowanie domowych środków na trądzik może zdecydowanie wspomóc ten proces. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich:

1. Aloes na trądzik

Aloes jest szeroko stosowany w przemyśle kosmetycznym. Żel uzyskany z miąższu jego liści jest zwykle dodawany do kremów i balsamów do skóry, a także mydeł, szamponów i innych produktów do pielęgnacji ciała.

Przypisuje się mu właściwości przydatne w leczeniu różnych schorzeń skóry. Jest również stosowany w połączeniu z innymi substancjami, takimi jak tretynoina.  Według badań okazuje się skuteczny w leczeniu trądziku pospolitego, łagodnego lub umiarkowanego.

Aby użyć tego środka, należy rozciąć liść aloesu i zeskrobać żel, a następnie umieścić go bezpośrednio na dotkniętym trądzikiem obszarze skóry. Bardzo ważne jest, aby skóra była uprzednio oczyszczona.

Aloes to domowy środek na trądzik
Roślina aloesu ma wiele zastosowań dermatologicznych. Leczenie trądziku to tylko jedno z nich.

2. Miód sposobem na trądzik

Wśród wielu zalet miodu warto wspomnieć, że ma on właściwości antyseptyczne i antybakteryjne, dlatego naukowcy uznają go za środek skuteczny w leczeniu problemów skórnych. A ponieważ bakterie są głównym czynnikiem pogarszającym stan skóry w przypadku trądziku i wysypki, nie dziwi fakt, że miód jest jednym z naturalnych środków na te przypadłości.

Można go stosować na kilka sposobów:

  • Przygotuj preparat z dwiema łyżkami miodu i łyżeczką soku z cytryny i rozprowadź na dotkniętym trądzikiem obszarze, pozostawiając na 15 minut. Następnie umyj ciepłą wodą.
  • Możesz również nakładać sam miód, bezpośrednio na skórę. W takim przypadku pozostaw go na 30 minut, a następnie dokładnie umyj twarz.

3. Cytryna

Cytryna to również jeden z domowych sposobów na walkę z trądzikiem. Według specjalistów olejek cytrynowy może być stosowany jako naturalny środek na problemy skórne ze względu na jego działanie przeciwutleniające i przeciwdrobnoustrojowe.

Cytrynę należy przeciąć na pół. Następnie należy pocierać nią obszar skóry dotknięty trądzikiem. Można również nałożyć na twarz uprzednio wyciśnięty sok z cytryny. Sok można również nałożyć na wacik, którym następnie przeciera się skórę. Pozostaw go na skórze na około 10 minut i zmyj letnią wodą. Ważne jest, aby unikać ekspozycji skóry na słońce oraz podczas całego zabiegu chronić oczy.

4. Wodorowęglan sodu

Właściwości i zastosowania tej substancji są zróżnicowane. Mówi się nawet o korzyściach płynących z sody oczyszczonej podczas ćwiczeń.

Uważa się, że ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. W formie okładu może pomóc w walce z wypryskami i zaskórnikami. Chociaż jej skuteczność nie została udowodniona w tym konkretnym kontekście, badania potwierdziły jej zastosowanie w chorobach takich jak łuszczyca.

Zaleca się wymieszanie 10 gramów sody oczyszczonej z wodą w takiej ilości, aby uzyskać jednolitą pastę. Należy ją nałożyć na dotkniętą trądzikiem skórę i pozostawić na 10 minut. Następnie wystarczy umyć skórę neutralnym mydłem i zimną wodą.

5. Cynamon

Badania wykazały, że cynamon może hamować rozwój szczepów bakterii związanych z powstawaniem trądziku: Propionibacterium acnes, Staphylococcus epidermidis i Staphylococcus aureus.

Cynamon można stosować osobno lub w połączeniu z miodem, w proporcji dwie łyżki miodu na jedną łyżeczkę cynamonu. Razem tworzą pastę, którą nakłada się na twarz na 10 do 15 minut.

6. Zielona herbata a trądzik

Zielona herbata to bogaty w polifenole napar, który można stosować również jako domowy środek na trądzik. Uważa się, że jego główny przeciwutleniacz, 3-galusan epigallokatechiny (EGCG), jest ważnym czynnikiem zmniejszającym wydzielanie sebum i hamującym rozwój bakterii Propionibacterium acnes.

Istnieją kremy i balsamy zawierające zieloną herbatę, ale można ją również łatwo przygotować w domu. Wystarczy zaparzyć herbatę w przegotowanej wodzie jak zwykły napar. Tak przygotowany środek nakłada się na skórę za pomocą bawełnianego wacika lub spryskiwacza.

7. Olejek z drzewa herbacianego

Jest to jeden z tzw. olejków eterycznych pozyskiwanych z Melaleuca alternifolia, gatunku rośliny pochodzącej z Australii. Ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dlatego olejek z drzewa herbacianego może być stosowany w leczeniu trądziku.

Stosuje się go bezpośrednio, chociaż konieczne jest jego rozcieńczenie: jedna część oleju na dziewięć części wody. Istnieje również możliwość nałożenia go na wacik i bezpośredniego stosowania na zajęte trądzikiem miejsce.

8. Mięta pieprzowa

Walkę z trądzikiem można wygrać również za pomocą maseczki na bazie mięty pieprzowej. Skorzystaj z naturalnych właściwości przeciwzapalnych i przeciwbólowych tej rośliny.

Proces jest bardzo prosty. Potrzebujesz 250 mililitrów wody i 15 gramów liści mięty. Włóż liście do zmacerowania w ciepłej wodzie, aż zmiękną. Zmiażdż je w moździerzu i lub tłuczkiem na pastę. Nałóż bezpośrednio na dotknięty obszar i pozostaw na 15 minut. Następnie spłucz skórę letnią wodą.

9. Ocet jabłkowy pomaga zwalczyć trądzik

Ocet jabłkowy zawiera kwasy organiczne, które pomagają zwalczać różnego rodzaju bakterie, w tym te związane z trądzikiem. Należy go jednak stosować ostrożnie i rozcieńczyć, ponieważ może działać drażniąco. Można pozostawić go na skórze jedynie przez około 15 sekund, a następnie zmyć dużą ilością wody.

Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy działa drażniąco na skórę. Należy go stosować z ostrożnością i nie pozostawiać na dłużej niż 15 sekund.

10. Oczar wirginijski sposobem na trądzik

Hamamelis virginiana (zwany także oczarem wirginijskim) to północnoamerykański gatunek rośliny. Uważa się, że zawiera taniny o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych.

Środek jest przetwarzany z kory i liści i używa się go jako produkt naturalny sam w sobie lub jako bazę w kosmetykach. Przypisuje mu się korzyści w leczeniu schorzeń skóry, od łupieżu po egzemę. Artykuł opublikowany w Antioxidants w 2022 roku potwierdził jego właściwości w leczeniu trądziku.

Jako domowy zabieg na trądzik zaleca się spożywać łyżkę kory oczaru wirginijskiego zmieszaną z filiżanką wody. Po doprowadzeniu do wrzenia gotuje się go na małym ogniu przez około 10 minut. Następnie należy pozostawić go do zaparzenia i odcedzić. Mieszankę nakłada się płatkiem kosmetycznym 1 lub 2 razy dziennie.

11. Domowe złuszczanie

Złuszczanie może pomóc w leczeniu trądziku, ponieważ usuwa martwe komórki i inne zanieczyszczenia, które zatykają pory. Obecnie dostępna jest szeroka gama zabiegów i produktów złuszczających.

Możesz to również zrobić w domu, używając soli lub cukru zmieszanego w równych częściach z olejem kokosowym. Delikatnie masuj skórę za pomocą tej mieszanki. Pomóż sobie rękawiczką peelingową, a następnie dokładnie zmyj produkt.

12. Suplementy cynku a trądzik

Przeprowadzono kilka badań dotyczących roli tego minerału w leczeniu skóry. W związku z tym uważa się, że osoby z trądzikiem mają w organizmie stosunkowo niski poziom tej substancji, więc przyjmowanie suplementów cynku (10 miligramów) może pomóc w zmniejszeniu problemu.

13. Omega 3

Oprócz korzyści związanych z ustabilizowanym poziomem cholesterolu i ogólnym dbaniem o zdrowie sercowo-naczyniowe, kwasy tłuszczowe omega 3 zmniejszają stany zapalne i trądzik. Można je uzyskać, spożywając ryby (łosoś, sardynki, anchois), a także orzechy (orzechy włoskie) oraz nasiona chia lub lnu.

14. Dieta

Związek między dietą a trądzikiem jest wciąż przedmiotem dyskusji. Zaleca się dietę o niskim wskaźniku glikemicznym, oraz unikanie przetworzonej żywności, rafinowanej mąki i cukrów.

15. Ćwiczenia

Innym tematem, na który uważa się, że potrzebne są dalsze badania, jest wpływ ćwiczeń na trądzik. Nie ulega jednak wątpliwości, że aktywność fizyczna ma wpływ na krążenie krwi i regulację hormonów, a także na metabolizm tłuszczów.

16. Radzenie sobie ze stresem

Chociaż nie ma całkowitej zgody wśród naukowców, niektóre badania sugerują, że stres, choć nie jest przyczyną, może pogorszyć trądzik. Hormony uwalniane w sytuacjach stresowych zwiększają produkcję sebum i reakcję zapalną.

Dlatego domowe sposoby na trądzik powinny obejmować sposoby, aby zmniejszyć stres. Obejmuje to regularny odpoczynek, uczestnictwo w zajęciach rekreacyjnych, ćwiczenia, medytację i techniki relaksacyjne.

Ostrożnie z domowymi sposobami na trądzik

Kiedy trądzik jest łagodny, zwykle działają na niego domowe sposoby leczenia. Jednak w cięższych przypadkach nie należy ich traktować jako pierwszej lub jedynej opcji, a jedynie jako uzupełnienie.

Z drugiej strony fakt, że są to środki domowe, nie oznacza, że są całkowicie nieszkodliwe, bez ryzyka i skutków ubocznych. Dlatego, jeśli zauważysz jakąkolwiek reakcję alergiczną, powinieneś natychmiast je odstawić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Acuña de la Rosa  J, Altamar Castro G, Oñoro Vargas P. Acné y estrés: Una problemática común entre los estudiantes de medicina. Cúcuta, Colombia: Universidad Simón Bolívar, 2020.
  • Baldwin H. Oral antibiotic Treatment Options for acne vulgaris. J Clin Aesthet Dermatol. 2020; 13(9): 26-32.
  • Dréno B, Dagnelie M, Khammari A, Corvec S. The skin microbiome: a new actor in inflammatory acne. Am J Clin Dermatol. 2020; 21 (suppl. 1): 18-24.
  • Jung G, Tse J, Guiha I, Rao J. Prospective, randomized, open-labe trial comparing the safety, efficacy, and tolerability of an acne treatment regimen with and whithout a probiotic supplement and minocycline in subjects with mild to moderate acne. J Cutan Med Surg. 2013; 17(2): 114-122.
  • López-Ybarra R. Nuevos tratamientos en acné. El Farmacéutico. 2021; 605: 27-34.
  • Lynn DD, Umari T, Dunnick CA, Dellavalle RP. The epidemiology of acne vulgaris in late adolescence. Adolesc Health Med Ther. 2016 Jan 19;7:13-25.
  • Kurokawa I, Nakase K. Recent advances in understanding and managing acne.  F1000 Faculty. 2020; 29(9): doi: 10.12688/f1000research.25588.1.
  • Mazzarello V, Piu G, Ferrari M, Piga G. Efficacy of a Topical Formulation of Sodium Bicarbonate in Mild to Moderate Stable Plaque Psoriasis: a Randomized, Blinded, Intrapatient, Controlled Study. Dermatol Ther (Heidelb). 2019 Sep;9(3):497-503.
  • McLoone P, Oluwadun A, Warnock M, Fyfe L. Honey: A Therapeutic Agent for Disorders of the Skin. Cent Asian J Glob Health. 2016 Aug 4;5(1):241.
  • Nasri H, Bahmani M, Shahinfard N, Moradi Nafchi A, Saberianpour S, Rafieian Kopaei M. Medicinal Plants for the Treatment of Acne Vulgaris: A Review of Recent Evidences. Jundishapur J Microbiol. 2015 Nov 21;8(11):e25580.
  • Piazza S, Martinelli G, Vrhovsek U, Masuero D, Fumagalli M, Magnavacca A, Pozzoli C, Canilli L, Terno M, Angarano M, Dell’Agli M, Sangiovanni E. Anti-Inflammatory and Anti-Acne Effects of Hamamelis virginiana Bark in Human Keratinocytes. Antioxidants (Basel). 2022 Jun 5;11(6):1119.
  • Vargas Argote RC. Tratamientos para el acné según su patogénesis y diagnóstico. Innovación Estética. 2021; 2(2): 18-42.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.