Olejek z mirry - zastosowania, korzyści i środki ostrożności

Olejek z mirry jest stosowany ze względu na swoje działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Dowiedz się więcej o jego zastosowaniach!
Olejek z mirry - zastosowania, korzyści i środki ostrożności
Franciele Rohor de Souza

Napisane i zweryfikowane przez farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Ostatnia aktualizacja: 17 lutego, 2023

Olejek z mirry jest produktem otrzymywanym w wyniku destylacji z parą wodną wysuszonego soku ciernistego drzewa znanego jako Commiphora myrrha. Charakteryzuje się specyficznym kolorem – od bursztynowego do brązowego – i ziemistym aromatem, często używanym w aromaterapii.

Chociaż olejek z mirry jest popularny w rytuałach religijnych i duchowych, obecnie badany jest jego potencjał terapeutyczny. Recenzja udostępniona w Holistic Nursing Practice donosi, że jest to produkt bogaty w terpenoidy i wykazuje działanie przeciwbakteryjne, antyseptyczne, znieczulające i przeciwnowotworowe. Czy chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?

Olejek z mirry – zastosowania i zalety

Mirra to drzewo pochodzące z północno-wschodniej Afryki i południowo-zachodniej Azji. W całej historii byłe używane jako kadzidło i jako składnik do przygotowania perfum, zwłaszcza ze względu na intensywny aromat, jaki posiada. Popularne wierzenia dotyczą tego, że jego obecność w domu chroni przed negatywnymi energiami. Jest też powszechnie stosowane do celów duchowych.

Jak wyszczególniono w przeglądzie udostępnionym w Biomedical Papers, ponad 100 lat temu zaczęto identyfikować jego związki, a także jego zastosowania medyczne. Stwierdzono, że jest interesującym źródłem bioaktywnych seskwiterpenów, które mają właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwbólowe i lecznicze.

Obecnie olejek z mirry – produkt uboczny żywicy pozyskiwanej z drzewa – jest najczęściej stosowany do celów leczniczych, między innymi w miejscowym leczeniu ran, infekcji i siniaków. Oto jego główne zastosowania.

Pomaga wyeliminować szkodliwe bakterie

Od czasów starożytnych kadzidło z mirry było używane do oczyszczania powietrza i ograniczania rozprzestrzeniania się infekcji bakteryjnych. Dziś nadal używa się do tego celu zarówno olejku z mirry, jak i dymu z kadzidła.

Badanie opublikowane w Journal of Ethnopharmacology wykazało, że olejek z mirry ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Ponadto spalanie mirry i kadzidła może zmniejszyć liczbę bakterii w powietrzu nawet o 68%.

Badanie probówkowe w czasopiśmie Antibiotics wykazało, że delikatne rozcieńczenie olejku mirry (0,1%) było przydatne w zwalczaniu bakterii Borrelia burgdorferi, która powoduje boreliozę.

Potrzebne są dalsze badania w celu oceny tych właściwości. Mimo to odkrycia te sugerują, że olejek z mirry może być dobrym kandydatem do zwalczania niektórych bakterii lekoopornych.
Lekarz z próbką. Stosowanie olejku z mirry.
Właściwości antybakteryjne mogą być pomocne w leczeniu trudnych do leczenia infekcji.

Wspomaga pielęgnację skóry

W tradycyjnej medycynie olejek z mirry był stosowany jako miejscowy środek na infekcje skóry i rany. W związku z tym badania opublikowane w Pharmaceutical Biology ujawniły, że gatunek Commiphora myrrha ma właściwości przeciwgrzybicze, które wspomagają leczenie infekcji grzybiczych.

Z kolei badanie w probówkach wykonane w Biochim Open wykazało, że mieszanka olejków zawierająca mirrę pomogła w łagodzeniu ran skóry. W szczególności hamowała ona cząsteczki białek związane z procesami zapalnymi i regeneracyjnymi, co sugeruje ich działanie przeciwzapalne i gojące rany.

Publikacja w Chemistry & Biodiversity również potwierdza te efekty. W badaniu mieszanina olejku z mirry i olejku z drzewa sandałowego pomogła wyeliminować drobnoustroje wywołujące infekcje z ran skóry.

Pomaga zmniejszyć ból i stany zapalne

W tradycyjnej medycynie olejek z mirry uważany jest za naturalny środek przeciwbólowy. Dowody sugerują, że jego związki oddziałują na receptory opioidowe, które wysyłają sygnały do mózgu, co pozwala złagodzić ból. Ponadto hamuje produkcję substancji chemicznych, które zwiększają poziom stanu zapalnego.

Produkt jest często sugerowany w następujących dolegliwościach:

 • Bóle głowy
 • Zapalenie i ból stawów
 • Ból w mięśniach

Zdrowie jamy ustnej

Przeciwdrobnoustrojowe właściwości olejku z mirry są wykorzystywane do produkcji płynów do płukania ust i past do zębów. Dzięki swojemu składowi zmniejsza stany zapalne dziąseł i odkładanie się płytki nazębnej. Tym samym wspomaga leczenie zapalenia dziąseł.

W badaniu udostępnionym w American Journal of Research Communication pacjenci z chorobą Behceta – zaburzeniem zapalnym – doświadczyli poprawy objawów po zastosowaniu płynu do płukania ust z mirrą. Konkretnie, 50% odczuło całkowitą ulgę w bólu, a 19% doznało całkowitego wyleczenia owrzodzeń jamy ustnej.

Należy jednak zachować ostrożność podczas stosowania płukanek z mirry. Jest to produkt, którego nie należy spożywać, ponieważ może być toksyczny.

Zwalcza wolne rodniki

Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że olejek z mirry ma potencjał przeciwutleniający, który przewyższa potencjał witaminy E. Jest więc doskonałym sprzymierzeńcem w hamowaniu negatywnych skutków działania wolnych rodników.

Jednak potrzeba więcej dowodów, aby potwierdzić te skutki u ludzi. Do tej pory nie wiadomo, czy inhalacja lub miejscowe stosowanie olejku mirry – które są bezpiecznymi formami stosowania – może wywołać ten sam efekt.

Inne możliwe zastosowania

Na razie badania nad działaniem olejku z mirry wciąż trwają. Biorąc pod uwagę brak rozstrzygających dowodów, zaleca się ostrożne stosowanie zewnętrzne.

Wyniki badań sugerują również następujące zastosowania:

 • Ochrona przed słońcem. W badaniu opublikowanym w Journal of Drugs in Dermatology filtr przeciwsłoneczny SPF 15 z olejkiem z mirry był skuteczniejszy w hamowaniu skutków promieni słonecznych w porównaniu z samym filtrem przeciwsłonecznym.
 • Eliminacja pleśni. W domu olejek z mirry może pomóc wyeliminować pleśń, która rozprzestrzenia się na ścianach i jedzeniu.
 • Potencjał przeciwnowotworowy. Choć olejek z mirry nie jest lekarstwem na raka, a dowody wciąż są niewystarczające, to badania w probówkach sugerują, że składniki olejku z mirry mogą pomóc spowolnić wzrost złośliwych komórek nowotworowych.

Zagrożenia i środki ostrożności podczas stosowania olejku z mirry

Sam olejek z mirry może podrażniać. Dlatego, podobnie jak w przypadku innych olejków eterycznych, wystarczy użyć zaledwie kilku kropel. Do stosowania miejscowego, zaleca się łączenie go z olejem nośnikowym, takim jak olej kokosowy, migdałowy lub jojoba.

Najlepszym sposobem jest wykonanie małego testu płatkowego przed użyciem go na większym obszarze. Nałóż niewielką ilość produktu na jeden mały obszar skóry. Jeśli po 2 godzinach nie wystąpią żadne niepożądane reakcje, można go bez problemu stosować.

W żadnym wypadku nie należy go przyjmować doustnie, ponieważ może działać toksycznie. Niektóre objawy połknięcia obejmują dyskomfort trawienny, taki jak nudności, wymioty, biegunka i obrzęk brzucha. Ponadto jest przeciwwskazany w następujących przypadkach:

 • Cukrzyca
 • Ciąża i laktacja
 • Choroby serca
 • Leczenie antykoagulantami
 • Pacjenci przed operacją
Kobieta z bólem brzucha.
Olejku z mirry nie należy spożywać. Jest toksyczny w przypadku użycia wewnętrznego i powoduje wymioty.

Zastosowanie

Olejek z mirry należy stosować miejscowo, wziewnie lub jako składnik produktów do pielęgnacji zębów.

 • Aby uniknąć ryzyka podrażnienia skóry, należy go rozcieńczać olejami nośnikowymi (między innymi z pestek winogron, migdałów, kokosa, jojoba). Proporcje powinny wynosić od 3 do 6 kropli na 5 mililitrów oleju nośnikowego.
 • Aby go wdychać, należy umieścić w dyfuzorze od 4 do 6 kropli olejku. Inną opcją jest dodanie go do gorącej wody i wykorzystanie oparów.

Olejek z mirry – o czym pamiętać?

Ze względu na swój aromat i właściwości olejek mirrowy jest stosowany w medycynie tradycyjnej jako naturalny środek przeciwbólowy, dezynfekujący i przeciwdrobnoustrojowy. Badania potwierdzają wiele jego właściwości. Jednak powinien być zarezerwowany do użytku zewnętrznego, ponieważ w przypadku stosowania doustnego byłby toksyczny.

Badania nad tym olejkiem wciąż trwają. I chociaż odkrycia są obiecujące, nie są wystarczające, aby uznać go za leczenie pierwszego wyboru w przypadku chorób. Jego stosowanie powinno być jedynie uzupełnieniem leczenia pod nadzorem lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Nomicos EY. Myrrh: medical marvel or myth of the Magi? Holist Nurs Pract. 2007 Nov-Dec;21(6):308-23. doi: 10.1097/01.HNP.0000298616.32846.34. PMID: 17978635.
 • Hanus LO, Rezanka T, Dembitsky VM, Moussaieff A. Myrrh–Commiphora chemistry. Biomed Pap Med Fac Univ Palacky Olomouc Czech Repub. 2005 Jun;149(1):3-27. doi: 10.5507/bp.2005.001. PMID: 16170385.
 • Ljaljević Grbić M, Unković N, Dimkić I, Janaćković P, Gavrilović M, Stanojević O, Stupar M, Vujisić L, Jelikić A, Stanković S, Vukojević J. Frankincense and myrrh essential oils and burn incense fume against micro-inhabitants of sacral ambients. Wisdom of the ancients? J Ethnopharmacol. 2018 Jun 12;219:1-14. doi: 10.1016/j.jep.2018.03.003. Epub 2018 Mar 9. PMID: 29530608.
 • Feng J, Shi W, Miklossy J, Tauxe GM, McMeniman CJ, Zhang Y. Identification of Essential Oils with Strong Activity against Stationary Phase Borrelia burgdorferi. Antibiotics (Basel). 2018 Oct 16;7(4):89. doi: 10.3390/antibiotics7040089. PMID: 30332754; PMCID: PMC6316231.
 • Mahboubi M, Kashani LM. The anti-dermatophyte activity of Commiphora molmol. Pharm Biol. 2016;54(4):720-5. doi: 10.3109/13880209.2015.1072831. Epub 2015 Oct 1. PMID: 26427766.
 • Han X, Beaumont C, Stevens N. Chemical composition analysis and in vitro biological activities of ten essential oils in human skin cells. Biochim Open. 2017 Apr 26;5:1-7. doi: 10.1016/j.biopen.2017.04.001. PMID: 29450150; PMCID: PMC5805555.
 • Orchard A, Viljoen A, van Vuuren S. Wound Pathogens: Investigating Antimicrobial Activity of Commercial Essential Oil Combinations against Reference Strains. Chem Biodivers. 2018 Dec;15(12):e1800405. doi: 10.1002/cbdv.201800405. Epub 2018 Dec 17. PMID: 30362637.
 • Su S, Wang T, Duan JA, Zhou W, Hua YQ, Tang YP, Yu L, Qian DW. Anti-inflammatory and analgesic activity of different extracts of Commiphora myrrha. J Ethnopharmacol. 2011 Mar 24;134(2):251-8. doi: 10.1016/j.jep.2010.12.003. Epub 2010 Dec 15. PMID: 21167270.
 • Al-Hasani R, Bruchas MR. Molecular mechanisms of opioid receptor-dependent signaling and behavior. Anesthesiology. 2011 Dec;115(6):1363-81. doi: 10.1097/ALN.0b013e318238bba6. PMID: 22020140; PMCID: PMC3698859.
 • Tipton DA, Lyle B, Babich H, Dabbous MKh. In vitro cytotoxic and anti-inflammatory effects of myrrh oil on human gingival fibroblasts and epithelial cells. Toxicol In Vitro. 2003 Jun;17(3):301-10. doi: 10.1016/s0887-2333(03)00018-3. PMID: 12781209.
 • Racine P, Auffray B. Quenching of singlet molecular oxygen by Commiphora myrrha extracts and menthofuran. Fitoterapia. 2005 Jun;76(3-4):316-23. doi: 10.1016/j.fitote.2005.03.017. PMID: 15890469.
 • Chakravarty N, Kellogg C, Alvarez J, Equils O, Morgan M. UV Protection by Natural Products: C. myrrha Oil Versus Sunscreen. J Drugs Dermatol. 2018 Aug 1;17(8):905-907. PMID: 30124732.
 • Chen Y, Zhou C, Ge Z, Liu Y, Liu Y, Feng W, Li S, Chen G, Wei T. Composition and potential anticancer activities of essential oils obtained from myrrh and frankincense. Oncol Lett. 2013 Oct;6(4):1140-1146. doi: 10.3892/ol.2013.1520. Epub 2013 Aug 8. PMID: 24137478; PMCID: PMC3796379.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.