Borelioza – jakie niesie zagrożenia?

· Kwiecień 16, 2016
Choć największe wybuchy boreliozy wystąpiły w północno - wschodnich i środkowo - zachodnich Stanach Zjednoczonych, odnotowano przypadki tej choroby także na innych kontynentach.

Czym jest borelioza? Wraz z nadejściem lata, wielu ludzi zaczyna korzystać z dobrej pogody na zewnątrz – na wycieczkach kempingowych, wędrując lub organizując pikniki na trawie z rodziną i przyjaciółmi.

Choć zajęcia te są przyjemne i z całą pewnością pomagają zredukować stres oraz cieszyć się wspólnym czasem z tymi, których kochamy, trzeba przyznać to otwarcie: zwiększa się wtedy ryzyko zachorowania na boreliozę, chorobę przenoszoną przez kleszcze.

Urzędnicy służby zdrowia od lat informują ludzi o ryzyku zdrowotnym, na jakie człowiek jest wystawiany w kontakcie z kleszczami – borelioza stanowi jedną z chorób odkleszczowych.

Dlatego to takie ważne, aby dowiedzieć się, czym jest borelioza i zrobić wszystko, by możliwie najbardziej zmniejszyć ryzyko zarażenia się nią.

Borelioza – czym jest?

Borelioza (znana także jako choroba z Lyme) wywoływana jest przez drobnoustroje zwane krętkami. Nosicielami wielu z nich jest kleszcz jeleni oraz kleszcz czarny występujący w północno – wschodnich i środkowo – zachodnich Stanach Zjednoczonych.

Będąc nosicielami tych krętków, kleszcze wystawiają na ryzyko choroby zdrowie ludzi i zwierząt. Już tylko jedno ugryzienie przez kleszcza wystarczy, by rozprzestrzeniła się choroba, prowadząc do całej serii objawów, które poważnie wpłyną na jakość Twojego życia.

Większość przypadków boreliozy wystąpiła w areale osobniczym kleszczy znajdującym się w północno – wschodnich i środkowo – zachodnich Stanach Zjednoczonych. Odnotowuje się jednak przypadki tej choroby również w innych częściach Stanów Zjednoczonych, Europy, Azji, jak również Australii.

Zobacz też: Najlepsze domowe środki na komary

Objawy

Borelioza - objawy

Jednym z pierwszych objawów wskazujących na to, że rozwija się borelioza jest wysypka na skórze, która pojawia się między 3 a 30 dniem po ugryzieniu przez kleszcza.

Wysypka pojawia się zwykle w miejscu ukąszenia, po czym czerwona plama stopniowo rozszerza się na coraz większą powierzchnię skóry.

Oto inne objawy boreliozy:

  • Gorączka
  • Dreszcze lub uczucie zimna
  • Bóle głowy
  • Uczucie zmęczenia
  • Bóle mięśni i stawów

Choć zdarza się to tylko w nielicznych przypadkach, we wczesnych stadiach borelioza może uszkodzić również serce oraz ośrodkowy układ nerwowy.

Jeżeli zdarzy się coś takiego, osoba zakażona może doświadczyć również innych objawów, takich jak nieregularne bicie serca, porażenie nerwu twarzy, odrętwienie rąk i nóg oraz opuchlizna błon okalających mózg.

Borelioza – co się dzieje, gdy choroba postępuje?

Jeżeli zignorujesz wczesne symptomy wskazujące na to, że pojawiła się borelioza i nie poszukasz pomocy medycznej, krętki rozprzestrzenią się do innych części twojego ciała i z czasem objawy pogorszą się.

Bóle stawów

W późniejszych etapach choroby, człowiek zarażony boreliozą może zacząć cierpieć na zapalenie stawów (bolesne, opuchnięte stawy) oraz problemy z ośrodkowym układem nerwowym. Zapalenie stawów (artretyzm) uszkadza zwykle stawy kolanowe i czasem również inne stawy.

Nie jest zjawiskiem częstym, by borelioza rozwijała się do bardziej zaawansowanych stadiów. Gdy się to jednak zdarzy, mogą wystąpić również następujące objawy:

  • Trudności z koncentracją
  • Zmiany nastroju
  • Zmiany w nawykach związanych ze snem
  • Pogorszenie pamięci
  • Osłabienie mięśni

Borelioza – kto jest narażony?

Na największe ryzyko zarażenia się boreliozą wystawione są osoby spędzające dużo czasu na zewnątrz, zwłaszcza w miejscach, gdzie występują zwierzęta. Dzieje się tak, ponieważ tam właśnie zwykle są skupiska kleszczy.

Kleszcze zamieszkują zwykle końcówki źdźbeł trawy oraz niskie krzewy – gdyż to właśnie o nie często ocierają się ludzie i zwierzęta.

Kleszcz

Często, zanim kleszcz przyczepi się do naszego ciała, najpierw wchodzi pod nasze ubranie. Później – gdy już nastąpi ugryzienie – bardzo trudno jest go wykryć, gdyż tak naprawdę nie powoduje on żadnego dyskomfortu – dlatego może zostać niezauważony nawet przez długi czas.

Nie wszystkie kleszcze przenoszą boreliozę, lecz praktycznie każdy z nich może być potencjalnym nosicielem tej choroby. Dlatego to takie ważne, by pilnie starać się trzymać je z dala od naszych domów, ogródków i zielonych terenów dookoła domu tak daleko, jak to tylko możliwe.

Borelioza – jakie jest dostępne leczenie?

Jeżeli zdiagnozowano u Ciebie boreliozę, będziesz musiał rozpocząć kurację antybiotykową trwającą od dwóch tygodni do około miesiąca. Jeżeli choroba nie rozwinęła się jeszcze do stadiów bardziej zaawansowanych, efekt działania antybiotyków będzie bardzo szybki, eliminując objawy w krótkim czasie.

Jeżeli jednak borelioza zdążyła się już rozwinąć, może się okazać, że będzie trzeba kontynuować leczenie oraz otrzymywać antybiotyki dożylnie.