Olej z czosnku - sposób na doskonałe zdrowie
Olej z czosnku to nie tylko aromatyczny dodatek do dań, ale też wartościowe lekarstwo dla naszego organizmu. Wykazuje ogrom korzystnych właściwości, które pomogą nam cieszyć się dobrym zdrowiem.
Zapobiega chorobom, wzmacnia układ odpornościowy i łagodzi problemy zdrowotne. Ponadto, jeśli nie masz ochoty przygotować go samodzielnie – możesz też kupić olej w kapsułkach.
W tym artykule przede wszystkim odkryjesz najważniejsze lecznicze zalety oleju czosnkowego. Ten świetny produkt, dzięki któremu oczyścisz organizm z toksyn, poprawisz krążenie, a ponadto ochroni nas przed wolnymi rodnikami. Nie powinno zabraknąć go w naszej diecie!
Olej z czosnku i jego właściwości
Czosnek od zarania dziejów stanowi produkt o doskonałych właściwościach zdrowotnych. Już od starożytności znany był ze swoich leczniczych korzyści.
Właściwości czosnku przede wszystkim opierają się o zawartość siarczków, allicyny i diallilu. Zawiera też aminokwasy, witaminy B i C a także niezbędne minerały: magnez, miedź, wapń, selen, fosfor, żelazo oraz potas.
Wyróżniliśmy kilka najistotniejszych korzyści leczniczych:
- Czosnek a zarazem olej z czosnku stanowią naturalny antybiotyk o silnym działaniu, zwalczający wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty.
- Wykazuje też właściwości przeciwnowotworowe.
- Stanowi świetny przeciwutleniacz, który zapobiega starzeniu się organizmu.
- Przeciwdziała retencji płynów i poprawia funkcjonowanie nerek.
- Równoważy układ nerwowy i zapobiega zaburzeniom, takim jak stres czy depresja.
- Zapobiega chorobom układu krążenia, bowiem poprawia krążenie i obniża poziom cholesterolu, a także redukuje wysokie ciśnienie krwi.
- Obniża poziom cukru we krwi.
- Ma działanie odchudzające.
- Chroni funkcje wątroby i pęcherzyka żółciowego oraz wspomaga usuwanie toksyn z organizmu.
- Poprawia zdrowie i wygląd skóry oraz zmniejsza trądzik, łuszczycę i inne schorzenia skórne.
- Reguluje proces trawienny.
- Stanowi naturalny afrodyzjak.
Przeczytaj też: Domowe lekarstwa z czosnku: 6 prostych przepisów
Czosnek – jak go spożywać?
Doskonałym sposobem, aby czerpać korzyści ze wszystkich leczniczych właściwości czosnku także na poziomie prewencyjnym, będzie spożywanie 1 ząbka czosnku dziennie.
Jeśli nie jesteśmy zwolennikami tej metody, możemy dodawać go do codziennie przygotowywanych potraw. Pamiętaj jednak, że choć w przetworzonej postaci czosnek nadal służy naszemu zdrowiu: nie wykazuje tak silnych właściwości leczniczych.
Co ciekawe, w kulturze tybetańskiej niezwykle często sięgano po uzdrowicielskie funkcje tego produktu. Mnisi wymyślili recepturę na czosnek marynowany w alkoholu, który do dziś stanowi nie lada rarytas i produkt pełen korzyści dla zdrowia.
W ten sposób możemy stopniowo dostarczać organizmowi lecznicze walory czosnku.
Dla sceptyków wymyślono kapsułki z czosnku. Są wysoce zalecane dla tych, którzy nie znoszą zapachu i smaku, który towarzyszy pokarmowi. Przydadzą się też osobom, które wykazują trudności z trawieniem czosnku.
Świetnym sposobem dla każdej grupy osób, jest zamarynowanie czosnku w oliwie z oliwek. W ten sposób otrzymamy słynny olej z czosnku, który wykazuje niebywałą ilość substancji odżywczych.
Zobacz też: Pękające naczynka na nogach – Oliwa i czosnek
Olej z czosnku – przepis
Jeśli to możliwe: zawsze wybieraj czosnek ekologiczny. Podczas jego przyjmowania istotne jest też, aby żywność była wolna od pestycydów i substancji chemicznych. W przeciwnym razie nie uzyskamy żadnych pozytywnych efektów dla naszego zdrowia, wręcz możemy sobie zaszkodzić.
Składniki
- 4 szklanki oliwy z oliwek ekstra z pierwszego tłoczenia (1 litr)
- 30 ząbków czosnku (45 g)
Przygotowanie
Aby przygotować najlepszy olej z czosnku: postępujmy zgodnie z następującymi krokami:
- Obierz wszystkie ząbki czosnku, przekrój je na pół i ułóż w szczelnym szklanym słoiku.
- Dodaj oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia, tak aby pokryła czosnek.
- Następnie dobrze zamknij naczynie i przechowuj je w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu przez 30 dni. Co istotne, nie powinniśmy trzymać preparatu w lodówce.
- Co dwa lub trzy dni możemy trochę potrząsnąć słoikiem.
- Po upływie określonego czasu należy odcedzić olej usuwając z niego czosnek (który również nadaje się do spożycia). Zachowaj powstały olej jako Twoje lekarstwo.
Zobacz też: Jak wyhodować czosnek w domu?
Jak spożywać?
Istnieje kilka sposobów wykorzystania przygotowanego oleju czosnkowego.
- Aby zapobiegać chorobom i utrzymać się w dobrej formie: spożywaj 1 łyżkę stołową (15g) oleju dziennie. Możesz spożywać olej bezpośrednio bądź dodając go do posiłków. Pamiętaj, aby spożywać olej z czosnku w stanie surowym, aby nie utracił swoich właściwości leczniczych.
- Olej z czosnku jako przyprawa. Używaj go w swojej codziennej diecie, dodając olej do sałatek, makaronów, zup czy sosów. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z intensywnym aromatem – należy w przygotowaniu zmniejszyć ilość używanego czosnku.
Życzymy smacznego i czekamy na wasze przepisy z wykorzystaniem oleju czosnkowego.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Soto, V., Camargo, A., González, R., & Galmarini, C. (2007). Síntesis y purificación de ajoeno y su cuantificación en aceites comerciales de ajo Synthesis and purification of ajoene and its quantification in commercial garlic oils. Revista de La Facultad de Ciencias Agrarias.
- Navarro, M. C. (2007). Posibilidades terapéuticas del bulbo de ajo (Allium sativum). Revista de Fitoterapia.
- Ardila, M., Vargas, A., Pérez, J., & Mejía, L. (2009). ENSAYO PRELIMINAR DE LA ACTIVIDAD ANTIBACTERIANA DE EXTRACTOS DE Allium sativum, Coriandrum sativum Y Eugenia vulgaris FRENTE A Clostridium perfringens. Biosalud.