Ograniczanie zmian klimatycznych - 10 zaleceń od ONZ
W oparciu o propozycję ONZ, mającą na celu ograniczanie zmian klimatycznych, warto przemyśleć niektóre obowiązki domowe i praktyki konsumpcyjne, aby nie stały się dodatkowym obciążeniem w dobie kryzysu klimatycznego. Można przy tym poprawić jakość dla naszego zdrowia. Jak sytuacja środowiskowa wpływa na ludzi? Jakie obowiązki i nawyki należy zmienić? Dowiedz się w tym artykule!
Ograniczanie zmian klimatycznych – dlaczego potrzebne?
Po pierwsze, ONZ wyjaśnia zmianę klimatu jako zmiany temperatur i wzorców pogodowych w długim okresie. Według instytucji, od XIX wieku interwencja człowieka była dominującym czynnikiem napędzającym te zmiany w wyniku spalania paliw kopalnych.
Według Manos Unidas wahania te niszczą środowisko, o czym świadczy na przykład brak wody pitnej, klęski żywiołowe i spadek produkcji żywności.
Co więcej, jeśli chodzi o dobrostan ludzi, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) łączy skutki kryzysu klimatycznego ze zgonami spowodowanymi ekstremalnymi zjawiskami meteorologicznymi, w tym powodziami, falami upałów i burzami.
W tym samym duchu Panamerykańska Organizacja Zdrowia ostrzega przed pośrednimi skutkami alergenów, chorób układu oddechowego i chorób przenoszonych przez wektory wody i żywności, nie wspominając o konsekwencjach społeczno-ekonomicznych, takich jak bezpieczeństwo żywnościowe, bezbronność grup i przymusowe przesiedlenia.
Jako alternatywę dla złagodzenia szkód, WHO popiera sugestię Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, wzywającego do ograniczenia wzrostu temperatury do co najmniej 1,5°C. Badania przeprowadzone przez zespół sugerują, że byłaby to idealna skala, aby zapobiec katastrofalnym skutkom zdrowotnym.
Przeczytaj również: Bezmięsny poniedziałek: trend korzystny dla zdrowia i środowiska
Ograniczenie zmian klimatycznych – przez codzienne nawyki
Raport o luce w emisjach 2022 podkreśla pilną potrzebę ograniczenia globalnego ocieplenia, aby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych do 2030 r. Wkład w misję jest możliwy, jeśli zastosujesz środki zalecane przez ONZ, o których opowiadamy poniżej.
1. Nie marnuj energii
Prawdopodobnie każdego dnia robisz coś, co ma wpływ na środowisko. Greenpeace wspomina, że przygotowywanie śniadań, praca zdalna i szkolenia wymagają elektryczności, jednego z elementów zużywających zasoby naszej planety.
Ilekroć zużywasz mniej prądu, preferujesz efektywność energetyczną. Oznacza to, że metody oszczędzania energii elektrycznej w domu polegają na wymianie żarówek na diody LED, skróceniu czasu ogrzewania i stosowania klimatyzacji i/lub zakupie energooszczędnych urządzeń.
Pamiętaj, że stosowanie elektryczności zakłąda wykorzystanie gazu, węgla i ropy – czyli przyczynia się do zmian klimatycznych.
2. Jedz więcej warzyw
Żywność pochodzenia roślinnego oznacza mniejsze zużycie energii, ziemi i wody, co z kolei przekłada się na niższą emisję gazów cieplarnianych. Dlatego warto rozważyć dietę mieszaną, która obejmuje rośliny strączkowe, owoce i warzywa.
Eksperyment zgłoszony przez National Geographic sugeruje, że spożywanie mniejszej ilości czerwonego i przetworzonego mięsa, a także podwojenie spożycia owoców i warzyw jest korzystne dla zdrowia i środowiska.
Aby dojść do tego wniosku, naukowcy zmienili dietę grupy Amerykanów, składającą się z około 2000 kilokalorii dziennie. W ten sposób ustalili, że zdrowe odżywianie zmniejsza ilość zanieczyszczeń wytwarzanych na osobę. Zakres wynosi od 222 do nawet 826 kilogramów. Zmiana diety zmniejsza też w skali od 20% do 40% ryzyko zawału mięśnia sercowego, cukrzycy typu 2 i raka jelita grubego.
3. Mycie zimną wodą
The Water Foundation twierdzi, że dopóki używasz niższej temperatury, minimalizujesz emisję gazów, ponieważ zużywasz mniej energii elektrycznej. Tym samym mycie naczyń czy ubrań w zimnej wodzie to plus dla środowiska.
4. Wysusz ubranie na powietrzu
Włączenie suszarki do ubrań przynosi skutki odwrotne do zamierzonych w stosunku do problemu klimatycznego, biorąc pod uwagę straty energii i fakt, że niektóre z tych maszyn działają na metan, bardzo silny gaz. Organizacja non-profit Te Protejo twierdzi, że suszenie na powietrzu jest korzystne, ponieważ nie wymaga elektryczności i przedłuża żywotność odzieży.
5. Ograniczanie zmian klimatycznych przez recykling
Recykling to sposób na ochronę klimatu. Zdarza się, że na wszystkich etapach łańcucha produkcyjnego marnowana jest energia i zwiększa się zanieczyszczenie.
Water Foundation opisuje recykling jako odzyskiwanie surowców wielokrotnego użytku w celu wytwarzania nowych produktów, pobudzania gospodarki o obiegu zamkniętym i zmniejszania ilości śmieci.
Kupowanie rzeczy używanych to także sposób na recykling i pomoc planecie.
6. Nie marnuj jedzenia
Kompostuj resztki jedzenia. World Wildlife Forum łączy marnowanie żywności z marnotrawstwem wody i energii, które zostały wykorzystane do jej uprawy, zbioru, pakowania i transportu. Na składowisku odpady gniją i wydzielają metan.
7. Wybieraj produkty przyjazne dla środowiska
Czy zauważyłeś etykietę z niebieską gwiazdą na urządzeniach gospodarstwa domowego? Jest to pieczęć Energy Star, co oznacza, że produkt kwalifikuje się zarówno do oszczędzania pieniędzy, jak i ochrony środowiska . Na swojej oficjalnej stronie internetowej organizacja wskazuje, że istnieje 50 rodzajów produktów, obejmujących główne urządzenia, oświetlenie, artykuły biurowe i artykuły gospodarstwa domowego.
Kupując sprzęt należący do tej klasyfikacji, wspierasz pracę firm, które odpowiedzialnie korzystają z zasobów i nie wzmacniają śladu węglowego.
8. Przesiądź się na samochód elektryczny
W artykule Banku Światowego podkreślono, że w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Europie pojazdy elektryczne są coraz częściej akceptowane jako alternatywa dla łagodzenia zmian klimatycznych.
DiarioMotor porównał emisje CO2 z samochodów elektrycznych i benzynowych. Ich analiza wykazała, że samochody elektryczne po przejechaniu 195 000 kilometrów wyemitowały do atmosfery 8785 kilogramów dwutlenku węgla.
Silnik benzynowy natomiast wyemitował 48 216 kilogramów CO2. Różnica jest istotna.
9. Kiedy możesz, poruszaj się pieszo
Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska zwraca uwagę, że spalanie paliw kopalnych do celów transportowych jest jedną z głównych działalności człowieka powodujących emisję CO2. Zamiast tego, chodzenie pieszo lub jazda na rowerze zmniejsza zanieczyszczenie i przynosi korzyści zdrowotne.
Gdy odległości są bardzo duże, odpowiednią opcją jest skorzystanie z autobusu lub pociągu. Chodzi o to, żeby jak najmniej podróżować samochodem. Jeśli to możliwe, spróbuj dzielić pojazd, aby odciążyć ulice i zmniejszyć emisję gazów z benzyny lub oleju napędowego.
10. Wyreguluj termostat
Regulowanie chłodzenia i ogrzewania pomaga ograniczyć zmiany klimatu. Obie usługi stanowią największą część wydatków na energię w domu.
Organizacja Narodów Zjednoczonych zaleca ustawienie termostatu na niższą temperaturę zimą i wyższą latem. W ten sposób wygrywa środowisko, a Twoje rachunki za prąd zostaną obniżone.
Propaguj ograniczanie zmian klimatycznych
Wreszcie cenną metodą ograniczania zmian klimatu jest rozpowszechnianie wiadomości. Wyraź znaczenie przyjmowania nawyków związanych z ochroną środowiska w życiu codziennym i wśród osób wokół Ciebie. W ten sposób możemy przyspieszyć wyniki, zwłaszcza jeśli weźmie w nich udział cała populacja.
Dostępne raporty podkreślają, że zmiany stylu życia w domu i w społecznościach służą jako katalizator powszechnej transformacji. Teraz kiedy znasz już sposób działania, jakich zmian dokonasz dla dobra naszej planety?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Capstick, J., Khosla, R., & Wang, S. (2020). Cerrando la brecha: el papel de los programas equitativos de bajas emisiones de carbono. Estilos de vida. Informe de Emisión de Brechas. https://wedocs.unep.org/xmlui/bitstream/handle/20.500.11822/34432/EGR20ch6.pdf?sequence=3
- Encina, C. (2021). Cuida tu ropa al mismo tiempo que al planeta. ONG Te Protejo. Chile. https://ongteprotejo.org/tips/cuida-tu-ropa-al-mismo-tiempo-que-al-planeta/
- Gómez, J. (2020). Comparamos la huella de carbono de un coche de gasolina y uno eléctrico: ¿Cuál emite más CO2? ¿Cuál tiene un menor coste de uso? DiarioMotor. https://www.diariomotor.com/reportajes/huella-carbono-emite-co2-gasolina-electrico/
- Redacción Banco Mundial. (2022). Vehículos eléctricos: beneficios económicos y ambientales para los países en desarrollo. Banco Mundial. https://www.bancomundial.org/es/news/feature/2022/11/17/electric-vehicles-an-economic-and-environmental-win-for-developing-countries#:~:text=Los%20veh%C3%ADculos%20el%C3%A9ctricos%20de%20pasajeros%2C%20inventados%20hace%20m%C3%A1s%20de%20un,China%2C%20Estados%20Unidos%20y%20Europa.
- Redacción Energy Star. https://www.energystar.gov/recursos_en_espanol
- Redacción EPA. (2022). Emisiones de dióxido de carbono. Agencia de Protección Ambiental. Estados Unidos. https://espanol.epa.gov/la-energia-y-el-medioambiente/emisiones-de-dioxido-de-carbono
- Redacción Fondo Mundial para la Naturaleza. Lucha contra el cambio climático evitando el desperdicio de alimentos. Fondo Mundial para la Naturaleza. https://www.worldwildlife.org/descubre-wwf/historias/lucha-contra-el-cambio-climatico-evitando-el-desperdicio-de-alimentos#:~:text=Cuando%20desperdiciamos%20alimentos%2C%20tambi%C3%A9n%20desperdiciamos,que%20el%20di%C3%B3xido%20de%20carbono.
- Redacción Fundación del Agua. Ahorrar agua para luchar contra el cambio climático. Fundación del Agua. España. https://www.fundacionaquae.org/ahorrar-agua-para-luchar-contra-el-cambio-climatico/
- Redacción Fundación del Agua. (2021). Tres R: la estrategia contra el cambio climático. Fundación del Agua. https://www.fundacionaquae.org/wiki/recicla-hoy-y-todos-los-dias-del-ano/
- Redacción Manos Unidas. ¿Qué es el cambio climático? Organización No Gubernamental Manos Unidas. https://www.manosunidas.org/observatorio/cambio-climatico/que-es-cambio-climatico
- Redacción National Geographic. (2021). La alimentación afecta el cambio climático. National Geographic. https://www.nationalgeographic.com.es/ciencia/actualidad/asi-afecta-alimentacion-cambio-climatico_11271
- Redacción OMS. Cambio climático y salud. (2021). Organización Mundial de la Salud. https://www.who.int/es/news-room/fact-sheets/detail/climate-change-and-health#:~:text=El%20cambio%20clim%C3%A1tico%20ya%20est%C3%A1,las%20zoonosis%20y%20las%20enfermedades
- Redacción ONU. ¿Qué es el cambio climático? Organización de las Naciones Unidas. https://www.un.org/es/climatechange/what-is-climate-change
- Redacción ONU. Su guía de acción contra el cambio climático: la energía en su hogar. Organización de las Naciones Unidas. https://www.un.org/es/actnow/home-energy#:~:text=Ahorre%20energ%C3%ADa%20siempre%20que%20sea%20posible&text=Podemos%20consumir%20menos%20energ%C3%ADa%20si,lugar%20de%20usar%20la%20secadora.
- PNUMA. (2022). Informe sobre la Brecha de Emisiones. Programa de las Naciones Unidas para el Medio Ambiente. https://www.unep.org/es/resources/informe-sobre-la-brecha-de-emisiones-2022#:~:text=los%20objetivos%20del-,Acuerdo%20de%20Par%C3%ADs,-.%20Esta%20disparidad%20entre
- Redacción OPS. Cambio climático y salud. Organización Panamericana de la Salud. https://www.paho.org/es/temas/cambio-climatico-salud
- Soto, J. (2020). ¿Cómo puedo ahorrar energía y ayudar al medio ambiente? Greenpeace México. https://www.greenpeace.org/mexico/blog/8736/como-puedo-ahorrar-energia-y-ayudar-al-medio-ambiente/