Ograniczanie zmian klimatycznych - 10 zaleceń od ONZ

Wiele działań, które podejmujesz każdego dnia - w domu lub poza nim - pomaga ograniczyć zmiany klimatyczne. Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) utrzymuje, że co najmniej 65% emisji gazów cieplarnianych jest związane z tym, co robisz lub czego nie robisz w domu.
Ograniczanie zmian klimatycznych - 10 zaleceń od ONZ

Ostatnia aktualizacja: 26 marca, 2023

W oparciu o propozycję ONZ, mającą na celu ograniczanie zmian klimatycznych, warto przemyśleć niektóre obowiązki domowe i praktyki konsumpcyjne, aby nie stały się dodatkowym obciążeniem w dobie kryzysu klimatycznego. Można przy tym poprawić jakość dla naszego zdrowia. Jak sytuacja środowiskowa wpływa na ludzi? Jakie obowiązki i nawyki należy zmienić? Dowiedz się w tym artykule!

Ograniczanie zmian klimatycznych – dlaczego potrzebne?

Po pierwsze, ONZ wyjaśnia zmianę klimatu jako zmiany temperatur i wzorców pogodowych w długim okresie. Według instytucji, od XIX wieku interwencja człowieka była dominującym czynnikiem napędzającym te zmiany w wyniku spalania paliw kopalnych.

Według Manos Unidas wahania te niszczą środowisko, o czym świadczy na przykład brak wody pitnej, klęski żywiołowe i spadek produkcji żywności.

Co więcej, jeśli chodzi o dobrostan ludzi, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) łączy skutki kryzysu klimatycznego ze zgonami spowodowanymi ekstremalnymi zjawiskami meteorologicznymi, w tym powodziami, falami upałów i burzami.

W tym samym duchu Panamerykańska Organizacja Zdrowia ostrzega przed pośrednimi skutkami alergenów, chorób układu oddechowego i chorób przenoszonych przez wektory wody i żywności, nie wspominając o konsekwencjach społeczno-ekonomicznych, takich jak bezpieczeństwo żywnościowe, bezbronność grup i przymusowe przesiedlenia.

Jako alternatywę dla złagodzenia szkód, WHO popiera sugestię Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, wzywającego do ograniczenia wzrostu temperatury do co najmniej 1,5°C. Badania przeprowadzone przez zespół sugerują, że byłaby to idealna skala, aby zapobiec katastrofalnym skutkom zdrowotnym.

Ograniczenie zmian klimatycznych – przez codzienne nawyki

Raport o luce w emisjach 2022 podkreśla pilną potrzebę ograniczenia globalnego ocieplenia, aby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych do 2030 r. Wkład w misję jest możliwy, jeśli zastosujesz środki zalecane przez ONZ, o których opowiadamy poniżej.

1. Nie marnuj energii

Prawdopodobnie każdego dnia robisz coś, co ma wpływ na środowisko. Greenpeace wspomina, że przygotowywanie śniadań, praca zdalna i szkolenia wymagają elektryczności, jednego z elementów zużywających zasoby naszej planety.

Ilekroć zużywasz mniej prądu, preferujesz efektywność energetyczną. Oznacza to, że metody oszczędzania energii elektrycznej w domu polegają na wymianie żarówek na diody LED, skróceniu czasu ogrzewania i stosowania klimatyzacji i/lub zakupie energooszczędnych urządzeń.

Pamiętaj, że stosowanie elektryczności zakłąda wykorzystanie gazu, węgla i ropy – czyli przyczynia się do zmian klimatycznych.

Szklanka wody
Odpowiedzialne korzystanie z wody jest jednym z głównych środków pomagających ograniczyć zmiany klimatu.

2. Jedz więcej warzyw

Żywność pochodzenia roślinnego oznacza mniejsze zużycie energii, ziemi i wody, co z kolei przekłada się na niższą emisję gazów cieplarnianych. Dlatego warto rozważyć dietę mieszaną, która obejmuje rośliny strączkowe, owoce i warzywa.

Eksperyment zgłoszony przez National Geographic sugeruje, że spożywanie mniejszej ilości czerwonego i przetworzonego mięsa, a także podwojenie spożycia owoców i warzyw jest korzystne dla zdrowia i środowiska.

Aby dojść do tego wniosku, naukowcy zmienili dietę grupy Amerykanów, składającą się z około 2000 kilokalorii dziennie. W ten sposób ustalili, że zdrowe odżywianie zmniejsza ilość zanieczyszczeń wytwarzanych na osobę. Zakres wynosi od 222 do nawet 826 kilogramów. Zmiana diety zmniejsza też w skali od 20% do 40% ryzyko zawału mięśnia sercowego, cukrzycy typu 2 i raka jelita grubego.

3. Mycie zimną wodą

The Water Foundation twierdzi, że dopóki używasz niższej temperatury, minimalizujesz emisję gazów, ponieważ zużywasz mniej energii elektrycznej. Tym samym mycie naczyń czy ubrań w zimnej wodzie to plus dla środowiska.

4. Wysusz ubranie na powietrzu

Włączenie suszarki do ubrań przynosi skutki odwrotne do zamierzonych w stosunku do problemu klimatycznego, biorąc pod uwagę straty energii i fakt, że niektóre z tych maszyn działają na metan, bardzo silny gaz. Organizacja non-profit Te Protejo twierdzi, że suszenie na powietrzu jest korzystne, ponieważ nie wymaga elektryczności i przedłuża żywotność odzieży.

5. Ograniczanie zmian klimatycznych przez recykling

Recykling to sposób na ochronę klimatu. Zdarza się, że na wszystkich etapach łańcucha produkcyjnego marnowana jest energia i zwiększa się zanieczyszczenie.

Water Foundation opisuje recykling jako odzyskiwanie surowców wielokrotnego użytku w celu wytwarzania nowych produktów, pobudzania gospodarki o obiegu zamkniętym i zmniejszania ilości śmieci.

Kupowanie rzeczy używanych to także sposób na recykling i pomoc planecie.

6. Nie marnuj jedzenia

Kompostuj resztki jedzenia. World Wildlife Forum łączy marnowanie żywności z marnotrawstwem wody i energii, które zostały wykorzystane do jej uprawy, zbioru, pakowania i transportu. Na składowisku odpady gniją i wydzielają metan.

7. Wybieraj produkty przyjazne dla środowiska

Czy zauważyłeś etykietę z niebieską gwiazdą na urządzeniach gospodarstwa domowego? Jest to pieczęć Energy Star, co oznacza, że produkt kwalifikuje się zarówno do oszczędzania pieniędzy, jak i ochrony środowiska . Na swojej oficjalnej stronie internetowej organizacja wskazuje, że istnieje 50 rodzajów produktów, obejmujących główne urządzenia, oświetlenie, artykuły biurowe i artykuły gospodarstwa domowego.

Kupując sprzęt należący do tej klasyfikacji, wspierasz pracę firm, które odpowiedzialnie korzystają z zasobów i nie wzmacniają śladu węglowego.

8. Przesiądź się na samochód elektryczny

W artykule Banku Światowego podkreślono, że w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Europie pojazdy elektryczne są coraz częściej akceptowane jako alternatywa dla łagodzenia zmian klimatycznych.

DiarioMotor porównał emisje CO2 z samochodów elektrycznych i benzynowych. Ich analiza wykazała, że samochody elektryczne po przejechaniu 195 000 kilometrów wyemitowały do atmosfery 8785 kilogramów dwutlenku węgla.

Silnik benzynowy natomiast wyemitował 48 216 kilogramów CO2. Różnica jest istotna.

9. Kiedy możesz, poruszaj się pieszo

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska zwraca uwagę, że spalanie paliw kopalnych do celów transportowych jest jedną z głównych działalności człowieka powodujących emisję CO2. Zamiast tego, chodzenie pieszo lub jazda na rowerze zmniejsza zanieczyszczenie i przynosi korzyści zdrowotne.

Gdy odległości są bardzo duże, odpowiednią opcją jest skorzystanie z autobusu lub pociągu. Chodzi o to, żeby jak najmniej podróżować samochodem. Jeśli to możliwe, spróbuj dzielić pojazd, aby odciążyć ulice i zmniejszyć emisję gazów z benzyny lub oleju napędowego.

Spacer
Chodzenie do pobliskich miejsc zamiast korzystania z samochodu zmniejsza skutki zanieczyszczenia.

10. Wyreguluj termostat

Regulowanie chłodzenia i ogrzewania pomaga ograniczyć zmiany klimatu. Obie usługi stanowią największą część wydatków na energię w domu.

Organizacja Narodów Zjednoczonych zaleca ustawienie termostatu na niższą temperaturę zimą i wyższą latem. W ten sposób wygrywa środowisko, a Twoje rachunki za prąd zostaną obniżone.

Propaguj ograniczanie zmian klimatycznych

Wreszcie cenną metodą ograniczania zmian klimatu jest rozpowszechnianie wiadomości. Wyraź znaczenie przyjmowania nawyków związanych z ochroną środowiska w życiu codziennym i wśród osób wokół Ciebie. W ten sposób możemy przyspieszyć wyniki, zwłaszcza jeśli weźmie w nich udział cała populacja.

Dostępne raporty podkreślają, że zmiany stylu życia w domu i w społecznościach służą jako katalizator powszechnej transformacji. Teraz kiedy znasz już sposób działania, jakich zmian dokonasz dla dobra naszej planety?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.