Jak odzyskać zaufanie partnera, gdy dostajesz drugą szansę

Zaufanie do partnera można stracić z wielu powodów. W tym artykule dowiesz się, jak je odzyskać.
Jak odzyskać zaufanie partnera, gdy dostajesz drugą szansę

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Zaufanie jest jednym z fundamentalnych filarów każdego związku, zwłaszcza gdy ktoś daje Ci szansę na jego odzyskanie. Jeśli zostanie utracone, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem są konflikty, często kończące się rozstaniem. Na szczęście możemy odzyskać zaufanie i odbudować związek w lepszej wersji, gdy otrzymamy drugą szansę.

Oczywiście proces ten wymaga zaangażowania i cierpliwości, ponieważ efekty nie pojawiają się natychmiast. Jednak nie jest to niemożliwe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak to osiągnąć.

Wskazówki, jak odzyskać zaufanie w związku

Zaufanie do partnera można stracić z wielu powodów. Do najczęstszych należą niewierność, kłamstwa i ukrywanie ważnych informacji przed drugą osobą.

W każdym razie gdy jedna ze stron (lub obie) nie wywiązuje się z zawartych umów (milczących lub nie), staje się kimś, na kogo nie możemy liczyć. Jednak nie wszystko jest stracone.

Nawet jeśli popełnimy błędy, można odzyskać zaufania partnera. Aby to zrobić, sugerujemy, co następuje:

1. Gdy dostajesz drugą szansę, pielęgnuj cierpliwość

Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że zaufania partnera nie da się odzyskać z dnia na dzień. To proces, który wymaga czasu i wysiłku. I w zależności od jakości więzi przed zdradą, będzie łatwiejszy lub bardziej uciążliwy.

Ważne jest również, aby mieć świadomość, że będą wzloty i upadki. Oznacza to, że będą chwile, kiedy poczujesz, że związek się rozwija, ale w innych momentach będziesz mieć wrażenie, że utknął w martwym punkcie.

Pamiętaj, że są rany do wyleczenia i konflikty do rozwiązania.

Ten proces nie jest liniowy. Musisz wykazać się większym zaangażowaniem i chęcią do asertywnego rozwiązywania konfliktów.

Conflicto en una pareja que perdió la confianza.
Odzyskanie zaufania wymaga czasu. W tym procesie będą dobre i złe chwile.

2. Potwierdź swoje zaangażowanie faktami

Co innego obiecać, że się zmienimy i że będziemy robić rzeczy lepiej, a co innego wcielić te deklaracje w życie. Nie ma sensu składać pustych obietnic. Musimy być gotowi do podjęcia niezbędnych działań, aby odzyskać zaufanie.

Wyjście poza słowa i wprowadzenie ich w czyn to najlepszy sposób na wykorzystanie szansy, jaką dostaliśmy od partnera. Pokazujemy mu, że jesteśmy zdeterminowani do wykonania naszej części zadania.

3. Bądź konsekwentny, gdy dostajesz drugą szansę

Aby odzyskać zaufanie partnera, ważne jest również utrzymanie zaangażowania wraz z upływem czasu. Jak powiedzieliśmy w poprzednich akapitach: ten proces ma swoje wzloty i upadki i wymaga cierpliwości.

Dlatego idealnym rozwiązaniem będzie wykazanie rzeczywistego zainteresowania naprawą wyrządzonych szkód. Nie tylko po to, by uzyskać przebaczenie, ale by odbudować więź na solidnych podstawach.

Aby to zrobić, zawsze zwracaj uwagę na szczegóły, dotrzymuj słowa i zobowiązuj się do zmiany całej tej negatywnej dynamiki, która doprowadziła do konfliktu.

4. Pracuj nad asertywną komunikacją i empatią

Ważne jest, aby obie strony dały sobie czas i przestrzeń na asertywne wyrażanie swoich uczuć i opinii. Aby to zrobić, obie strony muszą być w stanie aktywnie słuchać, rozumieć stanowisko drugiej strony i wyrażać swoje w sposób pełen szacunku.

Na początku bardzo prawdopodobne będą trudne rozmowy, w których da o sobie znać ból, złość, rozczarowanie… Jednak ten etap jest konieczny, aby zaproponować alternatywne drogi i wspólnie przezwyciężyć konflikt.

Możesz też wzmocnić komunikację, pytając partnera, czy zauważa postępy w związku. Zapytaj go też, jakie aspekty możesz poprawić i jak.

5. Zaproponuj konkretne rozwiązania, gdy otrzymasz drugą szansę

Radzimy również używać komunikacji do identyfikowania konfliktów, które mogą szkodzić relacjom, i proponowania realistycznych i konkretnych rozwiązań.

Aby to zrobić, rozpoznaj, jakie sytuacje wywołują kłótnie lub dyskomfort w związku. Następnie zaproponuj rozwiązania korzystne dla was obojga, biorąc pod uwagę pragnienia i możliwości każdego z was.

Jeśli wybrana strategia nie sprawdza się w praktyce, możesz ponownie się zastanowić i rozważyć inne alternatywy. Na przykład, jeśli jednym z czynników wyzwalających konflikt jest niesprawiedliwy podział obowiązków domowych, wskazane jest, abyście oboje sporządzili szczegółowy harmonogram z zadaniami, które każde z was musi wykonać w ciągu tygodnia.

6. Bądź szczery

Szczerość to kolejny warunek, aby odzyskać zaufanie partnera. Nie możemy naprawić wszystkich szkód z przeszłości i zobowiązać się do zmian w oparciu o kłamstwa, zaniedbania lub oszustwa.

Dlatego musimy być w stanie pokazać naszemu partnerowi, że nasze intencje są szczere i przejrzyste. Bez tego niemożliwe jest wspólne odbudowanie relacji.

7. Weź odpowiedzialność za swoje błędy, gdy dostaniesz drugą szansę

Wzięcie odpowiedzialności za własne błędy nie polega tylko na pokucie i prośbie o przebaczenie. Wykracza poza pojedynczy akt skruchy. Musimy zrozumieć, że ponieśliśmy porażkę.

Zastanówmy się nad tym, zaakceptujmy nasz błąd i uczmy się. Ta wewnętrzna praca pomoże nam rozwijać się jako ludzie i pozwoli uniknąć popełniania tych samych błędów w przyszłości.

8. Unikaj składania obietnic, których nie możesz dotrzymać

Kiedy chcemy odzyskać zaufanie, zwykle składamy wiele obietnic pełnych dobrych intencji. Ale czy naprawdę możemy je spełnić? Jeśli dopuściliśmy się zdrady lub okłamaliśmy partnera, czy jesteśmy gotowi pokazać, że to się więcej nie powtórzy?

Idzie to w parze ze szczerością, ale nie tylko wobec naszego partnera, ale także wobec samego siebie. Dlatego musimy dać sobie możliwość samopoznania.

Określ zarówno swoje słabości, mocne strony jak i swoje potrzeby. Dopiero na tej podstawie składaj dokładniejsze obietnice.

Pareja que perdió la confianza.
Jeśli dialogi nie będą szczere i zabraknie zainteresowania, odbudowanie relacji nie będzie możliwe.

9. Idź na terapię małżeńską

Terapia par to doskonała alternatywa, aby odzyskać zaufanie w związku. W rzeczywistości nieufność jest jednym z głównych problemów, dla których pary szukają tego rodzaju pomocy.

W takim przypadku specjalista zaoferuje wsparcie zgodnie z charakterystyką i potrzebami obu stron. Dlatego jeśli uważasz, że sytuacja wymknęła Ci się spod kontroli, ale chcesz odzyskać i wzmocnić więź, nie wahaj się szukać pomocy profesjonalisty.

Zobowiązanie wymaga zaangażowania obojga

Na zakończenie pragniemy podkreślić, że odzyskiwanie zaufania jest zazwyczaj złożonym procesem, który wymaga dużo wytrwałości, cierpliwości i miłości. Dlatego też, aby te strategie zadziałały, konieczne będzie zaangażowanie obu partnerów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.